پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر
خانه » پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر

پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر

26K بازدید
پنج شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴
Sahar
1 دیدگاه
48

پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر

پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر , ترش , ترشی , ترشیجات , عکس ترشی , عکس سرکه , سرکه , سرکه سیب , سرکه و ترشی , پاییز , سرکه ی پاییزی , ترشیجات در پاییز , طعم ترشی , ترش و ملس , سرکه ترش , فصل پاییز

پاییز که از راه می رسد هنوز کوله بارش را گذاشته و نگذاشته… هوس هایی ترش پر از طعم های بی نظیر رونمایی می شود

مادرهایی را می بینید که روبه‌روی سبزی فروشی ها صف کشیده اند و سبدها و چرخ دستی هایشان را پر می‌کنند از گل کلم، بادمجان، سیر، موسیر، فلفل، هویج، پیاز ترشی، خیار، ادویه و…که با دقت و وسواس خریده‌اند؛ پاییز ترش و ملس.

گل کلم‌ها که همیشه محبوب است و بادمجان‌ها گرچه خوش قیافه نیستند اما دلفریب هستند و مدهوش کننده، فلفل‌ها طعم‌دهنده‌های تند و تیز و خیارهای درختی عطر و ادکلن بی نظیر ترشی. پیاز ترشی دست کمی از خیار ندارد و هویج هم با آن نارنجی پررمقش، جلوه و رنگ ترشی است.

و اما سرکه که دیگر خودش قصه جدایی دارد از همه سبزیجات و صیفی جات. ریز انگورهای سبز و بنفش جامانده در پیش دستی‌های مهمان و آن دیگرانی که سرخورده و ناکام، جدا شده از تنه اصلی نازک، در انتهای سبدهای بزرگ آمده از تاکستان نشسته اند و زیر پیشخوان میوه فروش، از غصه می گندند، همان ها که فقط مادرهای پرحوصله و پاییزبین از زیر پیشخوان برشان می دارند و می خرندشان و بعد از شست و شوی حسابی می‌ریزند در دبه های بزرگ 20 کیلویی و پنهانشان می کنند در پستوی خانه و انباری که بوی تندش و پشه های اطرافش، کسی را در خانه نیازارد و پای کودکی شیطان تنش را در کوزه نلرزاند، همان از چشم میزبان افتاده و از چشم مهمان جامانده؛ در آرامش و تاریکی جانشان می‌سوزد و می‌غلتد و بعد سرکه می‌شود و خوش می‌غلتد بر جان و دل کلم و بادمجان، هویج، خیار و موسیر تازه به همه اینها طعم بی‌نظیری می‌دهد.

ترشی انداختن و ترشی خوردن برای این نسل آشپزهای تازه به دوران رسیده که ما باشیم نیست، اصالتش را از دست‌های مادران با سلیقه چندین نسل قبل‌تر به یادگار دارد و هنوز هم در سفره ایرانی بی‌رقیب است. نه ژله های لرزان خوش‌رنگ و لعاب توانسته جایش را بگیرد، نه کاسه کرم کارامل و سالاد ماکارونی و کاهو توانسته به آن طعنه بزند، حتی سبزی هم امکان سبقت از آن ندارد و نمی‌تواند از این دسر بی‌نظیر سرعت معناداری بگیرد.

ترشی‌ها به یکی دو مورد خلاصه نمی شوند، آنها خانواده بزرگی هستند که انواع طعم‌ها و مزه‌ها را راهی معده می‌کنند، از ترشی آلبالو بگیرید، تا خیار شور و کلم شور، ترشی لبو با آن بنفش بی‌نظیر و هفت بیجار، ترخون و نازخاتون، ترشی انبه و خرمالو و البته سالاد ترشی که با آب گوجه‌فرنگی درست می شود.

پاییز فصل هدیه دادن و گرفتن ترشی‌هاست، آن‌قدر بین ایرانیان محبوب است که وقتی هدیه داده می‌شوند بی‌تعارف و چون و چرا و با چشمانی برق زده از هیجانی تازه پذیرفته می شوند. ترشی با لوبیاپلو، ترشی با خورشت قرمه سبزی و صد البته ترشی با دیزی.

فهیمه‌ سادات طباطبایی

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

با اختلافات اخلاقی و روحی ماه تولد خود با دیگر ماه ها آشنا شوید
چگونگی بروز احساسات در زندگی زنان و مردان
با تاثیرات منفی اینترنت بر مغز و عواطف آشنا شوید
تصاویری از عجیب ترین رکورد های ثبت شده در کتاب گینس
درباره وظایف و ماموریت های حضرت میکاییل چه می دانید؟
با شگفت انگیزترین خواص درمانی کاهو آشنا شوید
با انواع راه های غلبه بر ترس آشنا شوید
جدید ترین و زیباترین مدل های مانتو دخترانه پاییزی
زیباترین مدل های لباس مجلسی زنانه و دخترانه مهرماه 96
با چگونگی تاثیر گذاری بر زندگی دیگران آشنا شوید
خلاقیت با استفاده از پلکان‌ های چند منظوره در خانه
شیک ترین مدلهای کفش مجلسی زنانه پاییز 2017
عاشق کردن مردها با رفع این نیازها میسر است
صفات عالی مردان که خانم ها عاشق آنها هستند
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش دوم

دیدگاه کاربران
1دیدگاه ثبت و تایید شده

  • Reza دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ پاسخ دهید

    باعرض سلام وادب
    خواستم تشکرکنم خوب

ارسال دیدگاه