مصاحبه با امید صمد بین مدیر سایت پی سی ول
خانه » مصاحبه با امید صمد بین مدیر سایت پی سی ول

مصاحبه با امید صمد بین مدیر سایت پی سی ول

48K بازدید
جمعه ۲۰ آبان ۱۳۹۰
Admin
0 دیدگاه
51

مصاحبه ایران وب نیوز با امیدصمدبین مدیر پی سی ول 

مصاحبه ایران وب نیوز با امیدصمدبین مدیر پی سی ول

لازم به ذکر است امیدصمدبین همانند علی اسماعیل نژاد از قرار گرفتن عکس خود در مصاحبه اجتناب ورزید!

اینبار ایران وب نیوز مصاحبه ای دیگر را با شخصیت وب فارسی را ترتیب داده است. امید صمدبین همانطور که خودش در ادامه خواهد گفت به دلیل حوزه کاریش دوستان و دشمنان زیادی دارد. در این مصاحبه سعی شده است سوالاتی از امیدصمدبین پرسیده شود تا بتوانیم به موضوعاتی که اطراف او و پی سی ول رخ داده پاسخ داده شود. به هرحال نال کننده ها و هکرها همیشه دردسرهای زیادی دارند و این به دلیل کارشان است. ایران وب نیوز بدون هیچ جانبداری این مصاحبه را انجام داده و امیدوار است کاربران از آن اطلاعات لازم و کافی را به دست آورند.

** ایران وب نیوز : ابتدا خودتان را کامل معرفی کنید :

امید صمدبین متولد ۱۳۶۶ مجرد و اهل کرج ، هم اکنون نیز ساکن کرج می باشم

** ایران وب نیوز : از چند سالگی با کامپیوتر سر و کار داشتید و چه شد که به اینترنت علاقمند شدید ؟!
از سن ۱۴ سالگی کامپیوتری شدم! از سال ۱۳۸۴ به اینترنت علاقه مند و وارد دنیای اینترنت شدم.

**ایران وب نیوز : شما اولین وبلاگ یا سایتتان رو چه سالی راه اندازی کردید ؟
در همان سال ۱۳۸۴-۸۵ بود که یک وبلاگ در میهن بلاگ داشتم بعد از خرابی میهن بلاگ و رفع آن مجددا وبلاگم را که یکسال از تعطیلی آن میگذشت راه اندازی مجدد نمودم. البته آن زمان بیشتر مطالبم کپی از دیگران بود و باید گفت که آن زمان بیشتر وبلاگ ها فعالیت داشتند و وبسایت ها تعدادشان زیاد نبود.

** ایران وب نیوز : شما چطور دانش آموزی بودید و دبیرستان و دانشگاه چه رشته ای تحصیل کردید ؟
من هم دانش آموز موفقی نبودم. در رشته فنی الکترونیک دیپلم گرفته ام و سال آخر را نیز دو سال خواندم. تحصیلات دانشگاهی نیز ندارم.

** ایران وب نیوز : چه شد که به زبان های برنامه نویسی تحت وب مثل php علاقمند شدید ؟
۲ سال بعد از خرید کامپیوتر به برنامه نویسی علاقه مند شدم و کار من بیشتر با ویژوال بیسیک بود. یادگیری برنامه نویسی ابتدا با سورس کدهای آماده شروع شد و سپس با کتاب های مختلف ادامه دادم. بعد از آنکه وارد دنیای اینترنت شدم به زبان HTML علاقمند شدم. در سال ۸۶ مدیر phpnuke.ir شدم و این شروعی بود برای یادگیری زبان های تحت وب مثل php .

** ایران وب نیوز : چگونگی راه اندازی پی سی ول را شرح دهید :
ابتدا باید گفت که اسم پی سی ول معنی خاصی ندارد اما این اسم را در دفتر فنی یکی از دوستان همین طوری انتخاب کردیم. زمانی که مدیر phpnuke بودم به فکر تاسیس سایتی برای خدمات بیشتر در زمینه مدیریت محتوا به کاربران افتادم که کم کم با اسکریپت های فا اسکریپت شروع کردم تا به الان…

** ایران وب نیوز: بیشتر از اینترنت سود کرده اید یا ضرر ؟
جدا از مقوله مادی از نظر معنوی هم سود کرده ام و هم ضرر . سودش این بود که با خیلی ها اشنا شدم. البته خیلی خیانت هم دیدم اما یادگرفتم که این ضرب المثل های قدیمی بیهوده نبوده . ضرر آن هم این بود که دشمن های زیادی علیه من به وجود آمدند.
ما از آن پاک دلانیم که زکس کینه نداریم —- یک شهر پر از دشمن یک دوست نداریم

** ایران وب نیوز : نظر شما در مورد هک و هکران چیست؟
در مورد هکر ها نظر مثبتی دارم. هک علمی است که هر کسی قادر به یادگیری گسترده آن نیست و این به نظرم خیلی خوب است! اگر کسی که هکر هست از دوستان من باشه بهش افتخار میکنم.

** ایران وب.نیوز : روی پی سی ول حملات اینترنتی صورت میگیرد ؟
۱۰۰% طوری که این حملات همیشه وجود دارد اما به لطف میزبانی قدرتمند جدید دیگر این حملات تا حدودی برطرف شده و دفع شده است.

** ایران وب نیوز : در مورد اینترانت ملی چه نظری دارید؟
نیازمند یک فکر و مدیریت بزرگ است باید تمام جوانب در نظر گرفته شود در غیراینصورت مناسب نخواهد بود.

** ایران وب نیوز : سرعت اینترنت شما چند است و چقدر بابت آن هزینه میکنید ؟
سرعت اینترنت من ۲ مگ هست و ۴ گیگ ترافیک و ماهی ۵۰ تومان و هر گیگ افزایش ترافیک مصرفی ۵ هزار تومان هست در کل ماهی ۶۰ تومان هزینه اینترنت دارم

** ایران.وب نیوز : معمولا در طول روز چند ساعت در اینترنت فعالیت میکنید و به چه کارهایی می پردازید ؟
در طول روز تقریبا ۱۵ ساعت در اینترنت هستم و کارهایی که میکنم اگر بخواهم شرح دهم ، ابتدا بررسی ایمیل ها سپس به برخی از سوالات کاربران پی سی ول جواب می دهم البته نه به صورت گسترده ، در مرحله بعدی اگر حوصله داشته باشم پی سی ول را به روزرسانی میکنم. کارهایی مثل وبگردی ، گوگل پلاس و گوگل ریدر هم جز کارهای روزانه ام است.

** ایران وب نیوز : آیا در حال حاضر به غیر از پی سی ول و زیرمجموعه هایش وبسایت های دیگری دارید ؟
بله شاید تعدادش به ۱۰ ها سایت برسد اما کار من بیشتر روی پی سی ول و سرویس جدید ما یعنی آپلودسنتر (Upload98.Com) هست

** ایران وب نیوز : درآمد اصلی و امرار و معاش شما از پی سی ول تامین می شود یا درامد دیگری دارید؟
در آمد از پی سی ول کافی نیست و در کنار آن به شغل آزاد هم می پردازم

** ایران وب نیوز : انجمن قبلی پی سی ول گیگااسکریپت نام شد، چرا تعطیل شد؟
در ابتدا انجمن پی سی ول گیگ اسکریپت بود اما برای متمرکز کردن آن روی دامین اصلی به فکر ساب دامنه فروم افتادم و آن را انتقال دادم و یکی از بزرگترین اشتباهاتی که من انجام دادم همین کار بود. اشتباه هم به این دلیل بود که گیگ اسکریپت توانسته بود به رتبه های زیر ۲۰۰ ایران در الکسا برسد و حتی در مقطعی رتبه ای بیشتر از پی سی ول داشت ولی وقتی با انجمن پی سی ول ادغام شد نتوانست به حد گیگ اسکریپت موفق باشد.

** ایران وب نیوز : به اینکه می گویند اکثر سایت ها در ایران زرد هستند اعتقاد دارید؟
بله متاسفانه بیشتر سایت های ایرانی رنگ زرد به خود گرفته اند! و من بزرگترین نواقص را کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع میدانم البته نداشتن هدف برای ایجاد سایت نیز خود از بزرگترین نواقص هست

** ایران وب نیوز :زمانی که شما پی سی ول را با وردپرس راه اندازی کردید وردپرس سیستم پرکاربری نبود ، برچه اساسی وردپرس را انتخاب کردید ؟
بله آن زمان همه نیوک را انتخاب میکردند و کمتر از وردپرس استفاده می شد. بنده هم به دلیل اینکه اطلاعاتی در زمینه سیستم ها داشتم و امکانات آنها را بررسی کرده بودم ، وردپرس را انتخاب کردم. دیتالایف هم آن زمان مطرح بود ولی باگ و نواقص زیادی داشت. سیستم های دیگر هم نواقص زیادی از جمله نداشتن ساپورت فارسی و… داشتند .

** ایران وب نیوز :در حال حاضر چند نفر روی پی سی ول فعالیت میکنند؟
در صفحه اصلی سایت یعنی www.p30vel.ir خودم هستم و ۲ نفر دیگر که آن دونفر دست و پا شکسته فعالیت دارند ولی در انجمن پی سی دوستان زیادی مشغول فعالیت و مدیریت بخش های مختلف را برعهده دارند.

** ایران وب نیوز : میزبانان فایل ها و سایت پی سی ول چه شرکت هایی هستند ؟
میزبانی سایت ما توسط دوست خوبم حمید سیدی انجام میشود و آدرس سایت نیز ServerTab.com می باشد

** ایران وب نیوز : در فضای اینترنت پی سی ول بیشتر دوست دارد یا دشمن ؟
۸۰ درصد دشمن – ۵ درصد دوست و ۱۵درصد نیز حزب باد که سعی میکنن بی طرف جلوه دهند اما آن روی سکه چیزه دیگه ای را نشون میدهد

** ایران وب نیوز : برای آینده پی سی ول چه برنامه هایی دارید؟
برنامه که زیاد دارم اما به محض اینکه مطرح کنم سریع توسط دیگران انجام می شود پس از گفتن این قضیه اجتناب میکنم هر وقت سرویس جدیدی راه افتاد حتما به شما اطلاع میدهم.

** ایران وب نیوز : چه شد که نال کردن اسکریپت ها را شروع کردید ؟
چون سایت های خارجی زیاد به نال کردن اسکریپت ها می پردازند و ما هم به این فکر افتادیم که اسکریپتهای ایرانی را تا حدودی نال کنیم

** ایران وب نیوز : به نظر شما نال کردن اسکریپت ها و ریپ قالب ها به وب فارسی کمک کرده است یا ضربه زده است؟
به نظرم کمک کرده است. اما برای من بیشتر جنبه منفی داشته است و از اینکه کسانی در این آشفته بازار قصد سو استفاده دارند و میخواهند از اطلاعات ناقص بعضی ها استفاده منفی کنند و پول به جیب بزنند ناراحت هستم.

** ایران.وب.نیوز : شما دردسرهای زیادی در رابطه با نال کردن اسکریپت های ایرانی داشته اید ، در این مورد چه توضیحی دارید؟
حرف و حدیث های زیادی در فضاهای مختلف مطرح شده اما من به آنها توجه نمیکنم و سعی میکنم با نادان ها در این رابطه صحبت نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارند. بنده اگر اسکریپت فارسی را نال کردم مطمئن باشید که هسته اصلی آن برای خود آنها نبوده و فقط ویرایش شده و به صورت لایسنس دار در آمده و سپس به فروش می رسد که این یعنی سواستفاده از کاربران.

** ایران وب نیوز : شما بین اسکریپت های ایرانی و خارجی برای نال کردن تفاوت میگذارید ؟
بله چون برخی از ایرانی ها با استفاده از نسخه های نال شده سیستم های خارجی کار میکنند و تغییراتی جزئی روی آنها ایجاد میکنند و بعد با نام خودشان و با کد گذاری و لایسنس گذاری آنها را برای استفاده عموم ممنوع میکنندو به طریقی به فروش می رسانند. من هم از این رو به اسکریپت های ایرانی بیشتر توجه میکنم

** ایران وب نیوز : اگر خودتان اسکریپتی از صفر بنویسید و سپس نال شود چه خواهید کرد ؟
من همچین کاری نمیکنم چون همون ۸۰% دشمن تلاش بنده را به هدر می دهند.

** ایران وب نیوز : شما هزینه میکنید و برای پی سی ول قالب اختصاصی تهیه میکنید، اگر قالب شما ریپ شود با ریپ کننده چه برخوردی خواهید داشت ؟
طراحی سایت ما توسط دوست خوبم حمیدرضا شعبانی انجام شده و اگر قالب ریپ شود با نام پی سی ول برای دانلود قرار داده می شود و این باعث شناخته تر شدن پی سی ول خواهد شد و من از این موضوع ناراحت نیستم

** ایران وب نیوز : به نظر شما بهتر نیست حداقل برای محصولات داخلی نال و ریپ را کنار بگذارید ؟
من خودم از نویسنده داخلی حمایت میکنم حمایت من هم در این حد هست که اسکریپتشون را منتشر نکنم. اما افرادی که هسته برنامه آنها از سیستم های خارجی است حمایتی دیگر از سوی بنده انجام نمی شود

** ایران وب نیوز : آماده نمودن مطلب کار سختی است با آنها که اسکریپت های نال شده را با نام خود در سایتشان قرار میدهند چه صحبتی دارید ؟!
البته این مشکل برای سایت های دانلود نرم افزار هم وجود دارد. به هرحال آنها دوست دارند سایت معروفی داشته باشند و ما کسی نیستیم که بخواهیم از آنها انتقاد یا صحبتی کنیم. آرزو دارند که وبمستر یا مدیرسایت نامیده شوند. بهتر است که درباره این قضیه به آنها حرفی نزنیم و بگذاریم که آنها هم در راه خودشان موفق باشند!

** ایران وب نیوز : در کل نال کردن و ریپ نمودن را کار درستی میدانید یا نادرست ؟
کار درستی نمی دانم. اما در مواقعی این کار باید انجام شود و خیلی هم میتواند درست باشد. چون برخی ها از بی سوادی مردم سوء استفاده میکنند و بهتر است با نویسندگان چنین اسکریپت هایی برخورد قاطع شود تا جلوی آن تا حدی گرفته شود.

** ایران وب نیوز : آیا شما در اسکریپت های نال شده پی سی ول فایل های shell هم قرار میدهید ؟
خیر ، اما دوستان یا همان دشمنان لطف دارند و در هرکجا که میتوانند این قضیه را مطرح میکنند در صورتی که یک شل ارزش این کار را ندارد که بخواهیم سایت و خودمان را زیر سوال ببریم. این موضوع این روزها خیلی جنجالی شده و ما هم این را دیدیم اما از رقبا و یا کسانی که منافع خود را در خطر میبینند جز این انتظار هم نمی رود که این موضوع را عنوان کنند و چون اهل رقابت سالم نیستند.به هر صورت دوست دارند خودشان را مطرح کنند. اما تا جایی که می دانم و اعتقاد دارم ، حق به حق دار می رسد و تلاش آنها به جایی نمی رسد.

** ایران وب نیوز : شما سابقه هک هم دارید ، هکر خوب هستید یا بد ؟!
بله زمانی وارد مقوله هک شدم. ولی مدتی است کنار گذاشته ام و هم اکنون علم به روز آن را ندارم. لازم بذکر است که هک حوصله زیادی می طلبد و من هم دیگر آن حوصله قدیم را ندارم.

** ایران وب نیوز : چرا تصمیم به هک یک وبسایت میگیرید؟
به نظر من هکر بیشتر برای اینکه خودش را نشان دهد و مشهور شود سایت را هک میکند و من هم برای بروزرسانی پی سی ول و سرگرمی این کار را میکردیم

** ایران وب نیوز : چه شد که همکاریتان با آشیانه قطع شد ؟
نمیخواهم به کسی بی احترامی کنم با کمال احترامی که به بهروز کمالیان دارم باید گفت سرور های آشیانه اصلا قدرتمند نیستند و از تکنولوژی و نرم افزارهای قدیمی استفاده میکنند و دلیل جدایی این بود که پشتیبانی و کیفیت مناسبی نداشتند.

** ایران وب نیوز : پی سی ول چندی است وارد جرگه نرم افزارهای تحت ویندوز نیز شده است ، به چه دلیل ؟
بله برای یک مدت کوتاه وارد این مقوله شدیم برای اینکه خدمات بیشتری را ارائه دهیم که در این کار چندان مانند اسکریپت موفق نبودیم

** ایران وب نیوز : طراحی و ساخت اسکریپت لذت بخش تر است یا نال نمودن ؟
هر کدام لذت خاص خودش را دارد اما به نظر من طراحی سایت خیلی لذت بخش تر است

** ایران وب نیوز : نظر شما در مورد کپی رایت در ایران چه طور است؟
خیلی خوب است اگر عملی و درست سازماندهی شود و خیلی مفید خواهد بود اما این امر نیازمند هزینه بالا و زمان بسیار زیاد و فرهنگ سازی درست می باشد.

** ایران وب نیوز : اگر روزی در ایران قانون کپی رایت جدی دنبال شود چه خواهید کرد؟
اتفاقی نخواهد افتاد ما ناقض کپی رایت نیستم و این بر میگردد به انجام درست قانون کپی رایت و عدم ثبت اسکریپت های با هسته خارجی.

** ایران وب نیوز : آیا یک سایت اسکریپت حتما باید اسکریپت های نال شده در اختیار کاربر قرار دهد؟
خیر ، سیستم های اپن سورس زیادی داریم که اگر همه آنها را دور هم جمع کنیم می توانیم یک دایرکتوری بزرگ راه اندازی کنیم ضمنا سایت اسکریپت باید نیاز وبمسترها را برطرف کند این نیاز میتواند از قالب آماده و آموزش باشد تا اسکریپت

** ایران وب نیوز : با فاصله زیادی که بین شما و دیگران وبسایت های دانلود قرار دارد ، آیا بازهم احساس خطر میکنید ؟
خیر ، پی سی ول اولین بوده و امیدواریم که همیشه اولین بماند اگر روزی سایتی از پی سی ول پیشی گرفت کم کاری ما و تلاش او بوده پس جای نگرانی و خطر نیست

**ایران وب نیوز : وضعیت سایت های اسکریپت را در ایران و خارج مقایسه کنید :
وضعیت سایت های اسکریپت خارجی خیلی مناسب است اما در ایران زیاد جالب نیست چون تا جایی که می دانم سایت های جدید از سایت های قدیمی خیلی راحت کپی میکنند و بارها دیده شده که نوشتن برای اولین بار درصورتی که قبلا نیز یک بار منتشر شده

** ایران وب نیوز : آیا پیش بینی هدف های شما برای پی سی ول به نتیجه رسیده ؟
بله هدف ما خدمت به وبمستران ایرانی بوده و همه پی سی ول را میشناسند و امروزه کسی که به دنیای اینترنت پا میگذارد برای رفع نیاز های خود حتما به پی سی ول مراجعه میکند.

** ایران وب نیوز : برای آینده وب ایران چه آرزویی دارید ؟
امیدواریم که خوب باشد و یاد بگیریم از یکدیگر کپی برداری نکنیم

** ایران وب نیوز : نظر شما در مورد سایت ما به چه صورتیست ؟ ایران وب نیوز ؟
خیلی خوبه، کار جدیدی را شروع کردید بشرطی که در راستای اهداف و سایت کار خودش را ادامه بدید من هم به نوبه خودم برای این سایت و مدیریت آن آرزوی سلامتی و موفقیت بیشتر را از خداوند منان خواستارم!

 

منبع : ایران وب نیوز(www.irwebnews.com)

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

کشف شیوه درمان قطعی ویروس ایدز یا اچ آی وی
ساخت میکروسکوپ سه بعدی در زمینه پزشکی و سلامت
جزئیات و علت فوت حسن جوهرچی + اطلاعیه بیمارستان
درگذشت حسن جوهرچی بازیگر سینما و تلویزیون ایران
مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95 – قسمت دوم + تصاویر
مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95 – قسمت اول + تصاویر
عکس های زنان و دختران در مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری
عکس های مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری
عکس های چهره‌ ها در مراسم تشییع پورحیدری
لحظه به لحظه با تشییع و تدفین پیکر منصور پورحیدری + تصاویر
وداع هواداران با منصور پورحیدری + تصاویر
منصور پورحیدری درگذشت + زندگی‌ نامه
عکس های راهپیمایی روز 13 آبان در سراسر کشور
رکورد طولانی ترین رعد و برق جهان ثبت شد + عکس
هشدار سرلشکر فیروز آبادی به عربستان

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسلیت باد