سرد شدن روابط زناشویی در عصر اینترنت – علت چیست؟
خانه » سرد شدن روابط زناشویی در عصر اینترنت – علت چیست؟

سرد شدن روابط زناشویی در عصر اینترنت – علت چیست؟

21K بازدید
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴
Sahar
0 دیدگاه
150

سرد شدن روابط زناشویی در عصر اینترنت – علت چیست؟

سرد شدن روابط های زناشویی در عصر اینترنت - علت چیست؟ , سرد شدن , دلایل سرد شدن رابطه بین همسران , دلایل سرد شدن زن ها , سردی روابط زوجین , آموزش روابط زناشویی , اختلاف زن و شوهر , اختلافات زناشویی , اموزش زناشویی , زناشویی و ازدواج , زناشویی و سکس , دنیای مجازی و رابطه , دنیای مجازی , شبکه های اجتماعی , زوج جوان , زوج مناسب , رابطه میان زوجین , روابط جنسی زن و مرد

بی شک نمی شود انکار کرد که دنیای مجازی در سرد شدن روابط امروزه زوجین نقشی نداشته است. معضلی که در عصر اینترنت مابین زوج های جوان فراگیر شده است…

لایک، کامنت، شیر، فور وارد، و سایر مشتقات این نوع شبکه ها مثل استیکرها با ورود خود جای انرژی های مثبت، ارتباطات رو در رو همچون دوست داشتن، ارائه نظر و صحبت، تبلیغات، انتشار و احساسات درونی و بیرونی واقعی که دو طرف را به هم نزدیک می‏ کند گرفته است. این شبکه‏ ها در نظر کاربر جذاب می‏ آید و در نتیجه او را به سمت خود می‏ کشاند. مسئله ای که این میان مطرح می‏ شود، این است که چرا امروزه تکنولوژی‏ ها گذشته از مسائل دیگر زندگی‏ های مشترک را در سلطه خود گرفته اند؟ استفاده درست و نادرست هر اختراع یا وسیله ‏ای که به جهت تکنولوژی در دسترس مخاطب قرار می‏ گیرد به نحوه دیدگاه اشخاص بر می‏ گردد. اگر از تکنولوژی به درستی استفاده نشود نه تنها نمی‏ تواند در زندگی فردی اشخاص مفید باشد؛ بلکه اثرات مخربی نیز بر جا می گذارد. با این حال با اشخاصی مواجه هستیم که خود و زندگی مشترک شان را با حضور نا به جای این شبکه‏ ها با مخاطره رو به رو می‏ کنند.

دنیای مجازی بلا یا راحت جان؟!

فرهنگ غلط و نبود برنامه‏ ریزی در استفاده از این شبکه‏ ها باعث ناهنجاری هایی می‏ شود که روابط زوجین و بنیان خانواده های ایرانی را با زلزله ای خفیف در آغاز و در صورت غفلت با ویرانی همراه می‏ کند.

زیبا، 39 ساله، فروشنده می‏ گوید: این پنجره وسیعی که پیش چشمان ما باز شده از یک سو بسیاری از زندگی‏ ها را به هم ریخته است، چون حریم ‏ها و خط قرمزها در زمان استفاده رعایت نمی‏ شود که این نزدیکیِ زیادِ روابط، آسیب زدنی است، از سوی دیگر همین شبکه‏ ها برای تجارت و کسب و کار برای برخی افراد موفقیت به همراه دارد. استفاده درست و منفعت شبکه‏ های اجتماعی متعدد و رسیدن به آن دست خودمان است. بنابراین باید هدف در استفاده مد نظر قرار گیرد.

دکتر رزا افشار، جامعه شناس می‏ گوید: استفاده زیاد و ارتباط با کسانی که هویت ‏های خود را جعل می‏ کنند یا قصد سود جویی دارند باعث می‏ شود این افراد از هویت و فرهنگ اصلی دور شوند و هر عقیده روشنفکرانه، تصاویر، مطالب جالب و آزادی در این فضا باعث نابود شدن خیلی از مسائل انسانی شده است.

شبکه های اجتماعی خروس بی محل در زندگی زوجین

گاهی زن و شوهر به دلیل دوری در طول روز به جهت کار و خستگی روزانه، در پایان شب نیاز به حضور کنار هم و هم کلامی و فراهم کردن آرامش روحی دارند، اما زوجین به جای توجه به یکدیگر مشغول شبکه‏ های اجتماعی می‏ شوند. از سویی این مسئله نامناسب در زمان صرف غذا و میهمانی‏ ها نیز اتفاق می‏ افتد و باعث رنجش و ناراحتی یکی از طرفین و چه بسا تیرگی روابط می‏ شود.

رضا 28 ساله، متاهل و کارمند، می‏گوید: همسرم از شبکه های اجتماعی بیش از اندازه استفاده می‏ کند و مسئله این است که در مواقع نامناسب مثل صرف غذا و میهمانی‏ ها از این شبکه‏ ها استفاده می‏ کند، که باعث ناراحتی من و اطرافیان می‏ شود. بارها ناراحتی‏ ام را توضیح داده ‏ام، اما او به این فضا معتاد شده و این استفاده افراطی مرا نگران می‏ کند.

این جامعه شناس معتقد است: زمان بندی برای استفاده از شبکه‏ های اجتماعی علاوه بر استحکام روابط زوجین مبنای ایدئولوژی جامعه است. جدا از وقتی که فضای مجازی از زوجین می‏ گیرد، مزایا و معایبی دارد که کاربران از آن مطلع نبوده و حواسشان نیست که استفاده نادرست چه آثاری به دنبال دارد. برخی از افراد اعتقاد به خوبی این فضا، آزادی عقیده و حضور دوستان دارند، در حالی که می‏ توانستند در این مدت زیاد با همسر خود ساعات خوبی داشته و طعم احساس و دوست داشنتی‏ های واقعی را درک کنند و مقید به چارچوب مقدس روابط زناشویی باشند نه ارتباطات بی قید و بندی که به مرور زمان حرمت زندگی افراد را به خطر می ‏اندازد.

شبکه‏ های مجازی و سردی در عواطف زوجین عامل انحلال زندگی

به نظر می ‏رسد گاهی تعاملات انسانی نادرست در سست شدن روابط و زندگی زوجین تاثیر داشته و آن ها را از هم دور می‏ کند. به طوری که در شهرهای بزرگ و با جمعیت بالا که دسترسی به امکانات ارتباطی مختلف فراهم است این روابط با حضور فرد سوم به جهت شبکه ‏های اجتماعی، دچار تزلزل شده و نتیجه زندگی زوجین طلاق است. به طوری که در سال 93 تعداد طلاق‏های ثبت شده در کشور به 163569 رسید که با رشد 8200 موردی همراه بود.

تعداد ازدواج های ثبت شده در این سال به 724324 نفر رسید و با مقایسه با میزان طلاق، نسبت ازدواج به طلاق به 4.4 رسید. به عبارت دیگر به ازای هر 4.4 ازدواج در کشور، یک طلاق رخ می‏ دهد که از سال 90 تا کنون بیشترین تعداد طلاق ثبت شده در کشور به سال 93 اختصاص دارد. بی شک بخشی از این جدایی‏ ها و حتی طلاق‏های عاطفی بی ارتباط با استفاده‏ نادرست از شبکه‏ های اجتماعی نیستند.

بهار، 44 ساله، کارمند دلیل اصلی از هم گسستگی زندگی‏ اش را وجود شبکه ‏های اجتماعی و در نهایت دوستی‏ های بی سر انجام در این شبکه‏ ها عنوان می‏ کند. روابط سرد در زندگی زناشویی باعث شده تا به ارتباطات در شبکه‏ های اجتماعی روی آورد و در نتیجه زندگی مشترکش را به دلیل وعده های پوچ مطرح شده از طرف افراد مجازیِ دوست نما از دست بدهد.

افشار، جامعه شناس، معتقد است: در تمایل زوجین به شبکه‏ های اجتماعی یک طرفه‏ نگری به این تکنولوژی صحیح نیست، چرا که هر تعاملی دو طرفه است. اگر در یک خانواده زمان زیادی به فضای مجازی اختصاص داده می‏ شود مشکلاتی در رابطه زوجین بوده و بالطبع خللی وجود داشته که این شبکه ‏ها وارد روابط زن و شوهر شده است در حالی که می ‏توانستند به احساسات، گفتمان و روابط گرم بپردازند. مسئله ای که شاید اختصاص وقت به آن، اتفافات و روابط بیهوده در فضای مجازی را کم یا بر طرف می‏ کرد. مدیریت درست می‏ تواند به رابطه و زندگی زوجین کمک کند که اگر این مدیریت و بررسی نباشد خلا اتفاق افتاده و هر چیزی اعم از شبکه‏ ها و افراد می‏ توانند به زوجین و زندگیشان صدمه وارد کنند.

نبود مدیریت فردی و استفاده‏ نادرست از شبکه‏ های اجتماعی

اگر استفاده اشتباه از شبکه های اجتماعی را یک آسیب و شناخت و استفاده درست را نوعی فرهنگ بدانیم در واقع پیش‏گیری اتفاق افتاده است. این مسئله درباره شبکه‏ های اجتماعی در قالب مدیریت فردی در اشخاص برای استفاده و عملکرد روابط انسانی محقق می ‏شود، اما متاسفانه این مدیریت در جامعه ما انگشت شمار است. با مدیریت نکردن در استفاده از این ابزار آسیب‏ های آن را وارد زندگی خود می کنیم. در ایران که تمایل به تعهد و پایبندی به اصول خانواده وجود دارد نفوذ شبکه‏ های اجتماعی تا این اندازه بر روابط تعداد زیادی از خانواده‏ ها تاثیر مخرب گذاشته است.

آسیب‏ های این شبکه‏ ها مشکل نیست و هر روز می‏ شود از این فضا دل کند. مشکل نتوانستن حل این مسئله و نداشتن قدرت تشخیص در استفاده است که به عدم مهارت و شخصیت فرد بر‏می ‏گردد. همه عوامل غیر از شبکه‏ های اجتماعی هم می‏ تواند در این اتفاق موثر باشد. شبکه‏ ها یک ابزار هستند و ما انسان‏ها می‏ توانیم درست از این ابزار استفاده کنیم تا تکنولوزی ما را در بر نگیرد، اما آبا به راستی این امر مهم در جامعه، محقق می‏ شود؟!

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه