غیبت کننده اولین کسی است که وارد جهنم می شود
خانه » غیبت کننده اولین کسی است که وارد جهنم می شود

غیبت کننده اولین کسی است که وارد جهنم می شود

43K بازدید
شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

غیبت کننده اولین کسی است که وارد جهنم می شود

عذاب غیبت کننده در احادیث و روایات

غیبت کننده اولین کسی است که وارد جهنم می شود , آتش جهنم , آرشیو مقالات , آیات قران در مورد غیبت , ابوذر , امام صادق , امام صادق (ع) , اولین کسی که وارد جهنم می شود , بحارالانوار , بدتر از نا , پندار اشتباه , پیامبر , پیامبر اسلام , پیامبر اکرم , تجسس , توبه , جامع الاخبار , جهنم , حدیث , حدیث در مورد غیبت , حر عاملی , حضرت محمد , حضرت محمد (ص) , خوردن گوشت برادر زنده , خوردن گوشت مردم , رسول خدا , روایت , روایت در مورد غیبت , زنا , شریک شیطان , شعیری , عذاب الهی , عذاب سخت , عذاب غیبت کننده , عذاب فرد غیبت کننده , عقوبات اخروی , علامه مجلسی , غیبت , غیبت کردن , غیبت کسی را کردن , غیبت کننده , قرآن , قرآن کریم , کنزالعمال , گناه , گناهان کبیره , مجلسی , محدثی , مذهب و عرفان , مقالات مذهبی , نکوهش دیگران کردن , وسائل الشیعه

حفظ آبرو و کیان انسان ها از مواردیست که در دین مبین اسلام به آن بسیار تاکید شده است . یکی از گناهان کبیره که آیات و روایات صریح و فراوانی در خصوص آن از پیامبر اکرم ( ص ) و ائمه اطهار ( ع ) ذکر شده است ، غیبت کردن است.

در این مقاله ، به بیان روایاتی چند در مورد عذاب فرد غیبت کننده می پردازیم . با فارسی مد همراه باشید …

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجتَنِبُوا کثَیراً مِنَ الظَّنِّ إنَّ بَعضَ الظَّنِّ إثمٌ وَ لاتَجَسَّسُوا وَلایَغتَبْ بَعضُکُم بَعضاً أیَحِبُّ أحَدَکُم أنْ یَأکُلَ لَحمَ أخیهِ مَیتاً فَکَرِهتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللّه َ إنَّ اللّه َتَوّابٌ رَحیمٌ ؛

اى کسانى که ایمان آوردید! از بسیارى از پندار ها اجتناب کنید زیرا برخى از پندار ها گناه است و تجسس نکنید و غیبت یکدیگر را روا مدارید، آیا فردى از شما دوست دارد گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ که البته از آن بدتان مى آید و از خدا بترسید و توبه کنید که خدا توبه پذیر و بخشاینده است.


غیبت عبارت است از یاد کردن دیگرى ، به نوعی که اگر با خبر شود رنجیده می گردد؛ یعنى نقص کسى را نزد دیگران به قصد نکوهش ذکر کردن. این نقص ممکن است جسمانى، اخلاقى یا رفتارى باشد؛ البته باید در نزد عرف نقص قلمداد شود. غیبت صرفاً به وسیله گفتار و زبان نیست، بلکه نوشتن و اشاره کردن نیز مشمول عنوان غیبت است. پر واضح است که اگر غیبت در بین جمعیتی رایج شود، موجب کینه و حسد و بغض و عداوت شده و ریشه در جامعه می دواند و درخت دورویی را بارور می کند و وحدت و اتّحاد جامعه را گسسته و پایه دیانت را سست می کند. از سویی این عمل عقوبات اخروی شدیدی را به همراه دارد.


روایاتی از امام صادق ( ع )

1 . مِنِ اغتابَ أخاهُ المُؤمِنَ مِن غَیرِ تِرَهٍ بَینَهُما فَهُوَ شَرَکَ الشَّیطانَ؛ کسى که بدون اینکه برادر مؤمنش به او ظلمى کرده باشد غیبت او را بکند شریک شیطان است.

2 . غیبت، حسنات (خوبی ها و نیکی ها) را از بین می برد همانطور که آتش هیزم را از بین می برد. خداوند بزرگ به موسی وحی می فرمود: غیبت کننده اگر توبه کند آخرین کسی است که وارد بهشت میشود و اگر توبه نکند نخستین کسی است که وارد آتش می گردد.


احادیثی از رسول اکرم حضرت محمد ( ص )

1 . حضرت در مورد حال و روز غیبت کنندگان در هنگام رسیدگی به اعمال آنها می فرمایند : یُؤتى بِأَحَدٍ یَومَ القِیامَهِ یُوقِفُ بَینَ یَدَىِ اللّه ِ وَ یُدفَعُ إلَیهِ کِتابَهُ فَلایُرى حَسَناتِهِ، فَیَقُولُ : إلهى لَیسَ هذا کِتابى، فَأنى لا أرى فیها طاعَتى، فَیُقالُ لَهُ : إنَّ رَبَّکَ لایَضِلُّ وَ لایَنسى، ذَهَبَ عَمَلُکَ بِاغتِیابِ النّاسِ؛ روز قیامت فرد را مى آورند و در پیشگاه خدا نگاه مى دارند و نامه علمش را به او مى دهند و او حسنات خود را در آن نمى بیند، مى گوید: خدایا این نامه عمل من نیست، زیرا طاعات من در آن نیست، به او گفته مى شود پروردگار تو فراموش نمى کند و جا نمى گذارد، همانا عمل تو با غیبت مردم کردن از بین رفته است.

2 . مَنِ اغتابَ إمرَءً مُسلِماًبَطَلَ صَومُهُ، وَ نَقَضَ وُضُوئَهُ وَ جاءَ یَومَ القِیامَهِ یَفُوحُ مِن فیهِ رائِحَهٌ أنتَنُ مِنَ الجیفَهِ یَتَأَذى بِهِ أَهلُ المَوقِفِ؛ کسى که غیبت مسلمانى را نماید، روزه اش باطل مى شود، وضویش مى شکند و روز قیامت درحالى حاضر می شود که از دهانش بویى متعفن تر از مردار بیرون مى آید که اهل قیامت از آن بو رنج مى برند.

3 . لَمّا عَرَجَ بى رَبّى عَزَّ وَ جَلَّ ، مَرَرتُ بِقُومٍ لَهُم أَظفارٌ مِن نُحاسٍ یَخمِشُونَ وُجُوهَهُم، وَ صُدُورَهُم، فَقُلتُ مَن هؤُلاءِ یا جَبرَئیلُ؟ فَقالَ هؤُلاءِ الّذینَ یَأکُلُونَ لُحُومَ النّاسِ، وَ یَقَعُونَ فى أعراضِهِم؛ هنگامى که پروردگارم مرا به معراج برد به گروهى برخوردم که ناخنهایى از مس داشتند، صورت و سینه خود را با آنها مى تراشیدند. گفتم: جبرئیل اینها چه کسانى اند؟ گفت: اینان کسانى اند که گوشت مردم را مى خوردند (غیبت نموده) و آبروى آنانرا مى برند.

4 . رسول خدا (ص) در گفتاری خطاب به ابوذر بیان می فرمایند : ای ابوذر؛ از غیبت بپرهیز، همانا غیبت، شدید تر از زنا می باشد. پس ابوذر با تعجب پرسید چرا بدتر، ای رسول خدا؟ حضرت فرمودند: چون زناکار، از معصیت خویش توبه می کند و روی به درگاه خدا می آورد، خدای بخشنده هم توّاب و آمرزنده است؛ ولی غیبت، آمرزیده نمی شود، مگر آن که فرد غیبت شده ببخشاید.

 

 

منابع:

۱- قرآن کریم، سوره حجرات: آیه ۱۲٫

۲- مجلسی، بحارالانوار، ج ۷۵: ۲۵، ۲۵۷٫

۳- شعیری، جامع الاخبار: ۴۱۲٫

۴- متقی هندی، کنزالعمال، ج ۳: ۵۸۷٫

۵- حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۸: ۵۹۹٫

۶- محدثی، مواعظ حضرت رسول (ص) به ابوذر غفاری: ۲۴٫

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه