دانستنی های جالبی در مورد مکانیزم خواب دیدن
خانه » دانستنی های جالبی در مورد مکانیزم خواب دیدن

دانستنی های جالبی در مورد مکانیزم خواب دیدن

32K بازدید
یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
41

دانستنی های جالبی در مورد مکانیزم خواب دیدن 

مکانیزم خواب دیدن

دانستنی های جالبی در مورد مکانیزم خواب دیدن , آرشیو مقالات , استراحت , انواع خواب , اهمیت خواب , بصل‌ النخاع , بی خوابی , بیداری , پل مغز , تعبیر خواب , جالب و خواندنی , خواب , خواب جنسی , خواب جنسی دیدن , خواب دیدن , خواب دیدن زن و مرد , خواب رفتن , خواب زن , خواب زن و مرد , خواب شهوانی , خواب شهوانی دیدن , خواب گذاری , خواب مرد , خواب و بیداری , خوابیدن , خوابیدن زن و مرد , دکتر حسین ابراهیمی مقدم , دنیای مرموز خواب دیدن , روان‌ شناس , روان شناسی خواب , رویا , زمان بیداری , سرتونین , سطح هوشیاری , سیناپس‌ های بازدارنده‌ , مدت خواب , مدرس دانشگاه , مراحل خواب , مرحله NonREM , مرحله REM , مغز ما در هنگام خواب , مقالات روانشناسی , مقالات زندگی , مقالات علمی , مکانیزم خواب , مکانیزم خواب دیدن , مکانیزم عصبی خواب , نورون‌ های کورتکس مخ

ما حدود یک‌ سوم از عمرمان را در خواب به‌ سر می‌ بریم. اما این‌ قدر که از واقعیت‌ های بیداریمان آگاهی داریم، از خوابمان کمتر می‌ دانیم. دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روان‌ شناس و مدرس دانشگاه، با ظرایف و دقایق دنیای مرموز خواب دیدن ،ما را بیشتر آشنا می کند …

در ادامه با فارسی مد همراه باشید …

آقای دکتر ! آیا این درست است که مغز ما در هنگام خواب استراحت می‌ کند؟

واقعیت این است که مغز ما در دوره‌ هایی از خواب حتی از زمان بیداری هم فعال‌ تر است! لذا اینکه گفته شود در هنگام خواب مغز استراحت می‌ کند، اصلا باور درستی نیست!

در انسان، هنگام تولد، مدت خواب حداکثر میزان خود را دارد و بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت در شبانه‌ روز است، سپس به تدریج از میزان آن کاسته می‌ شود و در هنگام بلوغ به کمی بیش از ۸ ساعت می‌ رسد. متوسط مقدار خواب در بزرگسالان ۵/۷ ساعت است. البته اختلافات انفرادی زیادی نیز در نیاز به خواب و مدت آن مشاهده می‌ شود.


مکانیزم عصبی به خواب رفتن چیست؟

در هنگام خواب به تدریج از سطح هوشیاری کاسته می‌ شود. سطح هوشیاری با فعالیت‌ نورون‌ های کورتکس مخ مربوط است. فعالیت نورون‌ های کورتکس هم به نوبه‌ خود تحت تاثیر پیام‌ های تحریک کننده و باز دارنده‌ ای قرار دارد که از تشکیلات مشبک به کورتکس می‌ رسد. ضمنا در هنگام خواب سیناپس‌ های بازدارنده‌ ای که به خصوص از تشکیلات مشبک، پل مغز و بصل‌ النخاع سرچشمه می‌ گیرند و انتقال‌ دهنده شیمیایی آنها سرتونین است،به کار می‌ افتند. به همین جهت است که در هنگام خواب به سروتونین مغز افزوده می‌ شود و اگر در مغز جانوران بیدار هم سروتونین تزریق کنیم به خواب می‌ روند.


خواب چه آثاری دارد؟

برای جواب به این سوال اجازه بدهید ابتدا مثالی مطرح کنم. فرض بفرمایید که شما پشت فرمان خودروی خود نشسته و استارت می‌ زنید. چه اتفاقی می‌ افتد؟ انرژی از باتری برای روشن شدن ماشین بسیج می‌ شود و خودرو شما روشن می‌ شود. اگر اعمالی از این دست مثل روشن شدن خودرو، استفاده از کولر یا روشن کردن چراغ‌ ها و برف‌ پاک‌ کن را در نظر بگیریم، متوجه می‌ شویم که باید خیلی زود باتری خودرو خالی و شارژ شود ولی واقعیت این است که دینام خودرو وظیفه شارژ دوباره باتری را به عهده دارد و تا وقتی دینام سالم است باتری شما به راحتی خالی می‌ کند و خودروی شما خوب استارت می‌ زند ولی اگر دینام خراب باشد،مشکلات شروع می‌ شود.

در بدن ما هم خواب نقش همان دینام را بازی می‌ کند و باعث می‌ شود پرانرژی باشیم. قطعا با کسانی برخورد کرده‌ اید که صبح‌ ها برای انجام امور انرژی لازم را ندارند یا افراد افسرده‌ ای که انگیزه‌ انجام فعالیت را ندارند، معمولا کم انرژی هستند و به طور عمده مشکل خواب دارند یا به عبارتی خوب شارژ نمی‌ شوند.


این شارژی که شما می‌ گویید بدنی است یا روانی؟

خب، خواب مراحل متعددی دارد که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج است ولی به طور کلی ۲ نوع خواب داریم: REM و NonREM. مرحله REM زمانی اتفاق که می‌ افتد که همان‌ طور که فرد خوابیده و چشم‌ ها بسته‌ اند ولی چشم در چشم خانه (حدقه) حرکت می‌ کند، حتی با چشم غیر مسلح هم می‌ توان دید که چشم فردی که خوابیده حرکت می‌ کند. اگر فرد را در این مرحله از خواب بیدار کنیم، به طور عمده گزارش می‌ دهد که در حال خواب دیدن بوده است. این مرحله بیشتر شارژ روانی بدن را در پی دارد. درمرحله دیگر خواب یا NonREM یعنی خوابی که چشم‌ ها حرکتی ندارند، فرد کمتر گزارش خواب دیدن را دارد.این مرحله بیشتر شارژ بدنی را بر عهده دارد.


کدام خواب مهم‌ تر است؟

البته هر دو مهم هستند ولی پژوهش‌ هایی که انجام داده‌ ایم نشان داده است که محرومیت از خواب REM تاثیرات و پیامدهای ناگوارتری را در پی داشته است.در آزمایشی روی یک استخر آب جزایر کوچکی درست کردیم که روی هر یک گربه‌ ای می‌ توانست به صورت ایستاده قرار بگیرد ولی جای کافی برای دراز کشیدن نداشت. لازم به یادآوری است که گربه‌ ها می‌ توانند به صورت ایستاده در خواب NonREM باشند ولی به محض رفتن به خواب REM به آب افتاده و بیدار ‌شدند. در چنین گربه‌ های خانگی که از خواب REM محروم شدند به سرعت نشانه‌ های بیماری‌ های روان تنی، لاغری، بی‌ اشتهایی و تحریک‌ پذیری غیر عادی ظاهر شد و این گربه‌ های دست‌ آموز خانگی به گربه‌ های وحشی تبدیل شدند.اگر آزمایش ادامه یابد گربه‌ ها بر اثر لاغری شدید می‌ میرند.

در پژوهش‌ دیگری که روی عده‌ ای داوطلب انجام شده با محروم ساختن آنها از خواب REM و مقایسه آنها با افراد دیگری که از خواب NonREM محروم می‌ شدند نشان داد که در افرادی که از خواب REM محروم شده بودند.

به تدریج نشانه‌ های بیماری‌ های روان ‌تنی همراه با بی‌ اشتهایی، تحریک‌ پذیری غیر عادی و اختلالات دستگاه گردش خون و گوارش و نشانه‌ های اسکیزویید مانند بی‌ توجهی به محیط به وجود آمد، مسلما ادامه آزمایش غیراخلاقی بود!

پس همان ‌طور که می‌ بینید حذف یا محرومیت از خواب مخصوصا خواب REM به سرعت اختلالاتی را به وجود می‌ آورد و مقاومت کامل در برابر بی‌ خوابی کامل، حداکثر ۶ روز است! بنابراین مقاومت انسان در برابر بی‌ خوابی کمتر از مقاومت در برابر بی‌ غذایی است!


چرا خواب REM این قدر مهم است؟

ببینید؛ خواب دیدن ما ،در خواب REM ما رخ می دهد و خواب دیدن در روان‌ شناسی از اهمیت زیادی برخوردار است. ما معتقدیم که خواب حل تعارض‌ های دوران گذشته فرد است.لذا فرد در خواب و با خواب دیدن سعی در تنظیم و تعدیل مسایل فکری، روحی، تعارضات و مشکلات خود دارد. به همین خاطر است که تعبیر خواب در روان‌‌ شناسی از اهمیت خاصی برخوردار است. البته تعبیر خواب روان‌ شناسی با تعبیر خواب یک معبر خواب‌ گذاری، فرق دارد چرا که بعد از خواب‌ گذاری قصد پیش‌ گویی آینده فرد را از روی خواب او دارد ولی یک روان‌ شناس از روی تعبیر خواب به ریشه‌ های برخی ناکامی‌ ها و تعارض‌ های زندگی گذشته فرد پی می‌ برد و به عبارتی شخصیت فرد را مورد بررسی قرار می‌ دهد.


بین خواب دیدن زن و مرد هم تفاوتی وجود دارد؟

بله؛ به عنوان مثال، فرض بفرمایید که بین خواب دیدن زن‌ ها و مردها تفاوت‌ هایی وجود دارد؛ مثلا خانم‌ ها بیشتر خواب‌ های سریالی می‌ بینند! حتی در یک شب چند قسمت خواب و یا در چند شب پشت‌ سر هم دنباله‌ خواب‌ های قبلی خود را بیشتر می‌ بینند و البته از این بابت خوشبخت‌ ترند چرا که مردها معمولا خواب‌ های یک قسمتی می‌ بینند و متاسفانه در این خواب‌ های کوتاه عمدتا به ناکامی هم می‌ رسند و حتی در خواب هم به خواسته خود دست نمی‌ یابند!


آیا می‌ توان ادعا کرد که از روی خواب می‌ توانیم به شخصیت افراد پی ببریم؟

البته جواب صریح به این سوال کمی سخت است ولی می‌ توان گفت که از روی خواب می‌ توان به مشکلات و دغدغه‌ هایی که فرد با آنها درگیر بوده است پی برد. بالطبع مشکلات فرد، نوع زندگی، سبک شناختی و شیوه کنار آمدن با مسایل را مشخص می‌ کند. مثلا فرض بفرمایید عده‌ ای از برخی خواب‌ های تکراری گله دارند. احتمالا این افراد تعارض حل نشده‌ ای دارند که به کرات در خواب خود را نشان می‌ دهد یا افراد افسرده بیشتر خواب مرده، قبرستان، تاریکی و… می‌بینند. برعکس افراد شنگول خواب‌ هایی با زمینه‌ های جنسی یا شهوانی بیشتر می‌ بینند. اگر فردی خواب بسیار در هم بر هم و به هم ریخته‌ ای ببیند نشان‌ دهنده فکر بسیار به هم ریخته و نامنظم اوست. معمولا وسواسی‌ ها خواب را با جزییات ریز می‌ بینند و با همان جزییات هم تعریف می‌ کنند. پس می‌بینند که تا حدی می‌ توان به دنیای درونی فرد پی ببرد.


پس تعبیر خواب روان‌ شناسی نباید کار سختی باشد؟

دقیقا بر عکس؛ تعبیر خواب بسیار سخت است، چرا که کار به همین جا ختم نمی‌ شود! مثلا از طرفی برخی خواب‌ ها معنای سمبولیک یا نمادین دارند. به عبارتی دیدن یک چیز خاص در خواب می‌ تواند معنای چیز دیگری را بدهد. مثلا دیدن برگ درخت یا کاغذ می‌تواند نشانه‌ ای از زنانگی تلقی شود.برخی خواب‌ ها را هم خیلی ارزشمند تلقی نمی‌ کنیم. مثلا فرض کنید خواب‌ هایی که با شرایط لحظه‌ ای و گذرای فرد در ارتباط است؛ مثلا من مراجعی داشتم که تعریف می‌ کرد که خواب می‌ دیده در سرمای قطب اسیر است و وقتی با لرز و سرما از خواب می‌ پرد متوجه می‌ شود که در سرمای زمستان پنجره اتاق بازمانده و سرمای سختی وارد اتاق شده است. مسلما این خواب‌ ها خیلی ارزش تفسیری ندارند.


چرا در زمان‌ های معینی بیداریم و در زمان‌ های دیگر، خواب؟

مدلی تحت عنوان مدل پردازش متضاد خواب و بیداری این پدیده را توضیح می‌ دهد. مطابق این مدل دو فرآیند متضاد در مغز بر تمایل آن برای به خواب رفتن یا بیدار ماندن زمان می‌ رانند.

این دو فرآیند عبارتند از سایق اعتدالی خواب (حالت‌ هایی که در جاندار وجود دارد و جاندار را به طرف آن سوق می‌ دهد مانند سایق تشنگی) و فرآیند بیدار باش ساعت‌ مدار.

سایق (سوق‌ دهنده) اعتدالی خواب فرآیندی شناختی است که می‌ کوشد مقدار خواب لازم برای داشتن سطح پایداری از بیدار باش در طول روز را تامین کند. این سایق در تمام طول شب فعال است ولی در طول روز هم عمل می‌ کند. در سراسر روز نیاز به خوابیدن دم به دم شکل می‌ گیرد. اگر شب قبل خیلی کم خوابیده باشیم، در طول روز تمایل قابل‌ توجهی برای به خواب رفتن خواهیم داشت.

فرآیند بیدار باش ساعت مدار فرآیندی در مغز است که باعث می‌ شود هر روز در زمان معینی از خواب بیدار شویم. این فرآیند تحت کنترل ساعت زیستی است و چرخه‌ های شبانه‌ روزی ۲۴ ساعته را در کنترل دارد. از تعامل این دو فرآیند متضاد چرخه روزانه خواب و بیداری ما به وجود می‌ آید. خواب یا بیدار بودن ما در هر لحظه به قدرت این دو فرآیند نسبت به هم بستگی دارد. در طول روز فرآیند بیدار باش ساعت مدار معمولا بر سایق خواب غلبه دارد ولی از سرشب به بعد با بیشتر شدن قدرت عزم خوابیدن، گوش به زنگی و بیدار باش ما رو به کاهش می‌ گذارد. در اواخر شب ساعت زیستی ما را به خواب دعوت می‌ کند.


آیا می‌ توانیم محتوای رویا های خودمان را کنترل کنیم؟

روان‌شناسان نشان داده‌ اند که امکان کنترل محتوای رویا تا حدودی وجود دارد. به این صورت که محیط آنها را عوض می‌ کردند یا به افراد، پیش از خواب القاهایی می‌ کردند و بعد محتوای رویاهایی را که در پی آن به وجود می‌ آمد، تحلیل می‌ کردند.

در یک مطالعه، پژوهشگران تاثیر زدن عینکی با شیشه‌ های قرمز به مدت چند ساعت پیش از خواب را آزمایش کردند. گرچه پژوهشگران هیچ گونه القای واقعی صورت نداده بودند و شرکت‌ کنندگان نیز هدف آزمایش را نمی‌ دانستند، گزارش بسیاری از شرکت‌ کنندگان حاکی از آن بود که محتوای دیداری رویایشان ته رنگ قرمزی داشت.

آزمایش هم در مورد تاثیر تلقین آشکار پیش از رویا انجام شد: از شرکت‌ کنندگان خواستند تا سعی کنند در مورد آن ویژگی شخصیتی که دوست دارند از آن آنها باشد، رویایی ببینند. بیشتر آنها لااقل یک رویا دیده بودند که می‌ شد صفت محبوبشان را در آن تشخیص داد. با وجود این یافته‌ ها در بیشتر مطالعات شواهد چندانی دال بر اینکه محتوای رویا را بتوان واقعا کنترل کرد، به چشم نمی‌ خورد.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه