علت کابوس دیدن بچه ها و راه های پیشگیری از آن
خانه » علت کابوس دیدن بچه ها و راه های پیشگیری از آن

علت کابوس دیدن بچه ها و راه های پیشگیری از آن

34K بازدید
یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

علت کابوس دیدن بچه ها و راه های پیشگیری از آن

راه های پیشگیری از کابوس دیدن کودکان

علت کابوس دیدن بچه ها و راه های پیشگیری از آن , آرشیو مقالات , مقالات روانشناسی , مقالات زندگی , کابوس , کابوس دیدن بچه ها , کابوس دیدن کودکان , دیدن کابوس , کابوس کودکان , خواب بد , خواب های بد , خواب شیرین , آرامش شب , آرامش موقع خواب , والدین , پیشگیری از کابوس , علت کابوس دیدن , دلیل دیدن کابوس , راه های پیشگیری از کابوس دیدن کودکان , خوابیدن , خواب دیدن , جلوگیری از کابوس دیدن , ترس , ترس کودکان , سن کابوس دیدن

تقریباً تمام بچه‌ ها هر از گاهی خواب های بد و ترسناک می‌ بینند که ناراحتشان می‌ کند، اما خواب‌ های بد یا کابوس دیدن در سال های قبل از مدرسه که ترس از تاریکی بین کودکان بسیار متداول است، بیشتر اتفاق می‌ افتد ولی کودکان بزرگتر و حتی افراد بزرگسال هم گاهی کابوس می‌ بینند.

کابوس دیدن بطور کامل قابل پیشگیری نیست اما والدین می‌ توانند زمینه را برای یک استراحت آرام شبانه برای فرزندشان آماده کنند. به این ترتیب، وقتی کودک خواب بد می‌ بیند، کمی اطمینان ‌دهی و آرامش دادن پدر و مادر می‌ تواند آرامش ذهن را به کودک برگرداند. در ادامه با فارسی مد همراه باشید …

کمک به کودکان برای غلبه بر این ترس‌ های کودکی به آنها این امکان را می‌ دهد بر چیزهایی که به نظرشان ترسناک می‌ رسد، پیروز شوند.

کابوس‌ ها در چه سنی بروز می‌ یابند؟

کابوس و ترس‌ های شبانه ممکن است در هر سنی به وجود آیند اما کودکان پیش‌ دبستانی معمولا در تمیز دادن واقعیت و تخیل دچار مشکل می‌ شوند. از این رو ، از هیولای زیر تخت یا مردی که درون گنجه کمین کرده، می‌ ترسند. اما وقتی کودک وارد مدرسه ابتدایی می‌ شود، نگرانی‌ ها و ترس‌ های شبانه او بیشتر بر‌ اساس رویدادهای واقعی از‌جمله ترس از توفان، آسیب‌ دیدگی یا آتش‌ سوزی شکل می‌ گیرند.

چه‌ زمان کابوس دیدن اتفاق می‌ افتد؟

کابوس هم مثل همه خواب‌ ها در طول مرحله‌ ای از خواب اتفاق می‌افتد که مغز بسیار فعال بوده و تجربیات و اطلاعات جدید برای یادگیری و حافظه استفاده می‌ کند. تصاویر واضحی که مغز پردازش می‌ کند، به اندازه احساساتی که می‌ توانند ایجاد کنند، واقعی به نظر می‌ رسند.

این بخش از خواب بخش حرکت سریع چشم یا مرحله REM نامیده می‌ شود چرا که در این زمان چشم‌ ها در زیر پلک به سرعت حرکت می‌ کنند. کابوس‌ ها معمولاً در نیمه دوم خواب شبانه که فواصل REM طولانی‌ تر است اتفاق می‌ افتند.

وقتی کودکان بخاطر دیدن کابوس از خواب بیدار می‌ شوند، تصاویری که مشاهده کرده‌ اند هنوز کاملاً تازه هستند و واقعی به نظر می‌ رسند. بنابراین طبیعی است که بترسند و ناراحت باشند و از والدینشان آرامش بخواهند.

کودکان در سنین پیش ‌دبستانی درک می‌ کنند که کابوس فقط یک خواب بد است و اتفاقی که در خواب افتاده است واقعی نیست و به آنها آسیبی نمی‌ رساند. اما دانستن این مسئله باعث نمی‌ شود که دیگر از کابوس‌ های خود نترسند. حتی کودکان بزرگتر هم وقتی بخاطر یک کابوس از خواب می‌ پرند به اطمینان‌ بخشی و آرامش شما نیاز دارند.

والدین در هنگام کابوس دیدن کودک چه کنند؟

تشویق کودکان به دیدن خواب‌ های خوب و شیرین

والدین نمی‌ توانند از کابوس دیدن فرزندانشان جلوگیری کنند اما می‌ توانند به آنها کمک کنند شب‌ ها خوب و آرام بخوابند و تشویقشان کنند که شب خواب‌ های شیرین ببینند.

برای اینکه به کودکان کمک کنید وقتی زمان خوابیدن رسیده بخوابند و استراحت کنند و زمان خواب برایشان زمان آرامش و امنیت باشد، اطمینان یابید که کودکتان:

• زمان مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشد.

• برنامه خوابی داشته باشند که وقتی می‌ خوابند، به آنها احساس امنیت و آرامش دهد. این می‌ تواند حمام گرفتن قبل از خواب، کتاب خواندن یا یک گپ کوتاه درمورد اتفاقات آن روز با پدر یا مادر باشد.

• تخت خوابی گرم و نرم داشته و محل خوابش هم آرام و مطمئن باشد. وجود یک اسباب‌ بازی مورد علاقه و یک نور کم می‌ تواند به آرام‌ تر خوابیدن او کمک کند.

• قبل از خواب فیلم‌ های ترسناک نبیند یا داستان‌ های ترسناک نخواند، مخصوصاً اگر قبلاً هم دچار کابوس شده باشد.

• بداند که کابوس‌ ها واقعی نیستند، فقط خواب و رویا هستند و نمی‌ توانند آزاری به آنها برسانند.

برای پیشگیری از کابوس دیدن کودک چه کنیم؟

• از کودک بخواهید در‌مورد نگرانی‌ هایش با شما صحبت کند. ترس او را دست‌ کم نگیرید و بدانید که اگرچه ممکن است از نظر شما غیرمنطقی باشد اما نگرانی‌ های کودک در ذهنش کاملا واقعی است. آنچه کودک نگران آن است یا از آن می‌ ترسد همیشه با منطق بزرگسالان همخوانی ندارند اما به هرحال وجود دارد و نمی‌ توان با دلیل و منطق خودتان آن را از بین ببرید. پس نگرانی‌ های او را بپذیرید و با او همدردی کنید.

• برای اینکه بتوانید کابوس‌ ها و وحشت فرزندتان را کنترل کنید از مقالات و کتاب‌ هایی که در رابطه با کابوس‌ های شبانه کودک هستند، استفاده کنید. هرچه در این باره بیشتر تحقیق و مطالعه کنید بهتر است. در این صورت می‌ توانید به او نشان دهید شخصیت‌ هایی که در خواب می‌ بیند، واقعی نیستند و او می‌ تواند بر آنها غلبه کند.

• خیلی از بچه‌ ها یک حیوان عروسکی یا پتوی خاص دارند که به آنها کمک می‌ کند شب‌ ها بهتر بخوابند. انتخاب یک اسباب‌ بازی خاص برای کودک نقش بسزایی در مقابله با کابوس‌ های شبانه خواهد داشت. اگر فرزندتان یکی از این « دوست »‌ ها دارد، به او بگویید که می‌ تواند روی او حساب کند و به کمک او بخوابد.

• تنفس عمیق قبل از خواب برای شما و فرزندتان آرامش‌ بخش خواهد بود. چند دقیقه وقت بگذارید و تمرینات تنفسی قبل از خواب را انجام دهید. این تمرینات را به صورت یک روال شبانه انجام دهید. اگر کودک از انجام این تمرینات لذت برد، می‌ توانید بیشتر ادامه دهید و حتی او را در کلاس ورزشی کودکان ثبت‌ نام کنید. مسلما حفظ آرامش به کمک این حرکات آسان‌ تر بوده و احتمال کابوس‌ های شبانه را کم خواهد کرد.

• دستگاه‌ های الکترونیکی مثل تبلت، تلویزیون و بازی‌ های کامپیوتری را قبل از خواب خاموش کنید. دیدن فیلم‌ های خشونت‌ آمیز یا بازی‌ های ترسناک قبل از خواب باعث بهم خوردن ساعت و کیفیت خواب کودک می‌ شود. این امر در‌مورد کتاب‌ های ترسناک و گزارش‌ های خبری فاجعه‌ بار در تلویزیون مثل جرم و جنایت نیز صدق می‌ کند. حداقل یک ساعت قبل از اینکه کودک به خواب برود، شرایط را برای خوابیدن او مهیا کنید.

پس از کابوس دیدن

برای کمک به فرزندتان برای کنار آمدن با یک کابوس می‌ توانید:

• به فرزندتان اطمینان دهید که پیشش هستید. وجود آرامش ‌بخش شما به کودک کمک می‌ کند بعد از پریدن از خواب احساس امنیت و آرامش کند. وقتی کودک بیداند که شما پیش او می‌ مانید، حس امینت و اطمینان در او تقویت خواهد شد.

• بگویید آنچه اتفاق افتاده دیگر تمام شده است. به فرزندتان بگویید که فقط یک کابوس بوده است و الان دیگر تمام شده است. می‌ توانید مثلاً به او بگویید، “ درسته خواب بدی دیدی اما الان دیگه بیدار شدی و همه چیز خیلی خوبه. ” به فرزندتان اطمینان دهید چیزهای ترسناکی که در خواب دیده است در دنیای واقعی اتفاق نیفتاده است.

• به او آرامش و راحتی دهید. به او نشان دهید که درک می‌ کنید فرزندتان می‌ ترسد اما همه چیز خوب است. به فرزندتان یادآور شوید که همه آدم‌ ها خواب می‌بینند و بعضی‌ وقت‌ ها این خواب‌ ها ترسناک و ناراحت‌ کننده می‌ شوند و خیلی واقعی به نظر می‌ رسند به همین دلیل کاملاً طبیعی است که از آنها بترسیم.

• جادو کنید. درمورد بچه‌ هایی که هنوز مدرسه نمی‌ روند و کلاس اول و دومی‌ ها که تخیل خیلی قوی دارند، قدرت‌ های جادویی عشق و حمایت شما می‌ تواند جادو کند. می‌ توانید مثلاً وانمود کنید که با اسپری‌ های مخصوص دیو کش، همه دیو هایی که در خواب فرزندتان بوده را کشتید. بروید و کمد لباس کودک را و زیر تختش را چک کنید و به فرزندتان اطمینان دهید که همه موجودات ترسناک از بین رفته‌ اند و همه چیز آرام است.

• چراغ خواب را روشن کنید. روشن بودن یک چراغ خواب به کودکی که از تاریکی واهمه دارد و بخاطر کابوس از خواب پریده است آرامش و اطمینان می‌دهد تا دوباره به خواب برگرد.

• به فرزندتان کمک کنید دوباره بخوابد. یک چیز آرامش ‌بخش کمک می‌ کند که حال‌ و هوای فرزندتان عوض شود. برای برگرداندن فرزندتان به خوب این کارها را می‌ توانید امتحان کنید: آوردن اسباب‌ بازی مورد علاقه‌ اش، یک بالشت یا پتوی نرم، چراغ خواب، یا یک موسیقی آرام. می‌ توانید درمورد خواب‌ های خوب و شیرینی که فرزندتان دوست خواهد داشت با او حرف بزنید. او را ببوسید و در آغوش بگیرید و به نرمی از اتاق خارج شوید.

• شنونده‌ ای خوب باشید. لازم نیست که خیلی درمورد کابوسی که فرزندتان دیده است حرف بزنید. فقط باید به او کمک کنید احساس آرامش، حمایت و امنیت کند و برای برگشتن به خواب آماده شود. اما صبح که فرزندتان از خواب بیدار شد می‌ تواند کامل درمورد خوابی که شب قبل دیده بود برایتان حرف بزند. با حرف زدن درمورد آن یا حتی کشیدن نقاشی آن در روز روشن، خیلی از تصاویر ترسناک شب گذشته قدرت خود را از دست می‌ دهند. شاید فرزندتان حتی بدش نیاید که پایان جالبی برای کابوس شب قبل خود پیدا کند.

• برای بیشتر بچه‌ها، کابوس فقط هر از گاه اتفاق می‌ افتد و جای نگرانی نیست. فقط به کمی آرامش‌ و اطمینان والدین نیاز دارد. اگر کابوس‌ های فرزندتان آنقدر زیاد شد که اجازه نداد فرزندتان خواب راحت و کافی داشته باشد یا مشکلات رفتاری و احساسی برای او ایجاد کرد، حتماً او را نزد پزشک متخصص ببرید.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه