پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر
خانه » پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر

پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر

27K بازدید
پنج شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴
Sahar
1 دیدگاه
48

پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر

پاییز ترش و ملس با رنگین کمان طعم های بی نظیر , ترش , ترشی , ترشیجات , عکس ترشی , عکس سرکه , سرکه , سرکه سیب , سرکه و ترشی , پاییز , سرکه ی پاییزی , ترشیجات در پاییز , طعم ترشی , ترش و ملس , سرکه ترش , فصل پاییز

پاییز که از راه می رسد هنوز کوله بارش را گذاشته و نگذاشته… هوس هایی ترش پر از طعم های بی نظیر رونمایی می شود

مادرهایی را می بینید که روبه‌روی سبزی فروشی ها صف کشیده اند و سبدها و چرخ دستی هایشان را پر می‌کنند از گل کلم، بادمجان، سیر، موسیر، فلفل، هویج، پیاز ترشی، خیار، ادویه و…که با دقت و وسواس خریده‌اند؛ پاییز ترش و ملس.

گل کلم‌ها که همیشه محبوب است و بادمجان‌ها گرچه خوش قیافه نیستند اما دلفریب هستند و مدهوش کننده، فلفل‌ها طعم‌دهنده‌های تند و تیز و خیارهای درختی عطر و ادکلن بی نظیر ترشی. پیاز ترشی دست کمی از خیار ندارد و هویج هم با آن نارنجی پررمقش، جلوه و رنگ ترشی است.

و اما سرکه که دیگر خودش قصه جدایی دارد از همه سبزیجات و صیفی جات. ریز انگورهای سبز و بنفش جامانده در پیش دستی‌های مهمان و آن دیگرانی که سرخورده و ناکام، جدا شده از تنه اصلی نازک، در انتهای سبدهای بزرگ آمده از تاکستان نشسته اند و زیر پیشخوان میوه فروش، از غصه می گندند، همان ها که فقط مادرهای پرحوصله و پاییزبین از زیر پیشخوان برشان می دارند و می خرندشان و بعد از شست و شوی حسابی می‌ریزند در دبه های بزرگ 20 کیلویی و پنهانشان می کنند در پستوی خانه و انباری که بوی تندش و پشه های اطرافش، کسی را در خانه نیازارد و پای کودکی شیطان تنش را در کوزه نلرزاند، همان از چشم میزبان افتاده و از چشم مهمان جامانده؛ در آرامش و تاریکی جانشان می‌سوزد و می‌غلتد و بعد سرکه می‌شود و خوش می‌غلتد بر جان و دل کلم و بادمجان، هویج، خیار و موسیر تازه به همه اینها طعم بی‌نظیری می‌دهد.

ترشی انداختن و ترشی خوردن برای این نسل آشپزهای تازه به دوران رسیده که ما باشیم نیست، اصالتش را از دست‌های مادران با سلیقه چندین نسل قبل‌تر به یادگار دارد و هنوز هم در سفره ایرانی بی‌رقیب است. نه ژله های لرزان خوش‌رنگ و لعاب توانسته جایش را بگیرد، نه کاسه کرم کارامل و سالاد ماکارونی و کاهو توانسته به آن طعنه بزند، حتی سبزی هم امکان سبقت از آن ندارد و نمی‌تواند از این دسر بی‌نظیر سرعت معناداری بگیرد.

ترشی‌ها به یکی دو مورد خلاصه نمی شوند، آنها خانواده بزرگی هستند که انواع طعم‌ها و مزه‌ها را راهی معده می‌کنند، از ترشی آلبالو بگیرید، تا خیار شور و کلم شور، ترشی لبو با آن بنفش بی‌نظیر و هفت بیجار، ترخون و نازخاتون، ترشی انبه و خرمالو و البته سالاد ترشی که با آب گوجه‌فرنگی درست می شود.

پاییز فصل هدیه دادن و گرفتن ترشی‌هاست، آن‌قدر بین ایرانیان محبوب است که وقتی هدیه داده می‌شوند بی‌تعارف و چون و چرا و با چشمانی برق زده از هیجانی تازه پذیرفته می شوند. ترشی با لوبیاپلو، ترشی با خورشت قرمه سبزی و صد البته ترشی با دیزی.

فهیمه‌ سادات طباطبایی

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
1دیدگاه ثبت و تایید شده

  • Reza دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ پاسخ دهید

    باعرض سلام وادب
    خواستم تشکرکنم خوب

ارسال دیدگاه