آشنایی با خواص انار و علت سفارش به خوردن آن در احادیث
خانه » آشنایی با خواص انار و علت سفارش به خوردن آن در احادیث

آشنایی با خواص انار و علت سفارش به خوردن آن در احادیث

51K بازدید
یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
151

آشنایی با خواص انار و علت سفارش به خوردن آن در احادیث

خواص شگفت آور انار و پی آن

آشنایی با خواص انار و علت سفارش به خوردن آن در احادیث , anar , hkhv , آرشیو مقالات , اثرات معنوی انار , اعتدال طبع , اعتدال مزاج , انار , انار از دید طب سنتی , انار در احادیث , انار در روایات , انار در طب سنتی , انار شیرین , انار ملس , پرده های انار , پرز های انار , پزشکی و سلامتی , پی انار , تصفیه خون , حدیث امام صادق در مورد انار , حدیث امام علی در مورد انار , حدیث امام کاظم در خمورد انار , خاصیت انار , خاصیت پرده های انار , خاصیت پی انار , خاصیت لایه های سفید انار , خواص انار , خواص پرده های انار , خواص پی انار , خوردن انار , خوردن انار با پرده های آن , خوردن انار با پی , خوردن انار در طب سنتی , خوردن پرده های انار , سفارش به انار , سفارش به خوردن انار , سفارش به مصرف انار , طب سنتی , قسمت های سفید لابلای انار , کتاب کافی , مقالات پزشکی , مقالات مذهبی

احادیث زیادی از ائمه اطهار علیهم السلام در مورد انار  و پی آن شده است . منظور از پی انار همان قسمت‌ های سفید لابلای دانه‌ها است.

برای مطالعه خواص شگفت آور این نعمت الهی در ادامه با فارسی مد همراه باشید …

در کتاب کافی از امام علی (ع) آمده که میوه ۱۲۰ گونه است و مهمتر همه آنها انـار است و از پیامبر خدا نقل است هرکس اناری را کامل بخورد خداوند قلب او را ۴۰ شب نورانی می‌دارد (یا۴۰ روز) .

از امام صادق (ع) آمده ۴ چیز طبع را اعتدال می‌ بخشد : انار، خرما، بنفشه و کاسنی.

همچنین امام صادق (ع) فرموده‌ اند: هرکس هنگام خواب یک انـار بخورد تا صبح جانش در امان است. در احادیث اشاره به اهمیت زاید الوصف انار در میان میوه‌ ها شده که غیر از اثرات جسمی، اثرات و فواید زیاد روحی و روانی داشته و برای نفس انسان نیز مفید است.به طوری که قدرت مقابله با شیطان و افکار بد و پلید را بالا می‌ برد و در مورد اعتدال مزاج هم یکی از چیزهایی است که کمک به اعتدال مزاج می‌ کند یعنی برای هر فرد با هر مزاجی مفید است.

در حدیث دیگری از امام صادق (ع) آمده : بر شما باد انار چرا که هیچ گرسنه‌ ای از آن نمی‌ خورد مگر آنکه بر او بسنده است و هیچ سیری از آن نمی‌ خورد مگر اینکه غذا را برای او گوارا می‌ سازد.

در حدیثی آمده انار مخصوصا اگر همراه با تعدادی از پرده‌ ها (پی) خورده شود گرسنگی را رفع می‌ کند. از طرف دیگر می‌ تواند کمک به هضم غذای موجود در سیستم گوارش کند. در حدیث از امام صادق آمده ایشان هم قبل از حجامت و هم بعد از حجامت انار میل نمودند و فرمودند این کار صفرا را فرو می‌ نشاند.

در کتاب کافی از قول امام صادق (ع) نقل شده‌، هر مومنی که انـار بخورد و آن را تمام کند خداوند تا ۴۰ روز شیطان را از آسیب زدن به دل او دور می‌ سازد و هرکس ۲ انار بخورد تا ۱۰۰ روز و هرکس ۳ انـار بخورد خداوند متعال تا یک سال او را مصون می‌ دارد و هرکس خداوند شیطان را برای یک سال از او دور کند گناه نمی‌ کند و اگر کسی گناه نکند به بهشت وارد خواهد شد.

این احادیث همه به اثرات معنوی انار بر دل انسان حکایت دارد و چون در حدیث دیگری از امام کاظم تعداد روزهای دیگری بیان شده (برای مصرف ۲ تا ۳ انار) این نتیجه‌ گیری کلی حاصل می‌ شود که مصرف انـار تا مدت‌ های طولانی برای قلب و دل انسان خواصش باقی می‌ ماند.

همچنین در کتاب کافی آمده امام کاظم فرمودند از جمله چیزهایی که جناب آدم به هبط‌اله (فرزندش) سفارش کرد انـار بود.

در خواص انار شیرین چند حدیث داریم که یکی همان دور کردن وسوسه از قلب و ذهن انسان است (در مومنان) و دیگری افزایش دادن مایعات جنسی و به وجود آمدن فرزند نیکو که می‌ تواند در ظاهر و شکل و هم در اخلاق فرزند تجلی داشته باشد.

همچنین در حدیث آمده: انار شیرین خون را فرو می‌ نشاند و تصفیه می‌ کند در مورد انـار ملس (ترش و شیرین) در کتاب کافی آمده انار ترش و شیرین در شکم سازگارتر است. از امام رضا آمده انار ترش و شیرین بمکید چرا که انسان را نیرو می‌ دهد و خون را زنده می‌ سازد.در این جا لازم بذکر است که انـار ملـس برای افراد بیشتری سازگاری دارد بخصوص گرم مزاجان که احتمال غلبه و قلیان خون و صفرا در آنها بیشتر است.


خواص خوردن انار با پی آن

در چند حدیث اشاره به مصرف پی انار شده که منظور همان قسمت‌ های سفید لابلای دانه‌ ها است. از جمله پیامبر اکرم(ص) فرموده اند: انار را با پی آن بخورید زیرا شستشو دهنده معده است. امام علی (ع) نیز نقل فرموده‌ اند: انار با پی معده را پاک می‌ کند در جایی دیگر از امام علی آمده ایشان به صعصعه (از یاران) فرمودند انار را با پی بخور چرا که زرد شدگی دندان‌ ها و بوی بد دهان را از بین می‌ برد.

در واقع پی انار قدری سفت بوده و بافت متراکمی دارد و قابض و جمع کننده است نشانه ‌آن این است که اگر کمی از آن را بجوید حالت جمع شدن دهان را حس می‌ کنید گاهی خوب است انسان از خوردنی‌ های تا حدی سفت و متراکم استفاده کند از جمله پی انار، سیب یا به قدری سفت، پوست پخته شده باقلا (در حد چند عدد) همچنین کلا پوست میوه‌ ها.

علت این است که گاهی اوقات به دنبال عملیات هضم و جذب و دفع، مقداری مواد زاید به صورت رطوبت و بلغم ژله‌ ای و سفت شده و ذرات ریز به دیواره مخاط و پرزهای معده و روده و یا لابلای چین و چروک‌ های آن می‌ چسبند و به مرور سفت‌ تر می‌ شوند که وجود این مواد زاید که دفع هم نمی‌ شوند منجر به اختلالات گوارشی، درد، نفخ، احساس سنگینی در شکم، حالت تهوع، سوء هاضمه و سوء جذب می‌ شوند و لازم است با کمک مواد نسبتا سفت و متراکم خورده شده تا کنده شده و دفع شوند نظیر پی انـار.

خاصیت دیگری که پی انـار دارد قابض است یعنی باعث جمع شدن پرزها و چین‌ های معده و روده شده و با افزایش حالت سنباده دادن مخاط و حالت دادن به عضلات مخاطی فرآیند هضم مواد غذایی خورده شده را تشدید می‌ کنند. پس خاصیت پالایندگی که در احادیث ذکر شده به این دلیل است که زرد شدن دندان و بوی بد دهان که در حدیث ذکر شد در خیلی مواقع به علت وجود همین مواد زائد در سیستم گوارش می‌ باشد. 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه