گزیده ای از سیره زندگی امام خمینی (ره)
خانه » گزیده ای از سیره زندگی امام خمینی (ره)

گزیده ای از سیره زندگی امام خمینی (ره)

55K بازدید
شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۱
Admin
0 دیدگاه
247

گزیده ای از سیره زندگی امام خمینی (ره)

سیره زندگی امام خمینی (ره)

امام خمینی (ره):

“مورخی که برای خدا قلم می زند، نه گزاف می گوید و نه کتمان حقایق می کند”

تحریف واقعیات و تاریخ آفتی است که همه اقوام و ملت ها کم و بیش با آن روبرو هستند. این آفت علل و عوامل گوناگونی دارد،برخی عمدی و با انگیزه دگرگون کردن واقعیات صورت می گیرد و برخی هم غیر عمدی و برخاسته از حبّ و بغض نسبت به افراد وجریانات اجتماعی و سیاسی است. به گزارش فارسی مد، به نقل از بازتاب، حجت الاسلام سید حمید روحانی (نویسنده کتاب نهضت امام خمینی)،ظاهرا هنگام آوردن تلگراف ها و نامه های امام به شاه، جمله ای از امام که در آن شاه را «اعلی حضرت»خطاب کرده بودند،با این تصور که چندان صلاح نیست، سانسور می کند، اما امام می فهمند و مخالفت می کنند.فراز مورد نظر از تلگرام امام چنین بود: «…فرموده اعلی حضرت موافق است با آن چه از پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به ما رسیده است : اذا ظهرت البدع فی امّتی فلیظهر العالم علمه، فمن لم یفعل فعلیه لعنه الله…»

آقای روحانی درمقدمه چاپ پانزدهم این کتاب،با اشاره به دقت نظرامام می نویسد:

امام از من پرسیدند:چرا این جمله را حذف کردید؟ اگر به نظر شما نادرست بود، می آوردید و آن را مورد انتقاد قرار می دادید. شما باید خود را وادار کنید و عادت دهید که در نوشتن تاریخ حبّ و بغض را کنار بگذارید و واقعیت ها را بنویسید، هر چند به ضرر خودتان یا به ضرر کسانی باشد که به آنان علاقمندید. من هم ممکن است اشتباه کنم. شما نبایداز کنار اشتباهاتم یا آن چه به نظر شما اشتباه می آید، بی سرو صدا بگذرید، این کار خلاف وظیفه ای است که بر عهده گرفته اید. مورخی که برای خدا قلم می زند، نه گزاف می گوید و نه کتمان حقایق می کند….سعی کنید مورخ بی غرضی باشید، مسائل و حوادث را آن طور که واقع شده است، شرح دهید. نوشته شما مبالغه آمیز نباشد، پرده پوشی هم در آن نشده باشد، نه اغراق کنید، و نه انکار….» (نزدیک به این مضامین) امام (ره) در این جملات ملاک های تاریخ نگاری را گوشزد می کنند که نباید حب و بغض مورّخ در ثبت واقعیات تاریخی تأثیر بگذارد. مورخ نه گزاف می گوید،نه اغراق می کند و نه انکار و پرده پوشی. سپس امام به توضیح آن فراز از تلگرام خود به شاه پرداخته و افزودند:«در مورد آن چه در جواب تلگراف شاه آمده باید توجه کنید که وظیفه دینی ما اقتضا می کند که در قدم اول با زبان ملایم، با زبان پند و اندرز با افراد مواجه شویم، خواه شاه باشد یا شبان. وظیفه علما در قدم اول ارشاد است و در این وظیفه نباید میان انسان ها ، از نظر مقام ، موقعیت و منصب فرق بگذارند. وظیفه علما همان وظیفه انبیاست. انبیای الهی آمده اند تا دست انسان ها را بگیرند و آن ها را از لجنزار مادی و دنیوی نجات دهند. این که می بینید خداوند متعال به حضرت موسی می فرمایند: و قولا له قولا لیّنا لعلّه یتذکّر او یخشی (طه : 44) برای این است که هدف نجات انسان ها می باشد و در این هدف مقدس میان فرعون با دیگران تفاوتی نیست.» پرهیز از اغراق و گزافه گویی مورد دوم :در ص 14 این مقدمه آمده است:در این دفتر در بخش زندگی نامه نگاشته بودم :«…مادر امام خمینی (بانو هاجر) زنی دانا و روشن ضمیر و از خاندان علم و تقوا و معاریف است.»

امام روی «دانا و روشن ضمیر» خط کشیدند و بدین گونه از این نگارنده خرده گرفتند از کجا می دانید بانویی که سده ای پیش در یکی از روستاهای ایران می زیسته «دانا و روشن ضمیر» بوده است؟!

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

آموزش روش تهیه سالاد ذرت و کاهو
آموزش طرز تهیه ژله آسمانی (ابری)
مبتلایان به دیابت این دانه آجیل را نخورید!
راهکار های علاقمند کردن فرزندان به نماز
انواع فتق در زنان و راه های درمان آن را بشناسید
بهترین راه برای کم کردن چربی‌ های اضافی دور شکم چیست؟
عادات غذایی که منجر به تناسب اندام مردم هند و ژاپن شده اند
با گیاهان و ادویه های رقیق کننده خون آشنا شوید
زردی نوزادان و توصیه هایی برای والدین که باید به آن توجه کنند
داشتن خواب آرام با ذکر و دعا
با سیکس پک زنان یا شکم شش تیکه بانوان آشنا شوید
خطر پیچ خوردگی تخمدان در چه مواقعی بیشتر وجود دارد؟
علت به وجود آمدن عادت ماهیانه دو مرتبه در ماه چیست؟
پنج گام آسان برای داشتن یک زندگی سالم و پرنشاط
آشنایی با طرز تهیه یک نوشیدنی ساده برای کاهش وزن

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه