بهترین روش ها برای حفظ سلامتی و نشاط در زمستان
خانه » بهترین روش ها برای حفظ سلامتی و نشاط در زمستان

بهترین روش ها برای حفظ سلامتی و نشاط در زمستان

39K بازدید
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳
Sahar
0 دیدگاه
42

بهترین روش ها برای حفظ سلامتی و نشاط در زمستان

بهترین روش ها برای حفظ سلامتی و نشاط در زمستان سلامتی, حفظ سلامتی, نکات سلامتی و پزشکی, مقالات سلامتی, مجله سلامتی, سلامت پوست در زمستان, جلوگیری از سرماخوردگی, حفظ سلامتی در زمستان, سلامتی در فصل سرما, زمستان, درمان سرماخوردگی, سرماخوردگی, درمان گیاهی سرماخوردگی, پزشکی, زیبایی موها را در زمستان, غذاهای مناسب برای فصل سرما

امروزه مکمل های غذایی مختلفی وجود دارند که با توجه به ترکیباتشان، تاثیرات متفاوتی خواهند داشت. برای مقاومت در برابر عفونت ها و گذراندن زمستان با سلامت و نشاط، لازم است تا از الآن مصرف برخی ویتامین ها، گیاهان و عناصر کمینه در برنامه روزانه گنجانده شود. رعایت چند توصیه ساده و کاربردی در زندگی روزمره می‌تواند سلامتی را در فصل سرما تضمین کند.

توصیه هایی برای تقویت سیستم ایمنی

1- به بشقاب غذا توجه داشته باشید! در این فصل برنامه غذایی باید در حد امکان متنوع باشد و مقدار مناسبی میوه ها، سبزی‌ها، غلات کامل و ماهی ها میل شود.

معمولاً در زمستان تمایل به مصرف غذاهای چرب و سنگین بیشتر می‌شود، اما باید دقت داشت، نباید در خوردن غذاهای خیلی چرب افراط کرد؛ زیرا این
 خوراکی ها بدن را خسته می‌کند و خستگی عامل ضعف سیستم ایمنی بدن است. بهتر است بویژه سس ها، غذاهای دارای سس و فست فودها محدود شود.

2- به طور منظم ورزش کنید، تمرینات جسمانی منظم فشارهای عصبی را کاهش می‌دهد، استرس را دور می‌کند و با حالات افسردگی مقابله می‌کند که همه این شرایط سبب ضعف سیستم ایمنی می‌شوند. ورزش افزون بر اینکه به تناسب اندام و سلامتی کمک می‌کند، در بهتر خوابیدن نیز مؤثر است. البته بسیاری از افراد در جوامع امروزی به دلیل مشغله های زیاد از این مسأله مهم غافل می‌شوند!

3- آرامش داشته باشید ، یوگا، تای چی و هر تمرین ریلکسیشن دیگری برای تجدید قوا روحی و همچنین جسمی عالی است. در تمام مدت زمستان فرصتی هر چند کوتاه را به این امر اختصاص دهید.

4- سیگار نکشید و در معرض دود سیگار دیگران قرار نگیرید ،صدها ماده سمی موجود در دود سیگار سبب تحریک مجاری تنفسی می‌شود که باید مقاومت کافی نسبت به میکروبهای فصل زمستان را داشته باشد. همچنین این مواد سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند.

5- استراحت کنید و به اندازه کافی بخوابید، به ساعت بیولوژیک بدن توجه داشته باشید و زمانی که نیاز به خواب و استراحت داشتید، خود را مجبور به بیدار ماندن نکنید. البته نظم خواب نیز بسیار اهمیت دارد. در ساعات منظم به رختخواب بروید و همچنین بیدار شوید.

6- هر روز از هوای آزاد بهره ببرید، هر روز حداقل 10 دقیقه پنجره های منزل و محل کار را باز کنید تا هوای آزاد جریان داشته باشد؛ حتی اگر هوا خیلی سرد است. به این ترتیب بسیاری از میکروبهای محیط از بین می‌روند.

بهترین اسانس های تقویت کننده سیستم ایمنی

برخی از اسانس های گیاهی ( روغنهای معطر) اگر به صورت بخور هر روز در محیط منزل و یا در شرایطی مانند اپیدمی بیماری، خستگی و استرس استفاده گردد، در تقویت سیستم ایمنی بسیار مؤثر است. البته می‌توان آنها را با کمی روغن گیاهی رقیق کرد و مستقیماً روی پوست ماساژ داد. البته توجه داشته باشید، این
 اسانس ها برای کودکان، خانمهای شیرده و باردار توصیه نمی شود.

بهترین اسانس ها برای فصل زمستان عبارتند از:

– اسانس مرزه: این اسانس ضدباکتری و ضدویروس است و افزون بر قدرت ضدعفونی کنندگی، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند. بهتر است اسانس مرزه دو بار در هفته، صبح و شب روی پوست ماساژ داده شود.

– اسانس مرزنجوش: ضدعفونی کننده است و به طور کلی محرک و تقویت کننده سیستم ایمنی است. در ایامی که احساس خستگی دارید، بگذارید بخار آن 20 دقیقه در محیط منزل پخش شود.

– اسانس نعناع: آرامبخش و محرک است و می‌توان هم از بخار آن در محیط و هم ماساژ روی پوست استفاده کرد. این اسانس برای ایام استرس و خستگی عالی است.

-چند توصیه تکمیلی و مؤثر:

– عسل را جایگزین شکر نمایید. تأثیر عسل در مواقع گلو درد بیشتر از داروهاست.

– حتماً یک دوره گیاه ژینسینگ را مصرف نمایید.

– از مرکبات یا مکملهای ویتامین C استفاده کنید.

– تنفس عمیق شکمی داشته باشید. نفس کشیدن عمیق برای مقابله با استرس عالی است.

زیبایی و سلامت پوست در زمستان

پوست بدن در برابر تهاجمات آب و هوایی واکنش نشان می‌دهد و صورت و دستها نخستین
 قسمت ها هستند. در فصل زمستان نیز باید مراقب از دست رفتن رطوبت پوست بود؛ زیرا سرما باعث انقباض رگها شده و جریان خون را مختل می‌کند. در نتیجه تولید سموم کاهش می‌یابد و پوست بسیار سریع تر خشک می‌شود. نکاتی که رعایت آنها به سلامت پوست کمک می‌کند عبارتند از:

– مقابله با خشکی پوست

باد، سرما، باران و برف در از دست رفتن رطوبت پوست نقش دارند که گرمای بخاری و شوفاژ در محل کار، منزل و وسایل نقلیه عمومی آن را تشدید می‌کند.

باید هر روز صبح و شب از کرم مرطوب کننده استفاده کرد، البته مقدار کرم در شب باید بیشتر باشد. همچنین بهتر است کرم مغذی تر و رطوبت بیشتر نسبت به همیشه انتخاب شود.

– استفاده از مرطوب کننده پس از حمام

تماس لباسها با بدن نیز عامل دیگر خشکی پوست بدن است. پس از حمام وقتی را به ماساژ بدن با کرم مرطوب کننده اختصاص دهید. استفاده از روغنهای معطر گیاهی نیز برای تغذیه و لطافت پوست مؤثر است.

– ماساژ قسمتهای حساس یا آسیب دیده با روغن گیاهی

قسمتهای ضعیف، قرمز یا خشک پوست نیاز به ماساژ ملایم با چند قطره روغن گیاهی مانند روغن بادام شیرین دارد. این روغنها افزون بر لطافت پوست، آن را نیز تغذیه می‌کند. قسمتهای اطراف چشم و لبها بخشهای حساس پوست هستند.

– کرم مخصوص خشکی دست ها

دستها نسبت به ترک خوردگی بسیار حساس هستند و شست و شوی مکرر هیچ تأثیری در بهبود آن ندارد. اگر دچار این مشکل شدید، اولین توصیه عوض کردن صابون است؛ به جای صابون آنتی باکتریال، از صابون مرطوب کننده حاوی گلیسرین، کره کاریته و… استفاده کنید. سپس به طور منظم و به اندازه کافی کرم مرطوب کننده را روی پوست دستها ماساژ دهید. پوشیدن دستکشهای چرمی نیز که رطوبت کمتری نسبت به دستکشهای کرکی نگه می‌دارند نیز مفید است.

– کرم ضدآفتاب حتی در زمستان

حتی در زمستان هم زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. انتخاب کرم مرطوب کننده روز این تأثیر محافظتی را بیشتر می‌کند.

– پاکسازی پوست از سلولهای مرده

پوست حساس نباید بیش از حد به خاطر جدا کردن پوسته ها آسیب ببیند. البته شست و شو و تمیز کردن پوسته ها به اندازه معمول لازم است؛ زیرا سلولهای مرده را از بین می‌برد و جذب کرم مرطوب کننده را تسهیل می‌کند.

– دوش و حمام خیلی گرم؛ هرگز!

توجه داشته باشید، حمام و دوش با آب خیلی گرم رطوبت پوست را کاهش می‌دهد. پس از بیرون آمدن از حمام نیز با دقت همه قسمتهای بدن را بدون کشیدن حوله و با فشار ملایم حوله، خشک کنید. خشک شدن خود به خود پوست خیس در خشکی آن تأثیر دارد. در انتخاب مواد شوینده نیز دقت کنید و انواع روغن را مصرف کنید.

– مرطوب کردن محیط منزل

توصیه می‌شود محیط منزل 30 درجه رطوبت داشته باشد. از دستگاه های بخور و ترجیحاً بخور سرد استفاده کنید و یا ظرف آبی را روی بخاری بگذارید.

– تغذیه مناسب

باید خاطر نشان کرد، تغذیه تأثیر مهمی در سلامت پوست دارد. میوه ها و سبزی‌های بسیاری میل کنید تا از خواص ویتامین های آنتی اکسیدان بهره ببرید که به پیشگیری از پیری پوست کمک می‌کند.

سرمای محیط بیرون،‌ گرمای منزل و محیط کار، باد، باران و حتی برف شرایطی هستند که زیبایی موها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پوست سر در زمستان تمایل به خشک شدن دارد که ظاهر شدن شوره ها و همچنین خشکی و شکنندگی موها را تسریع می‌کند؛ اما می‌توان با رعایت چند نکته ساده، زیبایی موها را در زمستان نیز حفظ کرد:

1- یک بار شامپو زدن: لازم نیست موها را دو بار یا بیشتر شامپو بزنید. یک بار کافی است.

2-آبکشی فوری موها: ماندن طولانی مدت شامپو روی موها ضرورتی ندارد. پس از شامپو زدن فوری موها را بخوبی آب بکشید.

3- استفاده از ماسک مو: یک بار در هفته از ماسک زیبایی یا محصولات محافظتی متناسب با نوع موها استفاده کنید.

4- شست و شو با آب ولرم: هنگام دوش گرفتن، آب را خیلی داغ نکنید. بهتر است موها را با آب ولرم شامپو بزنید و با آب سرد آب بکشید.

5- گرما ندادن به موها:‌ در زمستان از وسایل حالت دهنده گرمایی موها بخصوص سشوار پرهیز کنید. در صورت نیاز توجه کنید، درجه سشوار پایین باشد. همچنین خیلی نزدیک به پوست سر نباشد.

6- دمای مطلوب محیط: دمای محیط منزل باید متناسب و مطلوب حفظ شود، اما بیش از حد گرم نباشد.

7- حفظ رطوبت کافی محیط: رطوبت محیط را به کمک دستگاه بخور یا ظرف آبی روی بخاری تأمین کنید.

8- عدم کشیدگی موها: از روشهای آرایش موها بخصوص دم اسبی که با کشیدگی همراه است، اجتناب کنید.

9- ماساژ موها: مرتب موها را ماساژ دهید تا جریان خون تحریک شود.

10- توجه نسبت به سرما و باران: در برابر شرایط جوی با کلاه بارانی موها را بپوشانید، اما از کلاه‌هایی که خیلی محکم سر و موها را فشار می‌دهد، استفاده نکنید.

مقابله با استرس

افزایش استرس در طولانی مدت برای سلامتی مضر است و قدرت دفاعی بدن را ضعیف می کند.

منیزیوم: شناخته شده ترین ماده معدنی ضداسترس است که در مکمل های غذایی معمولا با ویتامین های گروه B استفاده می شود. این ویتامین ها برای عملکرد مطلوب بدن بسیار مفید هستند.

ژنسینگ: در طب سنتی از این گیاه برای کمک به بدن برای مقابله با استرس استفاده می شده است.

پروتئین شیر: بعضی از پروتیئن های شیر خواص آنتی اکسیدانی دارند و می توانند به کاهش استرس کمک کنند.

برخی توصیه های مفید برای تقویت سیستم ایمنی

تاثیر مکمل ها با رعایت نکات زیر افزایش می یابد:

انجام تمرینات ورزشی روزانه: ورزش سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و خطر ابتلا به عفونت ها را در فصل زمستان کاهش می دهد. همچنین ضداسترس عالی نیز محسوب می شود.

تغذیه متنوع و متعادل: مصرف میوه ها و سبزیجات فصل و همچنین لبنیات ( به خصوص انواع پروبیوتیک) در این روزها بسیار مفید هستند.

ریلکسیشن و آرامش: زمانی را در طول روز به کسب آرامش و دوری از استرس ها اختصاص دهید.

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه