اذان گفتن در گوش نوزاد چه فایده ای دارد !؟
خانه » اذان گفتن در گوش نوزاد چه فایده ای دارد !؟

اذان گفتن در گوش نوزاد چه فایده ای دارد !؟

57K بازدید
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

اذان گفتن در گوش نوزاد چه فایده ای دارد ؟!

اذان گفتن در گوش نوزاد

اذان گفتن در گوش نوزاد چه فایده ای دارد ؟! , میزان الحکمه, کودک, کودکان, شیطان, پیامبر, حدیث, امام صادق, الکافی, احادیث, اذان, اذان گفتن, اذان گفتن در گوش نوزاد, فواید اذان گفتن در گوش نوزاد, اذان گفتن در گوش راست نوزاد, اقامه گفتن در گوش نوزاد, اقامه گفتن در گوش چپ نوزاد, حکمت اذان گفتن در گوش نوزاد, فایده اذان گفتن در گوش نوزاد, احادیث از امامان درباره اذان گفتن, حدیث از پیامبر, ائمه معصومین, در گوش نوزاد اذان بگویید, خواندن اذان در گوش نوزاد, گفتن اذان در گوش نوزاد, اذان خواندن در گوش نوزاد

حتما شما هم این را شنیده اید که می گویند به هنگام تولد نوزاد بهتر است در گوش او اذان گفته شود و مستحب است اذان گفتن در گوش نوزاد در روز اولى که نوزاد به دنیا مى‌ آید یا قبل از آن که بند ناف او بیفتد، در گوش راست او باشد و همچنین در گوش چپ او، اقامه گفته شود. در ادامه این مطلب از فارسی مد احادیثی در این باره می خوانیم:

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

یا علیُّ، إذا وُلِدَ لکَ غُلامٌ أو جاریهٌ فأذِّنْ فی اُذنِه الُیمنى وأقِمْ فی الیُسرى ؛ فإنّه لا یَضُرُّهُ الشّیطانُ أبدا.

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

یا على ! هرگاه پسرى یا دخترى برایت به دنیا آمد در گوش راست او اذان بگو و در گوش چپش اقامه ؛ در این صورت‏ شیطان هرگز به او گزندى نمى‏ رساند.

تحف العقول: ۱۳ منتخب میزان الحکمه: ۱۸


الإمام الصادق علیه ‏السلام

– فیما یُفعَلُ بِالمَولودِ إذا وُلِدَ: مُرُوا القابِلَهَ أو بَعضَ مَن یَلیهِ أن تُقیمَ الصَّلاهَ فی اُذُنِهِ الیُمنى ؛ فَلا یُصیبَهُ لَمَمٌ ولا تابِعَهٌ أبَداً.

امام صادق علیه ‏السلام

– درباره آنچه باید پس از زاده شدن کودک برایش انجام داد: به ماما یا یکى دیگر از کسانى که نزدیک کودک است، بگویید در گوش راست او «اقامه» بگوید تا در نتیجه، هیچ‏ گاه به دیوانگى و جن‏ زدگى گرفتار نیاید.

الکافی، جلد ۶، صفحه ۲۳، حدیث ۲ عن حفص الکناسى دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۶۷۶


الکافی عن أبی یحیى الرازی عن الإمام الصادق علیه‏السلام:

إذا وُلِدَ لَکُمُ المَولودُ، أیُّ شَیءٍ تَصنَعونَ بِهِ؟

قُلتُ: لا أدری ما نَصنَعُ بِهِ.

قالَ: خُذ عَدَسَهَ جاوَشیرَ فَدُفهُ بِماءٍ، ثُمَّ قَطِّر فی أنفِهِ فِی المِنخَرِ الأَیمَنِ قَطرَتَینِ، وفِی الأَیسَرِ قَطرَهً واحِدَهً، وأذِّن فی اُذُنِهِ الیُمنى وأقِم فِی الیُسرى، تَفعَلُ بِهِ ذلِکَ قَبلَ أن تُقطَعَ سُرَّتُهُ ؛ فَإِنَّهُ لا یَفزَعُ أبَداً ولا تُصیبُهُ اُمُّ الصِّبیانِ.

الکافى به نقل از ابو یحیى رازى: امام صادق علیه ‏السلام فرمود: «چون کودکتان زاده شود، با او چه مى‏ کنید؟»

گفتم: نمى‏ دانم چه کنیم.

فرمود: «به اندازه یک عدس، گاوْشیر بردار و آن را در آب، حل کن. سپس، از آن، دو قطره در سوراخ راست بینى و یک قطره در سوراخ چپ بینى وى بچکان و در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگوى. این کار، پیش از آن که ناف نوزاد را ببُرند، برایش انجام شود ؛ چرا که در این صورت، هرگز پریشانى نبیند و به اُمّ صِبیان مبتلا نشود.


منابع:

الکافی، جلد ۶، صفحه ۲۳، حدیث ۱، تهذیب الأحکام، جلد ۷، صفحه ۴۳۶، حدیث ۱۷۳۸، دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۶۷۶ امّ صبیان، یعنى بادى که بر اشخاص، عارض شود و گاه نیز به سبب آن از هوش بروند. همچنین گفته شده که امّ صبیان، نوعى جنّ است که کودکان را مى‏ آزارد. در فارسى، امّ صبیان، برابرْ نهاده مادر دیو و همچنین دیوزدگى دانسته شده است (واژه‏یاب، جلد ۱، صفحه ۲۱۶).

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

عاشق کردن مردها با رفع این نیازها میسر است
صفات عالی مردان که خانم ها عاشق آنها هستند
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش دوم
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش اول
علامت ها و نشانه های خیانت مردان به زنان چیست ؟
ویژگی ها و خصوصیات واقعی مردان عاشق چیست ؟
آشنایی با رازهای اخلاقی و رفتاری یک عاشق واقعی
توصیه های مراقبتی برای پوست هنگام خانه تکانی
پیری پوست با 9 عادت که احتمالا نمی دانید
آشنایی با تاثیر آفتاب بر پوست که احتمالا نمی دانید
آیا دچار ترک های ناشی از کشیدگی پوست هستید ؟
تاثیر استرس بر پوست صورت واقعیت است یا شایعه ؟
15 باور غلط در مورد زیبایی که نمی دانستید
صورت بدون جوش و آکنه با مصرف این ویتامین ها
لکه گیری پوست و دفع چین و چروک با چند دستور خانگی

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه