آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی
خانه » آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی

آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی

1K بازدید
پنج شنبه ۳ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی

زندگینامه طناز طباطبایی

آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی  زندگینامه طناز طباطبایی, طناز طباطبایی, زندگینامه, بازیگر سینما, الناز شاکردوست بازیگر سینما, بازیگری, رشته تئاتر, فیلم سینمایی, فیلم دیشب باباتو دیدم آیدا, میوه ممنوعه, شهرت, ارواح, اتاق دربسته, شهر شیشه ای, خاطرات یک گیشا, بادبادک باز, فاطمه معتمد آریا, هدیه تهرانی, سریال ذبیح, فیلم پسر تهرونی

طناز طباطبایی متولد 20 اردیبهشت ۱۳۶۲ در تهران است. او بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران است. وی فارغ التحصیل کارشناسی کارگردانی تئاتر است.

طناز طباطبایی متولد ۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۲ در محله نیاوران تهران است. او یک خواهر بزرگ تر از خودش دارد که به خواهرش خیلی علاقه مند هست. مجرد است و کارگردانی تئاتر خوانده. با موسیقی آشناست و گیتار میزند همچنین پدرش نیز در زمینه موسیقی فعالیت دارد و  مدتی نقاشی هم میکرد.

علاوه بر بازیگری پیش پدر خود کار بازرگانی را دنبال میکند. بر خلاف تشابه چهره اش با بهنوش طباطبایی نه تنها هیچ نسبتی با او بلکه با هیچکدام از طباطبایی های سینمای ایران نسبتی ندارد .

تنها خواهر او لیلا نام دارد که در سینما هیچ فعالیتی ندارد بلکه شغل اصلی او مترجمی زبان است. طناز طباطبایی بسیار اهل خانه و خانواده است، مادرش را بسیار دوست داشته و شدیدا به او وابسته است، پدرش در عرصه تجارت آدم بسیار موفقی است.

خانواده اش برای ورود او به عرصه بازیگری مخالفتی نکردند و بیشتر همراهش بودند. طناز طباطبایی از سال ۱۳۸۰ وارد عرصه بازیگری شد و در کلاس های آزاد بازیگری هیوا فیلم توانست دوره بازیگری را بگذراند. که هنوز یک ماه نگذشته بود برای بازی در مجموعه جوانی به کارگردانی سعید سهیلی انتخاب شد.

بعد از آن به بازیگری بسیار علاقه مند شد و در رشته تئاتر تحصیل کرد. اما اولین فیلم سینمایی او، دیشب باباتو دیدم آیدا به کارگردانی رسول صدر عاملی بود که در فیلم به اسم خودش اولین حضورش را در فیلم های سینمایی رقم زد. با مجموعه تلویزیونی میوه ممنوعه که جز نقش های اصلی فیلم بود مطرح شد و توانایی هایش را به چالش کشید.

آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی

او به شهرت علاقه ای ندارد. تا به حال جایزه بهترین بازیگر مکمل زن جشنواره را از منتقدین دریافت کرد. او برای دو مجموعه ترانه مادری و دلنوازان انتخاب شد که قبول نکرد.

پدرش به او گفته بود: من دوست ندارم تو از کوچه و بازار بازیگر شوی. دوست دارم تحصیلات آکادمیک داشته باشی و طناز طباطبایی تصمیم گرفت در دانشگاه کارگردانی نمایش و تئاتر بخواند.

خانواده ای دارد که همیشه به او چند گزینه می دهند و می گویند انتخاب کن و هیچ گاه دست و پای او را برای انجام کاری نمی بندند.

او در 18 سالگی گواهینامه گرفت. طناز طباطبایی از تکرار و سکوت و پیری میترسد. دوست دارد جوان بماند و حرفی از پیری نمی زند. از خداوند میخواهد تازگی را از او نگیرد. مجرد است و فعلا به ازدواج فکر نمی کند.

اهل غرور و کلاس گذاشتن نیست، دوستان اندک و گزیده ای دارد. به روانشناسی عشق می ورزد. انسان جسور و آینده نگریست و از زندگی عادی تنفر دارد .

در اوقات فراغت خود به گالری های عکس و نقاشی می رود همینطور فیلم تماشا میکند و کتاب میخواند. او به رمان هایی با شکل مدرن و نگاه فلسفی علاقه دارد، نویسنده مورد علاقه او پل استر آمریکایی است و سه رمان از وی که به سه گانه نیویورک مشهور است را خوانده «شهر شیشه ای»، «ارواح» و «اتاق دربسته».

این سه رمان هر کدام داستان جنایی و شخصیت های مجزایی دارند. طناز طباطبایی به طرفدارانش کتاب «اختراع انزوا» را پیشنهاد میدهد. فیلمهای مورد علاقه وی «خاطرات یک گیشا» و «بادبادک باز» است. سبک های مختلف موسیقی را گوش می دهد اما به سبک جاز و بلوز علاقه بیشتری دارد .همینطور آلبوم های رضا یزدانی را نیز می پسندد.

آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه طناز طباطبایی

از میان بازیگران زن ایرانی، بازی فاطمه معتمد آریا و هدیه تهرانی را دوست دارد. همینطور از میان هالیوودی ها به بازی مریل استریپ علاقه دارد.

به گفته خودش بدترین خاطره اش کیف قاپی از او در خیابان ولی عصر بوده است، به همین دلیل کمی از پیاده روی در خیابان های تهران در شب می ترسد.

طناز طباطبایی در دانشگاه کارگردانی تئاتر خوانده. بی واسطه و بدون پارتی وارد سینما شد. او در همان سن کم نقش آمنه مادر حضرت محمد (ص) را در سریال “ذبیح” بازی کرد. اما اولین بار در سال 83 برای رسول صدرعاملی در فیلم “دیشب باباتو دیدم آیدا” در سینما بازی کرد .

با مجموعه تلویزیونی «میوه ممنوعه» مطرح شد و توانایی های بالقوه خود را به رخ کشید. خودش می گوید یک سکانس در میوه ممنوعه بود که حتی در تمرینها ناخودآگاه اشکم را در آورد و آن زمانی بود که من بعد از ازدواج در خانه شوهرم بودم و پدرم آمد که مرا به خانه برگرداند، اما من نرفتم و ایشان مرا نفرین کرد و گفت: بدون دعای شب برای تو روزم روز نمی شد … تو خیر نمی بینی بابا … .

استقبال از این مجموعه در آن زمان باعث شد که او هم با بازی چشمگیرش در نقش غزاله فتوحی خودش را پیش مردم محبوب کند.

او در سینما نقش های کوتاهی را در فیلم های مختلف بازی کرد اما هیچ کدام کمکی به مطرح شدن نام او نکرد تا این که با انتخاب هوشمندانه ی فیلم «پسر تهرونی» سکوی پرتاب او در سینما مهیا شد. این فیلم با استقبال عمومی و فروش خوب در گیشه روبرو شد  پس از آن طناز طباطبایی در انتخاب فیلم هایش حساسیت بیشتری به خرج داد .

برایش بازیگری زندگی است. بازیگری برایش بهانه ای است برای جذاب تر زندگی کردن. هدفش در سینما رسیدن به اصالت بازیگری است.

هر وقت فیلمنامه ای را می خواند در همان بار نخست درمی یابد به درد ان نقش می خورد یا نه. او به کمتر دیده شدن اعتقاد دارد و فکر می کند اگر سالی یک یا دو فیلم بازی کند در کنارش به تئاتر نیز بپردازد بهتر از بازی کردن در چند فیلم است که هیچکدام فرقی با یکدیگر ندارند.

او ترجیح می دهد در سینما سالی یک فیلم کار کند اما آن یک فیلم کار متفاوتی باشد و همینطور در تئاتر هم در کاری حاضر شود که تئاتر متفاوتی باشد.

قرار بود همراه با حامد بهداد اولین فیلم سه بعدی ایران را به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی کند که به خاطر هزینه های سنگین، ساخت این فیلم منتفی شد. و سر تئاتر مهرجویی رفت ، چند ماهی زیر نظر استاد بیشتر آموخت. با اینکه دانش اموخته کارگردانی تئاتر است – اما تا حضور در نمایش “درس” به کارگردانی داریوش مهرجویی هیچ تجربه تئاتری نداشت.

او در بیست هفتمین جشنواره فجر به عنوان پدیده آن سال سینما انتخاب و برای فیلم صداها کاندید سیمرغ شد، و سال بعد منتقدان به او جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل سینمای ایران را دادند و او این جایزه را به مادرش تقدیم کرد.

او در مرهم داوودنژاد یکی دیگر از بهترین بازی هایش را انجام داد ، بازی بی نظیر و جذاب او تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت. او قبل از جشنواره بیست و نهم یکی از شانس های اصلی سیمرغ بود اما با بد سلیقگی داوران، مرهم در بخش مسابقه قرار نگرفت تا او از رقابت با بقیه بازیگران در آن جشنواره محروم شود، البته باز هم سال بعد منتقدان از او به خاطر بازی فوق العاده اش در این فیلم تقدیر کردند و دیپلم افتخار به او دادند.

او برای بازی در این فیلم پول زیادی نگرفت. حتی خودش را با لوازم آرایش شخصی خود گریم می کرد. شرایط کار در این فیلم طوری بود که بعد از فیلمبرداری سه ماهی استراحت کرد و تا افسردگی به خاطر فشار زیاد در این کار پیش رفت.

داوودنژاد در دبی به خبرنگاران خارجی گفت که سخت ترین کار را طناز طباطبایی انجام داده است. او در مدت فیلمبرداری با عزیز مرهم ارتباط عاطفی زیادی برقرار کرده بود.

طناز طباطبایی در سال 89 همزمان بر سر دوفیلم گزارش یک جشن ساخته ابراهیم حاتمی کیا و پری ناز ساخته بهرام بهرامیان حاضر شد و فشار زیادی در آن برهه به او وارد شد، به طوری که بعضی از روز ها 24 ساعته کار میکرد. اما هر دو فیلم توقیف شد.

وی وقتی فهمید پریناز توقیف شده و در جشنواره حضور ندارد خیلی غصه خورد. او در آن فیلم باز هم نقشی متفاوت را ایفا کرده است که شاید هیچوقت امکان پذیر نباشد که این نقش متفاوت او را دید.

اوج کار هنری او با بازی در فیلم «هیس دختر ها فریاد نمی زنند» رقم خورد. پوران درخشنده برای نقش او ابتدا از 800 دختر تست گرفته بود اما سرانجام طناز طباطبایی را برای ایفای این نقش انتخاب کرد. او نقش سخت و متفاوتی را بر عهده گرفت، طناز طباطبایی در نقش دختری که در کودکی مورد تجاوز و آزار و اذیت جنس ی قرار گرفته حاضر شد.

طناز طباطبایی برای بازی در این نقش سختی بسیار زیادی کشید، او قبل از فیلمبرداری فکر می کرد از پس این نقش بر نمی آید اما کمک های پوران درخشنده و شهاب حسینی در طول تمرین های قبل از شروع فیلمبرداری او را به این نقش نزدیک کرد به طوری که او یکی از بهترین و ماندگار ترین بازی های چند سال اخیر سینما ایران را انجام داد.

همه او را شانس اول سیمرغ سی و یکمین جشنواره فیلم فجر میدانستند، اما داوران با بد سلیقگی طناز طباطبایی را به حقش نرساندند ودر کمال ناباوری و ناداوری حتی او را در بین کاندید ها هم قرار نداند تا همه را شگفت زده کند.

طناز طباطبایی بعد از جشنواره فجر بر روی صحنه تئاتر رفت و با اجرای یک نقش غیر متعارف برروی صحنه تئاتر ظاهر شد تا بعد از ایفای نقشش در فیلم «هیس دختر ها فریاد نمی زنند»، با برعهده گرفتن نقش میلو،سگ دوست داشتنی تن تن و اجرایی بی نظیر و غیرقابل تکرار همگان را به تحسین وا داشت. وهمینطور به همه ثابت کرد که از پس هر نقشی بر می آید.

در نوروز 92 مهمان خانه کلاه قرمزی شد تا از ببعی زبان یاد بگیرد، بحث ها و لحظات ناب بامزه ی بین او و ببعی و فامیل دور آن برنامه را به دیدنی ترین قسمت های کلاه قرمزی تبدیل کرد. کار کردن طناز طباطبایی با بهترین کارگردانان تاریخ سینمای ایران از کارنامه درخشان بازیگری او خبر می دهد.

کیومرث پوراحمد، علیرضا داوودنژاد، داریوش مهرجویی، رسول صدرعاملی، داود میرباقری، ابراهیم حاتمی کیا، بهرام بهرامیان، فرزاد موتمن، حسن فتحی، سامان مقدم و پوران درخشنده از کارگردانانی هستند که طناز طباطبایی افتخار همکاری با آنان را داشته است.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

درگذشت حسن جوهرچی بازیگر سینما و تلویزیون ایران
چهره های مشهور متولدین بهمن ماه را بشناسید
چهره های مشهور متولدین دی ماه را بشناسید
چهره های مشهور متولدین آذرماه را بشناسید
چهره های مشهور متولدین آبانماه را بشناسید
با 20 نکته جالب درباره زندگی حبیب محبیان آشنا شوید
چهره های مشهور متولدین مهرماه را بشناسید
موتور سواری نیکی کریمی بازیگر زن سینمای ایران + عکس
چهره های مشهور متولدین شهریورماه را بشناسید
عکس هایی از پدران و پسران بازیگر در سینمای ایران
عکس فامیل دور در کنار همسر و فرزند واقعی اش + عکس
چهره های مشهور متولدین مردادماه را بشناسید
چهره های مشهور متولدین تیرماه را بشناسید
درباره سمیرا سمیعی دختر پروفسور سمیعی چه می دانید
بیوگرافی و زندگینامه کامل ترانه علیدوستی + تصاویر

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه