سبک زندگی ایرانی ها و هشدارهایی در این رابطه
خانه » سبک زندگی ایرانی ها و هشدارهایی در این رابطه

سبک زندگی ایرانی ها و هشدارهایی در این رابطه

37K بازدید
یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
47

سبک زندگی ایرانی ها و هشدارهایی در این رابطه

سبک زندگی ایرانی ها

سبک زندگی ایرانی ها و هشدارهایی در این رابطه , سبک زندگی , سبک زندگی ایرانی ها , سبک زندگی درست , درست بودن سبک زندگی , سبک زندگی غلط , غلط بودن سبک زندگی , بیماری‌ های قلبی و عروقی , تغذیه , اصول صحیح تغذیه , شیوه تغذیه در ایران , تغذیه در ایران , داروی مؤثر قلبی , پوشش بیمه ای , میزان مصرف روغن در ایرانی , میزان مصرف نمک در ایرانی , مصرف نمک بین ایرانی ها , درمان بیماری‌ های قلبی , دیابت , کنترل دیابت , پرونده الکترونیک سلامت , غذاهای فست‌ فود , مصرف غذاهای فست‌ فود , پیشگیری از بیماری‌ های قلبی , بیماری‌ های قلبی , بیماری‌ های غیر واگیر , فهرست دارویی , داشتن اضافه وزن , پیشگیری از سکته مغزی , پیشگیری از سکته قلبی

آمار بیماری‌ ها به سمت بیماری‌ های غیر واگیر شیفت پیدا کرده است. امروز 50 درصد افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود خبر ندارند که خروجی آن ابتلا به بیماری‌ های قلبی است و البته عمدتاً ناشی از سبک زندگی ایرانی ها است. در ادامه این گزارش با فارسی مد همراه باشید.

در واقع مرگ سالانه 17 میلیون نفر در جهان در اثر بیماری‌ های قلبی و عروقی منتسب می‌ شود به سبک زندگی ایرانی ها و تغذیه. مطالعات میدانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم نشان داده که ایرانیان 3 برابر استانداردهای جهانی نمک مصرف می‌ کنند.

نگاهی به هرم غذایی گواه این است که ایرانیان در مصرف نمک، قند و شکر رکورددار هستند. ایرانی‌ ها 6 برابر مردم جهان قند و شکر مصرف می‌ کنند که همین آمار حیرت انگیز اضافه مصرف، به هفت میلیون دیابتی در کشور تبدیل شده است.

در مورد مصرف روغن و چربی نیز آمارها تکان دهنده است. سرانه مصرف روغن هر ایرانی سالانه 3 کیلوگرم افزایش پیدا می‌ کند. این یعنی ما 25 درصد اضافه مصرف روغن در کشور داریم و نیمی از آمار روزانه مرگ در کشور منتسب است به سکته‌ های قلبی که عمدتاً به دلیل رژیم‌ های غذایی پر چرب و غلط بودن سبک زندگی ایرانی ها اتفاق می‌ افتد. علاوه بر آن 26 درصد مردان ایرانی سیگار می‌ کشند، 3 میلیون نفر مصرف قلیان داشته و حدود 93 هزار سکته مغزی و 43 هزار مورد ابتلا به بیماری‌ های قلبی – عروقی سالانه در کشور داریم.

هر چند کاهش مصرف نمک، قند و چربی در برنامه غذایی از محورهای مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کاهش بروز بیماری‌ های قلبی و عروقی و سکته‌ های مغزی بوده است اما به اذعان صاحب نظران کار زیادی در زمینه پیشگیری از بیماری‌ های قلبی و عروقی و سکته‌ های مغزی صورت نگرفته است. بر همین اساس روز گذشته در حالی هجدهمین کنگره تازه‌ های قلب و عروق با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بیش از 4 هزار شرکت‌ کننده جامعه پزشکی قلب و عروق کشور و میهمانانی از کشورهای اروپایی آغاز شد که محور اصلی این کنگره به موضوع اصلاح سبک زندگی ایرانی ها ، تغذیه مناسب و کنترل فشار خون به عنوان اقدام های پیشگیرانه مرتبط با بیماری‌ های غیر واگیر اختصاص داده شده است. سخنرانان درباره علل افزایش بیماری‌ های قلبی و عروقی و نیز سکته‌ های مغزی و دیابت در این کنگره هشدار دادند.


پوشش بیمه ای دو داروی مؤثر قلبی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حالی به مراسم افتتاحیه هجدهمین کنگره تازه‌ های قلب و عروق رفت که حامل پیام خوش برای بیماران قلبی بود. او از پوشش بیمه ای دو داروی مؤثر قلبی خبر داد و گفت: «دولت در این سه سال کارهای خوبی را برای کنترل بیماری‌ های قلبی و عروقی انجام داده که یکی از آنها افزایش ۵۰ درصدی تخت‌ های ویژه بیمارستانی بوده است. یکی دیگر از اقدام های مهم ما در این زمینه افزودن دو قلم از داروهای مؤثر در درمان بیماری‌ های حاد قلبی به فهرست دارویی کشور و مهم‌ تر از آن تحت پوشش بیمه درآوردن این داروها است.»

دکتر سید حسن قاضی‌ زاده هاشمی در هجدهمین کنگره تازه‌ های قلب و عروق گفت: «آمار مرگ و میر جهانی بر اثر بیماری‌ های قلبی در جهان بالاست و ما نیز از این موضوع مستثنی نیستیم. هدف بلند مدت ما کاهش ۲۵ درصدی میزان مرگ و میر بر اثر بیماری‌ های قلبی در ۱۰ سال آینده است. مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین کار در این زمینه پیشگیری است که شبکه بهداشتی می‌ تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.»

وزیر بهداشت در حاشیه این مراسم از تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ۵۱ میلیون نفر در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ های غیر واگیر، تجهیز آمبولانس‌ ها به داروهای مؤثر در مرحله حاد بیماری‌ های قلبی و مخالفت سه گروه با ایجاد عوارض برای کالاهای آسیب رسان سلامت سخن گفت. به گفته دکتر هاشمی، عوارض باید بر کالاهای آسیب‌ رسان ایجاد شود ولی ما موفق به این اقدام نبودیم چرا که وزارت بهداشت تنها یک عضو از یک گروه 4 نفره بود که در این زمینه تصمیم می‌ گرفت و 3 گروه دیگر موافق با لحاظ شدن عوارض بر کالاهای آسیب‌ رسان نبودند در حالی که این مسأله در پیشگیری از بروز بیماری‌ های قلبی و عروقی مؤثر است.

وزیر بهداشت ادامه داد: برای تغییر رفتار مردم در پیشگیری از بروز بیماری‌ های قلبی عروقی باید اقدام های لازم را انجام داد و برای کاهش مرگ از این طریق دو اقدام مناسب طی دو سال گذشته صورت گرفته است.

هاشمی افزود: از اقدام های صورت گرفته انجام برنامه‌ های مداخله جدی از نظر جراحی برای پیشگیری و درمان سکته قلبی بوده که سعی شده از آخرین تکنیک‌ ها در این زمینه بهره‌ مند شویم. دومین اقدام نیز استفاده از داروهای جدید به شمار رفته که هیأت وزیران تحت پوشش قرار گرفتن آنها را برای بیمه تصویب کرده است و این مسأله 85 درصد از بروز مرگ در مرحله حاد بیماری‌ های قلبی پیشگیری می‌ کند.

وی در ادامه گفت: متأسفانه استفاده از غذاهای فست‌ فود در کشور افزایش یافته و دورهمی‌ ها در منزل تبدیل به دعوت در رستوران و استفاده از غذاهای مخربی همچون انواع فست‌ فود شده است. این در حالی است که سبک زندگی ایرانی ها و نوع تغذیه بسیار در بروز بیماری‌ های قلبی دخالت دارد و نظارت خانواده‌ ها در این زمینه لازم است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هزینه این چنین خریدها باید برای مردم افزایش یابد، گفت: البته برای هر کسی نمی‌ توان یک مأمور گذاشت ولی صدا و سیما و سایر رسانه‌ ها باید به صورت شفاف عوامل خطر برای بیماری‌ ها را به مردم نشان دهند. هاشمی با بیان اینکه اکثر مردم نسبت به تغذیه خود بی‌ توجهی می‌ کنند، گفت: بیش از 50 درصد افرادی که فشار خون دارند از بیماری خود اطلاعی نداشته، همچنین 5 میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت بوده که اکثریت آنها پس از چند سال ناتوان در کنترل دیابت می‌ شوند و این مسأله معلولیت و مرگ را برای آنها به همراه دارد.

وی در رابطه با تجهیز آمبولانس‌ ها جهت اقدام به موقع برای درمان سکته‌ های قلبی گفت: تلاش می‌ شود همه آمبولانس‌ ها به داروهایی که در مرحله حاد بیماری‌ های قلبی مؤثر است، مجهز شوند. هاشمی به عوارض مصرف قلیان و دخانیات نیز اشاره کرد: «در ارتباط با قلیان‌ نیز خیلی‌ ها از توجه ما برای جمع‌ آوری دلخور هستند ولی با وجود این در اکثر استان‌ ها به جز تهران همراهی‌ های لازم صورت گرفته است.»


25 میلیون ایرانی چاق هستند

دبیر هجدهمین کنگره بین‌ المللی تازه‌ های قلب و عروق نیز در ادامه این مراسم از وجود 25 میلیون ایرانی مبتلا به چاقی خبر داد. او گفت: 25 میلیون در ایران چاق هستند و مشکلات قلبی در کمین آنها است.

دکتر مسعود اسلامی همچنین نسبت به افزایش آمار سکته‌ های قلبی و مغزی هشدار داد: «با وجود اینکه آمار سکته قلبی و مغزی در کشورهای اروپایی در حال کاهش بوده این آمار در کشور ما کم نشده چرا که برنامه‌ های پیشگیرانه به درستی مد نظر قرار نگرفته است.»

به گفته اسلامی، طبق آخرین آمار 26 درصد مردان ایرانی سیگار می‌ کشند و این مسأله آمار ابتلا به بیماری‌ های قلبی و عروقی در آنها را افزایش می‌ دهد. علاوه بر این، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و تحرک نداشتن از دلایل عمده بروز سکته قلبی در کشور به شمار می‌ رود. دبیر کنگره تازه‌ های قلب و عروق این را هم گفت که ۸۵ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند و این موضوع نیز در افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌ های قلبی تأثیر‌گذار است.

طبق آخرین آمارهای ارائه شده در این کنگره 50 درصد جامعه شهری ایران افزایش وزن دارند، 12.5 درصد افراد بالغ در کشور مبتلا به دیابت هستند،  20 تا 30 درصد مرگ و میر کشور ناشی از سکته‌ های قلبی است که با اجرای برنامه‌ های پیشگیرانه می‌ توان به میزان قابل توجهی از بیماری‌ های قلبی و عروقی پیشگیری کرد. بر همین اساس دبیر این کنگره از انجمن‌ های پزشکی درخواست کرد برنامه‌ های صحیحی را در زمینه پیشگیری از بیماری‌ های قلبی و عروقی تدوین کنند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه