شگردهای جدید گدایی کردن در فضای مجازی
خانه » شگردهای جدید گدایی کردن در فضای مجازی

شگردهای جدید گدایی کردن در فضای مجازی

40K بازدید
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
48

شگردهای جدید گدایی کردن در فضای مجازی

روش های مختلف گدایی کردن در فضای مجازی

شگردهای جدید گدایی کردن در فضای مجازی , تلگرام , فضای مجازی , اینترنت , اینترنتی , انفورماتیک , گدایی , گدایی اینترنتی , گدایی در فضای مجازی , گدایی پیامکی , گدایی تلگرامی , گدایی در تلگرام , تکدی گری , شگردهای تکدی گری , شگردهای گدایی , گدایی در عصر ارتباطات , گدایی مدرن , کلاهبرداری , کلاهبرداری مجازی , کلاهبرداری اینترنتی , کلاه برداری مجازی , کلاه برداری در فضای مجازی , کلاه برداری در تلگرام , روش گدایی , روش های گدایی , روش گدایی در تلگرام , روش گدایی در اینترنت , فیس بوک , فیسبوک , گدایی فیسبوکی , گدایی فیس بوکی , گدایی در فیس بوک , گدایی کردن در فیس بوک , گدایی کردن در فیسبوک , گدایی در گروه های تلگرام , گدایی کردن در گروههای تلگرامی , گدایی کردن در گروه های تلگرامی , چگونگی کلاهبرداری در تلگرام , واتس اپ , گدایی در واتس اپ , واتتس آپ , گدایی در واتس آپ , گدایی کردن در واتس آپ , گدایی کردن در واتساپ , واتساپ , ویچت , کلاهبرداری در ویچت , دزدی , دزدی اینترنتی , دزدی در تلگرام , دزدی از طریق تلگرام , موسسه خیریه , موسسه خیریه در فضای مجازی , تکدی گری در تلگرام , تکدی گری در فضای مجازی , پول به جیب زدن , پول به جیب زدن در اینترنت , کلاه برداری اینترنتی , کلاه برداری تلگرامی , شگرهای کلاه برداری در فضای مجازی , شگردهای کلاهبرداری در تلگرام , شگردهای کلاهبرداری در فضای مجازی , شگردهای کلاه برداری در فضای مجازی , خیریه های تلگرامی , شارژ , گدایی شارژ , گدایی کردن شارژ , شارژ دادن در تلگرام , گدایی شارژ در تلگرام , گدایی شارژ در فیسبوک , گدایی شارژ در فیس بوک , گدایی شارژ در اینترنت

روزی 400 – 300 هزار تومان پول کمی نیست. حالا دنیا پیشرفت کرده و مثل قدیم نیست که اسپند دود کنند و از این سر خیابان تا آن سر خیابان لای ماشین‌ ها بلولند. حالا وضع فرق کرده؛ دنیا، دنیای انفورماتیک است. گوشی‌ های هوشمند و اینترنت با کلی برنامه مثل تلگرام و واتس آپ و ویچت و… را برای چی درست کرده‌ اند؟ مگر یکی از کارکردهای این برنامه‌ ها گدایی نیست؟

«پریا کوچولوی 3 ساله دچار بیماری لاعلاجی شده و هر هفته برای زنده ماندن باید آمپولی بزند که از خارج وارد می‌ شود. پدر پریا کارگر ساختمانی است و چند ماهی می‌ شود که بیکار است. متأسفانه آمپول‌ های دخترک بینوا تمام شده و خانواده‌ اش قادر به تهیه دارو نیستند و اگر تا آخر هفته آمپول را به پریا تزریق نکنند به کما می‌ رود. پس از همه کسانی که می‌ خواهند به این دخترک کمک کنند، خواهش می‌ کنم تا دیر نشده، کمک‌ های خود را به شماره حساب… بانک… شعبه… واریز و در این امر خداپسندانه شرکت کنند.»

کلمات مثل شعر سوررئال با لحن پرسوز و گدازی بر سر کاربر بینوا می‌ بارد و درگیرش می‌ کند. البته‌ اشتباه نکنید، رسته کلاهبرداران و دزدان اینترنتی با گدایی کردن در فضای مجازی ، شاخه‌ های مجزایی هستند که چندان ربطی به هم ندارند. موضوع دیگری که باید در مورد گدایان آنلاین به آن اشاره کرد، این است که آنها مثل گدایان خیابانی شهروندان را نسبت به نیازمندان واقعی بدبین می‌ کنند.

در چنین وضعیتی بهتر است به آدم‌ های شناخته شده و مطلع اعتماد کنید. اینکه چه نوع درخواستی را در صفحه چه کسی می‌ خوانید. به عنوان مثال چندی پیش جمعی از روزنامه‌ نگاران و فعالان اجتماعی توانستند با جمع‌ آوری دیه یک زندانی او را از بالای دار پایین بیاورند.


گدایی کردن در فضای مجازی: گدایی پیامکی

پیش از اینکه برویم سر اصل ماجرا بهتر است مرور کوتاهی داشته باشیم در زمینه پیشینه گدایی اینترنتی؛ در سال 2002 میلادی مردی به ‌نام «کارین بوسناک» با راه‌ اندازی سایت گدایی به شهرتی جهانی رسید و طولی نکشید که الگویی شد برای کلاهبرداران و آدم‌ های بیکاری که دنبال چنین خلاقیتی بودند. با گذشت چندین سال این شیوه به حدی مورد استفاده گدایان اینترنتی قرار گرفت که برخی کشورها برای جلوگیری از رشد قارچ‌ گونه آن دست به اقدام‌ های قانونی زدند.

در ایران گدایی مجازی ابتدا از طریق پیامک‌ ها آغاز شد و سپس به شبکه‌‌ ها و گروه‌ های اینترنتی رسید؛ درخواست شارژ اعتبار سیم‌ کارت، درخواست پول، دوستی پس از بازگشت از فلان کشور خارجی درصورت برطرف شدن تنگنای مالی و گدایی خارجی.

گدایی برای دریافت شارژ تلفن‌ های اعتباری چند سالی می‌ شود که مد شده‌ و هنوز هم شاخه پر درآمدی از گدایی محسوب می‌ شود. آنهایی که با چنین درخواستی مواجه می‌ شوند، اغلب از نتیجه مطلع هستند. با این همه به هیجان آن تن می‌ دهند و راضی می‌ شوند در قبال فرستادن مبلغی به عنوان شارژ چند دقیقه‌ ای یک همکلامی ناشناخته را تجربه کنند. درخواست شارژ معمولاً از هزار تومان شروع می‌ شود و به 20 هزار تومان در هر نوبت هم می‌ رسد. البته این نوع گدایی از دیدگاه پلیس، اخاذی و کلاهبرداری است و می‌ تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

باید به نوع دیگری از گدایی پیامکی هم اشاره کرد که با شکل‌ گیری گروه‌ های اینترنتی بازار آنها تا حدودی کساد شده ‌است. در این روش نسبتاً قدیمی، فرد فریبکار با ارسال پیامک‌ هایی همچون درخواست پول برای تهیه دارو، اجاره خانه، عمل جراحی و هزاران دروغ دیگر، از مخاطبان می‌ خواست که به شماره حسابش پول واریز کنند. به‌ هر حال اگر از هر 10 نفر یکی هم دلش می‌ سوخت و پول را واریز می‌ کرد، گدایی موفقیت‌ آمیز قلمداد می‌ شد.


گدایی کردن در فضای مجازی: گدایی فیس‌ بوکی

گدایی فیس‌ بوکی، یکی از انواع گدایی مجازی است که عمر چندانی از آن نگذشته و خدا را شکر فعلاً تعداد زیادی از سودجویان از آن بهره نمی‌ برند و خارجی‌ ها در این رشته پیشتازند. همین چند روز پیش یکی از همکاران صفحه شخصی‌ اش را در فیس‌ بوک نشانم داد که زنی اهل کشور هند درخواستی با این مضمون برایش ارسال کرده بود: «دوست عزیز من برای سفر به کشور استرالیا آمده‌ ام و متأسفانه کیف پولم از سوی جیب‌ برها به‌ سرقت رفته‌ و تنها وسیله‌ ای که برایم مانده همین گوشی است.

اگر امکان دارد مبلغ 500 دلار به این شماره حساب واریز کنید. ظرف چند روز و پس از بازگشت به کشورم این پول را همراه با هدیه‌ ای برایتان ارسال خواهم کرد. چند عکس هم از خودم برایتان ارسال می‌ کنم که اگر خوشتان آمد، می‌ توانیم با هم دوست شویم. پس از بازگشت به هند، نخستین کاری که بکنم، این است که شما را دعوت کنم. راستش را بخواهید من از روی ناچاری این فکر به سرم زد که در فیس‌ بوک بچرخم و کسی را پیدا کنم. چهره شما نشان می‌ دهد آدم قابل اعتمادی هستید و اگر شما هم از من خوشتان آمده، دوستی ما می‌ تواند یک دوستی واقعی و طولانی باشد!»

شیوه دیگری که در فیس‌ بوک کاربرد دارد ساخت صفحه جعلی کمک به نیازمندان است که با انتشار دلنوشته و عکس‌ های کودکان یا بیماران سعی در فریب مخاطبان خود دارد. باید به این نکته اشاره کنم که این گروه‌ ها یا صفحات، خوشبختانه از سوی پلیس تحت رصد قرار می‌ گیرد و در مدت کوتاهی فعالیتشان تعطیل می‌ شود ولی فضای نامحدود اینترنت این مجال را برای فعالیت دوباره و دوباره در اختیارشان قرار می‌ دهد. یکی از شیوه‌ های ابتکاری در این زمینه ترکیب دو روش گدایی پیامکی و فیس‌ بوکی است که البته با پورنوگرافی درهم می‌ آمیزد و تبدیل به گدایی چند رسانه‌ ای می‌ شود. در این شیوه بدیع مسئول صفحه شما را به صحبت تلفنی دعوت می‌ کند و البته قبل از آن پول شارژ می‌ خواهد.


گدایی کردن در فضای مجازی: گدایی تلگرامی

با توسعه برنامه تلگرام و افزایش استفاده دارندگان موبایل‌ های هوشمند از این برنامه و کوچ کاربران از شبکه‌ های اجتماعی دیگر به تلگرام، گدایان هم وارد کوچه و خیابان‌ های این شبکه شده و با روش‌ های بدیع دنبال گرم کردن بازار خود هستند و به گدایی کردن در فضای مجازی مشغول اند . حالا دیگر نیازی به تشکیل گروهی فعال از بچه‌ های فال فروش و تجهیز آنها با کوله‌ های پر از فال و رساندنشان با ون به ایستگاه‌ های مترو نیست. در تلگرام می‌ توانید فال بفروشید، اطلاعات من درآوردی پزشکی‌ تان را نقد کنید و هزار و یک روش دیگر که تحلیلگران دانشگاهی هم سر از چم و خم آن در نمی‌ آورند. در این شهر میلیونی همسایه، همسایه‌ اش را نمی‌ شناسد.

در بین گروه‌ های تلگرامی که هر یک از من و شما می‌ توانیم در یکی از آنها عضو باشیم، حتماً گدایانی در پوشش جمع‌ آوری کمک به نیازمندان فعال هستند. البته گروه‌ هایی نیز هستند که با حسن نیت و با توجه به شناخت اعضا از یکدیگر و نیز شخصیت حقیقی و حقوقی شناخته شده‌ ای که خارج از محیط مجازی دارند، برای کمک به نیازمندان و ایتام فعالیت خداپسندانه می‌ کنند ولی فعالیت قارچ‌ گونه کلاهبرداران و گدایان فضای مجازی، ناخودآگاه هر کاربری را که کمتر با طبقه نخبه جامعه سر و کار دارد، دو به شک می‌ کند که آیا واقعاً چنین گروهی نیت درستی دارد یا نه؟

با این همه عکسی از چند بچه بیمار و شماره حسابی که زیر عکس‌ ها نوشته شده، دل هر کاربری را می‌ تواند به درد آورد. پرداخت هم می‌ تواند آنلاین باشد. به هر حال همان طور که آخر شب دارید چند قطره اشک برای کودک بیمار می‌ ریزید و آن اتاق محقر و فقیرانه‌ ای که بچه در آن بستری است، پنجاه هزار تومانی هم به حساب زیر عکس واریز کنید و خشنود و سبک از کار خیر خود، چشم روی هم بگذارید و به خوابی آرام بروید.

در یکی از این کانال‌ های گدایی که نزدیک به 400 عضو خیر دارد و من نیز برای تهیه گزارش عضو آن شده‌ ام، روزانه ده‌ ها میلیون تومان پول به حساب مسئول گروه ریخته می‌ شود. پول‌ هایی که اگر به حساب مؤسسه‌ های معتبر خیریه ریخته شود، حتماً به دست نیازمندی می‌ رسد.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه