چرا امام حسین (ع) در شب عاشورا از دشمن مهلت می‌ خواهد؟
خانه » چرا امام حسین (ع) در شب عاشورا از دشمن مهلت می‌ خواهد؟

چرا امام حسین (ع) در شب عاشورا از دشمن مهلت می‌ خواهد؟

33K بازدید
چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳
Admin
0 دیدگاه
46

چرا امام حسین (ع) در شب عاشورا از دشمن مهلت می‌ خواهد؟

از مفصل‌ترین مقتل تا تنهای تنها

چرا امام حسین (ع) در شب عاشورا از دشمن مهلت می‌ خواهد؟

امام حسین (ع) در شب عاشورا به چه علت از دشمن مهلت می‌خواهد؟

امام حسین (ع) در شب عاشورا، حضرت عباس (ع) را به سپاه دشمن می‌فرستد تا از دشمن مهلت بگیرد و این مهلت برای این است که تا سیدالشهدا (ع) شب عاشورا را به خواندن قرآن کریم اختصاص دهد.

به گزارش فارسی مد و به نقل از گروه فرهنگی فرهنگ نیوز، شیعیان با عزاداری در ماه محرم ، اصالت دین را با احساس در هم می آ می‌زنند و حماسه عاشورا را با شعور و شور حسینی به رخ عالم می‌ کشند ….

جهت مشاهده کامل متن به ادامه مطلب بروید …

بنابراین محرم، فرصت مغتنمی است برای مطالعه کتاب‌ هایی که به معرفت ما می‌ افزاید تا به مدد آن خود را به بصیرتی که شایسته دوستداران ابا عبدالله الحسین (ع) است مجهز کنیم. زیرا بنا بر فرمایشات مقام عظمای ولایت جهت گیری در عزای حسینی باید به این‌گونه ترسیم شود تا به بصیرت حسینی دست یابیم ؛

«جهت گیری در عزاداری امام حسین به این نحو باید باشد: گسترش تبیین، بیان، آگاه‌سازی، محکم کردن ایمان مردم، روح تدین را در مردم گسترشِ دادن، روح شجاعت و غیرت دینی را در مردم زیاد کردن، حالت بی تفاوتی و سکر و بی حالی را از مردم گرفتن؛ این‌هاست معنای قیام حسینی و بزرگداشت عزاداری امام حسین (ع) در زمان ما. لذا زنده است، همیشه هم زنده خواهد بود. جنبه عاطفی آن هم تأثیرگذارِ بر روی عواطف و احساسات همه‌ی مردم است. جنبه‌ی عمقی و معنوی آن، صاحبان فکر و بصیرت را آگاه می‌کند؛ روشن می‌کند. بنده بارها در طول این سال‌ها این جمله‌ ی امیرالمؤمنین (ع) را عرض کرده‌ام که فرمود: «ألا لا یحمل هذا العلم إلّا أهل البصر والصّبر»؛ این پرچم – پرچم انسانیت، اسلام، توحید – را آن کسانی که دارای این دو خصوصیت‌ اند، می‌ توانند بر دست بگیرند و بلند نگه دارند؛ «البصر والصّبر»؛ بصیرت و استقامت. امام حسین (ع) مظهر بصیرت و استقامت است». (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم در سالروز قیام نوزدهم دی‌ماه19/10/86)

از مفصل‌ترین مقتل تا تنهای تنها

بنابراین خالی از لطف نیست که این روزها فرصتی را هم به کتاب‌خوانی اختصاص دهیم و کتاب‌های “حماسه حسینی”؛ “استاد شهید مرتضی مطهری”، “یاران شیدای حسین بن علی علیه‌السلام”؛ که در این کتاب نیمروزی از حیات حسین بن علی (ع) از صبح عاشورا تا لحظه شهادت به رشته تحریر درآمده است، “تنهای تنها؛ مقتل وترالموتور”؛ “حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین دکتر مرتضی آقا تهرانی” و “نفس‌ المهموم” مفصل‌ترین مقتل “شیخ‌ عباس قمی” را هم ورقی بزنیم.

آیا می دانید امام حسین (ع) در شب عاشورا به چه علت از دشمن مهلت می‌خواهد؟

امام حسین (ع) در شب عاشورا، حضرت عباس (ع) را به سپاه دشمن می‌فرستد تا از دشمن مهلت بگیرد و این مهلت برای این است که تا سیدالشهدا (ع) شب عاشورا را به خواندن قرآن کریم اختصاص دهد.

اما چند نفر از عزاداران امام حسین (ع)، شب عاشورا به امام خود اقتدا می‌کنند و در این شب بخشی از برنامه‌های هیئت ها به خواندن قرآن کریم و تأمل در آیات آن اختصاص پیدا می‌کند؟ بنابراین احیای سنت حسنه خواندن قرآن کریم در شب عاشورا و هدیه کردن آن به شهدای کربلا می‌تواند در هیئت ها فرهنگ سازی شود.

همان‌طور که خوشبختانه چند سالی است که برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا در دسته‌های عزاداری فرهنگ سازی شده است و البته باید این معروف در تمام اوقات به خصوص در زمان‌هایی که اذان شرعی در شهر می‌پیچد اما صدای طبل عزای حسینی نیز همگام با اذان نواخته می‌شود و عزاداران حسینی مهیای نماز اول وقت نمی‌شوند هم ترویج شود، زیرا امام حسین (ع) در وسط جنگ اهتمام به اقامه نماز نمودند. اما این واجب مورد بی توجهی برخی از سینه زنان امام حسین (ع) قرار می‌گیرد.

و مهم‌تر از همه اینکه سیدالشهدا (ع) ، برای امر به معروف و نهی از منکر قیام نمودند و متاسفانه این واجب دینی در کشور ما مورد بی مهری قرار گرفته است. بنابراین احیای امر به معروف و نهی از منکر نیز از دیگر واجباتی است که دوستداران و عزاداران امام حسین (ع) باید به ایشان اقتدا کنند و در عمل نیز خود را به امام و مقتدای خود نزدیک کنند.

منبع : فرهنگ نیوز

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه