بهترین تکنیک ها برای مدیریت استرس کودکان
خانه » بهترین تکنیک ها برای مدیریت استرس کودکان

بهترین تکنیک ها برای مدیریت استرس کودکان

27K بازدید
یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
48

بهترین تکنیک ها برای مدیریت استرس کودکان

مدیریت استرس کودکان و بررسی علل آن

بهترین تکنیک ها برای مدیریت استرس کودکان , آرشیو مقالات , مقالات روانشناسی , مقالات زندگی , استرس , استرس کودک , استرس کودکان , از بین بردن استرس کودکان , علل استرس کودکان , علت استرس کودکان , منبع استرس کودکان , شناخت منبع استرس کودک , مدیریت استرس کودکان , مدیریت استرس کودک , اضطراب کودکان , اضطراب , اضطراب کودک , علت اضطراب کودکان , رفع استرس کودک , برطرف کردن استرس کودکان , مقابله با استرس کودکان , افت تحصیلی , علایم استرس کودکان

دکتر خدایی متخصص اعصاب و روان، با اشاره به تکنیک‌ هایی برای مدیریت استرس کودکان می‌ گوید: بهترین راه برای از بین بردن استرس کودکان ، توجه به علایم استرس و صبوری و دوستی با کودک برای پیدا کردن منبع استرس اوست.

در ادامه مطلب با فارسی مد همراه باشید …

دکتر خدایی می‌ گوید: استرس در فارسی به هرگونه عامل یا فشار روان شناختی اطلاق می‌ شود که از بیرون یا درون بر بدن انسان وارد می‌ شود و متابولیسم‌ های روان‌ شناختی او را تغییر می‌ دهد. او ادامه می‌ دهد:  در دسته‌ بندی استرس‌ ها می‌ توان آنها را به 3 دسته «خوب»، «خنثی» و «بد» تقسیم بندی کرد؛ استرس‌ های خوب شامل خبرهای خوب، تغییر مقطع تحصیلی، جا به‌ جایی و نقل مکان به خانه جدید برای کودک است.

استرس‌ های خنثی اما اخباری چون اخبار زلزله، قتل و … هستند که تأثیر مستقیمی روی کودک و خانواده‌ اش ندارد. ولی استرس‌ های بد مانند فوت، جدایی والدین، تنبیه‌ های بدنی و آزار جنسی استرس‌ هایی با شدت بیشتر و اثرات پایدارتری در کودکان است.

استرس‌ ها از نظر شدت تأثیرشان به 3 دسته حاد یا ناگهانی، مزمن و استرس‌ های طول زندگی تقسیم می‌ شود. و درباره علایم استرس در کودکان معتقد است: به دلیل نبودِ مکانیزم‌ های تطابقی در کودکان، این علایم با بزرگسالان متفاوت است. مکانیزم‌ های تطابقی در بروز استرس به بزرگسالان کمک می‌ کند با بیان کردن موضوع، از شدت آن بکاهند.

این روانپزشک می‌ گوید: زمانی که استرس سیستم دفاعی روانی کودک را به هم بریزد، معمولا خود را به صورت علایم جسمانی و گاهی اوقات علایم روانشناختی نشان می‌ دهد: تنگی نفس، تیر کشیدن قفسه سینه، دل درد و تپش قلب از جمله علایم جسمانی، گوشه‌ گیری، گیجی، بی‌ تمرکزی، بی‌ علاقگی به بازی یا صحبت کردن با دیگران و افت تحصیلی از علایم روانشناختیِ ناشی از استرس در کودکان است.

 

بهترین تکنیک ها برای مدیریت استرس کودکان

 افت تحصیلی از علایم روانشناختیِ ناشی از استرس در کودکان است


خدایی همچنین به چگونگی مدیریت استرس کودکان می‌ پردازد و می‌ گوید: بسیاری از والدین در هنگام مواجهه با علایم استرس و اضطراب در کودکشان، شروع به سوال پرسیدن از او می‌ کنند و با حالت تحکم و باز پرسی از کودک می‌ خواهند که دلیل استرس و تنش‌ های روانی خود را بازگو کند؛ اما غافلند از اینکه کودکان نمی‌ توانند احساسات خود را به خوبی بیان کنند.

به گفته خدایی، نخستین قدم برای مدیریت استرس کودکان ، صحبت کردن با آنها به زبان خودشان ، یعنی زبان کودکی است. او می‌ گوید: والدین باید سعی کنند از روش‌ های کودکانه به دنیای فرزندانشان راه پیدا کنند، او را بشناسند و به تدریج با او دوست شوند.

ایشان تأکید می‌ کند: زمان بیشتری را به کودکان خود اختصاص دهند و هیچ‌ گاه برای پیدا کردن دلیل استرس او عجله نکنند. صبور باشند، و این را بدانند که 90 درصد مشکلات با بیان استرس برطرف می‌ شوند.

خدایی می‌ گوید: به جای پرسیدن سوالات مستقیم، به شکل غیر مستقیم، برای مثال استفاده از اسباب بازی، بازی‌ های فکری، جدول یا داستان‌ پردازی از کودک بخواهید درباره مشکلش با شما صحبت کند. به کودک خود توهین نکنید. اصطلاحات مثبتی که بار تحقیر دارند مثل «تو دیگه بزرگ شدی، مرد خونه شدی… این چه رفتاری‌ است که داری؟» را به کار نبرید و سعی نکنید کودک خود را واردار به تغییر در رفتارش کنید. به شکل بازپرسی و با نیت کشف استرس نباید با کودک برخورد کرد.

خدایی با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان در جمع‌ های خانوادگی، هنگام غذا خوردن یا تفریح کردن و تماشای تلویزیون حرف‌‌ های خود را بیان می‌ کنند، می‌ گوید: تا حد ممکن از  جر و بحث‌ های خانوادگی، بزرگ‌ نمایی مشکلات و بازگویی اخبار حوادث در خانه خودداری کنید. محیط خانه برای کودک باید شاد باشد. سعی کنید برای کودک حدود اختصاصی مشخصی مانند میز یا کمد اختصاصی در نظر بگیرید تا بتواند در این فضا تنها باشد و کمی با خودش خلوت کند.

خدایی می‌ گوید: بسیاری از کودکان مضطرب، به مرورِ زمان، وسواسی می‌ شوند، مثلا شرایط را مدام چک می‌ کنند، سوالات تکراری می‌ پرسند و رفتارهای تکراری از خود نشان می‌ دهند که نشان از رفتار وسواسی ناشی از منشی اضطرابی است.

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه