حدیث جعلی از قول حضرت علی علیه السلام
خانه » حدیث جعلی از قول حضرت علی علیه السلام

حدیث جعلی از قول حضرت علی علیه السلام

25K بازدید
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
50

حدیث جعلی از قول حضرت علی علیه السلام

 حدیث جعلی که وجود خارجی ندارد

حدیث جعلی از قول حضرت علی علیه السلام , آرشیو مقالات , مقالات مذهبی , جعل احادیث , جعل روایات , جعل حدیث , حدیث جعلی , حدیث امیرالمومنین , حدیث امام علی ع , حدیث حضرت علی ع , حدیث جعلی امام علی , حدیث جعلی حضرت علی , نهج البلاغه , کلام امیرالمومنین , روایت امام علی به مالک , سیره امام علی ع , صفحات مجازی , فضای مجازی , شبکه های مجازی , حدیث دروغین , روایت دروغین , حدیث ساختگی , حدیث بدون سند , بخشعلی قنبری , مصطفی دلشاد تهرانی

یکی از آسیب‌ها و پیامدهای شبکه های مجازی، انتشار برخی مطالب منتسب به ائمه اطهار (ع) است. یکی از این مطالب،‌ روایتی است که به امیرالمؤمنین (ع) نسبت می‌دهند، در حالی که چنین سخنی از سوی آن حضرت بیان نشده است.

به گزارش فارسی مد و  به نقل از خبرگزاری فارس، روند جعل احادیث و روایات و نسبت دادن آن به انبیاء و معصومین همواره در تاریخ رواج داشته و در سال‌های اخیر نیز این مسأله با پیشرفت تکنولوژی و وسایل ارتباطی از طریق شبکه‌های اجتماعی ادامه پیدا کرده است، البته انگیزه افراد از جعل یک سری اقوال و نسبت دادن آن به بزرگان مختلف است و گاهی دشمنان و معاندان از بغض و کینه سخنی را جعل می‌کنند و گاهی هم دوستان از سر غفلت و ناآگاهی این کار را انجام می‌دهند.

با گسترش شبکه‌های اجتماعی، موج جدیدی از مطالب بدون سند تولید شده و میان کاربران دست به دست می‌شود.

یکی از مطالبی که تحت عنوان سخن امام علی (ع) این روزها و شب‌ها در صفحات مجازی نقل می‌شود، این است: «ای مالک! اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی، فردای آن روز او را با آن چشم نگاه نکن … شاید سحرگاه توبه کرده باشد و تو از آن بی‌خبری».

این حدیث جعلی است

برای یافتن سند این حدیث گفت و گو با مصطفی دلشاد تهرانی و بخشعلی قنبری، دو تن از مترجمان و شارحان نهج‌البلاغه  را می خوانیم .

دلشاد تهرانی با اشاره به اینکه در نامه امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر (نامه ۵۳ نهج‌البلاغه) چنین عباراتی وجود ندارد، ابراز داشت: این حدیث جعلی است و به هیچ وجه وجود خارجی ندارد، حتی نقل مضمون بخشی از نامه ۵۳ هم نیست.

حدیثی با این واژه‌ها وجود ندارد

قنبری نیز با بیان اینکه روایتی با این واژه‌ها در کلام امیرالمؤمنین (ع) یافت نمی‌شود، اظهار داشت: ولی مفاهیمی با این مضمون در سیره اهل بیت به خصوص امام علی (ع) وجود دارد، آنجایی که پای رابطه انسان با خدا و یا رابطه انسان با خود مطرح است، همیشه درهای توبه و بخشش باز است و می‌توان امیدوار بود بنده از گناه خود توبه کند.

وی افزود: ولی برخی گناهان که شامل رابطه انسان با انسان است و به عبارتی حق‌الناس است، در اینجا دیگر اغماض جایز نیست، زیرا تا هنگامی که حق مردم پرداخت نشود، بخشش الهی صورت نمی‌گیرد.

عضو هیأت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین چنین روایتی وجود ندارد، اما به لحاظ مفهمومی می‌توان در سیره امیرالمؤمنین (ع) مشاهده کرد.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

با سیکس پک زنان یا شکم شش تیکه بانوان آشنا شوید
خطر پیچ خوردگی تخمدان در چه مواقعی بیشتر وجود دارد؟
علت به وجود آمدن عادت ماهیانه دو مرتبه در ماه چیست؟
پنج گام آسان برای داشتن یک زندگی سالم و پرنشاط
آشنایی با طرز تهیه یک نوشیدنی ساده برای کاهش وزن
آنچه باید درباره خود ارضایی زنان و دختران و عوارض آن بدانید
با اختلافات اخلاقی و روحی ماه تولد خود با دیگر ماه ها آشنا شوید
چگونگی بروز احساسات در زندگی زنان و مردان
با تاثیرات منفی اینترنت بر مغز و عواطف آشنا شوید
تصاویری از عجیب ترین رکورد های ثبت شده در کتاب گینس
درباره وظایف و ماموریت های حضرت میکاییل چه می دانید؟
با شگفت انگیزترین خواص درمانی کاهو آشنا شوید
با انواع راه های غلبه بر ترس آشنا شوید
جدید ترین و زیباترین مدل های مانتو دخترانه پاییزی
زیباترین مدل های لباس مجلسی زنانه و دخترانه مهرماه 96

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه