رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد
خانه » رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد

رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد

45K بازدید
چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳
Sahar
0 دیدگاه
46

رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد

رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد ,زاینده رود, خبر باز شدن زاینده رود, اخبار اصفهان, اخبار باز شدن رود زاینده رود, رودخانه زاینده رود اصفهان, زاینده رود اصفحان, سد زاینده رود, خبر باز شدن سد زاینده رود, zayande rode, باز شدن اب زاینده رود, عکس باز شدن اب زاینده رود, اخبار کامل زاینده رود, شادی مردم در زاینده رود

سر انجام انتظارها به سر آمد و برای آبرسانی به زمین‌ های کشاورزی منطقه شرق اصفهان برای انجام کشت پاییزه، خروجی آب از سد زاینده‌ رود در روز ۱۲ آبان‌ ماه به سمت زاینده رود به راه افتاده است.

ادامه خبر در ادامه مطلب….

به گزارش فارسی مد و به نقل از جهان ؛ سرانجام انتظار ها به سر آمد و برای آبرسانی به زمین‌های کشاورزی منطقه شرق اصفهان برای انجام کشت پاییزه، خروجی آب از سد زاینده‌ رود در روز ۱۲ آبان‌ ماه به‌صورت محسوسی افزایش یافته و دریچه های سد باز شده است. در مرحله اول بازگشایی، حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب برای غله کاری شرق در نظر گرفته شده است.

پیگیری های رویش نیوز از مسئولین روابط عمومی سازمان آب منطقه ای اصفهان حاکی از این است که بازگشایی دریچه های زاینده رود ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۱۲ آبان انجام شده و احتمالا موج های زندگی ساز زاینده رود فردا به اصفهان می رسند.

بیش از یک سال است که کویری به نام رودخانه بزرگ زاینده رود انتظار سیراب شدن می کشد، و فردا آرزویش محقق خواهد شد.

سد زاینده رود باز شد، اصفهانی ها از آبان منتظر جاری شدن آب باشند

رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد  ,زاینده رود, خبر باز شدن زاینده رود, اخبار اصفهان, اخبار باز شدن رود زاینده رود, رودخانه زاینده رود اصفهان, زاینده رود اصفحان, سد زاینده رود, خبر باز شدن سد زاینده رود, zayande rode, باز شدن اب زاینده رود, عکس باز شدن اب زاینده رود, اخبار کامل زاینده رود, شادی مردم در زاینده رود

به گزارش فارسی مد و به نقل از اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: از چند روز پیش آب سد زاینده رود اصفهان از منطقه غرب استان باز و تا تابستان بر پیکره باغات این منطقه جاری و ساری است.

حسین محمد رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به منظور آبیاری باغات خشک شده منطقه غرب اصفهان به دستور وزیر نیرو آب سد زاینده رود باز شد.

وی بیان داشت: آب رسانی به باغات تا 200 میلیون متر مکعب و نزدیکی سد نکوآباد شهرستان مبارکه انجام می گیرد که تا تابستان به مرور این آب جاری و ساری می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه از حجم آب باز شده اطلاعی ندارم، ادامه داد: این آب برای نجات باغات غرب اصفهان در حالی جاری می شود که کشاورزان این منطقه باید بدانند که با این میزان کشت برنج انجام ندهند.

وی تصریح کرد: به دلیل کمبود آب کشت برنج در اصفهان ممنوع اعلام شد و کشاورزان لازم است که به کشت محصولاتی روی آوردند که با حجم کم آبیاری با کیفیت ترین محصول را بدست آوردند.

محمد رضایی اضافه کرد: باز شدن سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب اصفهان در حالی انجام می گیرد که از آبان ماه به مدت 30 روز سد زاینده رود برای آبیاری غلات شرق اصفهان باز می شود که در آن زمان مردم منتظر جاری شدن آب بر بستر رودخانه باشند.

وی ادامه داد: برای این منظور هم اکنون بدنبال ساماندهی بستر رودخانه در منطقه شرق اصفهان هستیم.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: این کار برای تسهیل در جاری شدن آب بر بستر رودخانه و آبرسانی زودتر به زمین های کشاورزان شرق انجام می گیرد و از پرت بیشتر آب و نفوذ آن به عمق زمین خودداری می کند.

“اصفهان” ، فردا یک دل سیر زنده می شود

رودخانه بزرگ زاینده رود اصفهان دوباره زنده شد  ,زاینده رود, خبر باز شدن زاینده رود, اخبار اصفهان, اخبار باز شدن رود زاینده رود, رودخانه زاینده رود اصفهان, زاینده رود اصفحان, سد زاینده رود, خبر باز شدن سد زاینده رود, zayande rode, باز شدن اب زاینده رود, عکس باز شدن اب زاینده رود, اخبار کامل زاینده رود, شادی مردم در زاینده رود

به گزارش فارسی مد و به نقل از اصفهان فردا: آسمان، این روزها در اصفهان شکل دیگری به خود گرفته از شوق آمدن زندگی به زنده رود اشک شوق میریزد، هوای مردم هم بارانی شده است، منتظراند تا بعد از 300 روز و شب بدون زنده رود، رودخانه را غرق آب و حیات ببینند.

زاینده رود شده است خط مرزی خبرهای خوش و ناخوش از اصفهان؛ روزهایی که آب در دلش موج می‌ زند همه با حالتی نگران از هم سراغ می‌گرند کی رودخانه بسته می‌شود و روزهایی که تن رودخانه از بی‌آبی، بی‌جان گوشه شهر افتاده است چشم تمام مردم شهر به دهان مسئولان است که ببینند و بشنوند بالاخره از میان تمام تاریخ‌های بالا و پایین برای جریان زنده رود، کدام روز قرار را به شهر برمی‌گرداند.

اواخر سال بود که هروز یک مسئول و هروز یک تاریخ خبر از جریان زاینده رود در اصفهان را می‌داد دیگر برای اصفهانی‌ها عادت شده است که رودخانه‌اشان را فصلی و حرف‌های مسئولانشان را دقیقه‌ای بدانند؛ نهایتا خبر رسید که امسال اصفهان بدون زاینده رود میزبانی مسافران نوروزی خود را می‌کند این شد که اصفهان 92 را بی زنده رودش تحویل گرفت.

سال که نو شد دوباره زمزمه‌های باز شدن زاینده رود در شهر پیچید و 15 فروردین خبر رسید که دریچه‌های سد زاینده رود برای برقراری جریان آب در رودخانه باز شده است که با یک حساب سرانگشتی از راهی که آب باید تا دل شهر اصفهان طی کند، تقویم 20 فرودین را برای باز شدن پای آب به اصفهان نشان می‌داد.

این روزها از کنار تن خشک زاینده رود که بگذری می‌بینی مردم جور دیگری به رودخانه نگاه می‌کنند گویا انتظاری در پس نگاهشان است، سوالشان مرتب از هم این است؛ “رودخانه پر نشد؟” ” آب نرسید؟” ؛ انگار آب مهمانی شده برای این مردم که اینگونه شهر را برای آمدنش می‌پایند، یادشان رفته سال‌های سال به اندازه عمر این شهر آب پایش را از این شهر نمی‌برید، “جریان” رسم زنده رود بود نه یک “اتفاق” آن هم فقط سالی یکبار.

به هر روی آمدن این مهمان قدیمی به شهر اصفهان، شور دیگری در دل مردم برپا کرده است، مردم تمام قد آماده میزبانی‌اند، حتی آسمان هم از جشم انتظاری زنده رود این روزها از شوق اشک می‌ریزد، آسمان هوای زمین اصفهان را دارد با باران شوق خود تن زنده رود را به آمدن آب نوید می‌دهد، می‌خواهد زنده رود هم یادشان بماند برای جاری بودن خلق شده است نه برجا ماندن.

اصفهان چشم به راه آمدن میهمان زنده ای است که زندگی را برای آنها به سوغات خواهد آورد؛ مردم نصف جهان چشم به آمدن رحمت الهی دارند.

منابع : جهان نیوز ، خبرگزاری مهر ، اصفهان فردا

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

کشف شیوه درمان قطعی ویروس ایدز یا اچ آی وی
ساخت میکروسکوپ سه بعدی در زمینه پزشکی و سلامت
جزئیات و علت فوت حسن جوهرچی + اطلاعیه بیمارستان
درگذشت حسن جوهرچی بازیگر سینما و تلویزیون ایران
مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95 – قسمت دوم + تصاویر
مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95 – قسمت اول + تصاویر
با سیاره ۵۵ Cancri e از سیاره های کهکشان راه شیری آشنا شوید
عکس های زنان و دختران در مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری
عکس های مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری
عکس های چهره‌ ها در مراسم تشییع پورحیدری
لحظه به لحظه با تشییع و تدفین پیکر منصور پورحیدری + تصاویر
وداع هواداران با منصور پورحیدری + تصاویر
منصور پورحیدری درگذشت + زندگی‌ نامه
عکس های راهپیمایی روز 13 آبان در سراسر کشور
رکورد طولانی ترین رعد و برق جهان ثبت شد + عکس

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه