نگاهی به عمق حماسه جاوید 9 دی + دانلود عکس و فیلم – قسمت اول
خانه » نگاهی به عمق حماسه جاوید 9 دی + دانلود عکس و فیلم – قسمت اول

نگاهی به عمق حماسه جاوید 9 دی + دانلود عکس و فیلم – قسمت اول

76K بازدید
پنج شنبه ۸ دی ۱۳۹۰
Admin
0 دیدگاه
248

نگاهی به عمق شعارها و درخواستهای مردمی در حماسه ی جاوید 9 دی

دانلود عکس و فیلم –  قسمت اول

بسم الله الرحمن الرحیم

 

رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت حماسه نهم دی، در تببین حقیقت حماسه نهم دی به دو عنصر «حضور گسترده مردمی» و «ایمان دینی مردم» اشاره و ضمن تأکید بر ضرورت پاسداشت این حماسه بزرگ دو توصیه نیز به دست اندرکاران ستاد بزرگداشت نهم دی داشتند: اولاً در بزرگداشت نهم دی جنبه‌های شعاری غلبه پیدا نکند و ثانیاً به عمق شعارها که حرف اصلی ملت ایران بود، توجه شود.

نگاهی به عمق شعارها و درخواستهای مردمی در حماسه ی جاوید 9 دی

بیانات رهبری بزرگوار نکاتی را در بر میگرفت که واکاوی هر کدام از آنها به نگرش عمیق و بسیط رهبری عزیز اشاره دارد:

ایشان، اراده خداوند متعال و ایمان به توفیق الهی را عامل اصلی هدایت قلب‌ها و دل‌های ملت ایران برای حضور در عرصه‌های مختلف برشمردند و خاطرنشان کردند: “حضور عظیم و خروشان مردمی در  9 دی 88 ، تجلّی بارزی از هویت و ماهیت انقلاب یعنی روح دیانت حاکم بر دل‌های مردم بود.نهم دی 88، حادثه کوچکی نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلی ملت ایران، یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده‌های الهی تبیین شود.
هنر اصلی امام خمینی(ره)، وارد کردن مردم به صحنه بود و در هرجایی که مردم با شجاعت، بصیرت و عمل متناسب با ایمان خود، وارد میدان شدند تمام مشکلات، و بزرگترین موانع در مقابل اراده مردم از بین می‌رود.
در هر نقطه‌ی از جهان چنانچه مردم با هدف و شعار مشخص و ایمان و عمل متناسب، به عرصه بیایند هیچ عاملی قادر به مقاومت نیست و این یک نسخه کلی برای تمام ملت‌هاست،  که امام خمینی(ره) به آن عمل کرد و ملت ایران هم با اعتماد به امام راحل عظیم‌الشان، آن را بصورت عملی اثبات کرد.”

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در تبیین ایمان دینی مردم، به عنوان دومین عنصر اهمیت حادثه ماندگار نهم دی افزودند: “آن معجزه‌گری که همه مردم را بسیج کرده، به صحنه می‌آورد و با وجود همه سختی‌ها آنان را در صحنه نگه می‌دارد، ایمان قلبی و دینی است چرا که بر اساس ایمان دینی، شما در هر شرایطی پیروز خواهید بود و شکست معنایی ندارد.
در این روز، مردم براساس وظیفه دینی خود به میدان آمدند تا نشان دهند بر خلاف تبلیغات فتنه‌گران، مردم ایران ضمن پایبندی به نظام جمهوری اسلامی از عزم و اراده دینی استوار برخوردارند. این فتنه، صرفا منحصر به حضور عده‌ای افراد در خیابان‌ها نبود، بلکه ناشی از یک بیماری بود که با اقدامات سیاسی و امنیتی قابل دفع شدن نبود، و به یک حضور عظیم مردمی نیاز داشت، که چنین هم شد.همانگونه که در ابتدای انقلاب، محرم به کمک این مردم آمد و امام خمینی (ره) فرمود خون بر شمشیر پیروز است، در قضایای 9 دی هم، عاشورا به کمک ملت آمد و حماسه بزرگ و ماندگاری را خلق کرد.”

ایشان بر ضرورت پاسداشت این حماسه بزرگ تأکید کردند و دو توصیه نیز به دست اندرکاران ستاد بزرگداشت نهم دی داشتند: اولاً در بزرگداشت نهم دی جنبه‌های شعاری غلبه پیدا نکند و ثانیاً به عمق شعارها که حرف اصلی ملت ایران بود، توجه شود.

متن کامل بیانات رهبر انقلاب در دیدار با ستاد بزرگداشت ۹ دی

حال در این مقال سعی خواهد شد با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توجه به عمق شعارهای حماسه مردمی 9 دی ، به واکاوی این حماسه بزرگ و عمق خواسته های مردم بپردازیم

کسانی که در متن حماسه نهم دی بودند به درستی منظور و اشاره حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی از عمق شعارها که خواسته و حرف اصلی ملّت می باشد را درک می کنند.

9 دی 1388 یکی از مهم ترین فرازهای تاریخی دوران انقلاب بشمار می آید؛ چراکه در آن روز مردم با قاطعیت خواهان مجازات فتنه گران و خانه نشین شدن خواص بی بصیرت شدند.
یکی از شعارهای اصلی ملّت به خشم آمده از فتنه گران و فتنه آفرینان و ساکتین فتنه عبارت بود از « خواص بی بصیرت ؛ مایه ی ننگ ملّت . » ، که عمده ی خواسته مردم در همین شعار همگانی خلاصه می شد

9 دی کف خواسته‌های مردم بود؛ ۹ دی روز شورش علیه اشرافیت فتنه‌گران بود؛ نُه دی یعنی تعریفمان را از قدرت عوض کنیم

ویدئو: حضور فائزه هاشمی در گردهمایی انتخاباتی ستاد موسوی

ولی آفرینندگان نهم دی به خوبی یادشان است که اغتشاش 25 بهمن به پا شد

آیا بازخوانی وریشه یابی سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی نشانه ی مهم بودن عمق این ماجرا نیست ؟!

آیا وقت آن نشده که جبهه و جریان ولایتمدار فارغ از مسائل درجه دو و حاشیه ای به بازخوانی جدی مطالبات منتشر نشده رهبری پرداخته و با نشان دادن عمق فتنه که در جنجال های سیاسی اخیر در حال ایجاد مقدمات تسخیر کامل مجلس است بپردازیم و با بصیرت افزایی خود و مردم با جبران غفلت ها به کور کردن عمق فتنه و جداسازی این عامل بیماری از بدنه نظام مشغول شویم ؟!

آنچه که روز 9 دی را در تاریخ این ملت ماندگار کرد قیام گسترده و فراگیر مردم مسلمان نسبت به هنجارشکنی‌ها و ارزش‌ستیزی‌هایی بود که سه روز قبل از آن نسبت به یکی از مهم‌ترین اعتقادات و ارزش‌های این ملت، یعنی حماسه عاشورا روا داشته شده بود.

مقام معظم رهبری در اجتماع مردم قم در روز1389.7.27، با اشاره به حرکت‌ متکی بر معرفت مردم در مقابله با این هنجارشکنی می‌فرمایند: “بعد از اهانتی که در روز عاشورای سال 88 به وسیله عده‌ای تحریک شده نسبت به امام حسین(ع) انجام گرفت، دو روز فاصله نشد که مردم در روز 9 دی توی خیابان‌ها آمدند و موضع صریح خودشان را علنی ابراز کردند. دست‌های دشمن و تبلیغات دشمن نه‌فقط نتوانسته مردم را از احساسات دینی عقب بنشاند، بلکه روز‌به‌روز این احساسات تندتر و این “معرفت” عمیق‌تر شده است. “
هدف دشمنان از غائله‌سازی در روز عاشورا مبتنی بر یک هدف از پیش‌ طراحی شده برای فروپاشی نظام بود که به تناسب آن همه ظرفیت‌ها هم به کار گرفته شده بود و در این میان کافی بود تا توده‌های اجتماعی نیز همانند برخی از خواص جامعه که هنوز در تشخیص موضوع و مسئله مشکل داشتند، مرعوب شوند و عقب بنشینند و در آن صورت بود که برنامه طراحی شده دشمن به هدف می‌نشست و گام اصلی خود را پس از آن حادثه برمی‌داشت. اما حضور آگاهانه مردم به‌رغم تداوم سکوت خواص این مرحله از اقدام دشمن را نیز ناکام گذاشت.
طی ماه‌های پس از حوادث انتخابات دهم به‌رغم هشدارهای مقام‌معظم رهبری نسبت به ابعاد پیچیده فتنه بعد از انتخابات و به‌رغم همراهی همیشگی مردم، اما آنچه که سبب تعمیق و تداوم بیشتر فتنه می‌شد، سکوت بعضی از خواص جامعه نسبت به ابعاد فتنه و غفلت از حضور به‌موقع برای مقابله و روشنگری در قبال آن حوادث بود، خواصی که حتی به‌رغم داشتن “بصیرت”، تعلقات مادی، وابستگی‌ قومی، خانوادگی و… آنها را از همراهی با نظام در مقابله با فتنه بازداشته بود و به طور طبیعی سکوت آنها مؤید سران و عاملان فتنه در تداوم آتش‌افروزی‌ها و هنجارشکنی‌ها بود‌ که البته این امر در تاریخ گذشته این ملت و به‌ویژه در صدر اسلام نیز مصادیق زیادی دارد.
اکنون و با گذشت قریب به دو سال از آن حماسه، اگرچه آگاهی و بصیرت اجتماعی مردم ارکان فتنه را متزلزل ساخت و قدرت نظام اسلامی را در جهان اثبات کرد، اما آنچه که هنوز به عنوان دغدغه باقی مانده است، سرپل‌های دشمن نه در میان توده‌های اجتماعی، بلکه در غفلت‌های خواص جامعه است.
مقام معظم رهبری در تبیین این ویژگی و آسیب اجتماعی نیز در جمع مردم اصفهان در روز عید قربان(89.8.26) می‌فرمایند:”معنای توفیق ملت ایران در عبور از این فتنه در آشکار شدن قدرت این ملت خلاصه نمی‌شود، بلکه معنای اصلی عبور قدرتمندانه مردم از این محنت سال گذشته این است که ملت ایران با تکیه بر ایمان، بصیرت، موقع‌شناسی، درک ضروریات زمان و انجام دادن اقدامات مردم به مرحله جدیدی از حیات خود رسیده و برای رسیدن به مقصود نهایی توان تازه یافت. برای مقابله با چنین ملتی، ایجاد شکاف در میان ملت، به جان هم انداختن ملت، فاصله ایجاد کردن بین توده‌های عظیم مردمی کشور با مسئولان، ایجاد سوء‌ظن، ایجاد بگومگو بر سر قضایای هیچ و پوچ، یکی از مهم‌ترین دشمنی دشمن با انقلاب اسلامی است. مراقب باشید.”

حماسه 9 دی نشان داد که انقلاب از ظرفیت‌های بالایی در ترمیم  آسیب‌های درونی خود برخوردار است  و به تعبیر مقام معظم رهبری یکی از قله‌های انقلاب اسلامی حماسه ملی نهم دی بود

حماسه ی نهم دی ، نه از آن حیث که خروش اکثریت را به تصویر کشید و نه از آن حیث که انزجار ملت از سران فتنه را به نمایش گذاشت ، که از آن جهت که خواستگاه پویشی انقلابی بود ، در خور تامل می باشد ، زیرا که این حماسه در برابر مصائب عاشورا ، همچو قطره ای در برابر دریا بود ، اما نکته ی حائز اهمیت آن است که جهان بینی مردم ایران اسلامی ، جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی می باشد و بر همین مبنا بود که در تمامی مراحل گذر از فتنه راهبرد ” مدارا ” را اختیار کردند ، اما در این نقطه یعنی اهانت به ائمه طاقت از کف دادند و به خروش آمدند.

ویدئو: هنجار شکنی و ارزش ستیزی حامیان فتنه گران

ویدئو: حماسه نه دی

رهبری معظم انقلاب این لحظه شناسی مردم را در دیدار با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در دی ماه ۱۳۸۸ به زیبایی ستوده اند:

” مشکل برخى از افراد و مجموعه‌ها این است: بى‌ایمان نیستند، بى‌شوق و بى‌محبت هم نیستند؛ اما لحظه‌ شناس نیستند.  لحظه را باید شناخت، نیاز را باید دانست. فرض بفرمائید کسانى در کوفه دلهاشان پر از ایمان به امام حسین بود، به اهل‌بیت محبت هم داشتند، اما چند ماه دیرتر وارد میدان شدند؛ همه‌شان هم به شهادت رسیدند، پیش خدا هم مأجورند؛ اما کارى که باید بکنند، آن کارى نبود که آنها کردند؛ لحظه را نشناختند؛ عاشورا را نشناختند؛ در زمان، آن کار را انجام ندادند. اگر کارى که توابین در مدتى بعد از عاشورا انجام دادند، در هنگام ورود جناب مسلم به کوفه انجام میدادند، اوضاع عوض میشد؛ ممکن بود حوادث، جور دیگرى حرکت بکند. شناسائى لحظه‌ها و انجام کار در لحظه‌ى نیاز، خیلى چیز مهمى است. آخرى‌اش همین نهم دى است؛ قبلش – ده سال قبل از این – 23 تیر است که اشاره فرمودند؛ آن روز هم نیاز لحظه‌ها بود؛ این یک کار متعارف و معمولى نبود. راهپیمائى مردم در بیست و دوى بهمن با همه‌ى عظمتى که دارد – که حالا عرض خواهم کرد – یک کار متعارف است، یک کار روان‌شده است، شناخته‌شده است، متوقع است که انجام بگیرد و انجام میگیرد؛ اما بیست و سه‌ى تیر در سال 78، یک کار متعارف نبود، یک کار متوقع نبود؛ اهمیت داشت که این مجموعه بداند و بفهمد که این کار در آن شرائط، لازم است و آن را انجام بدهد. کار نهم دى ماهِ امسال هم همین جور بود. شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ى مناسب و مورد نیاز؛ این اساس کار است که مؤمن باید این را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود؛ آن کارى را که باید انجام بدهد، بتواند انجام بدهد. یکى از این قله‌هاى فراموش نشدنى، همین نهم دى امسال بود.”

9 دی نقطه اوج بصیرت ملت ایران بود؛ زیرا به رغم مردود شدن خواص، آن ها راه را پیدا کردند و مسیر حق را پیمودند

فتنه ای که در سال 88  اتفاق افتاد فتنه بسیار سنگین و عمیق، و در نوع خود بی نظیر بود. زیرا از یک سو ، ریشه های آن به 20 سال قبل بر می گشت و از سوی دیگر از آیت الله گرفته تا رجال سیاسی و انقلابیون با سابقه در آن نقش آفرینی کرده بودند.

خواص نیز به سه گروه تقسیم شده بودند؛ بخشی از آن ها با فتنه گران همراه شده بودند و بخش قابل توجهی از روی نداشتن بصیرت در مقابل فتنه گران مهر سکوت بر لب زده، اوضاع را رصد می کردند تا مواضعشان را بر حسب شرایط موجود تطبیق کنند. و البته تعداد اندکی نیز عمار گونه به میدان آمده از ولایت و ارزش ها به دفاع پرداختند.

در این شرایط انتظار می رفت که بر اساس سنت گذشته، مردم با نگاه به خواص مردود، راه را گم کنند و به وادی باطل سقوط نمایند؛ ولی خوشبختانه مردم نه تنها مردود نشدند بلکه به چراغ راه خواص نیز تبدیل شدند. به نظر می رسد مهم ترین دلیل موفقیت مردم در این عرصه، حرکت در مسیری است که امام (ره) آن را برای مردم مشخص کرده است. امام ره فرموده اند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی وارد نشود. بر این اساس مردم بی توجه به مواضع غیر اصولی خواص، راه خود را پیدا کرده و فتنه گران را تنها گذاشتند. مردم ایران بر اساس همین روحیه ولایت مداری، آن چه بارها در شعارهای رسمی خود فریاد کرده اند ” ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند” در 9 دی به اثبات رساندند. دریای جمعیت ایران توفانی شد و امواج سهمگین آن، فتنه گران را در هم کوبید و بسان کف های روی آب، برخی از آن ها را به بیرون از کشور پرتاب کرد.

9 دی از این جهت دارای اهمیت است که در سال 88 عاشورا تکرار شد ولی مردم با بصیرت، به ندای هل من ناصر ینصرنی رهبر خویش لبیک جانانه گفتند و نگذاشتند در این عاشورا حسین زمان قربانی شود. و این است تفاوت ملت ایران با مردم کوفه که کوفیان پس از عاشورا و شهادت امام به پا خاستند و قیام توابین را به راه انداختند ولی ملت ایران اجازه ندادند کوچکترین گزندی به ولی امرشان برسد.

آن چه جای تاسف دارد این است که به رغم گذشت بیش از دو سال از وقوع فتنه هنوز برخی خواص در همان بی بصیرتی دست و پا می زنند و در فضای روشن و رفتن ابر های فتنه هنوز هم راه را پیدا نکرده اند! هنوز برخی افراد نتوانسته اند درس بصیرت را از ملت یاد بگیرند و متاسفانه همان مسیر را به همان سرعت می پیمایند. اگر  در جنگ جمل خواصی مثل سلیمان بن صرد خزاعی با وجود میزان حق یعنی امام معصوم (ع) به بی راهه رفتند و نتوانستند راه را پیدا کنند ولی پس از جنگ برخی از آن ها به هوش آمدند و متوجه اشتباه خویش شدند و قول دادند که دیگر این اشتباه را تکرار نکنند ولی متاسفانه برخی خواص ما بعضا حاضر نیستند واژه فتنه را در باره فتنه گران به کار گیرند.

درست است که عده‌ای از مردم در ابتدا به دلیل ابهام خود در نتایج انتخابات یا تبلیغات، کمی به سوی فتنه‌گران تمایل پیدا کردند اما بعد از مدت کوتاهی و با تدبیر مقام معظم رهبری، چهره واقعی فتنه‌گران را شناختند. در واقع ماهیت حرکت سران فتنه، روز به روز بر مردم آشکارتر شد و در روز عاشورای سال 88 به اوج خود رسید. عموم مردم ایران که دل در گرو حضرت اباعبدلله الحسین دارند، از حرکات روز عاشورا فتنه‌گران بیزاری جستند . این حرکت مردم در نهم دی ماه 88 با اعلام حمایت از ولایت به اوج خود رسید و ایرانیان با زمان‌شناسی و بصیرت خود اثبات کردند که حامی انقلاب خود هستند.

رهبر معظم انقلاب در توصیف نهم دی ماه، بیان می‌دارند که:
«روزهاى سال، به طور طبیعى و به خودى خود همه مثل همند؛ این انسانها هستند، این اراده‌‌‌‌‌ها و مجاهدتهاست که یک روزى را از میان روزهاى دیگر برمیکشد و آن را مشخص میکند، متمایز میکند، متفاوت میکند و مثل یک پرچمى نگه میدارد تا راهنماى دیگران باشد. روز عاشورا – دهم محرم – فى نفسه با روزهاى دیگر فرقى ندارد؛ این حسین بن على (علیه السّلام) است که به این روز جان میدهد، معنا میدهد، او را تا عرش بالا میبرد؛ این مجاهدتهاى یاران حسین بن على (علیه السّلام) است که به این روز، این خطورت و اهمیت را میبخشد. روز نوزدهم دى هم همین جور است، روز نهم دىِ امسال هم از همین قبیل است. نهم دى با دهم دى فرقى ندارد؛ این مردمند که ناگهان با یک حرکت – که آن حرکت برخاسته از همان عواملى است که نوزدهم دىِ قم را تشکیل داد؛ یعنى برخاسته ى از بصیرت است، از دشمن‌‌‌‌‌شناسى است، از وقت‌‌‌‌‌شناسى است، از حضور در عرصه ى مجاهدانه است – روز نهم دى را هم متمایز میکنند.
مطمئن باشید که روز نهم دىِ امسال هم در تاریخ ماند؛ این هم یک روز متمایزى شد. شاید به یک معنا بشود گفت که در شرائط کنونى – که شرائط غبارآلودگىِ فضاست – این حرکت مردم اهمیت مضاعفى داشت؛ کار بزرگى بود. هرچه انسان در اطراف این قضایا فکر میکند، دست خداى متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن على (علیه السّلام) را مى‌‌‌بیند. این کارها کارهائى نیست که با اراده‌‌‌‌ى امثال ما انجام بگیرد؛ این کار خداست، این دست قدرت الهى است؛ همان طور که امام در یک موقعیت حساسى – که من بارها این را نقل کرده‌‌‌‌ام – به بنده فرمودند: «من در تمام این مدت، دست قدرت الهى را در پشت این قضایا دیدم». درست دید آن مرد نافذِ بابصیرت، آن مرد خدا.»

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم در سالگرد قیام نوزدهم دى ماه 19/10/1388

«قوى‌ترین و آخرین ضربه را ملت در روز نهم دى و بیست و دوى بهمن وارد کرد. کار ملت ایران در بیست و دوم بهمن، کار عظیمى بود؛ نُه دى هم همین جور. یکپارچگى ملت آشکار شد. همه‌ى کسانى که در عرصه‌ى سیاسى به هر نامزدى رأى داده بودند، وقتى دیدند دشمن در صحنه است، وقتى فهمیدند اهداف پلید دشمن چیست، نسبت به آن کسانى که قبلاً به آنها خوشبین هم بودند، تجدید نظر کردند؛ فهمیدند که راه انقلاب این است، صراط مستقیم این است. در بیست و دوى بهمن، ملت همه با یک شعار وارد میدان شدند. خیلى تلاش کردند، شاید بتوانند بین ملت دودستگى ایجاد کنند؛ اما نتوانستند. و ملت ایستاد؛ این پیروزى ملت بود. از بیست و دوم خرداد تا بیست و دوم بهمن – هشت ماه – یک فصل پرافتخار و پرعبرتى براى ملت ایران بود؛ این یک درس شد. آگاهى جدیدى به وجود آمد. فصل تازه‌اى در بصیرت ملت ایران گشوده شد. این یک زمینه‌ى بسیار مهمى است. باید بر اساس این زمینه، حرکت کنیم.»

بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 1/1/1389

وظیفه ما پس از 9 دی
در فتنه سال 88، اکثریت مردم قبول شدند و بعضی از خواص مردود. اما از طرفی باید مراقب بود که فتنه‌ها به پایان نرسیده و با فتنه‌های جدیدی مواجه هستیم و از طرفی هم مواظب باشیم که پس از حماسه 9 دی وظایف به گردن ماست که باید به آن‌ها عمل کنیم:… ادامه دارد ….

مشاهده قسمت دوم

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه