ده آموزه زندگی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه
خانه » ده آموزه زندگی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه

ده آموزه زندگی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه

30K بازدید
سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

ده آموزه زندگی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه

ده آموزه زندگی در بیانات پیامبر اکرم (ص)

ده آموزه زندگی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه , آموزه زندگی , درس زندگی , روایت از پیامبر , آداب نشستن , کلام پیامبر , پیامبر , پیامبر اکرم , روش زندگی پیامبر , سیره پیامبر , سیره زندگی پیامبر , \dhlfv , sdvi \dhlfv , nvs ckn'd , برخورد پیامبر با دیگران , رهنمودهای پیامبر , روش برخورد پیامبر , آداب زندگی پیامبر , آداب نشستن پیامبر

در این مطلب ده آموزه زندگی را از سیره زندگی پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد صلوت الله علیه استخراج کرده ایم . با فارسی مد همراه باشید …

آراستن خود هنگام دیدار با افراد

مردى به خانه رسول اکرم صلوات الله علیه و آله آمد و درخواست دیدار کرد ، هنگامى که پیامبر (ص) خواست از خانه خارج شود و به دیدار آن مرد برود، جلو آینه یا ظرف بزرگى از آب داخل اتاق ایستاد و سر و صورت خود را مرتب کرد. عایشه از دیدن این کار تعجب کرد. پس از بازگشت آن حضرت پرسید: یا رسول الله! چرا هنگام رفتن در برابر ظرف آب ایستادى و موها و سر و صورت خود را مرتب کردى؟ فرمود: اى عایشه! خداوند دوست دارد، هنگامى که مسلمانى براى دیدار برادرش مى رود، خود را براى دیدار او بیاراید.

آداب نشستن

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله جاى خاصى براى نشستن در نظر نمى گرفت و سعى مى کرد در پایین مجلس بنشیند. دوست نداشت در هنگام نشست و برخاست کسى به احترام او برخیزد و در این رابطه فرمودند: کسى که دوست دارد دیگران به احترام وى از جا برخیزند، جایگاهش آتش است.

احترام به دیگران

حضرت على علیه السلام فرمود: رسول اکرم صلى الله علیه و آله هرگز با احدى دست نداد که دست خود را از دست او جدا کند، تا این که طرف دست خود را جدا مى ساخت و احدى کارى به او نمى سپرد که آن را رها کند، تا زمانى که طرف از حاجت خود صرفنظر مى کرد؛ و با احدى به گفتگو نپرداخت که سکوت کند، تا وقتى که طرف ساکت مى شد، و بالاخره هرگز دیده نشد که آن حضرت پای مبارک را در برابر همنشینى دراز نماید.

پیامبر (ص) مؤمن بیکار را دوست نداشتند

ابن عباس (ره) گفت: رسول خدا صلى الله علیه و آله چون به مردى مى نگریست و از دیدن او خوشوقت مى شد، مى پرسیدند: کارش چیست؟  اگر مى گفتند: بیکار است. مى فرمودند: از نظر من افتاد. عرض مى شد: یا رسول الله! چرا بى ارزش گردید؟  مى فرمود: چون مؤمن بیکار بماند، ناچار با دین خود باید معیشت کند.

این انصاف نیست!

هنگامى که رسول خدا صلى الله علیه و آله هفت ساله بود، روزى از دایه اش (حلیمه سعدیه) پرسید: برادرانم کجا هستند؟ (برادران رضاعی)  حلیمه جواب داد: فرزند عزیز! آنان گوسفندانى را که خداوند به برکت وجود تو به ما مرحمت کرده، به چرا برده اند. پیامبر (ص) فرمود: مادر! درباره من به انصاف رفتار ننمودى. مادر پرسید: چرا؟ فرمود: آیا سزاوار است که من در سایه خیمه بمانم و شیر بنوشم، ولى برادرانم در بیابان، زیر آفتاب سوزان باشند؟

عملی که مرا محبوب خدا و خلق گرداند!

سهل بن سعد ساعدى گفت: مردى به خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله رسید و گفت: اى رسول خدا! مرا به عملى راهنمایى فرماى که وقتى آن عمل را انجام دهم، محبوب خدا و خلق گردم. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: به دنیا بى رغبت باش تا خداوند تو را دوست بدارد و به آنچه از دنیا در اختیار مردم است، چشم پوش و بى اعتنا باش تا مردم تو را دوست داشته باشند.

تمام رُخ در برابر دیگران قرار می گرفت

پیامبر اکرم (ص) وقتى به کسى رو مى کرد، نیم رُخ برنمى گشت و با تمام بدن به طرف او روبرو مى شد. به کسى جفا نمى کرد و عذر طرف را زود مى پذیرفت.

ارزش دفاع کردن از آبروى برادر دینى

ابوالدرداء گوید: مردى در محضر رسول اکرم صلى الله علیه و آله آبروى کسى را دستخوش بدگویى قرار داد، دیگرى در مقام دفاع برآمد. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: هر کس از آبروى برادر دینى خود دفاع کند، حجاب و پرده اى از آتش براى او خواهد بود.

کسى که در معامله غش و فریب به کار ببرد، از ما نیست

رسول اکرم صلى الله علیه و آله از کنار مردى گذشت که گندم مى فروخت. از او پرسید: چگونه مى فروشى؟. او چگونگى فروش را به عرض رسانید. خداى تعالى وحى فرستاد که دست در گندم ببر. حضرت دست مبارکش را در گندم فرو برد. درون آن گندم را مرطوب و نمناک یافت. پس فرمود: کسى که در معامله غش و فریب به کار ببرد، از ما نیست.

این کار و تلاش در راه خدا محاسبه می شود

روزى پیامبر صلى الله علیه و آله با اصحاب خود نشسته بودند. پیامبر (ص) جوان نیرومندى را دیدند که اول صبح مشغول کار و تلاش مى باشد. بعضى از حاضران گفتند: این جوان، شایستۀ تمجید و ستایش بود، اگر نیروى جوانى خود را در راه خدا به کار مى انداخت؟. پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: چنین نگویید، اگر این جوان کار مى کند تا نیازمندی هاى خود را تأمین کند و از دیگران بى نیاز گردد، در راه خدا گام برداشته و همچنین اگر به نفع پدر و مادر ناتوان و کودکان خردسالش کار کند و آنها را از مردم بى نیاز سازد، باز هم در راه خدا قدم برداشته است.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

با سیکس پک زنان یا شکم شش تیکه بانوان آشنا شوید
خطر پیچ خوردگی تخمدان در چه مواقعی بیشتر وجود دارد؟
علت به وجود آمدن عادت ماهیانه دو مرتبه در ماه چیست؟
پنج گام آسان برای داشتن یک زندگی سالم و پرنشاط
آشنایی با طرز تهیه یک نوشیدنی ساده برای کاهش وزن
آنچه باید درباره خود ارضایی زنان و دختران و عوارض آن بدانید
با اختلافات اخلاقی و روحی ماه تولد خود با دیگر ماه ها آشنا شوید
چگونگی بروز احساسات در زندگی زنان و مردان
با تاثیرات منفی اینترنت بر مغز و عواطف آشنا شوید
تصاویری از عجیب ترین رکورد های ثبت شده در کتاب گینس
درباره وظایف و ماموریت های حضرت میکاییل چه می دانید؟
با شگفت انگیزترین خواص درمانی کاهو آشنا شوید
با انواع راه های غلبه بر ترس آشنا شوید
جدید ترین و زیباترین مدل های مانتو دخترانه پاییزی
زیباترین مدل های لباس مجلسی زنانه و دخترانه مهرماه 96

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه