آشنایی با تفکرات معلم شهید دکتر علی شریعتی
خانه » آشنایی با تفکرات معلم شهید دکتر علی شریعتی

آشنایی با تفکرات معلم شهید دکتر علی شریعتی

45K بازدید
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳
Sahar
0 دیدگاه
149

آشنایی با تفکرات معلم شهید دکتر علی شریعتی

آشنایی با تفکرات معلم شهید دکتر علی شریعتی,علی شریعتی, دکترعلی شریعتی, سخنان دکتر علی شریعتی, سخنان علی شریعتی, مذهب و عرفان, سخنان عرفانی, سخنان عرفانی دکتر علی شریعتی, شریعتی, دکتر علی شریعتی, تفکرات دکتر علی شریعتی,سخنان دکترشریعتی,سخنان دکتر شریعتی

آشنایی با تفکرات دکتر علی شریعتی

مذهب تلاش انسانی است به هست آلوده تا خود را پاک سازد و از خاک بخدا باز گردد ، طبیعت و حیات را که دنیا می بیند، قداست بخشد و اخری کند. و عرفان تجلی التهاب فطرت انسانی است که خود را در اینجا غریب می یابد و با بیگانگان، که همه موجودات و کائنات اند، همخانه. بازی است که در قفسی اسیر مانده و بیتابانه خود را به در و دیوار می کوبد و برای پرواز بیقراری می کند و در هوای وطن مألوف خویش،می کوشد تا وجود خویش را نیز که مایه اسارت اوست و خود حجاب خود شده است، از میان بر گیرد.

برای مشاهده کامل متن به ادامه مطلب بروید

و هنر نیز تجلی روحی است که آنچه هست سیرش نمی کند و هستی را در برابر خویش ندک می یابد و سرد و زشت و حتی بگفته سارتر، احمق و هاری از معنی و فاقد روح و احساس و او اضطراب و تلخکامی صاحبدلی بلند پرواز و اندیشمندی بزرگ و سرمایه دار معنی و احساس و معرفت را دارد که در انبوه مردمی بیدرد و بیروح و پست و خوش گرفتار آمده است و خود را با دیگران  جز با خویشتن تنها می یابد و با این زمین و آسمان و هر چه در این میان، بیگانه.

و هنر زاده چنین بینشی بیزار و احساسی چنین تلخ از هستی و حیات، می کوشد تا آن را تکمیل کند، آنچه را هست به آنچه باید باشد نزدیک سازد و بالاخره به این عالم آنچه را ندارد ببخشد.مذهب و عرفان از اینجا راهشان با هنر جدا می شود که آن دو انسان را از غربت به وطن رهنمو نمی شوند،از واقعیت بازش می دارند تا به حقیقت نزدیکش سازند. مذهب و عرفان هر دو بیقراری در اینجایند و فلسفه گریز؛ آن به جایی و این به هر جا که اینجا نیست.

اما هنر فلسفه ماندن است، وانگهی چون می داند که اینجا جای ماندن نیست، می کوشد تا با تصوری و بقولی با خاطره ای که از خانه و وطن خویش و زندگی در آن دارد، همین جا را بر گونه آن بیاراید و با خلقت های هنری،زبان،اصوات،اشکال و رنگ های آن دیار ناپیدای آشنا و زیبا در این پیدای بیگانه و زشت تقلید کند. هر هنری حتی در پست ترین مراحلش تقلید و تفنن  و بویژه در عالیترین انواعش، تجلی دغدغه انسانی است که از کمبود عالم می نالد و یا نمایشگر آفرینش های اوست تا آن را تکمیل کند.

از این رو مذهب و عرفان دری است به بیرون از این زندان و هنر پنجره ای خویشاوندی میان مذهب و عرفان و هنر را تاریخ نیز شاهد بوده است. هنرها مذهبی ترین و عرفانی ترین موجودات این عالمند، در دامن مذهب و عرفان زاده اند. هر هنری معراجی است و یا شوق معراجی که در آن ، هنرمند، هر چه از بار هست سبکبارتر است، سدره المنتهایش از زمین دورتر است و روشنایی و گرما و قداست و زیبایی ماوراء را بیشتر احساس می کند، چهره سرد و کریه واقعیت را به تدبیر هنر به زیبایی های حقیقت می آراید.

بی شک همچون انسانها که در فاصله های متفاوت، میان لجن زار و نفخه ی روح خدا منزل دارند، هنرها نیز به میزانی که از زمین فاصله می گیرند جلوه گاه صادق اضطراب و حسرتی می شوند که در هر که انسان تر است ، دردناک تر است. هنر سخن از ماوراء است و بیان آنچه می بایست باشد و نیست و از همین رو است که مسأله پیچیده ای که در ادب و فرهنگ فارسی مطرح است روش می گردد که چرا عرفان ما تا چشم می گشاید،خود را در دامن شعر می افکند و به تعبیر بهتر تا زبان باز می کند به شعر سخن می گوید وبرخورد این دو خویشاوند همدردو همزبان با هم زیباترین و شورانگیزترین واقعه تاریخ معنویت شرق پر معنی است، چه عرفان که رنج غربت بیقرارش کرده با شعر، که پیداست زبان محاوره این عالم نیست و به یاری کلمات شعری و نیز با اشارات ویژه آن، پرواز روح بیتاب را از حصار گنگ و خفه این تبعید گاه تسهیل می کند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

راهکار های علاقمند کردن فرزندان به نماز
داشتن خواب آرام با ذکر و دعا
تصاویری از عجیب ترین رکورد های ثبت شده در کتاب گینس
اغواگری به نام دین و درمان با عنوان عرفان حلقه – قسمت سوم
اغواگری به نام دین و درمان با عنوان عرفان حلقه – قسمت دوم
اغواگری به نام دین و درمان با عنوان عرفان حلقه – قسمت اول
با روش های زیبا سازی محیط آشپزخانه آشنا شوید
دلیل و علت دو بار سجده کردن در نماز چیست؟
چگونگی ملحق شدن به پیامبر در روز قیامت
زیباترین و آرام بخش ترین هتل روی آب + عکس
پاسخ آیت الله خامنه ای به استفتائات پیرامون انتخابات
عکس ها و سلفی های جالب گربه ای آموزش دیده را ببینید
عجیب ترین و چندش آورترین رستوران جهان + عکس
با حکم شرعی اشتباه خواندن صیغه عقد آشنا شوید
با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه