ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت
خانه » ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

31K بازدید
شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

نقاط طب سوزنی

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت , آرشیو مقالات , مقالات پزشکی , مقالات علمی , طب سوزنی , نقاط طب سوزنی , نقاط تحریکی طب سوزنی , چارت طب سوزنی , طب , طب چینی , طب ماساژی , درمان با طب سوزنی , اندام طب سوزنی , جریان چی , اندام هدف طب سوزنی , اندام تحریکی طب سوزنی , عنصر آب , عنصر چوب , عنصر آتش , عنصر خاک , عنصر فلز , ,f , tebe soozani , طب فشاری , ,f tahvd , سوزن , اندام یانگ , اندام یین , علم طب سوزنی , مریدیان , مریدیان ها , نقاط نیرومند طب سوزنی , نقاط هدف طب سوزنی

 

اولین بار مبدع ایده‌ ی طب سوزنی ، تمدن چین باستان بود ولی امروزه نیز کاربرد زیادی دارد. چارت طب سوزنی، نقاط تحریکی و یا نیرومند را روی بدن انسان توصیف می‌ کند و جنبه‌ ی مهمی از درمان است.

برای آشنایی با این نقاط در ادامه مطلب با فارسی مد همراه باشید …

روش‌ ها و درمان‌ های طب سوزنی و طب فشاری از پزشکان چین باستان گرفته شده‌ اند. مفهوم هر دوی این روش‌ ها بر پایه‌ ی نیرو و یا انرژی زندگی به نام “چی” استوار شده‌ است. این انرژی زندگی از طریق خطوط و مسیرهایی که مشهور به “مریدیان” هستند، جریان می‌ یابد. نقاط تحریکی و نیرومند روی مریدیان‌ ها واقع شده‌ اند. این نقاط وقتی با ماساژ دادن و یا فرو کردن سوزن طب سوزنی تحریک می‌ شوند، جریان “چی” را در آن منطقه‌ ی ویژه بهبود می‌ بخشند. از طرف دیگر، نقاط تحریکی وقتی سوراخ می‌ شوند، جریان “چی” را در برخی بخش‌ های دیگر بدن هم بهبود می‌ بخشند. نقاط تحریکی منحصراً روی هر چارت طب سوزنی مشخص می‌ شوند.


نقاط طب سوزنی

چارت طب سوزنی از اصول چینی و هندی گرفته شده است که در آن بدن هر انسانی از پنج عنصر به نام‌ های آب، چوب، آتش، خاک و فلز تشکیل یافته است. عدم تعادل در مقدار هر یک از این عناصر منجر به ناخوشی، بیماری و یا اختلال می‌ شود. عدم تعادل یک عنصر ویژه بر عملکرد برخی اندام‌ های ویژه تأثیر می‌ گذارد. چارت طب سوزنی اندام‌ هایی را که از یک عنصر ویژه تأثیر می‌ پذیرند، توصیف می‌ کند. علاوه بر این، فصل‌ ها، عواطف و طعم‌ هایی را نیز که بر عملکرد بدن ما تأثیر می‌ گذارند و روی اندام‌ های ویژه تأثیر دارند، توصیف می‌ کند که می‌ توانند به کمک طب سوزنی درمان شوند و در نتیجه عملکرد یک اندام ویژه را بهبود ببخشند.

چارت زیر ایده‌ ی کوتاه و مختصری را در مورد ارتباط بین اندام‌ ها، نقاط تحریکی و نیرومند و عناصری که بر بخش‌ های ویژه‌ ای از بدن تأثیر می‌ گذارند به شما خواهد داد.


عنصر : آب

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

فصل : زمستان

اندام یین : کلیه

اندام یانگ : مثانه

طرح انرژی : حفاظت شده

رنگ : سیاه

احساس : ترس

طعم : نمکین، شور

صدا : ناله


عنصر : چوب

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

فصل : بهار

اندام یین : جگر، کبد

اندام یانگ : کیسه صفرا

طرح انرژی : توسعه‌ ای

رنگ : سبز

احساس : عصبانیت

طعم : ترش

صدا : فریاد


عنصر : آتش

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

فصل : تابستان

اندام یین : قلب

اندام یانگ : روده‌ ی کوچک

طرح انرژی : تکمیل در حد اعلی

رنگ : قرمز

احساس : لذت، خوشی

طعم : تلخ

صدا : خنده


عنصر : خاک

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

فصل : اواخر تابستان

اندام یین : طحال

اندام یانگ : شکم

طرح انرژی : تعادل

رنگ : زرد

احساس : دلسوزی، شفقت

طعم : شیرین

صدا : آواز


عنصر : فلز

ارتباط بین نقاط طب سوزنی و عناصر موجود در طبیعت

فصل : پاییز

اندام یین : ریه‌ ها

اندام یانگ : روده بزرگ

طرح انرژی : انقباضی و انباشتگی

رنگ : سفید

احساس : ناراحتی و اندوه

طعم : تند و زننده

صدا : گریه

برای مثال، فردی که مشکل ریه دارد می‌ تواند به کمک مریدیان ریه و یا نقاط تحریکی مریدیان روده‌ ی بزرگ درمان شود. این طب سوزنی در طول فصل پاییز می‌ تواند راحت‌ تر انجام شود. ناخوشی ریه در نتیجه‌ ی عدم تعادل کمیت‌ های فلزی در بدن بروز می‌ کند.


علم پشت چارت طب سوزنی

برخی افراد با ادعا کردن این که تئوری طب سوزنی یا طب چینی  “چی” خرافات است، آن را نادیده می‌ گیرند. اما بسیاری از تئوری‌ های جدی در مورد طب سوزنی وجود دارند که به کمک آزمایشات ثابت شده‌ اند.این چارت نشان می‌ دهد که توسعه دهندگان طب سوزنی به خوبی با آناتومی بدن انسان و اندام‌ ها آشنا بودند که آنان را قادر می‌ ساخت با موفقیت، نقاط طب سوزنی را تعیین کنند. مریدیان‌ ها معمولاً به اندام‌ ها و یا سیستم‌ های ویژه‌ ای اختصاص داده می‌ شوند؛ مثلاً مریدیان ریه. نقاط طب سوزنی مریدیان‌ های ریه اگر به طور مناسب سوراخ شوند، درد و استرس را کم می‌ کنند و ریه‌ ها را آسوده می‌ کنند. اما فرو بردن سوزن‌ ها باید توسط یک فرد آموزش دیده انجام شود؛ یعنی فردی که بتواند بدون دردسر و مشکل، محل نقطه‌ ی طب سوزنی را بیابد.

نقاط طب فشاری همانند نقاط طب سوزنی هستند و می‌ توانند ماساژ داده شوند تا درد را تسکین دهند. دلیل تسکین درد این است که فرو بردن سوزن به آزاد کردن اندورفین که تسکین دهنده‌ ی طبیعی درد است و توسط بدن ما ترشح می‌ شود، کمک می‌ کند.

به علاوه، این روش درمانی به آزاد کردن عصب شیمیایی‌ هایی دیگر که برای بدن ما لازم هستند و جریان ایستا را بهبود می‌ بخشند، کمک می‌ کند. استرس و تنش موجب می‌ شود که مواد بیوشیمیایی و جریان ایستا، نامتعادل شود که می‌ تواند به کمک این روش درمانی دوباره به حالت تعادل برگردد. اما توصیه می‌ شود که فرد به یک متخصص طب سوزنی و یا یک پزشک برای درمان طب سوزنی مراجعه کند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه