شرایطی که تحت آن زن می تواند درخواست طلاق کند
خانه » شرایطی که تحت آن زن می تواند درخواست طلاق کند

شرایطی که تحت آن زن می تواند درخواست طلاق کند

37K بازدید
یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

شرایطی که تحت آن زن می تواند درخواست طلاق کند

در چه مواردی حق درخواست طلاق با زن است؟

شرایطی که تحت آن زن می تواند درخواست طلاق کند , طلاق , حق طلاق , درخواست طلاق , حق درخواست طلاق , داشتن حق طلاق , داشتن حق درخواست طلاق , قوانین ازدواج , دفاتر ازدواج , pr ,ghr , jrhqhd ,ghr , تقاضای طلاق برای زن , حق طلاق برای زن , قانون داشتن حق طلاق برای زنان , قانون تقاضای طلاق برای زن , قانون درخواست طلاق برای زن , شرط مندرج در عقدنامه , وکالت ضمن عقد , دادگاه خانواده , شرایط درخواست طلاق , وکالت در طلاق , طلاق گرفتن , شرایط طلاق گرفتن , شرایط مندرج در قباله ازدواج , صدور حکم طلاق , تقاضای زن برای طلاق , پذیرفتن تقاضای زن برای طلاق , گرفتن حق طلاق از مرد , تشخیص دادگاه

اگر چه طبق قانون حق طلاق در زندگی مشترک با مرد است اما شرایطی هم وجود دارد که در آن زن نیز می تواند درخواست طلاق کند. اگر می خواهید از این شرایط آگاهی داشته باشید ادامه این مطلب از فارسی مد را دنبال کنید.

شرایط 12 گانه‌ ای که به موجب آن ها زن حق طلاق پیدا می‌ کند کدامند؟

«محمد حسنوند» از قضات دادگستری استان ایلام در پاسخ به این سوال که زن در چه شرایطی می‌ تواند درخواست طلاق کند؟، یادداشتی را به این شرح نوشت:

دفترچه‌ های ازدواج که در دفاتر ازدواج ثبت می‌ شوند دارای بندهایی هستند که در صورت امضاء از سوی شوهر، زن این اختیار را خواهد داشت که پس از حصول این شرایط راسا در دادگاه‌ های خانواده حاضر شده و درخواست طلاق نماید.

در بند «الف» این عقدنامه‌ ها آمده است: ضمن عقد نکاح خارج لازم زوج شرط کرد هر گاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه درخواست طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبود، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده است طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند.

در بند «ب» آن نیز ضمن عقد نکاح خارج لازم زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر می‌ دهد که زن در صورت تحقق شرایطی، از ناحیه مرد وکیل است خودش شخصاً یا با انتخاب فرد دیگری به‌ عنوان وکیل به دادگاه مراجعه کند و پس از اثبات ادعا، درخواست طلاق کند.


شروط ضمن عقد نکاح شامل ۱۲ شرط است که به آن شروط دوازده‌ گانه عقد نکاح می‌ گویند. این شروط عبارتند از:

1. زن می‌ تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه.


2. دومین شرط ذکر شده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می‌ دهد، بد رفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل‌ تحمل کند.


3. سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.


4. شرط چهارم دیوانه بودن مرد است در زمانی که امکان فسخ وجود ندارد.


5. پنجمین شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می‌ تواند تقاضای طلاق کند.


6. محکومیت شوهر به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که براثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می‌ دهد.


7. ابتلا زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به‌ سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.


8. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می‌ تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.


9. از جمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌ پذیرد و در عقدنامه نیز ذکر شده، محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.


10. دهمین شرط از شروط دوازده‌ گانه عقد نکاح، بچه‌ دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر است که در این صورت زن می‌ تواند تقاضای طلاق کند.


11. همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می‌ کند.


12. آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می‌ کند و اختیار طلاق را به همسرش می‌ دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌ گیرد.


زن علاوه بر شرایط مندرج در قباله ازدواج می‌ تواند حق سکونت که اختیار تعیین محل سکونت را به زن واگذار می‌ کند، حق تحصیل و حق اشتغال یا هر شرطی که مخالف اقتضای عقد نکاح نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر درج کند.

با تحقق یکی از شرایط دوازده‌ گانه و اثبات آن در دادگاه، زن می‌ تواند با استفاده از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی تشریفات قانونی نسبت به اجرای طلاق اقدام کند.

در مواردی هم اتفاق می‌ افتد که مرد و زن بر سر داشتن حق طلاق زن بدون هیچ پیش‌ شرطی رضایت دارند یا زنانی در پی دریافت این حق هستند که این مورد خارج از این دوازده شرط در صورتی محقق می‌ شود که مرد در دفاتر استاد رسمی «وکالت در طلاق» را به زن بدهد که در این صورت زن هر زمانی و فارغ از هر پیش‌ شرطی می‌ تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

دانلود بیانیه گام دوم انقلاب