عمر طولانی با پنج راز شگفت انگیز از پنج نقطه کره زمین!
خانه » عمر طولانی با پنج راز شگفت انگیز از پنج نقطه کره زمین!

عمر طولانی با پنج راز شگفت انگیز از پنج نقطه کره زمین!

32K بازدید
یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
49

عمر طولانی با پنج راز شگفت انگیز از پنج نقطه کره زمین!

رازهایی برای داشتن عمر طولانی

عمر طولانی با پنج راز شگفت انگیز از پنج نقطه کره زمین! , عمر طولانی , راز عمر طولانی , عکس عمر طولانی , جالب و خواندنی , راز طول عمر , راز طول عمر چیست , راز طول عمر را میشناسید؟ , پنج راز طول عمر , راه های داشتن عمر طولانی , داشتن عمر طولانی چگونه است , تاثیر ورزش بر عمر طلانی , رژیم غذایی و عمر طولانی , آرزوی عمر طولانی , زندگی سالم , بالاتر از 100 سال عمر کنید , زندگی سالم و شاد , ارتباط ورزش و عمر و طولانی , شادی و خوشبختی , اهمیت خانواده

داشتن عمر طولانی آرزوی هر انسان سالم و امیدواریست. اما اینکه چرا در بعضی از مناطق جهان مردمان عمر طولانی تری دارند جای بسی سوال است که در این مطلب خواندنی به آن می پردازیم. با ما همراه باشید:

جاهایی روی کره زمین هستند که اگر بالاتر از ۱۰۰ سال عمر نکنید، مسئله‌ ای غیرعادی است. دانشمندان دهه‌ ها روی این مکان‌ ها تحقیق کردند و به آنها لقب «مناطق آبی» داده‌اند. اینطور که به نظر می‌رسد، مناطق آبی فقط روی چند ناحیه از کره زمین وجود دارد:

۱) ساردینیا، ایتالیا

۲) جزایر اوکیناوا، ژاپن

۳) لوما لیندا، کالیفرنیا

۴) نیکویا، کاستا ریکا

۵) ایکاریا، یونان

ولی یک دلیل وجود دارد که چرا این افراد تا این اندازه مورد تحقیق و بررسی محققان قرار گرفته‌اند. فراتر از عمر کردن بالای ۱۰۰ سال، این افراد تا کمترین حد دچار بیماری‌ هایی می‌شوند که بیشتر افراد بعد از ۳۰ سالگی دچار آن می‌شوند. جنون، مشکلات قلبی و افسردگی بین این افراد تقریباً دیده نمی‌شود. این یعنی آنها زندگی‌ ای فوق‌العاده با کیفیت در طول عمرشان دارند. به همین خاطر این تحقیق برای اکثر ما اهمیت زیادی دارد.

مشکل ما چیست؟

۵۰٪ از افراد هر سال به علت بیماری‌ های قلبی و سرطان که هر دو این بیماری‌ ها تقریباً غیر قابل پیشگیری هستند، جان خود را از دست می‌دهند و ما می‌ دانیم که در فرهنگ‌ ها یی روی کره زمین بیماری‌های قلبی وجود ندارد. همینطور می‌دانیم که در خیلی از فرهنگ‌ ها سرطان یا اصلاً اتفاق نمی‌افتد و یا به میزان بسیار کم اتفاق می‌افتد. این را هم می‌دانیم که هر دو اینها رژیم‌ غذایی و سبک زندگی بسیاری قوی‌ ای دارند. با اینحال هنوز نفهمیده‌ ایم که چرا این همه آدم بخاطر این مشکلات می‌میرند. چیزی که بسیار جالب است این است که در این مناطق آبی (به ویژه در ایکارای یونان)، میزان ابتلا به سرطان کسری از قسمت‌ های دیگر کره زمین، بیماری قلبی نصف آن و جنون به هیچ عنوان وجود ندارد. معنی آن این است که نه تنها این افراد ندرتاً به بسیاری از بیماری‌ هایی که ممکن است برای ما و شما اتفاق بیفتد، دچار نمی‌شود (و درنتیجه زندگی بدون درد و لذت‌بخش‌تر را تجربه می‌کنند)، بلکه در طول عمر خود تا زمان مرگشان از سلامت مطلوب برخوردار هستند. با داشتن یک سبک زندگی خاص، نه تنها می‌ توانید سلامتتان را ارتقا دهید، بلکه بیماری‌های کشنده‌ای که ممکن است جانتان را به خطر بیندازد هم از شما دور خواهد شد. پس به جای اینکه بگویید، «خوب، اگه نخوام تا ۱۰۰ سالگی زندگی کنم چی؟» از این نکته‌ ها استفاده کنید چون کمکتان می‌کند زندگی سالم و شاد را تجربه کنید

این شباهت‌ها چه هستند؟

محققان بالاخره بین این سه گروه اصلی، ساردینیان‌ ها، اوکیناوان‌ ها و گروه لوما لیندا، به نتیجه‌هایی رسیدند. مسئله جالب این است که «اسرار» آنها چیزهایی قابل‌ لمس نیستند. می‌خواهیم پنج شباهتی که بین این گروه‌ ها دیده شده بود که البته چندان هم راز به شمار نمی‌رود را برایتان عنوان کنیم و بعد اسرار هرکدام از این گروه‌ها را به تنهایی بررسی کنیم.

شباهت‌ها:

۱ خانواده: خانواده یکی از مهمترین مولفه‌ های زندگی این افراد بوده است، دیدن و ارتباط برقرار کردن با آنها بخش بسیار مهمی از زندگی آنها را شکل می‌دهد. تقریباً همه چیز در این فرهنگ‌ها حول ارتباطات اجتماعی می‌چرخد.

۲ نکشیدن سیگار

۳ رژیم‌غذایی بر مبنای گیاهخواری: بخش عمده هر وعده غذایی آنها را گیاهان تشکیل می‌دهد.

نکته: این به آن معنی نیست که آنها از گوشت و کربوهیدرات‌ها استفاده نمی‌کردند. ولی بخش مهمی از غذاهایشان براساس گیاهان بوده و مقدار بسیار کمی از آن گوشت و کربوهیدرات می‌باشد.

۴ ورزش نکردن (چیزی که احتمالاً فکرش را هم نمی‌کردید!): این روزها وقتی به فعالیت فیزیکی فکر می‌کنیم، باشگاه رفتن و عرق ریختن جلو چشممان می‌آید. در واقعیت، افرادی که زیاد عمر می‌کنند هیچوقت خود را درگیر ورزش‌ های خیلی سخت نمی‌کنند. فقط به فعالیت‌های فیزیکی بسیار عادی مثل باغبانی کردن، پیاده‌ روی یا کارهای روزانه‌ شان اکتفا می‌کنند و البته این فعالیت‌ ها را هر روز تکرار می‌کنند.

۵ اجتماعی بودن: این مهمترین ویژگی افرادی است که عمر طولانی و بالای 100 سال می‌کنند. خانواده و ارتباطات اجتماعی تقریباً ۳۰٪ از «راز طول عمر» آنها را شکل می‌ دهد. خیلی جالب است، نه؟ ولی چیزی که ما می‌خواستیم جزئیات بود. داشتن یک زندگی اجتماعی خیلی خوب است ولی چه ویژگی‌ های خاص هرکدام از این فرهنگ‌ ها باعث می‌شد تا این اندازه عمر کنند؟

«اسرار» خاص هر فرهنگ

به طور خلاصه جزئیات هرکدام از این فرهنگ‌ ها را بررسی می‌کنیم تا ببینید بعضی از جنبه‌ های سلامت مطلوب تا چه اندازه ناملموس است.

راز ایکاریان‌ ها

ایکاریان‌ها در یونان ۱۰ برابر امریکایی‌هایی بالاتر از ۱۰۰ سال عمر می‌کنند.

در زیر به بعضی از نکات جالب، ملموس یا ناملموس، در مورد آنها اشاره می‌کنیم:

– آنها خانواده را بر همه چیز مقدم می‌ دانند و ارتباطات خانوادگی بین آنها بسیار نزدیک است. طبق نظر دانشمندان داشتن ارتباطات اجتماعی قوی‌تر با کاهش میزان ابتلا به افسردگی و استرس در ارتباط است.

– آنها به طور متوسط ۸ کیلومتر در روز روی جاده‌های ناهموار راه می‌روند (مثل چوپان‌ها).

 

-آیکاریان‌ ها دیدگاه بسیار آرام و خونسردی نسبت به زندگی دارند و تا می‌توانند می‌خندند.

راز اوکیناوان‌ ها

اوکیناوان‌ ها در ژاپن مفهوم بسیار جالبی دارند که خودشان آن را به عمر طولانی شان ربط می‌دهند و به آن ایکیگای (ikigay) می‌گویند – که دلیل این است که صبح‌ ها از خواب بیدار می‌شوند. مثل معنا و مفهومی است که به زندگی می‌دهید.

– آنها این ایکیگای را با ارتباطات اجتماعی قوی رشد می‌دهند – دوستان و خانواده که به آنها حمایت احساسی، فیزیکی و مالی می‌کنند.

– بسیاری از اوکیناوان‌ ها باغچه‌ ها و باغ‌ های خود را دارند که در روز در آن بازی می‌کنند (و البته غذایشان را از آن تامین می‌کنند).

– رژیم‌ غذایی اوکیناوان‌ ها برمبنای گیاهان است ولی قانون جالب‌تری هم دارند که وقتی تا ۸۰٪ سیر شدند، دست از غذا خوردن می‌کشند.

خیلی از اوکیناوان‌ ها حتی بعد از ۹۰ سالگی زندگی جنسی فعال دارند!

راز نیکویا ها

کاستا‌ریکایی‌ ها قانون مشابهی با اوکیناوان‌ ها دارند – آنها چیزی به اسم پلان دو ویدا (plan de vida) دارند که دلیل زندگی‌ شان است.

– این پلان دو ویدا لزوماً هدف یا معنی است که به زندگی‌ شان می‌ دهند و زندگی‌ شان حول اجتماع و خانواده‌شان می‌چرخد. برای آنها هم خانواده بخش بسیار مهمی از زندگی است.

– آنها به سختکوشی باور دارند. با طلوع خورشید بیدار شده، حداقل ۸ ساعت در شبانه‌ روز می‌خوابند و بزرگترین وعده‌ غذایی‌ شان را صبح‌ ها و کوچکترین آن را شب‌ها می‌خورند.

سوال میلیون دلاری: آیا عمر طولانی فقط به رژیم‌غذایی و ورزش ارتباط دارد؟

صادقانه بگوییم، هیچکس نمی‌تواند یک مقاله علمی درمورد اینکه چطور این افراد طول‌ عمرشان را بالا برده‌اند بنویسد. ما می‌دانیم که رژیم‌ غذایی، سبک زندگی و از این قبیل عوامل مهمی هستند ولی احتمالاً عوامل ناملموس دیگری هم با طول‌ عمر و سلامت این افراد در ارتباط است. می‌خواهیم توجه تان را به چند نکته جلب کنیم: جنبه‌های ناملموس زندگی این افراد دایره‌ های اجتماعی‌ شان. اهمیت خانواده. داشتن «دلیل برای زندگی». سختکوشی و فعال بودن ( البته در باشگاه ورزشی! ) و در عین حال داشتن ذهنی آرام و گرایشی خونسردانه در برابر زندگی. چیزی که درمورد این افراد بسیار جالب است این است که ما معمولاً طول عمر و سلامت را با تناسب‌ اندام و غذا مرتبط می‌دانیم. در واقعیت، یک جنبه ذهنی، اجتماعی، معنوی و روانی هم وجود دارد که به همان اندازه مهم است.

شما چه؟

آیا واقعاً می‌خواهید روی جنبه‌ های ناملموس سلامت مثل سلامت «اجتماعی»، سلامت ذهنی، سلامت «شادی و خوشبختی» و سلامت معنوی‌تان، بیشتر کار کنید؟ همه این عوامل خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید روی طول‌ عمر و سلامت شما تاثیر دارند. درست غذا خوردن و ورزش کردن ابزارهایی فوق‌ العاده و لازم برای سلامت هستند ولی تقویت درون و دوستی‌ هایتان هم تا همان اندازه مهم است.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

تصاویری از عجیب ترین رکورد های ثبت شده در کتاب گینس
با روش های زیبا سازی محیط آشپزخانه آشنا شوید
زیباترین و آرام بخش ترین هتل روی آب + عکس
عکس ها و سلفی های جالب گربه ای آموزش دیده را ببینید
عجیب ترین و چندش آورترین رستوران جهان + عکس
راهکار افزایش سرعت یادگیری به شیوه جدید را بشناسید
با سیاره ۵۵ Cancri e از سیاره های کهکشان راه شیری آشنا شوید
زنی که مرد بود دوقلو باردار شد + عکس دوقلوها و همسر
دلایل خلقت و آفرینش آسمان و زمین در شش روز
نکاتی جالب درباره خوردن شکلات که شاید ندانید
روشی بسیار جالب برای تسکین سر درد
رکورد حل معمای مکعب روبیک چقدر است !؟
درصد خیانت در کشورهای مختلف چقدر است !؟
عصای حضرت موسی (ع) نزد چه کسی است ؟
کوچکترین هواپیمای بدون سرنشین ساخته شد

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه