شب نشینی های اناری به طعم زیبای دلبستگی و محبت
خانه » شب نشینی های اناری به طعم زیبای دلبستگی و محبت

شب نشینی های اناری به طعم زیبای دلبستگی و محبت

43K بازدید
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴
Sahar
0 دیدگاه
49

شب نشینی های اناری به طعم زیبای دلبستگی و محبت

شب نشینی های اناری به طعم زیبای دلبستگی و محبت , شب نشینی , شب نشینی ها , شب ها , عکس شب نشینی , دورهمی , شب نشینی و انار , مقالات زندگی , جالب و خواندنی , مطالب جالب و خواندنی , انار , عکس انار , شب نشینی با بزرگترها , رسم شب نشینی , شب های طولانی

قدیم ها… یعنی تا همین 20 سال پیش، دختر خاله مادر و پسر عمه پدر، فامیل نزدیک محسوب می شدند و رفت و آمد با آنها از کارهای واجب بود.

چه برسد به دایی، عمه و خاله که دورهم جمع شدن با آنها در خانه مادربزرگ یا حداقل ماهی یک بار سرزده برای شام رفتن به خانه یکدیگر، اتفاقی عادی و طبیعی بود و اگر کسی نمی رفت از خانواده نبود و از خاندان به شمار نمی‌رفت!

تابستان فصل بچه‌ها بود. گوی و میدان دست آنها، اگر حیاط خانه تحت اشغال گرگم به هوا، وسطی، آب تنی وسط حوض نه‌چندان عمیق و قایم‌ باشک در اتاق‌های کوچک و زیرزمین و بالای درخت بود و امان به بزرگ‌ترها نمی‌دادند که چرتی در گرماگرم ظهر زیر پنکه پر صدا بزنند، قطعا پاییز و زمستان فصل بزرگ‌تر‌ها بود. فصل مادربزرگ و پدربزرگ، پدر و مادرها، عمه، خاله، دایی، عمو و اقوام دور و نزدیک. آغاز شب‌ نشینی‌ ها با طعم گس خرمالو و پره پرآب پرتقال نارنجی و دانه‌های قرمز و عاشق که در کاسه بلوری همدیگر را سخت در آغوش گرفته بودند. فصل میوه‌های خشک تابستانی و گندم شاهدانه و تخمه هندوانه بو داده؛ فصل شب‌ نشینی.

شب‌ نشینی‌ ها اغلب سر زده و معمولا بعد از صرف شام و اتمام مشق نوشتن‌های بچه‌ها شروع می‌شد، دورهمی‌های کوتاه که طعم چایی زنجبیل و دارچین، لبو و شلغم می‌داد و البته سخن از هر دری. میان مردها همیشه بحث از سیاست و بازار و کسب و کار و مدل ماشین و میان زن‌ها نقل بچه و خانه‌داری و پرس و جو از احوال قوم و خویش و صدالبته بافتنی و یادگیری آخرین مدل پیچ و یقه و دست‌هایی که به سرعت در میان نخ و میله در حرکت بود…

گاهی شب‌ نشینی‌ ها حول محور کرسی بود و بعدها هم نزدیک بخاری و شوفاژ. حتی بازی بچه‌ها هم رنگ زمستان می‌گرفت و در نقطه‌بازی و اسم و فامیل ختم بخیر می‌شد.

هر چقدر شب‌ها درازتر، شب‌ نشینی‌ ها طولانی‌تر و هر چقدر هوا سردتر، دل‌ها بهم نزدیک‌تر. گاهی این شب‌ نشینی‌ ها به مجلس وعظ و بازخوانی گلستان سعدی و شعرخوانی حافظ و پند مولانا گره می‌خورد و گاهی محل بازنمایی داستان رستم و اسفندیار و سیاوش و آتش برای بچه‌ها می‌شد. شب‌ نشینی‌ ها گاهی پا را فراتر می‌گذاشتند و محلی برای حل مشکلات فردی در قوم و آشنایی در همسایگی می‌شد و گاهی هم در دل آن خواستگاری، جشن و عروسی.

قدیم‌تر‌ها، سال‌های نه‌چندان دور، شب‌ های پاییز و زمستان خیلی خوشبخت بودند، چون کسانی بودند که به آنها دلبسته بودند و آمدنشان را برای همین شب‌ نشینی‌ ها و دورهمی‌ ها انتظار می‌ کشیدند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

عاشق کردن مردها با رفع این نیازها میسر است
صفات عالی مردان که خانم ها عاشق آنها هستند
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش دوم
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش اول
علامت ها و نشانه های خیانت مردان به زنان چیست ؟
ویژگی ها و خصوصیات واقعی مردان عاشق چیست ؟
آشنایی با رازهای اخلاقی و رفتاری یک عاشق واقعی
توصیه های مراقبتی برای پوست هنگام خانه تکانی
پیری پوست با 9 عادت که احتمالا نمی دانید
آشنایی با تاثیر آفتاب بر پوست که احتمالا نمی دانید
آیا دچار ترک های ناشی از کشیدگی پوست هستید ؟
تاثیر استرس بر پوست صورت واقعیت است یا شایعه ؟
15 باور غلط در مورد زیبایی که نمی دانستید
صورت بدون جوش و آکنه با مصرف این ویتامین ها
لکه گیری پوست و دفع چین و چروک با چند دستور خانگی

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه