تنها شرط دشوار و خطرناک ازدواج با چند زن
خانه » تنها شرط دشوار و خطرناک ازدواج با چند زن

تنها شرط دشوار و خطرناک ازدواج با چند زن

100K بازدید
چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴
Admin
0 دیدگاه
251

تنها شرط دشوار و خطرناک ازدواج با چند زن

بررسی شرط چند همسری از منظر قرآن

تنها شرط دشوار و خطرناک ازدواج با چند زن , آرشیو مقالات , اختلاف زن و شوهر , ازدواج , ازدواج با چند زن , ازدواج با چند همسر , ازدواج با زنان از دید اسلام , ازدواج در اسلام , ازدواج غلط , ازدواج مجدد مرد , ازدواج موقت , ازدواج نادرست , ازدواج همزمان با چند زن , ازدواج همزمان با چند همسر , اهل‌ بیت , چند زنه , چند زنی , چند همسری , چند همسری در اسلام , چندهمسری , چندهمسری در اسلام , حدیث , حرمسرا , خانم , داشتن چند همسر , دختران , دلایل طلاق , دو زنه , زن , زناشویی , زنان , سنت پیامبر , شرایط ازدواج با چند زن , شرایط ازدواج با چند همسر , شرایط ازدواج مجدد , شرایط ازدواج مجدد مرد , شرایط چند همسری , شرایط چند همسری در اسلام , شرایط چند همسری در قرآن , شرایط چند همسری مرد , شرایط چندهمسری در اسلام , شرایط صیغه , صیغه موقت , طلاق , عقد موقت , علت های طلاق , علل اختلافات زن و شوهر , علل طلاق , مرد , مردان , مقالات , مقالات ازدواج , مقالات روانشناسی , مقالات زندگی , مقاله طلاق , هوو

چند همسری مردان همواره جزو حساس‌ ترین موضوع‌ ها در حوزه مسائل خانواده بوده است. امروز برخی آن را خیانت دانسته و به هیچ عنوان نگاه محترمانه‌ ای نسبت به کسی که چنین روشی را بر می‌ گزیند ندارند و از طرفی عده‌ ای ، که غالبا از جامعه مردها هستند، آن را واجب زمین مانده‌ ای می‌دانند که هر طور شده باید انجامش دهند تا ادای تکلیف کرده و بهشت را به واسطه آن بخرند.

در ادیان دیگر نیز رویکردها متفاوت است. در یهودیت کنونی چند زنی امر رایجی است و شرط آن، قدرت اقتصادی است. از حیث تعداد نیز در یک دیدگاه، محدودیتی برای آن وجود ندارد، ولی طبق عقیده‌ ا‌ی دیگر، تعداد زنان یک مرد نباید از چهار عدد تجاوز کند. در قرون وسطی مسیحیان نیز چند همسری را غدغن اعلام کردند.

اما در آیین اسلام موضوع چند همسری برای مرد به طور مشروط در متن قرآن آمده و اتفاقا دو آیه بحث‌ برانگیز در سوره نسا وجود دارد که ظاهرا دوگانگی در آنها دیده می‌ شود.

در این مطلب سعی بر آن است که فارغ از خوب یا بد بودن چند زنی ، پیشینه و شرایط آن و سایر موارد، تنها شرط ذکر شده قرآن به عنوان مجوز مورد بررسی قرار گیرد:

• دو آیه شبهه برانگیز

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِی الْیَتَامَى فَانکِحُواْ مَا طَابَ لَکُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَهً أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ ذَلِکَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ : و اگر بیمناکید که در حق دختران یتیم به عدل و انصاف رفتار نکنید، در این صورت از زنانی که می‌پسندید [یک یا] دو و [یا] سه و [یا] چهار تن را به همسری درآورید، و اگر می‌ترسید که مبادا عادلانه رفتار نکنید، فقط به یک تن، یا ملک یمین [کنیز] اکتفا کنید، این نزدیک‌تر است به اینکه ستم نکنید. (سوره نسا- آیه ۳ – ترجمه استاد خرمشاهی)

«وَلَن تَسْتَطِیعُواْ أَن تَعْدِلُواْ بَیْنَ النِّسَاء وَلَوْ حَرَصْتُمْ فَلاَ تَمِیلُواْ کُلَّ الْمَیْلِ فَتَذَرُوهَا کَالْمُعَلَّقَهِ وَ إِن تُصْلِحُواْ وَ تَتَّقُواْ فَإِنَّ اللّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا» : و هر قدر هم که بکوشید و بخواهید نمی‌ توانید بین زنان به عدل و انصاف رفتار کنید، پس [در میل به دیگری‌] پا را از حد فراتر مگذارید تا همسر [پیشین‌] خود را بلاتکلیف بگذارید، و اگر به اصلاح بپردازید و تقوا پیشه کنید، [بدانید که‌] خداوند آمرزگاری مهربان است‌. (سوره نسا – آیه ۱۲۹ – ترجمه استاد خرمشاهی)

در آیه سوم مجوز اختیار کردن چند همسر را به شرط عدالت منوط می ‌فرماید و در آیه ۱۲۹ می‌ گوید تحقق عدالت امکان‌ پذیر نیست!

از آنجا که در قوانین صرف و نحو عربی هر کجا «لن» قبل از فعل مضارع بیاید معنای نفی ابد می‌ دهد عده‌ای «لن تعدلوا» را ظاهرا به معنی «تا ابد نمی‌ توانید بین زنها به عدالت رفتار کنید» دانسته و این‌ گونه این دوگانگی را توجیه می ‌کنند که خداوند می‌ خواسته شرطی محال برای شرایط اضطرار بگذارد و عملا چند زنی را تا مرز حرام بودن پیش برده، اما حرام نکند؛ تا به این صورت مردان را از انجام آن به شدت بر حذر دارد. اما توضیح این دوگانگی و مفهوم عدالت، طبق آنچه از سنت و سیره در اسلام به ما رسیده، چیزی غیر از این است.

• پاسخ به شبهه

در پاسخ به شبهه مطرح شده باید گفت دوگانگی در آیات وجود ندارد، چرا که در روایتی امام صادق (ع) در پاسخ به این شبهه عدالت اول را عدالت رفتاری و عدالت دوم را قلبی دانسته ‌اند. (1 : پانویس)

البته در برخی تفاسیر «لن» را به معنای بسیار دشوار دانسته ‌اند و نه لزوما نفی ابد. اما در هر صورت خداوند که قلب انسان را طراحی کرده و می‌داند مرد نمی‌ تواند دو همسرش را به یک اندازه دوست داشته باشد، می ‌فرماید اکنون که نمى ‏توانید مساوات کامل را از نظر محبت، میان همسران خود، رعایت کنید، حداقل تمام تمایل قلبى خود را متوجه یکى از همسران خود نسازید، که دیگرى به صورت بلاتکلیف درآید و حقوق او نیز عملا ضایع شود.

پس «لن» که عدالت را نفی می‌کند پذیرش روانشناسی مردانه است. یعنی یک مرد در قانون محبت محال است که بتواند چند همسر خود را به یک اندازه دوست داشته باشد. مانند محبت پدر و مادر به فرزندان. در واقع خداوند از بنده توقع ندارد که همه را به یک اندازه دوست بدارد. اما وظیفه او می‌داند که در رفتارعادلانه رفتار کند.

تنها شرط دشوار و خطرناک ازدواج با چند زن , آرشیو مقالات , اختلاف زن و شوهر , ازدواج , ازدواج با چند زن , ازدواج با چند همسر , ازدواج با زنان از دید اسلام , ازدواج در اسلام , ازدواج غلط , ازدواج مجدد مرد , ازدواج موقت , ازدواج نادرست , ازدواج همزمان با چند زن , ازدواج همزمان با چند همسر , اهل‌ بیت , چند زنه , چند زنی , چند همسری , چند همسری در اسلام , چندهمسری , چندهمسری در اسلام , حدیث , حرمسرا , خانم , داشتن چند همسر , دختران , دلایل طلاق , دو زنه , زن , زناشویی , زنان , سنت پیامبر , شرایط ازدواج با چند زن , شرایط ازدواج با چند همسر , شرایط ازدواج مجدد , شرایط ازدواج مجدد مرد , شرایط چند همسری , شرایط چند همسری در اسلام , شرایط چند همسری در قرآن , شرایط چند همسری مرد , شرایط چندهمسری در اسلام , شرایط صیغه , صیغه موقت , طلاق , عقد موقت , علت های طلاق , علل اختلافات زن و شوهر , علل طلاق , مرد , مردان , مقالات , مقالات ازدواج , مقالات روانشناسی , مقالات زندگی , مقاله طلاق , هوو

• عدالت یعنی چه؟

قبل از اینکه به صورت مصداقی عدالت در چند همسری را مورد بررسی قرار دهیم ابتدا نیاز به مقدمه‌ ای داریم که بدانیم ایدئولوژی و جهان‌ بینی اسلام در مورد عدالت چیست تا با آن برخورد ابزاری نکنیم.

عدالت در اصطلاح به معنای قرار گرفتن هر چیز در جای خود است و با سه رویکرد متفاوت می‌ توان آن را مورد بررسی قرار داد: فقهی، اخلاقی، عرفانی.

در فقه عدالت را ترک گناه کبیره و عدم اصرار بر گناه صغیره تعریف کرده‌ اند. در واقع ترک محرمات و انجام واجبات. علمای اخلاق عدالت را «حد وسط» دانسته ‌اند که به معنای خروج از افراط و تفریط و ملاک فضیلت یا همان «خلق حسن» است و برای آن غالبا کلمه «اعتدال» را به کار می‌ برند.

در نگاه عرفانی هیچ گناهی را نباید کوچک شمرد و با این نظر، همه گناهان، بزرگ و کبیره است. مفهوم عدالت نیز دارای مراتبی، منطبق با هر یک از مراتب ایمان معنا می ‌گردد.

عدالت یکی از مهم‌ترین صفات خداوند است و در اصول اعتقادی شیعیان در کنار توحید مطرح می‌ شود و به لحاظ موقعیت استراتژیک در جهان‌ بینی اسلام موقعیتی ممتاز و منحصر به‌ فرد دارد.

از طرفی در مکانیزم‌ های دیگر اعتقادی می‌بینیم مهم‌ ترین مکتب دینی که به مکتب قرآن و اهل‌ بیت نزدیک است، یعنی شیعه، در بحث راهنما شناسی در نبوت و امامت، عدالت را جزو ذاتیات راهنما می‌ داند. یعنی عدالت نه فقط در توحید، بلکه در سلسله ولایت نیز رکن اصلی است.

در فروع دین نیز عدالت حضور غلیظ دارد، طوری که مانند اکسیژن است که همواره باید وجود داشته باشد. حتی اگر بخواهی دو رکعت نماز را به کسی اقتدا کنی، باید او را عادل بدانی. نه عدالت در نماز، بلکه باید ساختار شخصیتی او با عدل بسته‌ شده و درهویتش باشد، در صورتی که قرار نیست او کار خاصی انجام دهد؛ فقط می‌ خواهد حمد و سوره را بخواند و شخص بعد از او ؛ یعنی از او تبعیت کند.

اگر کسی بخواهد در دادگاه شهادت بدهد باید عدالت جزو ذات او باشد ، یعنی گناه کبیره نکند و بر صغیره اصرار نداشته باشد. در غیر این صورت او اجازه و صلاحیت شهادت دادن ندارد و یا ارزشمند نیست. با این نگاه محاکم قضایی ما و ارتباطات ساده اجتماعی ما با فرمول عدالت بسته می‌ شوند. چیزی که امروز تقریبا حلقه مفقوده جامعه مدینه النبی است. اگر امروز اجتماع مسلمین و مومنین دچار تزلزل است به این دلیل است که عدالت به آرمان تبدیل شده نه اکسیژنی که باید با آن تنفس کرد.

با این مقدمه به بحث چند همسری بر می‌ گردیم. این بحث را باید ذیل بعضی از دستورات کلیدی دیگر دینی بررسی کرد. چند همسری برای مردان در بسیاری از جوامع و ادیان وجود داشته ، البته چند شوهری هم بوده، اما به ندرت! چند زنی در طول تاریخ هم در ایران به صورت حرمسرا های خسرو پرویز و هم در روم و یونان و سایر کشورها وجود داشته است. اما اسلام فرمولی ارائه می‌دهد که اولا آن را از نظر عددی محدود می‌ کند و دوم این که از نظر کیفی شرط می‌ گذارد. پس اسلام اصل این قانون را به عنوان یک قانون فراگیر پیشین می‌ پذیرد، ولی دور آن حصار می‌ کشد که تبدیل نشود به راهی برای سوء استفاده و برده‌ داری و یا تشکیلات فساد. در واقع هدف اسلام این است که زن و مرد در شرایط رشد قرار بگیرند.

• تشویق یا تحذیر؟

چند همسری علاوه بر اینکه در قرآن آمده در سیره اهل‌ بیت و نزدیکانشان هم بوده، اما چند همسری در اسلام شرایطی دارد و توصیه همگانی نیست. اسلام می‌ گوید چه کسی؟ چرا؟ چه وقت؟ کجا؟ چگونه؟ آنکه می‌خواهد چند همسر اختیار کند، باید دارای یک صفت باشد و آن عدالت است.

با توجه به دشوار بودن این شرط می‌ توان گفت چند همسری را نمی‌ توان توصیه همگانی دانست. می‌ توان گفت در واقع یک سنت تحذیری است، برای ضرورت نه اضطرار. انتخاب چند زنی مانند انتخاب مشاغل حساسی مانند قضاوت است، که اگر فرد ظرفیت و رشد کافی را نداشته باشد، احتمال سقوطش بیشتر است. معنی این لغزندگی آن نیست که کسی سراغ این مشاغل نرود، بلکه باید در درجه بالاتری از اخلاق قرار داشته باشد و چشم‌ هایی باشند که صلاحیت او را پایش کنند. بنابراین وجود شرط عدالت مسئله چند همسری را به امر تحذیری بدل می‌کند. اما می‌ توان گفت افراد جامعه باید به حدی از رشد و بلوغ برسند که بتوانند آن را در صورت لزوم و انتخاب درست انجام دهند. اما هر اجازه‌ ای لزوما به معنی تشویق و توصیه به انجام آن امر نیست. هر چند در شرایطی خاص می‌ تواند این‌ گونه باشد.

متاسفانه آنچه در ذهن اکثر افراد خصوصا مردهای مذهبی نقش بسته آن است که چند همسری را به عنوان امری پسندیده که ثواب دارد و هر طور شده باید انجامش داد که ادای تکلیف شود می‌ دانند. در حالی انگیزه چند زنی بسیار مهم است. در احادیث ذواق بودن و یا تنوع‌ طلبی هم برای مرد و هم زن مورد لعن قرار گرفته است. هر چند نباید تصور کرد کسی چند زن دارد لزوما ذواق است. معمولا مرد عرب به تعداد زن‌ های خود افتخار می‌ کند، همان‌ طور که به تعداد اتومبیل‌ های خود. در حالی که اسلام می‌ گوید از خودت بگذر و چند زن را سرپرستی کن. نگاه اسلام به چند زنی بر مبنای قانون پهلوانی است، نه قهرمانی. در حالی که امروزه در جوامع اسلامی قانون قهرمانی در این مورد وجود دارد و انتخاب‌ ها بر مبنای حرص است.

اگر آن پنج سوال کلیدی چه کسی؟ چرا؟ چه وقت؟ کجا؟ چگونه؟ را جواب ندهیم دچار جای گشت های زیادی از انواع لغزش‌ ها می‌شویم.

• شبهه دیگر

شاید مخالفان چند همسری این شبهه را وارد کنند که وقتی شرط عدالت است و معصوم قله عدالت هستند آیا می‌ توان گفت که ما نمی‌ توانیم روشی که اهل‌ بیت در آن زمان و در آن جامعه به کار می‌ گرفته‌اند در جامعه امروز و برای افراد عادی پیاده کنیم؟

در پاسخ علمای دینی اعتقاد دارند چند همسری سیره پیامبر است، نه جزو خصایص النبی و ویژگی خاص ایشان. و اصلا در شرط عدالت قله عدالت مد نظر نیست. و عدالت رفتاری اگر چه دشوار، اما شدنی است. پس باید قابلیت‌ها را رشد داد و به تحذیری بودن این مورد هم توجه داشت.

• پایش عدالت در دادگاه

معمولا در شرایطی که مردی چند زن دارد، مرجع مشخصی برای تشخیص عدالت و مراقبت در حفظ آن وجود ندارد. عدالت مرد باید در دادگاه پایش شود. در واقع حقوق باید به کمک اخلاق بیاید. در لایحه حمایت از خانواده در مجلس به این موضوع اشاره گردیده است. ممکن است زن‌ ها بعد از مدتی بلاتکلیف رها شوند، در حالی که هیچ قانونی هم از آنها حمایت نمی‌کند. مثلا فرد در ابتدا دو سال عدالت را رعایت کرده، ولی حالا همسرش را رها می‌کند. بنابراین باید عدالت توسط محاکم قضایی پایش و اثبات شود.

• چند همسری با شرط عدالت بله یا خیر؟

در واقع نمی‌ توان یک نسخه کلی برای همه افراد جامعه پیچید. شرایط و روحیات افراد با هم فرق دارد. اختیار کردن چند زن برای بعضی واجب است و برای بعضی مستحب. اما طبق شرط قرآن برای غالب مردها یا مکروه است یا حرام. مردی که نمی‌ تواند رفتارش را مدیریت کند، صلاحیت اداره دو زن را ندارد.

روحیات زن‌ها نیز متفاوت است. موارد بسیاری از زن‌ ها بوده‌ اند که خواسته‌ اند با حسادت خود مبارزه کرده و با ازدواج مجدد همسرشان موافقت کنند و متاسفانه کم آورده‌ اند و شرایط پیچیده‌ تر شده. خانواده‌ های موفقی هم هستند که در آن همسران یک مرد با هم بسیار دوست و مهربان هستند. به طور کلی رویکرد افراد در بهره‌ گیری از اجازه خداوند متفاوت است. بنابراین نمی‌ توان کمال هر زن مجردی را ازدواج به هر صورت ممکن دانست.

• مجازات مردی که عدالت را در بین همسران خود رعایت نکند

بنابر برخی روایات، کسی که بین همسران خود از لحاظ تأمین امور مالی و روابط زناشویی عدالت را رعایت نکند؛ روز قیامت به سختی مجازات می شود.

باید توجه داشت توصیه‌ های مطرح شده در مورد عدالت برای ازدواج دائم وجود دارد، نه موقت. چرا که ازدواج موقت یک توافق است و حقی بیشتر از شرط اولیه وجود ندارد.

• کاهش تمایل به چند زنی و ترویج آن

طبق آمار تمایل به چند زنی و رابطه سه نفره رو به کاهش است. مطابق نظر سنجی‌ ها مخالفت با چند همسری بیش از موافقت با آن می‌ باشد. شاید افراد ترجیح می‌دهند خود و چندین نفر دیگر را در معرض آزمایش به این دشواری که احتمال سقوط در آن زیاد است قرار ندهند، نباید فراموش کرد که همسر هم رزق است، مانند بقیه نعمت‌ ها که خداوند به بعضی عطا می‌کند و بعضی نه ؛ و یک زن در چگونگی بهره‌ مندی از این رزق خود حق انتخاب دارد و این به معنی نقص در روند کمال شخصیتی او نخواهد بود.

باید توجه داشت هرچند این امر حلال است، اما تنها راه توصیه‌ شده خداوند نیست و اگر حق زن است که درهر شرایطی در سلامت و امنیت یک خانواده قرار بگیرد به این معنی است که زن می‌ تواند از حق خود استفاده کند یا خیر . یعنی حق انتخاب دارد.

• ترویج چند همسری به عنوان راه نجات

به نظر می‌رسد مروجان چند همسری باید توجه داشته باشند از آنجا که احکام اسلام مانند تکه‌ های یک پازل هستند که در کنار هم معنا پیدا می ‌کنند، در جامعه‌ای که اخلاق اسلامی در آموزش و پرورش، رسانه‌ها و دستگاه قضایی در جایگاهی که باید باشد نیست و قوانین حمایت از همسر دوم و یا همان احراز و پایش عدالت وجود ندارد، چند همسری را تنها راه نجات جامعه دانستن بغرنج‌ تر کردن شرایط است. مانند اینکه به کسی که شنا کردن بلد نیست و به او یاد نداده‌ ایم توصیه کنیم وارد آب شود.

البته که دانستن شنا کمال است و هر انسانی باید آن را بیاموزد، اما شاید چنین توصیه‌ ای که پتانسیل سقوط در آن فوق‌ العاده زیاد است، حداقل در زمان ما و با شرایط کنونی و حتی بر فرض پذیرفتن شرایط ویژه که آن را به ضرورت تبدیل می‌کند، حتی با هشدار های لازم هم نمی‌ تواند ترویج عمومی و فراگیر و یا راه نجات باشد. ممکن است این امر برای بسیاری کارگشا باشد، اما اگر نگاه ما ترویج به عنوان تنها راه نجات بدون در نظر گرفتن مقدمات و یا آسیب‌ های آن باشد، در این بستر سازی عده‌ای و یا نسلی قربانی شده و بهای سنگینی خواهیم پرداخت.

بنابراین کاهش موانع ازدواج جوانان و تلاش برای توزیع عادلانه ثروت و قدرت در حل معضل بالا رفتن سن ازدواج کار گشاتر به نظر می‌رسد تا ترویج چند همسری برای افراد محدود مشمول شرایط آن.

پا نویس :


۱- روزى ابن ابى العوجاء از هشام بن حکم – که هر دو از شاگردان امام جعفر صادق علیه‌ السلام هستند، پرسید:

آیا خداوند متعال حکیم و به همه امور و مسائل دانا است ؟

پاسخ داد: آرى ، او حکیم‌ ترین و داناترین حکیمان و عالمان است .

پرسید: آیه قرآن فانکحوا ماطاب لکم من النّساء مثنى و ثلاث و رباع فإن خفتم … که مى‌فرماید: آنچه از زنان مورد علاقه شما قرار گیرد مى توانید تا چهار زن ازدواج نماید و اگر نتوانستید بین آنها عدالت نماید، به یک نفر اکتفا کنید، آیا ضرورى و حتمى است ؟

هشام گفت: بلى ،

سپس پرسید: پس این آیه قرآن ولن تستطیعوا اءن تعدلوا بین النّساء.. که می‌فرماید: هرگز نخواهید توانست بین زنان به عدالت رفتار نماید، آیا با آیه قبل منافات ندارد؟ اگر خداوند، حکیم است ؛ پس چرا دو سخن مخالف و ضد یکدیگر در یک موضوع ایراد می‌نماید؟

هشام از دادن پاسخ صحیح ساکت ماند ؛ و سریع به سمت منزل امام صادق علیه‌ السلام حرکت نمود و چون به مدینه رسید و بر آن حضرت وارد گردید، امام علیه‌ السلام فرمود: چه عجب ، الان که موقع حج نیست ، چطور این جا آمده‌ ای ؟!

هشام گفت : به جهت یک مشکل علمى که ابن ابى العوجاء از من سؤال نمود و نتوانستم جواب آن را بگویم ، به حضور شما آمدم ؛ و سپس داستان را به طور مشروح براى حضرت تعریف کرد.

حضرت فرمود: در رابطه با آیه اوّل ، مقصود مصارف و مخارج زن می‌باشد یعنى اگر امکانات مالى برایتان فراهم بود و مایل بودید، می‌ توانید تا چهار زن را ازدواج نماید؛ وگرنه بیش از یکى حق ندارید.

و امّا نسبت به دومین آیه قرآن ، مقصود علاقه و محبت است ، که امکان ندارد مردى نسبت به تمام همسران خود یک نوع ابراز علاقه و محبت داشته باشد.

بنابراین در این جهت ، رعایت عدالت امکان ندارد، برخلاف آیه اوّل که امکان عدالت هست و می‌ توان براى هر کدام یک نوع لباس ، منزل ، خوراک و… تهیه و در اختیار آنها قرار داد.

بعد از آن هشام از حضرت صادق علیه‌ السلام خداحافظى کرد و چون نزد ابن ابى العوجاء آمد و جواب حضرت را بازگو نمود، ابن ابى العوجاء گفت : به خدا قسم ! این جواب از خودت نمی‌ باشد. (اعیان الشّیعه : ج ۱، ص ۶۶۲)

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه