چیزهایی که 29 سال قبل می توانستید با هزار تومانی بخرید
خانه » چیزهایی که 29 سال قبل می توانستید با هزار تومانی بخرید

چیزهایی که 29 سال قبل می توانستید با هزار تومانی بخرید

18K بازدید
پنج شنبه ۱ مهر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

چیزهایی که 29 سال قبل می توانستید با هزار تومانی بخرید

ارزش هزار تومانی در سال های گذشته

چیزهایی که 29 سال قبل می توانستید با هزار تومانی بخرید , پول , ارزش پول , هزار تومان , هزار تومانی , ارزش هزار تومان در کذشته , ارزش هزار تومانی , مقالات اقتصادی , تورم , میزان تورم , اقتصاد ایران , ارزش پول ایران , حقوق ماهیانه افراد , قدرت خرید , افزایش قدرت خرید , کاهش قدرت خرید , قیمت یک گرم طلا , چک پول , کارت های اعتباری , حداقل دستمزد تعیین شده , اهمیت هر هزار تومانی , حداقل دستمزد , حداقل دستمزد در ایران

با گذشت زمان ارزش پول هم رفته رفته کمتر می شود تا حدی که وقتی به سال های گذشته نگاهی می اندازید از چیزهای با ارزشی که می توانستید با مقدار کمی پول تهیه کنید شگفت زده می شوید. در ادامه به این موضوع پرداخته ایم. با فارسی مد همراه باشید.

به یاد دارید در سال ۱۳۶۶ با هزار تومان چه میزان کالا می توانستید بخرید؟ ۵۰ سیخ کباب یا بیش از ۳۰ دیزی آماده ، شاید قدرت خرید سی سال پیش یک هزار تومان برای ایرانیان امروز،کمی رویا گونه و دور از ذهن به نظر برسد.

تورم در سال های اخیر جزئی جدا نشدنی از اقتصاد ایران بوده است به طوری که در این سال ها ارزش پول ایران به دلیل تورم غالبا دو رقمی به شدت تنزل کرده است. هزار تومان در سال ۱۳۶۶ بخش مهمی از حقوق ماهیانه افراد را به خود اختصاص می داد. در این مقطع زمانی حداقل دستمزد تعیین شده در هر ماه ۲۲۸۰ تومان بود که از این رقم می توان اهمیت هر هزار تومانی را در زندگی سی سال پیش ایرانیان دریافت.

بی اغراق این پول کفاف هزینه های ۱۵ روز از زندگی خانوار ایرانی را می داد، خانواری به مراتب پرجمعیت تر از خانوارهای امروز ایرانی. در سال ۱۳۹۵ حداقل دستمزد ۸۱۲ هزار و ۱۶۵ تومان است به این ترتیب هزار تومان یک هشتصد و دوازدهم حداقل دستمزد محسوب می شود.

اگر رقم دریافتی هر فرد مجرد را مبنا بگیریم این نسبت متفاوت می شود چرا که دریافتی کارگر مجرد حداقل ۹۷۲ هزار تومان است. در سال ۱۳۶۶ هر دلار در حدود ۹۹ تومان بود به این ترتیب هر یک هزار تومان با حدود ۱۰ دلار برابری می کرد این در حالی است که در شرایط کنونی هر دلار در حدود ۳۵۰۰ تومان در بازار آزاد قیمت دارد .

این گزارش به شما نشان می دهد هزار تومان قدرت خرید چه حجم کالایی را در برخی اقلام داشت.

بلیت سینما

قیمت بلیت سینما در این سال ۱۵ تومان بود. به این ترتیب هر هزار تومان می توانست ۶۶ نفر را راهی سینما کند. در حال حاضر بلیت سینما بین ۵ تا ۱۵ هزار تومان در روزهای عادی و نیم بها قیمت دارد.


بنزین

هر لیتر بنزین در سال ۱۳۶۶ برابر با سه تومان قیمت داشت. به این ترتیب هزار تومان قدرت خرید ۳۳۳ لیتر بنزین را داشت. در حال حاضر هر هزار تومان با قیمت یک لیتر بنزین در کشور برابری می کند.


قیمت طلا

هر هزار تومان اندکی کمتر از قیمت یک گرم طلا بود. هر گرم طلا در این سال ۱۲۱۲ تومان بود. در حال حاضر قیمت هر گرم طلا به حدود ۱۱۳ هزار تومان رسیده است .


دلار

هر دلار در سال ۱۳۶۶ در بازار آزاد حدود ۹۹ تومان قیمت داشت به این ترتیب هر هزار تومان قدرت خرید بیش از ۱۰ دلار را دارا بود. هر دلار در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ تومان قیمت دارد.


کباب کوبیده و دیزی

هر سیخ کباب کوبیده در این سال ۲۰ تومان قیمت داشت. طبق بخشنامه استانداری در سال ۱۳۶۶ هر دیزی با مخلفات نیز حدود ۳۰ تومان قیمت داشت. به این ترتیب با هر هزار تومان امکان خرید ۵۰ سیخ کباب کوبیده فراهم بود و هزار تومان به اندازه ۳۳ دیزی با مخلفات می ارزید.


تخم مرغ

هر شانه تخم مرغ در این سال ۴۰ تومان قیمت داشت به این ترتیب با هزار تومان می شد ۲۵ شانه تخم مرغ خرید. هر تخم مرغ در حال حاضر حدود ۳۵۰ تومان قیمت دارد.

هزار تومانی در سال ۱۳۶۶ درشت ترین پول ایران محسوب می شد. همین یک اسکناس هزینه نیمی از ماه را برای یک خانوار تامین می کرد در حالی که این روزها ۱۰ هزار تومانی ، درشت ترین اسکناس ایران نمی تواند حتی خرید یک روز زندگی ایرانی را تامین کند از این روست که چک پول در بسیاری از موارد جایگزین پول نقد مورد نیاز در ایران شده است. باید توجه داشت کارت های اعتباری در این سال ها به شدت جای پول نقد را در مراودات مالی روزمره گرفته اند.

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

عاشق کردن مردها با رفع این نیازها میسر است
صفات عالی مردان که خانم ها عاشق آنها هستند
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش دوم
با علائم عاشق شدن مردان آشنا شوید – بخش اول
علامت ها و نشانه های خیانت مردان به زنان چیست ؟
ویژگی ها و خصوصیات واقعی مردان عاشق چیست ؟
آشنایی با رازهای اخلاقی و رفتاری یک عاشق واقعی
توصیه های مراقبتی برای پوست هنگام خانه تکانی
پیری پوست با 9 عادت که احتمالا نمی دانید
آشنایی با تاثیر آفتاب بر پوست که احتمالا نمی دانید
آیا دچار ترک های ناشی از کشیدگی پوست هستید ؟
تاثیر استرس بر پوست صورت واقعیت است یا شایعه ؟
15 باور غلط در مورد زیبایی که نمی دانستید
صورت بدون جوش و آکنه با مصرف این ویتامین ها
لکه گیری پوست و دفع چین و چروک با چند دستور خانگی

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه