حواس‌ پرتی‌ های روزمره و روش های غلبه کردن بر آن
خانه » حواس‌ پرتی‌ های روزمره و روش های غلبه کردن بر آن

حواس‌ پرتی‌ های روزمره و روش های غلبه کردن بر آن

26K بازدید
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳
Sahar
0 دیدگاه
44

حواس‌ پرتی‌ های روزمره و روش های غلبه کردن بر آن

آیا برای شما پیش آمده که نمی‌دانید تلفن همراهتان کجاست؟ دقایق بسیاری از روز را مشغول گشتن دنبال کلیدها و سایر لوازم شخصی خود بوده‌اید و از این بابت عصبانی هستید؟ به جایی می‌روید و بعد با خودتان فکر می‌کنید که چرا آنجا رفته‌اید؟

حواس‌ پرتی‌ های روزمره و روش های غلبه کردن بر آن حواس پرتی, حواس‌پرتی‌های روزمره و راه درمان آن, درمان حواس پرتی, درمان سردرد, درمان سردرگمی, درمان سرگیجه, درمان کند ذهنی, دلیل حواس پرتی, راه درمان حواس پرتی, سایت فارسی مد, علت حواس پرتی, فارسی مد, مقالات پزشکی, کند ذهنی

متخصصان چنین مسئله‌ای را «ذهن مه‌آلود» یا «مغز ابری» می‌نامند و می‌گویند بسیاری از افراد، امروزه از این مشکل رنج می‌برند. اینجا به شما می‌گوییم که چگونه با این مسئله کنار بیایید.

خاموش کنید، حتی برای 10 دقیقه؛ به مغزتان رژیم بدهید

 دکتر مانوئل نوایرز، متخصص روانشناسی تربیتی در دانشگاه نوادا می‌گوید: «حواس‌پرتی یا توجه به مسائل دیگر، اصلی‌ترین دلیل این‌گونه مشکلات است و این روزها خیلی هم زیاد شده، مثلاً می‌خواهید در جمعی حرف بزنید، دهانتان را باز می‌کنید، اما بعد یادتان نمی‌آید که چه می‌خواستید بگویید، شاید علت این باشد که تنها چند ثانیه قبل به تلفن همراهتان نگاه کرده‌اید… یا مثلاً رئیستان در مورد پرونده‌ای که به شما داده، سۆال می‌کند و گیج می‌شوید که چه جوابی به او بدهید، زیرا تا ثانیه‌هایی پیش مشغول چک کردن ایمیل‌هایتان بوده‌اید، در واقع این پرت شدن حواس از یک موضوع، یکی از علت‌های اصلی گیجی و حواس‌پرتی است.»

 

اما چطور بر این مشکل غلبه کنید؟

 دکتر نوایرز می‌گوید: «فقط 10 دقیقه در هر روز، خودتان را از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه، لپ‌تاپ و بازی‌ها و … دور کرده و آن‌ها را خاموش کنید. بعد روی یک کاغذ، همه مسائل مهم را که باید به خاطر بسپارید، بنویسید و این کاغذ را همراه خودتان همه جا ببرید و چندین بار در طول روز به آن نگاه کنید، می‌توانید با خودتان شرط کنید که فقط روزی 2 یا 3 بار ایمیل‌هایتان را چک کنید و تلفن همراهتان را از خودتان دور نگه دارید تا وسوسه نشوید که هر دقیقه آن را چک کنید.»

 

اسمش را صدا بزنید؛ مغزتان را تمرین دهید

 همیشه چیزهایتان را گم می‌کنید و اسم افراد آشنا را به خاطر نمی‌آورید؟ دکتر لیندا بلیر، متخصص روانشناسی و نویسنده کتاب «از خودتان در مقابل اضطراب دفاع کنید» می‌گوید: «این مسئله ناشی از عدم تمرکز و توجه است. اگر کلیدهایتان را گم می‌کنید، ناشی از آن است که لحظه‌ای که آن را در جایی گذاشته‌اید، دقت نکرده‌اید که کجا می‌گذارید. اگر اسم کسی را به خاطر نمی‌آورید، به این دلیل است که زمانی که با این فرد ملاقات کرده‌اید، ذهنتان را وارد این تلاش نکرده‌اید که اسم او را به خاطر بسپارید.»

 

اما چطور بر این مشکل غلبه کنید؟

 دکتر بلیر یادآور می‌شود: «یکی از ساده‌ترین کارها در خانه‌تان این است که جای خاصی را برای کلیدها، تلفن همراه و سایر لوازم شخصیتان در نظر بگیرید و همیشه آن‌ها را همان جا بگذارید. در مورد سایر مسائل هم باید ذهنتان را به طور مرتب تمرین دهید تا بتواند عملکرد مناسب داشته باشد، برای مثال، اگر کسی به نام افشین به شما معرفی می‌شود، در چند جمله اول سعی کنید مرتب نام او را تکرار کنید، مثلاً بگویید افشین، خوشحالم که با تو آشنا شدم… افشین، کار تو چیست؟ شاید این طرز حرف زدن کمی عجیب به نظر برسد، اما در عوض باعث می‌شود شما اسم آن فرد را به خاطر بسپارید.»

اگر کلیدهایتان را گم می‌کنید، ناشی از آن است که لحظه‌ای که آن را در جایی گذاشته‌اید، دقت نکرده‌اید که کجا می‌گذارید. اگر اسم کسی را به خاطر نمی‌آورید، به این دلیل است که زمانی که با این فرد ملاقات کرده‌اید، ذهنتان را وارد این تلاش نکرده‌اید که اسم او را به خاطر بسپارید.

 

اکسیژن برسانید؛ مغزتان را بیدار کنید

 مغز شما برای عملکرد مناسب، به اکسیژن احتیاج دارد. دکتر بلیر می‌گوید: «وقتی خسته هستید، تنفس شما عمیق نیست و در نتیجه میزان اکسیژنی که از طریق خون به مغز می‌رسد، کاهش می‌یابد و این روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد. همین موضوع ساده می‌تواند باعث «ذهن مه‌آلود» شود. حالت مشابه دیگر، اضطراب و ناراحتی است که باعث می‌شود تنفس به صورت ایده‌آل انجام نشود و فرد تندتند و غیر عمیق نفس بکشد یا تنفس خود را حبس کند، نتیجه همه این حالت‌ها، نرسیدن اکسیژن به مغز است.»

 

اما چطور بر این مشکل غلبه کنید؟

 دکتر بلیر راه‌حل خوبی دارد: «ورزش کردن، بهترین راه‌حل ممکن برای رساندن حد ماکزیمم اکسیژن به مغز است، اگر تازگی‌ها خیلی فراموش‌کار شده‌اید، یک برنامه ورزشی منظم و نه خیلی سخت و طاقت‌فرسا، برای خودتان تدارک ببینید، حتی می‌توانید یک برنامه پیاده‌روی چند دقیقه‌ای روزانه در نظر بگیرید و بعد از مدتی متوجه شوید که ذهنتان چقدر شفاف‌تر و دقیق‌تر شده است.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه