روز اهداء خون
خانه » روز اهداء خون

روز اهداء خون

79K بازدید
دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۱
Sahar
0 دیدگاه
4K

روز اهداء خون

اهداء خون اهداء زندگی

در مرداد سال 1353 شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به  خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد.

از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. جمع آوری خون از داوطلبانِ اهدا، و آماده سازی آن برای نجات بیماران و مصدومین، ایجاد پایگاه در بیمارستان ها و واحدهای سیار و ثابت جهت تهیه خون، ثبت اطلاعات لازم به منظور دعوت برای اهدای خون به هنگام ضرورت و توزیع خون و فرآورده های آن به مراکز درمانی و بیمارستان ها و ….. از جمله کارهای سازمان انتقال خون ایران می باشد. طبق گفته کارشناسان، هر فرد بالغ (بین 17 تا 65 سال) با وزن متوسط پنجاه کیلوگرم، حدود پنج و نیم تا شش لیتر خون دارد و با اهدای 250 سی سی تا 450 سی سی از خون خود، نه تنها سلامتی خود را به مخاطره نمی اندازد، بلکه ضمن کمک به سلامتی خود، نجات بخش زندگی دیگری نیز خواهد شد. اهدای خون همچنین می تواند در کشف بیماریهای نهفته در اهدا کنندگان کاملاً مؤثر باشد. هر فرد سالم  می تواند در هر سال تا چهار بار با فاصله هشت هفته (دو ماه) خون اهدا کند.

اهدا خون به عنوان یکی از شاخص‌های مهم همدلی، احساس مسوولیت و پیوند با همنوع در جامعه کنونی از اهمیت فراوان برخوردار است. ترویج فرهنگ حیاتی اهدا خون با توجه به افزایش سرسام‌آور حوادث، سوانح و بیماریهای مختلف که نیاز به خون را دو چندان کرده در جامعه امروزی بسیار ضروری به نظر می‌رسد. به همین منظور این وضعیت ایجاب می‌کند که عمل خیر اهدا خون به عنوان یکی از مهمترین ارکان همدلی و کمک به همنوع در جامعه امروزی قلمداد شود…

  اگرچه خوشبختانه در سالیان اخیر با آگاه‌سازی‌های مختلف توسط مسوولان فرهنگ اهدا خون در مقایسه با گذشته از رشد قابل قبولی برخوردار بوده اما با توجه به نیاز حیاتی به خون مشارکت بیشتر مردمی در این کار خداپسندانه بیش از پیش احساس می‌شود. در این میان موضوع اساسی در این زمینه که فراتر از عمل اهدا می‌تواند مهم جلوه دهد مقوله “سالم” بودن خون اهدایی افراد است.

اهدا خون سالم به عنوان بزرگترین هدیه و مایه حیات بخش در واقع به معنای سهیم شدن در زندگی فردی و اجتماعی است و به نوعی می‌تواند شکرگزاری به درگاه خداوند نسبت به سلامت فرد اهداکننده باشد. بر اساس آمارها، اکنون ‪ ۲/۲درصد جمعیت کشور اهداکننده خون هستند ، هر چند که وجود دو درصد اهداکننده در جامعه از نظر سازمان بهداشت جهانی قابل قبول است، اما برای جامعه‌ای که فرهنگ اسلامی آن بر کمک به همنوع سفارش و تاکید کرده چندان رضایتبخش نیست.

سازمان انتقال خون ایران با بیش از ‪ ۹۰پایگاه که به هشت منطقه اصلی تقسیم شده خون مورد نیاز حدود ‪ ۷۰میلیون نفر جمعیت کشور را تامین می‌کند. این سازمان همچنین با هدف افزایش سلامتی، کلیه خون‌های اهدایی را از حیث وجود هپاتیت بی، هپاتیت سی، اچ.آی.وی و سیفیلیس نیز بررسی می کند و پس از شناخت ویروس ایدز و هپاتیت خون مطالعه زیادی برای کاهش انتقال این عفونت‌ها در سازمان انتقال خون انجام می‌شود.

   شناخت خون:

بدون تردید خون پدیده ای بسیار پیچیده است که انسان نمی تواند ادعا کند که به تمام ویژگیهای این ماده واقف شده است. خون در حرکتی پیوسته و بی وقفه مسیری در حدود 121 هزار کیلومتر را در بدن آدمی می پیماید تا به جریان زندگی دوام بخشد. چنین مسیری طولانی تر از مجموع خطوط هوایی همه شرکت های هواپیمایی جهان است.

خون بافت زنده ای است که در آمد و شد دائمی خود به شصت میلیارد سلول بدن سرکشی می کند و ضمن  جمع آوری مواد زاید سلولها، ‌مواد لازم را برای ادامه حیات و فعالیت در اختیارشان قرار میدهد.

برخلاف تصور، ‌خونی که در رگهای آدمی جاری است یکنواخت و بدون تغییر و تحول نیست و بدین لحاظ است که خون را بافت زنده می شناسند. مثلا به فاصله یک چشم برهم زدن حدود یک میلیون و دویست هزار سلول قرمز به پایان عمر صد و بیست روزه خود می رسند و در همین زمان مغز استخوان به همان تعداد سلول قرمز تولید می کند و آنها را وارد جریان خون می سازد.

استخوان ها در طول زندگی انسان حدود پانصد کیلوگرم سلول قرمز تولید می کنند و هر سلول تا پایان عمر خود هفتاد هزار بار از قلب به نقاط مختلف بدن سفر می کند. در مرحله نخست قلب مانند تلمبه خون را به اندامها و بافت ها می رساند.

جاری شدن خون در رگ ها به صورت موج هایی متناوب و مجزا است و وظیفه تنظیم حرکت خون نیز به شاهرگ ها واگذار شده است. در چنین شرایطی خون به تمام بدن می رساند. فشار خون در انتهای مسیر به صفر می رسد و به همین سبب ورزش موجب تسریع گردش خون می گردد.

   گروه های خونی:

گروه های خونی را براساس ساختمان شیمیایی موجود در سطح گلبول های قرمز به چهار گروه A، B، AB و O تقسیم کرده اند. بدین ترتیب هر گروه خونی مختصاتی دارد و نباید به انسانی دیگر با گروه خونی نامتجانس تزریق شود، اما گروه O را به علت ساختمان خاص گلبول های آن که نه ضد A و نه ضد B  هستند مـی تـوان بـه تمـام گـروه هـای چهـارگـانه تزریـق کـرد و از این رو گروه O را اصطلاحاً گروه دهنده  همگانی می نامند.

   شرایط عمومی اهدای خون:

برای آنکه شما بتوانید خون خود را اهدا کنید باید واجد شرایطی باشید که بواسطه آن اهدای خون نه برای سلامتی بدن شما عوارضی داشته باشد و نه برای فردی که قرار است خون شما به وی تزریق گردد.

شرایط اصلی اهدای خون به قرار زیر هستند:

1- حداقل سن 17 سال و حداکثر 65 سال، البته با نظر و صلاحدید پزشک ممکن است در بالای این محدوده سنی نیز بتوان خون اهدا کرد؛

2- حداقل وزن 50 کیلو گرم؛

3- رعایت فاصله زمانی حداقل 8 هفته بین دو نوبت اهدای خون، با این شرط که دفعات اهدا ی خون از 4 بار در سال تجاوز ننماید. البته بهتر است آقابان با فواصل 3 ماهه و خانمها با فواصل 4 ماهه نسبت به اهدای خون اقدام نمایند؛

4- تندرستی؛ بدان معنی می باشدکه علاوه بر احساس سلامتی، توانایی انجام فعالیتهای معمول زندگی خود را داشته باشید.خوب است بدانید، که در رابطه با اهدای خون، حتی یک فرد دیابتی یا مبتلا به پـرفشـاری خـون، کـه بیمـاری وی تحـت کنتـرل و در سیـر درمـان قـرار داشتـه باشـد نیـز تندرست محسوب می شود.

   مزایای اهدای خون:

علاوه بر اجر دنیوی و اخروی، عبارتند از:

1- نجات جان انسانها؛

2- انجام معاینات پزشکی؛

3- کاهش بیماری های قلبی و عروقی، و سکته قلبی و مغزی؛

4- کاهش اضطراب، افزایش احساس پویایی و ایجاد تعهد فردی؛

5- فعال شدن مراکز خونساز بدن؛

6- تعیین گروه بندی RH  وABO  خون؛

7- انجام آزمایشات ایمنی از نظر بیماریهای ایدز، هپاتیت C، B و سیفلیس.

   مقدار خون در بدن:

یـک سیزدهـم وزن بـدن یـا بـه عبـارت دیگـر هفت تا  هشت  درصد وزن بدن را خون تشکیل می دهد یا می توان گفت: در مردها به ازای هر کیلـوگرم وزن بدن 70 و در زن ها 65 میلی لیتر خون، وجود دارد. یعنی یک شخص بالغ با وزن حدود 70 کیلوگرم، به طور متوسط در حدود پنج لیتر خون در بدن دارد.

   مراحل اهدای خون:

1- ثبت نام: شامل ثبت مشخصات فردی شما نظیر نام، سن، ملیت، آدرس و پر کردن یک پرسشنامه مربوط به تاریخچه پزشکی توسط شما؛

2- خودحذفی: در این مرحله شما از طریق مطالعه جزوات ویژه خود حذفی، از مواردی که سلامت خون و فرآورده های خونی را به خطر می اندازد مطلع خواهید شد تا در صورت هر گونه شکی در مورد سلامت خونتان، از اهدای خون انصراف نمایید؛

3- غربالگری پزشکی: شامل مصاحبه پزشک و انجام معاینات ساده (اندازه گیری وزن، فشار خون، نبض و درجه حرارت بدن) با هدف تایید صلاحیت پزشکی شما برای اهدای خون؛

در اینجـا پرسـش هایـی از طـرف پزشـک، در مـورد تاریخچـه سلامتـی و بیمـاری هـای قبلی شما مطرح می شود که پاسخگویی دقیق و صحیح به این سئوالات، منجر به ارتقای سلامت خون های اهدایی و حفظ سلامت خود شما، در حین اهدای خون خواهد گردید.

4- آزمایشات کم خونی و غلظت خون: با نظر پزشک مستقر در واحد اهدای خون، آزمایشات ساده ای برای اندازه گیری هموگلوبین خون شما و همچنین غلظت آن انجام می گیرد؛

5- خونگیری: شامل استریل کردن ناحیه چین آرنج خونگیری می باشد. کل مرحله خونگیری از زمان خوابیدن شما روی تخت تا خارج کردن سوزن خونگیری، در حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد؛

6- نیرو بخشی: شامل دقایقی استراحت همراه با مراقبت کادر پزشکی ما و پذیرایی مختصر با آب میوه و شیرینی.

مصرف کنندگان خون اهدایی شما چه کسانی هستند؟

بیماران دچار کم خونی، تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، سرطانی، فاویسم و سوختگی شدید؛

نوزادان مبتلا به زردی شدید؛

مجروحین تصادفات و حوادث؛

بیماران نیازمند به پیوند عضو؛

زنان باردار که دچارخونریزی می شوند؛

بیمارانی که تحت عمل های جراحی قرار می گیرند.

به یاد داشته باشید، اهداء خون، اهداء زندگی است پس با اهداء خون خود، زندگی را به بیماران نیازمند هدیه کنیم.

گردآوری : سایت فرهنگی تفریحی فارسی مد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انتقال خون ایران

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه