متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌ الله الحرام
خانه » متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌ الله الحرام

متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌ الله الحرام

41K بازدید
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۲
Admin
0 دیدگاه
142

متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌ الله الحرام

متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج

متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌ الله الحرام , , حجاج بیت‌الله الحرام , متن پیام رهبر انقلاب , متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌ الله الحرام , متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج , متن پیام رهبر معظم انقلاب , رهبر , پیام رهبر , حجاج , حجاج ایرانی , حاجیان , حاجیان ایرانی , پیام رهبر به حاجیان , بیت الله , بیت الله الحرام , حجاج بیت الله , مکه , حجاج مکه , حاجیان مکه , پیام رهبر به حجاج مکه , پیام رهبر به حاجیان مکه

حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ ای به مناسبت برگزاری کنگره‌ ی عظیم حج پیامی صادر کردند.
متن این پیام که روز دوشنبه بیست و دوم آبان‌ ماه ۱۳۹۲ توسط حجت‌ الاسلام قاضی‌ عسکر -نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی- در مراسم برائت از مشرکان در صحرای عرفات قرائت شد، به این شرح است:

متن پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت الله الحرام

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

والحمدللّه ربّ العالمین و الصّلاه والسّلام علی سیّدالانبیاء و المرسلین و علی آله الطّیّبین و صحبه المنتجبین

فرا رسیدن موسم حج را باید عید بزرگ امّت اسلامی به شمار آورد. فرصت مغتنمی که این روزهای گرانبها در همه‌ ی سال ها برای مسلمانان جهان پدید می‌آورد، کیمیای معجزه‌ گری است که اگر قدر آن شناخته و چنانکه شایسته است به کار گرفته شود، بسیاری از آسیب ها و آسیب‌ پذیری‌ های دنیای اسلام، علاج خواهد شد.

حج، چشمه‌ ی جوشان فیض الهی است. یکایک شما حاجیان سعادتمند، اکنون این اقبال بلند را به دست آورده‌ اید که در این اعمال و مناسکِ آکنده از صفا و معنویّت، دل و جان را شستشویی بسزا داده، از این منبع رحمت و عزّت و قدرت، ذخیره‌ ای برای همه‌ ی عمر خویش بردارید. خشوع و تسلیم در برابر خدای رحیم، تعهّد به وظائفی که بر دوش مسلمان نهاده شده است، نشاط و حرکت و اقدام در کار دین و دنیا، رحم و گذشت در تعامل با برادران، جرأت و اعتماد به نفس در برابر حوادث دشوار، امید به کمک و دستگیری خداوند در همه جا و همه چیز،‌ و کوتاهِ سخن ساخت و پرداخت انسانی در طراز مسلمانی را در این عرصه‌ ی الهیِ آموزش و پرورش، می توانید برای خویش تدارک ببینید و خودِ آراسته به این زیورها و بهره‌ یافته از این ذخیره‌ ها را برای کشور خویش و ملّت خویش و در نهایت برای امّت اسلامی، سوغات برید.

امّت اسلامی امروز بیش از هر چیز به انسان هایی نیاز دارد که اندیشه و عمل را در کنار ایمان و صفا و اخلاص، و مقاومت در برابر دشمنان کینه‌ ورز را در کنار خودسازی معنوی و روحی، فراهم سازند. این یگانه راه نجات جامعه‌ ی بزرگ مسلمانان از گرفتاری‌ هایی است که یا آشکارا به دست دشمن و یا با سستیِ عزم و ایمان و بصیرت، از زمان های دور در آنها فرو افتاده است.

بی‌ شک دوران کنونی، دوران بیداری و هویّت‌ یابی مسلمانان است؛ این حقیقت را از خلال چالش هایی که کشورهای مسلمان با آن رو به‌ رو شده‌ اند نیز به روشنی می توان دریافت. درست در همین شرایط است که عزم و اراده‌ ی متّکی به ایمان و توکّل و بصیرت و تدبیر، می تواند ملّت های مسلمان را در این چالش ها به پیروزی و سرافرازی برساند و عزّت و کرامت را در سرنوشت آنان رقم زند. جبهه‌ ی مقابل که بیداری و عزّت مسلمانان را بر نمی تابد، با همه‌ ی توان به میدان آمده و از همه‌ ی ابزارهای امنیّتی، روانی، نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی برای انفعال و سرکوب مسلمانان و به خود مشغول ساختنِ آنان بهره می گیرد. نگاهی به وضعیّت کشور های غرب آسیا از پاکستان و افغانستان تا سوریّه و عراق و فلسطین و کشور های خلیج فارس، و نیز کشور های شمال آفریقا از لیبی و مصر و تونس تا سودان و برخی کشور های دیگر، حقایق بسیاری را روشن می سازد. جنگ های داخلی؛ عصبیّت‌ های کور دینی و مذهبی؛ بی‌ ثباتی‌ های سیاسی؛ رواج تروریسم قساوت‌ آمیز؛ ظهور گروه ها و جریان های افراط‌ گر که به شیوه‌ ی اقوام وحشی تاریخ، سینه‌ ی انسان ها را می شکافند و قلب آنان را با دندان می درند؛ مسلّحینی که کودکان و زنان را می کشند، مردان را سر می برند و به نوامیس تجاوز می کنند، و حتّی در مواردی این جنایات شرم‌ آور و مشمئز کننده را به نام و زیر پرچم دین مرتکب می شوند؛ همه و همه محصول نقشه‌ ی شیطانی و استکباری سرویس های امنیّتی بیگانگان و عوامل حکومتی همدست آنان در منطقه است که در زمینه‌ های مستعدّ داخلی کشور ها امکان وقوع می‌ یابد و روز ملّت ها را سیاه و کام آنان را تلخ می کند. یقیناً در چنین اوضاع و احوالی نمی توان انتظار داشت که کشور های مسلمان، خلأ های مادّی و معنوی خود را ترمیم کنند و به امنیّت و رفاه و پیشرفت علمی و اقتدار بین‌ المللی که برکات بیداری و هویّت‌ یابی است، دست یابند. این اوضاع محنت‌ بار، می تواند بیداری اسلامی را عقیم و آمادگی‌ های روحی پدید آمده در دنیای اسلام را ضایع سازد و بار دیگر، سال های دراز، ملّت های مسلمان را به رکود و انزوا و انحطاط بکشاند و مسائل اساسی و مهمّ آنان همچون نجات فلسطین و نجات ملّت های مسلمان از دست‌ اندازی آمریکا و صهیونیسم را به دست فراموشی بسپارد.

علاج بنیانی و اساسی را می توان در دو جمله‌ ی کلیدی خلاصه کرد که هر دو از بارزترین درس های حج است:

اوّل: اتّحاد و برادری مسلمانان در زیر لوای توحید، و دوّم: شناخت دشمن و مقابله با نقشه‌ ها و شیوه‌ های او.

تقویت روح اخوّت و همدلی، درس بزرگ حج است. در اینجا حتّی جدال و درشت‌ گویی با دیگران ممنوع است. پوشش یکسان و اَعمال یکسان و حرکات یکسان و رفتار مهربان در اینجا به معنی برابری و برادریِ همه‌ ی آن کسانی است که به این کانون توحید معتقد و دلبسته‌ اند. این ردّ صریح اسلام بر هر فکر و عقیده و دعوتی است که گروهی از مسلمانان و معتقدان به کعبه و توحید را از دائره‌ ی اسلام بیرون بداند. عناصر تکفیری که امروز بازیچه‌ ی سیاست صهیونیست‌ های غدّار و حامیان غربی آنان شده و دست به جنایت های سهمگین می زنند و خون مسلمانان و بی‌ گناهان را می ریزند، و کسانی از مدّعیان دینداری و ملبّسین به لباس روحانیّت که در آتش اختلافات شیعه و سنّی و امثال آن می دمند، بدانند که نفس مراسم حج، باطل‌ کننده‌ ی مدّعای آنان است. شگفتا! کسانی که مراسم برائت از مشرکان را که ریشه در عمل پیامبر اعظم صلّی‌ اللّه علیه و آله و سلّم دارد، جدال ممنوع قلمداد می کنند، خود از مؤثّرترین دست‌ اندرکاران ایجاد منازعه‌ های خونین میان مسلمانانند. اینجانب همچون بسیاری از علمای اسلام و دلسوزان امّت اسلامی بار دیگر اعلام میکنم که هر گفته و عملی که موجب برافروختن آتش اختلاف میان مسلمانان شود و نیز اهانت به مقدّسات هر یک از گروه‌ های مسلمان یا تکفیر یکی از مذاهب اسلامی، خدمت به اردوگاه کفر و شرک و خیانت به اسلام و حرام شرعی است.

شناخت دشمن و شیوه‌ های او نیز دوّمین رکن است. اوّلاً وجود دشمن کینه توز را نباید به دست غفلت و فراموشی سپرد و مراسم چندباره‌ ی رمی جمرات در حج، نشانه‌ ی نمادین این حضور ذهن همیشگی است. ثانیاً‌ در شناخت دشمن اصلی که امروزه همان جبهه‌ ی استکبار جهانی و شبکه‌ ی جنایت‌ کار صهیونیسم است، نباید دچار خطا شد. و ثالثاً‌ شیوه‌ های این دشمن عنود را که تفرقه‌ افکنی میان مسلمانان، و ترویج فساد سیاسی و اخلاقی، و تهدید و تطمیع نخبگان، و فشار اقتصادی بر ملّت ها، و ایجاد تردید در باورهای اسلامی است، باید بخوبی تشخیص داد و وابستگان و ایادیِ دانسته و نادانسته‌ ی آنان را از این راه شناسایی کرد.

دولت های استکباری و پیشاپیش آنان آمریکا، به کمک ابزارهای رسانه‌ ای فراگیر و پیشرفته، چهره‌ ی واقعی خود را می پوشانند و با دعوی طرفداری از حقوق بشر و دموکراسی، رفتاری خدعه‌ آمیز در برابر افکار عمومی ملّت ها در پیش میگیرند. آنان در حالی دم از حقوق ملّتها میزنند که ملّت های مسلمان، هر روز بیشتر از گذشته، آتش فتنه‌ های آنان را با جسم و جان خود لمس میکنند. یک نگاه به ملّت مظلوم فلسطین که ده‌ ها سال است روزانه زخمِ جنایات رژیم صهیونیستی و حامیانش را دریافت میکند؛ یا به کشور های افغانستان و پاکستان و عراق که تروریسمِ زاییده‌ ی سیاست های استکبار و ایادی منطقه‌ ای آنان، زندگی را به کام ملّت های آنان تلخ کرده است؛ یا به سوریّه که به جرم پشتیبانی از جریان مقاومت ضدّ صهیونیستی، آماج کینه‌ ی سلطه‌ گران بین‌ المللی و کارگزاران منطقه‌ ای آنان شده و به جنگ خونین داخلی گرفتار آمده است؛ یا به بحرین یا به میانمار که در هر یک به نحوی، مسلمانان محنت‌ زده و مغفول، و دشمنانشان مورد حمایتند؛ یا به ملّت های دیگری که از سوی آمریکا و متّحدانش، پی‌ در پی به تهاجم نظامی یا تحریم اقتصادی یا خرابکاری امنیّتی تهدید میشوند؛ میتواند چهره‌ ی واقعی این سردمداران نظام سلطه را به همه نشان دهد. نخبگان سیاسی و فرهنگی و دینی در همه جای جهان اسلام باید خود را به افشای این حقایق، متعهّد بدانند. این وظیفه‌ ی اخلاقی و دینی همه‌ی ما است. کشورهای شمال آفریقا که متأسّفانه امروز در معرض اختلافات عمیق داخلی قرار گرفته‌ اند، بیش از همه باید به این مسئولیّت عظیم، یعنی شناخت دشمن و شیوه‌ ها و ترفندهایش توجّه کنند. ادامه‌ی اختلافات میان جریان های ملّی و غفلت از خطر جنگ خانگی در این کشورها، خطر بزرگی است که خسارت آن برای امّت اسلامی به این زودی‌ ها جبران نخواهد شد.

ما البتّه تردید نداریم که ملّت های به‌ پا خاسته‌ ی آن منطقه که بیداری اسلامی را تجسّم بخشیدند، بإذن‌ الله اجازه نخواهند داد که عقربه‌ ی زمان به عقب برگردد و دوران زمامداران فاسد و وابسته و دیکتاتور، تکرار شود، لیکن غفلت از نقش قدرت های استکباری در فتنه‌ انگیزی و دخالت های ویرانگر، کار آنان را دشوار خواهد کرد و دوران عزّت و امنیّت و رفاه را سال ها به عقب خواهد افکند. ما به توانایی ملّت ها و قدرتی که خداوند حکیم در عزم و ایمان و بصیرت توده‌ های مردم قرار داده است، از اعماق دل باور داریم و آن را در بیش از سه دهه در جمهوری اسلامی ایران، به چشم خود دیده و با همه‌ ی وجود خود آزموده‌ ایم؛ همّت ما، فراخوان همه‌ ی ملّت های مسلمان به این تجربه‌ی برادرانشان در این کشور سرافراز و خستگی‌ ناپذیر است.

از خداوند متعال صلاح حال مسلمانان و دفع کید دشمنان را خواستارم و حجّ مقبول و سلامت جسم و جان و ذخیره‌ ی سرشار معنوی را برای همه‌ ی شما حجّاج بیت‌ الله مسألت می کنم.

والسّلام علیکم و رحمه اللّه
سیّد علی خامنه‌ ای
پنجم ذی‌ الحجّه ۱۴۳۴ مصادف با ۱۹ مهرماه ۱۳۹۲

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری -khamenei.ir

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

کشف شیوه درمان قطعی ویروس ایدز یا اچ آی وی
ساخت میکروسکوپ سه بعدی در زمینه پزشکی و سلامت
جزئیات و علت فوت حسن جوهرچی + اطلاعیه بیمارستان
درگذشت حسن جوهرچی بازیگر سینما و تلویزیون ایران
مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95 – قسمت دوم + تصاویر
مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95 – قسمت اول + تصاویر
با سیاره ۵۵ Cancri e از سیاره های کهکشان راه شیری آشنا شوید
عکس های زنان و دختران در مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری
عکس های مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری
عکس های چهره‌ ها در مراسم تشییع پورحیدری
لحظه به لحظه با تشییع و تدفین پیکر منصور پورحیدری + تصاویر
وداع هواداران با منصور پورحیدری + تصاویر
منصور پورحیدری درگذشت + زندگی‌ نامه
عکس های راهپیمایی روز 13 آبان در سراسر کشور
رکورد طولانی ترین رعد و برق جهان ثبت شد + عکس

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسلیت باد