رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟
خانه » رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

48K بازدید
پنج شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴
Admin
0 دیدگاه
46

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

رابطه عشق و تنفر - عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟ , آرشیو مقالات , تبدیل عشق به تنفر , تجربیات در عشق و تنفر , تفاوت میان عشق و تنفر , تنفر , چرا عشق به تنفر تبدیل می شود , چرایی تبدیل عشق به تنفر , چرایی تبدیل عشق به نفرت , چرایی تنفر در عشق , چرایی نفرت در عشق , دشمنی , دلایل تبدیل عشق به تنفر , دلیل نفرت در عشق , دوستی , دوستی و نفرت , رابطه عشق و تنفر , رابطه عشق و نفرت , زناشویی و ازدواج , عاشقانه , عشق , عشق و تنفر , عشق و نفرت , علل تنفر در عشق , عوامل تنفر در عشق , فارسی مد , فاصله بین عشق و نفرت , فاصله عشق و تنفر , مقالات ازدواج , مقالات روانشناسی , مقالات زناشویی , مقالات زندگی , نفرت

در خیلی از کتاب‌ ها و فیلم‌ ها احتمالاً خوانده‌اید و دیده‌اید که یک نفر از کسی که عاشقانه دوستش دارد، متنفر می‌ شود. شاید این نوعی تناقض باشد، چطور یک نفر می‌تواند هم کسی را دوست داشته باشد و هم از او متنفر باشد؟ برای بحث در مورد این موضوع باید بین ثبات منطقی و سازگاری روانی تمایز قائل شویم. تنفر از کسی که دوستش دارید می‌تواند یک تجربه باثبات باشد اما درمورد سازگاری روانی مشکلاتی ایجاد می‌کند. … در ادامه با این دو مورد آشنا می شویم …

عشق و تنفر معمولاً کاملاً متضاد همدیگر قلمداد می‌ شوند؛ در این مورد، نمی‌توان بدون درگیر شدن در تناقض منطقی درمورد تنفر از کسی که دوست داریم صحبت کنیم. دو بحث کلی در این زمینه ایجاد می‌شود. اول اینکه عشق مقیاس بسیار وسیعتری نسبت به تنفر دارد زیرا به ویژگی‌های بسیار بیشتری از آن چیز اشاره می‌کند. درنتیجه، در تنفر آن چیز اصولاً عامل بدی است اما در عشق آن چیز هم خوب و هم جذاب است. دوم اینکه، هر احساس انواع مختلفی دارد (و انواع عشق بسیار بیشتر از نفرت هستند) و هر نوع نمی‌تواند متضاد دقیق انواع مختلف احساس دیگر باشند.

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

عشق و تنفر تجربیاتی متضاد نیستند، بلکه تجربیاتی متفاوت‌ اند: در بعضی جنبه‌ ها شبیه به هم و از بعضی جنبه‌ ها با هم تفاوت دارند. بنابراین وقتی کسی رابطه خود را رابطه‌ ای عشقی – نفرتی می‌ نامد، ممکن است به ویژگی‌ های مختلف هرکدام از این تجربیات اشاره داشته باشند.

آشناییت ریشه همه دوستی‌ ها و همچنین تنفرهاست.

آنتوان ریوارول (Antoine Rivarol)

سختی که درنتیجه احساس کردن عشق و نفرت نسبت به فردمقابل ایجاد می‌شود، نه فقط در یک زمان خاص بلکه در طول زمان، مثل سختی برخورد با یک ناهنجاری احساسی شدید است. بااینکه داشتن احساسات مختلط لزوماً سردرگم‌کننده نیست، اما داشتن احساسات مختلفی که هر دو شدید باشند مثل عشق و نفرت نسبت به یک نفر خاص، از نظر روانشناختی ناسازگار است.

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

آدمها زمانی رابطه خود را یک رابطه عشقی – نفرتی معرفی می‌ کنند که موقعیتشان طوری باشد که تمرکز توجه‌ شان تحت شرایط مختلف تغییر کند و درنتیجه آن گرایشات احساسی‌ شان. وقتی عاشق توجه‌ اش را روی عقل طرف‌ مقابلش متمرکز می‌ کند، شدیداً دوستش می‌دارد اما وقتی به احساس حقارتی که برای او می‌آورد فکر می‌ کند، نسبت به او احساس تنفر می‌کند. اینطور می‌ شود که بعضی می‌ گویند،

«ازت متنفرم، بعد عاشقت می‌ شوم، بعد متنفر می‌ شوم و باز بیشتر عاشقت می‌ شوم.» سلین‌ دیون (CELINE DION)

یا

«گاهی عاشقتم، گاهی ازت متنفرم، اما وقتی ازت متنفرم، بخاطر اینه که عاشقتم.»  نات کینگ‌ کول (NAT KING COLE)

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

چنین مواردی را می‌توان با تکیه بر این واقعیت که تجربیات احساسی پویا هستند و موقعیت‌های بیرونی و شخصی مختلف احساس ما نسبت به یک فر خاص را تغییر می‌دهند، توجیه کرد.

عشق می‌تواند بستری مناسب برای بروز تنفر باشد. وقتی شدت و صمیمیت عشق، بیش‌ از اندازه می‌ شود، ممکن است تنفر ایجاد شود. در چنین موقعیت‌ هایی که همه درها و راه‌ ها بسته می‌ شوند، تنفر کانالی ارتباطی می‌ شود و برای حفظ نزدیکی قوی رابطه که هم وصال و هم جدایی در آن غیر ممکن است، عمل می‌ کند. به جمله مردی که به قتل همسرش متهم بود در کتاب «به نام عشق» دقت کنید: «همیشه بخاطر اینکه از زنی متنفر هستید، او را نمی‌ کشید یا احساس حسادت نمی‌ کنید یا سرش داد نمی‌ کشید. نه. چون دوستش دارید. این عشق است.» بدون تردید، عشق می‌ تواند بی‌ اندازه خطرناک باشد و آدمها وحشتناک‌ ترین جنایت‌ها را به اسم عشق (و مذهب) انجام داده‌ اند.

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

توضیح اینکه عشق و نفرت می‌توانند به صورت همزمان وجود داشته باشند، کمی سخت است؛ اینجا باید بفهمیم چطور دو گرایش متفاوت می‌ تواند در آن واحد نسبت به یک نفر خاص وجود داشته باشد. زنی ممکن است بگوید که عاشقانه همسرش را دوست دارد اما بخاطر عدم صداقت همسرش از او متنفر است. اینطور می‌ شود که می‌ تواند بگوید، «هم عاشقتم و هم ازت متنفرم!» در چنین نوع گرایشی ارزیابی‌ های شدید مثبت و منفی نسبت به جنبه‌های مختلف یک فرد ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است بخاطر اینکه نمی‌ توانیم خودمان را از اسارت عشقی که به کسی داریم رها کنیم، از او متنفر شویم.

رابطه عشق و تنفر – عشق و تنفر ، تجربیات متضاد یا متفاوت!؟

جالب است که میل ما به انحصار طلبی که در عشق وجود دارد، در تنفر وجود ندارد. بر عکس، در تنفر می‌خواهیم در گرایش منفی خودمان نسبت به یک نفر با بقیه شریک شویم. طبیعی به نظر می‌ رسد که بخواهیم این نفرت را با بقیه سهیم شویم اما قسمت مثبت گرایش را فقط در انحصار خودمان نگه داریم. در احساسات مثبت، وقتی شاد هستیم، با اینکه تمایل بیشتری به توجه کردن به دیگران داریم اما منبع حس شادی‌ مان را مخفی نگه می‌داریم.

به طور خلاصه: متنفر بودن از کسی که دوستش داریم از دیدگاه منطقی ممکن است زیرا لزوماً تناقضی ندارد. اما این پدیده نوعی نا هنجاری شدید احساسی است که درمقابل تعداد موارد شبیه را کاهش می‌ دهد.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه