واکسن پنتاوالان – واکسن پنتاوالان و پیشگیری از پنج بیماری
خانه » واکسن پنتاوالان – واکسن پنتاوالان و پیشگیری از پنج بیماری

واکسن پنتاوالان – واکسن پنتاوالان و پیشگیری از پنج بیماری

36K بازدید
شنبه ۵ دی ۱۳۹۴
Sahar
0 دیدگاه
147

واکسن پنتاوالان – واکسن پنتاوالان و پیشگیری از پنج بیماری

واکسن پنتاوالان

راهکاری برای ارتقای سلامت کودکان و ایمن سازی در برابر پنج بیماری خطرناک

واکسن پنتاوالان - واکسن پنتاوالان و پیشگیری از پنج بیماری , آنفولانزا, ارتقای, استامینوفن, استریل, ایمن‌سازی, بروفن, بهداشت, بیماری, پرخطر, پنتاوالان, پنج, پیشگیری, تزریق،درد, تلقیح, دلتوئید, دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب, ران, سازمان جهانی, سرما, سرنگ, سلامت کودکان, شبکه, شش ماهگی, شیرخوار, عضلانی, ناراحتی, هموفیلوس, واکسن, واکسیناسیون

واکسن پنتاوالان – راهکاری برای ارتقای سلامت کودکان

اجرای واکسن پنتاوالان گامی نو در ارتقای سطح سلامت کودکان خواهد بود و آنها را در برابر پنج بیماری خطرناک مصون می‌کند.

واکسن پنتاوالان از موثرترین راه‌ها برای ارتقای سلامت کودکان است، به طوری که بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت، برنامه واکسیناسیون، سالانه از مرگ 2 تا 3 میلیون کودک در جهان جلوگیری می‌کند.در ادامه مطلب با ما همراه باشید . . .

واکسن پنتاوالان، سرمایه‌گذاری برای آینده محسوب می‌شود، اگرچه بیان این مطلب خالی از لطف نیست که برنامه واکسیناسیون کودکان کشورمان مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار دارد.

آغاز تلقیح واکسن پنتاوالان در سراسر کشور از امروز آغاز شده است؛ واکسنی که وجود آن در کشور ضروری بوده و از برنامه‌های مهمی به شمار می‌رود که وزارت بهداشت آرزوی تحقق آن را داشته است.

دولت تدبیر و امید با اجرای طرح تحول نظام سلامت آغاز واکسن پنتاوالان را در دستور کار قرار داده است که اجرای این نوع ایمن‌سازی در ارتقای سطح سلامت کودکان بسیار مؤثر بوده و آن‌ها را در برابر پنج بیماری خطرناک دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا مصون نگه می‌دارد.

از فواید واکسن پنتاوالان می‌توان به کاهش دفعات تزریق، کاهش درد و ناراحتی برای شیرخوار، کاهش عوارض ناشی از تزریق، سهولت برنامه‌ریزی، هزینه اثربخش، افزایش پوشش ایمن‌سازی و کاهش مصرف سرنگ اشاره کرد.

حداقل سن دریافت واکسن پنتاوالان شش ماهگی است و واکسن در برنامه ایران از دو ماهگی آغاز می‌شود، البته این واکسن پنتاوالان بعد از پنج سالگی توصیه نمی‌شود (مگر در گروه پرخطر) و از هفت سالگی به بعد نیز ممنوع است.

شیرخوارانی که برای دریافت واکسن پنتاوالان دو ماهگی مراجعه می‌کنند و کودکان زیر پنج سال که در موعد مقرر برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند گروه هدف تجویز واکسن پنتاوالان هستند.

سه دوز در دو، چهار و شش ماهگی باید به آرامی و به خوبی تکان داده شود تا یکنواخت شود و نیم میلی لیتر به صورت عضلانی عمیق در ناحیه قدامی خارجی ران تزریق شود، اگرچه از تزریق زیر جلدی باید اکیداً خودداری شود؛ واکسن مایع است و نیازی به بازسازی ندارد.

پنتاوالان در ویال‌های تک‌دوزی و 10 دوزی موجود است، ویال 10 دوزی پس از باز شدن تا 28 روز قابل استفاده است.

البته این ویال در صورتی قابل استفاده است که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد، در شرایط زنجیره سرما نگهداری شده باشد، دیوار ویال در آب غوطه‌ور نشده باشد، شرایط استریل در تزریق تمام دزها رعایت شده باشد، VVM در مراحل یک یا دو باشد، هرگز نباید یخ بزند؛ اگرچه نگهداری در 8 ـ 2 درجه و توجه به VVM ضروری است.

برودتی در خصوص نحوه تزریق واکسن پنتاوالان در افراد مبتلا به اختلالات خون‌ریزی‌دهنده توضیح داد: استفاده از سوزن نازک(شماره 23 یا کوچک‌تر)، فشار مداوم (بدون مالش) برای حداقل دو دقیقه، در صورت استفاده از فاکتورهای انعقادی، تزریق واکسن طی 24 ساعت از دریافت فاکتور، هشدار به همراهان بیمار از نظر احتمال بروز هماتوم در محل تزریق و رفع درد یا تب کودک با استامینوفن ضروری است، البته از مصرف آسپرین و ضد التهاب‌های غیراستروئیدی مانند بروفن یا ناپروکسن به دلیل خطر بروز خون‌ریزی باید اجتناب شود.

عوارض خفیف واکسن شامل درد،تورم و قرمزی در محل تزریق و تب و عوارض شدید واکسن نادر و عمدتاً مربوط به جزء سیاه‌سرفه مانند تب شدید، آنسفالوپاتی، تشنج و دیگر موارد است.

موارد منع مصرف واکسن پنتاوالان در مواردی از جمله حساسیت شدید به دز قبلی واکسن، در صورت بروز عوارض شدید منتسب به جزء سیاه‌سرفه، در نوبت بعدی واکسیناسیون، واکسن دوگانه خردسالان + واکسن هپاتیت B +واکسن Hib(سه واکسن مجزا) تزریق می‌شوند، است.

همچنین در مواردی که سابقه خانوادگی تشنج منع دریافت واکسن نیست بیماری کنترل شده عصبی مانند صرع تحت درمان، بیماری عصبی غیر پیش‌رونده مانند CP و تأخیر تکاملی منع دریافت واکسن نیست

در موارد بیماری حاد متوسط تا شدید، یا بدون تب، واکسیناسیون تا زمان بهبودی حال عمومی کودک به تعویق می‌افتد و ابتلا به سرماخوردگی، تب مختصر، اسهال دلیلی بر تعویق ایمن‌سازی نیست و می‌توان واکسن پنتاوالان را تزریق کرد.

در صورتی که کودک در هنگام مراجعه پنج سال یا بیشتر داشته باشد، تجویز واکسن هموفیلوس آنفلوا‌نزای تیپ B برای کودکان سالم ضروری نبوده و توصیه نمی‌شود.

تجویز واکسن‌های BCG ،MMR، ثلاث و فلج‌اطفال، مطابق برنامه جاری ایمن‌سازی است، واکسن پنتاوالان همزمان با همه واکسن‌ها قابل تجویز است و تزریق واکسن پنتاوالان پس از سه سالگی در عضله دلتوئید انجام می‌شود.

طرح ایمن‌سازی به صورت کلاسیک از سال 63 آغاز شده و اثرات بسیار زیاد و مطلوبی بر جای گذاشته است.

بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر در کشور ریشه‌کن شده مانند فلج‌اطفال که در 14 سال گذشته این بیماری مشاهده نشده است، برخی از بیماری‌های غیرواگیر در حال ریشه‌کنی است و برخی دیگر در مرحله کنترل و حذف قرار دارند.

واکسن پنتاوالان کنترل پنج بیماری کزاز، دیفتری و سیاه‌سرفه، واکسن هپاتیت‌ ب و هموفیلوس آنفلوانزا تیپ‌ ب در قالب یک واکسن مؤثر است که در سن دو، چهار و شش ماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

واکسن اضافه شده هموفیلوس آنفلوانزا به چهار واکسن دیگر نباید با آنفلوانزای رایج اشتباه گرفته شود چراکه عامل هموفیلوس آنفلوانزا باکتری است و از بیماری‌های عفونی و میکروبی شیوع کودکان مانند مننژیت و ذات‌الریه پیشگیری می‌کند، اما عامل آنفلوانزای رایج، ویروسی است.

این واکسن پنتاوالان یک واکسن پنج‌گانه به طور کامل مایع و آماده مصرف است که شامل پنج نوع آنتی‌ژن در یک تزریق است و از بیماری‌های عفونی که هنوز یکی از علل سال‌های از دست رفته ناشی از مرگ و ناتوانی در دنیا است، پیشگیری می‌کند.

ایران اسلامی جزو کشورهای موفق در طرح‌های واکسیناسیون و ایمن‌سازی کشورهای مدیترانه شرقی است، چراکه به الزامات و تعهدات خود در زمینه اجرای واکسیناسیون عمل کرده است و به همین دلیل به عنوان الگوی دیگر کشورهای منطقه نیز محسوب می‌شود.

به گزارش فارس، واکسن پنج‌گانه پنتاوالان شامل بیماری‌های کزاز، دیفتری، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس آنفلوانزای تیپ ب در راستای برنامه‌ تحول نظام سلامت در حوزه‌ بهداشت، جایگزین واکسن سه‌گانه و واکسن هپاتیت ب می‌شود.

واکسیناسیون کودکان، سرمایه‌گذاری برای آینده کودکان یک جامعه است و هنوز در بسیاری از نقاط دنیا، بیماری‌های عفونی علل مهم مرگ‌ومیر هستند که امید است با تزریق واکسن پنتاوالان به کودکان شاهد کاهش و حتی حذف بیماری‌های عفونی از کودکان ایران زمین باشیم.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه