ثبت نکردن ازدواج چه مجازاتی در پی دارد !؟
خانه » ثبت نکردن ازدواج چه مجازاتی در پی دارد !؟

ثبت نکردن ازدواج چه مجازاتی در پی دارد !؟

36K بازدید
یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
49

ثبت نکردن ازدواج چه مجازاتی در پی دارد !؟

مجازات ثبت نکردن ازدواج

ثبت نکردن ازدواج چه مجازاتی در پی دارد !؟ , قانون و مجازات اسلامی , آگاهی از قوانین , اگاهی از قوانین , قوانین ازدواج , مجازات ثبت نکردن ازدواج , ثبت نکردن ازدواج , ثبت قانونی ازدواج , ازدواج موقت , صیغه کردن , اختیاری بودن ثبت ازدواج موقت , ازدواج دایم , ثبت رسمی ازدواج دایم , ثبت قانونی ازدواج دایم , دفاتر ثبت ازدواج , سند ازدواج , رسمی بودن سند ازدواج , دفاتر رسمی ازدواج دائم , دفتر رسمی ثبت کردن ازدواج , دفتر ثبت ازدواج , مباحث حقوقی , مسائل حقوقی

برای استفاده از قوانین مورد حمایت افراد، لازم است به هنگام ازدواج رسمیت آن در دفاتر ازدواج حتما ثبت گردد، زیرا در غیر اینصورت و در صورت بروز مشکلات بعد از ازدواج قانون هیچ وظیفه ای در قبال ازدواجی که به طور رسمی ثبت نشده است ندارد. برای اگاهی بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم این مقاله از فارسی مد را حتما مطالعه کنید.


گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی‌ های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هر چه بیشتر آن را روشن می ‎سازد.

ضروریاتی مانند آشنا شدن شهروندان با ضوابط حقوقی و قانونی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکارها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است. به همین منظور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه اقدام به آموزش حقوق به زبان ساده کرده است که در این قسمت به موضوع ثبت ازدواج اشاره شده است که در ادامه می ‏‌خوانید.


ثبت از ملزومات زندگی اجتماعی

فقط خانه و ماشین و ملک و املاک نیست که باید ثبت شوند. بعضی اتفاق‌ های مهم زندگی هم نیاز به این دارند که شش دانگ به نام ما بخورند. دیده اید آدم تا اموالش شش دانگ به نامش نخورد خیالش راحت نمی‌ شود! ازدواج هم همین طور است و تا ثبت نشود رسمیت ندارد.


حتما می‌ پرسید اگر رسمی نباشد چه اتفاقی می‌ افتد؟

اگر ازدواجتان رسمی نباشد مورد حمایت قانون نیست؛ یعنی اگر بخواهید به موجب این ازدواج دعوایی در دادگاه مطرح کنید، چون ازدواج‌ جایی ثبت نشده است اصلا به این موضوع رسیدگی نمی‌ شود؛ مهم تر این که ثبت نکردن ازدواج مجازات هم دارد.


مجبوری ثبت کنی

همه چیز حساب و کتاب دارد، دیگر چه برسد به ازدواج و طلاق و اینجور حرف ها. البته قبل از ورود به بحث باید این نکته را هم گوشزد کنیم که اجباری بودن ثبت فقط برای آنهایی است که ازدواج دائم می‌ کنند. ثبت ازدواج موقت یا همان صیغه همچنان اختیاری است و به ثبت در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق نیاز ندارد مگر اینکه ارتباط زن و مرد منجر به بارداری شده باشد یا در ازدواج موقت عروس خانم شرط کرده باشد که ازدواج ثبت شود.


شما هم مجازات می‌ شوید!

شانه‌ هایتان را بالا بیندازید و فکر نکنید ماجرای ثبت نشدن یک ازدواج با تنبیه کردن دفتر دار حل می‌ شود. ثبت ازدواج اجباری است و در واقع برای حفظ کیان خانواده، ثبت ازدواج دائم، طلاق و رجوع طبق مقررات باید انجام شود.

حالا اگر مردی به سرش بزند و این کار را انجام ندهد، یعنی بدون ثبت در دفاتر رسمی ازدواج دائم کند ضمن الزام به ثبت واقعه به جزای نقدی درجه ۵ (بیش از۸۰ میلیون ریال) یا حبس تعزیری درجه ۷ (از ۹۱ روز تا ۶ ماه) محکوم می‌ شود.

قابل توجه خانم ها: در این زمینه فقط آقایان جریمه و مجازات می‌ شوند.


امضا و اثر انگشت

برای اینکه سند ازدواج، رسمی محسوب شود انجام مراحلی نیاز است و باید علاوه بر زن و شوهر افرادی دیگر یعنی مجری یا مجریان صیغه (عاقد) و سه شاهد و دو معرف آن را امضا کنند.

اما اگر زن و مرد بی سواد باشند باید یک نفر مطلع با سواد که معتمد شخص بی سواد است در دفترخانه حاضر شود و ثبت سند ازدواج را برای شخص بی سواد بخواند بعد از آن فرد بی سواد باید سند ازدواج را انگشت بزند. برای رسمی کردن ثبت ازدواج در کنار امضای زوجین حداقل امضای سه شاهد لازم است.

قانون حتی مشکلات شنوایی و بینایی را هم بهانه ای برای ثبت نکردن ازدواج نمی داند و زوجینی که از این مشکلات رنج می‌ برند باید همراه خود معتمدی را داشته باشند تا مطلب را بتواند به آنها بفهماند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه