آشنایی با عادات اشتباه رایج در مصرف قهوه
خانه » آشنایی با عادات اشتباه رایج در مصرف قهوه

آشنایی با عادات اشتباه رایج در مصرف قهوه

42K بازدید
شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
46

آشنایی با عادات اشتباه رایج در مصرف قهوه

نکاتی مهم در مورد مصرف قهوه

آشنایی با عادات اشتباه رایج در مصرف قهوه , آرشیو مقالات , آنتی‌بیوتیک‌ ها , اسپرسو , اسراف در نوشیدن قهوه , اشتباه در مصرف قهوه , بنزودیازپین , بی خوابی , پزشکی و سلامتی , تداخل قهوه با دارو ها , تداخل کافئین با داروها , ترک , چای , چربی قهوه , حساسیت به کافئین , خوابی , زیاده روی در مصرف قهوه , عربیکا , عوارض مصرف قهوه , قهوه , قهوه تصفیه نشده , قهوه در بارداری , قهوه ربوستای , کافئین , مصرف قهوه , مصرف کردن قهوه , مضرات قهوه , مقالات زندگی , نوشابه‌های انرژی‌ زا , نوشیدن قهوه , نوشیدن قهوه در بارداری , نوشیدن قهوه قبل از خواب , نوشیدنی های کافئین دار , گیرنده آدنوزین مغز

همه روزه مطالب زیادی در مورد فواید قهوه برای سلامتی منتشر می‌ شود که به نوبه خود جای تفکر و تعمق دارد. اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که افراط در هرچیزی خطرناک است و نتایج عکس می‌ دهد. فارسی مد در این مطلب شما را با عادات اشتباهی که در مصرف قهوه رایج است آشنا خواهد کرد . با ما همراه باشید …

1 . مصرف بیش از 4 فنجان قهوه در روز

دانشمندان، اخیراً در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌ اند که میزان مصرف کافئین، نباید از مرز 400 میلی‌ گرم در روز تجاوز کند و این میزان در هر نوبت نباید بیشتر از 200 میلی‌ گرم باشد. به گفته آنها، شما مجاز هستید که نهایتاً 4 فنجان قهوه در روز میل کنید. اگر میزان مصرف از این مقدار تجاوز کند، عوارض منفی در انتظار سلامتی شما خواهد بود، خوابتان به هم می‌ خورد، اضطراب و دلهره امانتان را می‌ برد، بدون شک عصبی خواهید شد، دچار لرزش می‌ شوید، و همینطور ریتم و ضربان قلبتان دستخوش تغییراتی خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که تمام این عوارض جنبه ارثی دارد و به حساسیت شخصی شما به کافئین، وابسته است. برخلاف تصور عامه مردم، قهوه الزاماً برای قلب ضرری ندارد و به گفته متخصصان اگر میزان مصرف از 3 تا 5 فنجان در روز بیشتر نشود، قهوه می‌ تواند نقش محافظ را برای قلب ایفا کند.

2 . قهوه‌ ای که طولانی مدت دم شده باشد، ضعیف‌ تر است و عوارض کمتری دارد

با آن که قـهوه اسپرسو به نظر طعم قوی‌ تری دارد، ولی باید بدانید که در مقایسه با طعمی که دارد، حاوی کافئین زیادی نیست! در واقع اگر یک فنجان 30 میلی‌ لیتری اسپرسو، حاوی 60 تا 80 میلی‌ گرم کافئین باشد، یک فنجان 120 میلی‌ لیتری قهوه تصفیه شده، حدوداً 100 میلی‌ گرم کافئین دارد. به عبارتی دقیق‌ تر از آن جایی که قهوه اسپرسو در حجم کوچک‌ تری ( 30 میلی‌ لیتری ) سرو می‌ شود در آن حجم، کافئین کمتری از قهوه‌ ی تصفیه شده که معمولا در حجم بیشتری ( 125 میلی‌ لیتری ) سرو می‌ شود، دارد.

از طرف دیگر، قهوه ربوستای خالص، در مقایسه با قـهوه عربیکا، دو برابر کافئین بیشتری دارد. قهوه تصفیه شده‌ ای که در قهوه جوش برقی آماده می‌ شود، نسبت به اسپرسو، کافئین بیشتری دارد چون در مدت طولانی‌ تری در حالت دم قرار داشته است.

3 . عدم توجه به نوشیدنی‌ های دیگر

اگر در کنار قـهوه از نوشیدنی‌ های کافئین‌ دار دیگری نیز استفاده می‌ کنید ( مثل چای یا نوشابه‌ های انرژی‌ زا )، به میزان کافئین آنها نیز دقت کنید و مراقب باشید که مجموع کافئین دریافتی بدنتان در روز، از مرز 400 میلی‌ گرم تجاوز نکند. یک فنجان چای 150 میلی‌ لیتری، حاوی 32 میلی‌ گرم کافئین است و یک بطری کوچک نوشابه انرژی‌ زا، حاوی 80 میلی‌ گرم که تقریباً معادل کافئین یک فنجان قهوه است.

متخصصان بر این باورند که اگر از تعداد فنجان‌ های قـهوه روزانه خود بکاهید، می‌ توانید از این قسم نوشابه‌ ها نیز استفاده کنید.

4 . مصرف قهوه به همراه بعضی از دارو ها

به گفته پزشکان، متابولیسم و سوخت و ساز دارو های شیمیایی و همینطور کافئین در کبد و غالباً با یک آنزیم مشترک انجام می‌ شود. بنابراین کافئین با مولکول‌ های دارویی وارد رقابت می‌ شود و در نتیجه مدت طولانی‌ تری در خون باقی می‌ ماند، در این شرایط احتمال عدم تأثیر دارو ها قوی‌ تر خواهد شد. پس دقت داشته باشید که اگر تحت درمان هستید و داروی خاصی مصرف می‌ کنید، حتماً با پزشک خود در خصوص مصرف قـهوه مشورت کنید و از او در مورد تأثیرات قهوه بر عملکرد دارو های مصرفی، سؤالاتی بپرسید، چون ممکن است که در برگه راهنمای دارو، چیزی در این خصوص ذکر نشده باشد. مراقب باشید که خصوصاً بعضی از دارو ها را در کنار قهوه مصرف نکنید، دارو هایی از قبیل : آنتی‌ بیوتیک‌ ها، بنزودیازپین ( داروی آرام بخش ، ضد اضطراب، صرع و بی‌ خوابی )، دارو های خواب آور و نیز دارو های تنگ‌ کننده عروق.

5 . مصرف قهوه پیش از رفتن به رختخواب

تحقیقات نشان داده‌ اند که قـهوه در مدت زمان خواب و کیفیت آن تأثیرات زیادی دارد. در حقیقت، کافئین در مغز به گیرندگان آدنوزین مرتبط می‌ شود و عملکرد این ماده آرام بخش، که عموماً در زمان خواب تولید می‌ شود، را مختل می‌ سازد. علاوه بر این، کافئین سبب تحریک محرک‌ های عصبی می‌ شود و در نتیجه خواب را از چشمان شما می‌ گیرد. البته تأثیرات کافئین در همه افراد به یک شکل نیست؛ افراد زیادی هستند که علی‌ رغم نوشیدن قـهوه پیش از زمان استراحت، به راحتی و بی‌ هیچ مشکلی می‌ توانند بخوابند. به اعتقاد متخصصان، این قضیه با نوع متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن هر فردی قابل توجیه است. بعضی از افراد، سوخت و ساز آرام‌ تری دارند و در نتیجه بدن آنها کافئین را با سرعت کمتری دفع می‌ کند و این ماده به مدت طولانی‌ تری در خون آنها باقی می‌ ماند.

به همین دلیل ممکن است که این افراد قـهوه را در ساعت 4 عصر میل کرده باشند ولی باز هم به هنگام شب، خواب به چشمانشان نیاید! پس اگر احساس می‌ کنید که نسبت به کافئین حساس هستید، بهتر است که پس از ساعت 4 عصر، لب به قهوه نزنید و در کل سعی کنید مصرف قهوه روزانه خود را به حداقل برسانید.

6 . افراط در مصرف قهوه در دوران بارداری

امروزه تمام محافل پزشکی جهان توصیه می‌ کنند که مصرف کافئین در دوران بارداری نباید از مرز 200 میلی‌ گرم در روز تجاوز کند. در حقیقت، نباید جنین را بیش از حد در معرض کافئین قرار داد، چرا که هنوز آنزیم‌ های دفع این ماده در بدن او تکامل نیافته‌ اند و این احتمال وجود دارد که کافئین رشد جنین را با مشکل مواجه سازد و حتی منجر به زایمان زود هنگام شود.

پزشکان معتقدند که در سه ماهه سوم بارداری، مدت زمان دفع کافئین از بدن، تا 3 برابر طولانی‌ تر می‌ شود و گاهی ممکن است 15 ساعت به طول بیانجامد. به همین دلیل بهتر است که در این دوره، مصرف روزانه کافئین را به حداقل ممکن برسانید و در روز بیش از یک فنجان قهوه یا یک نوشیدنی کافئین دار دیگر، مصرف نکنید.

7 . مصرف قهوه تصفیه نشده

دانه‌ های قـهوه حاوی چربی بسیار بالایی هستند، که بدون شک منجر به افزایش کلسترول خون خواهند شد. وقتی آب جوش را مستقیم بر روی این دانه‌ ها می‌ ریزید، چربی موجود در آنها جدا و داخل آب می‌ شود. به اعتقاد پزشکان، اگر در مصرف قهوه تصفیه نشده افراط کنید، خطرات قلبی ، عروقی غیر قابل جبرانی در انتظار شما خواهد بود. دقیقاً به همین دلیل است که توصیه می‌ شود از مصرف قهوه جوشیده ( قـهوه تـرک ) پرهیز کنید، به سراغ قهوه جوش‌ هایی که دارای صافی فلزی هستند، نروید و ترجیحاً از قهوه جوش‌ هایی استفاده کنید که صافی کاغذی دارند و یا صافی‌ هایشان تاریخ مصرف دارد.

در خصوص قـهوه‌ های فوری این منع مصرف وجود ندارد، چون این نوع از قـهوه کاملاً چربی‌ زدایی شده است و شما می‌ توانید با خیال آسوده بر روی آن آب جوش بریزید. در مورد قهوه اسپرسو هم باید بدانید که این ذرات چرب در آن موجود است اما به مقدار بسیار کم.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه