چهره های مشهور متولدین آبانماه را بشناسید
خانه » چهره های مشهور متولدین آبانماه را بشناسید

چهره های مشهور متولدین آبانماه را بشناسید

50K بازدید
شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
777

چهره های مشهور متولدین آبانماه را بشناسید

چهره های مشهور متولدین آبانماه

چهره های مشهور متولدین آبانماه را بشناسید

اگر کنجکاو هستید بدانید در آبانماه چه شخصیت های معروفی متولد شده اند ادامه این مطلب از فارسی مد را حتما دنبال کنید. در ادامه چهره های مشهور متولدین آبانماه به همراه مختصری از بیوگرافی آن ها را قرار داده ایم. در ادامه با ما همراه باشید…

نیما یوشیج (شاعر ایرانی)

متولد 21 آبان 1274 – مازندران

نیما یوشیج (شاعر ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

نیما یوشیج با مجموعه تأثیرگذار افسانه، که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلابی به پا کرد. نیما آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. شعر نو عنوانی بود که خودِ نیما بر هنر خویش نهاده‌ بود.

تمام جریان‌ های اصلی شعر معاصر فارسی وامدار این انقلاب و تحولی هستند که نیما نوآور آن بود. بسیاری از شاعران و منتقدان معاصر، اشعار نیما را نمادین می‌ دانند و او را هم‌ پایهٔ شاعران سمبولیست به نام جهان می‌ دانند. نیما همچنین اشعاری به زبان مازندرانی دارد که با نام «روجا» چاپ شده‌ است… اطلاعات بیشتر در مورد نیما یوشیج را در ویکی پدیای او بخوانید.


استاد علی تجویدی (موسیقیدان ایرانی)

متولد 15 آبان 1298 – تهران

استاد علی تجویدی (موسیقیدان ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

علی تجویدی در ۱۵ آبان ۱۲۹۸ در کوچه ظهیر الاسلام تهران زاده شد، ولی اصالتاً اصفهانی بود. آموختن موسیقی را از کودکی نزد پدرش هادی‌ خان تجویدی که در نقاشی از شاگردان طراز اول کمال‌ الملک و در موسیقی از شاگردان مستعد درویش‌ خان بود آغاز کرد. پس از مدتی نزد ظهیر الدینی به فراگیری فلوت پرداخت. از شانزده‌ سالگی نزد حسین یاحقی به آموزش ویولن پرداخت و پس از دو سال به محضر درس ابوالحسن صبا راه یافت و به مدت هشت سال در مکتب او به فراگیری ویولن و سه‌ تار پرداخت. در ضمن مدتی نیز در کلاس درس چند نوازنده ویولن کلاسیک با شیوه نوازندگی غربی آشنایی یافت. پس از آن با راهنمایی صبا، به محفل هنری محمد ایرانی مجرد راه یافت و با بسیاری از هنرمندان بزرگ آشنا شد و از خرمن هنر اساتید گرانقدری چون محمد ایرانی مجرد، اسماعیل قهرمانی، سید حسین طاهر زاده و رکن‌ الدین مختاری که به آن محفل آمد و شد داشتند، بهره برد. او استاد هنرمندانی چون هایده و حمیرا نیز بوده‌ است. تجویدی یکی از برجسته‌ ترین شاگردان استاد صبا بود و در غیبت ایشان کلاس استاد را اداره می‌ کرد. او استاد مسلم ویولن بود و سال‌ ها در هنرستان موسیقی در رشته ویولن تدریس می‌ کرد. آثار بی‌ شماری از نواخته‌ های ایشان در برنامه‌ های ساز سلو و گل‌ های رنگارنگ و سایر برنامه‌ های موسیقی رادیو ایران موجود است. او در رشته نوازندگی خود صاحب سبکی منحصر به‌ فرد بود . قدرت آرشه و تکنیک برجسته او در به‌ کارگیری از ظرائف موسیقی کلاسیک مثل پوزیسیون‌ های بالا تا نزدیک خرک و آرشه‌ پرانی‌ های مخصوص و پزیکاتو و استکاتو تحسین‌ برانگیز است.

علاوه بر نبوغ در نوازندگی، تجویدی با قریحه و ذوق سلیم در خلق آهنگ‌ های اصیل ایرانی توانسته صدها ترانه زیبا را با صدای هنرمندان نامدار به اجرا در آورد. تجویدی با برجسته‌ ترین خوانندگان زمان خود همکاری داشته و آثار بسیاری برای هر یک نوشته است. با این حال دوران اوج شکوفایی، خلاقیت و نیز شهرت وی به سال‌ های همکاری‌ اش با دلکش برمی‌ گردد. مثلث تجویدی، دلکش و معینی کرمانشاهی در سال‌ های ۱۳۳۵–۱۳۴۰ را باید خالق به‌ یادماندنی‌ ترین قطعات در موسیقی معاصر ایران دانست. جدای از قابلیت‌ های حرفه‌ ای و تکنیکی هر یک از این سه تن در کار خودشان، رابطه عمیق عاطفی که در سال‌ های دور میان این سه نفر شکل می‌ گیرد را باید عامل اصلی خلق چنین آثاری به شمار آورد. همسر تجویدی در مصاحبه‌ ای می‌ گوید:

“درست همان روزی که دلکش فوت کرد، کسی از لندن با او تماس گرفت و چون من در خانه نبودم، با خودش صحبت کرده و خبر درگذشت او را به تجویدی داده بود. از آن روز به بعد تا سه هفته با هیچ کس حرف نزد، حتی یک کلام. تازگی‌ ها حالش کمی بهتر شده است.”

علاوه بر این‌ ها تجویدی ده‌ ها ترانه جاودانه برای مرضیه ساخته که از آن جمله است ترانه همیشه ماندگار سنگ خارا که شعر آن از رحیم معینی کرمانشاهی و تنظیم و ارکستراسیون آن از روح‌ الله خالقی و با ارکستر بزرگ گل‌ ها اجرا شده و نیز ترانه‌ هایی همچون رفتم که رفتم، شاید اگر امشب رود و بسیاری دیگر در زمره کارهای ارزشمند استاد تجویدی است.

وی در ۲۴ اسفند ۱۳۸۴ (۱۵ مارس ۲۰۰۶) در سن ۸۶ سالگی در اثر بیماری سرطان پروستات درگذشت…. اطلاعات بیشتر در مورد استاد علی تجویدی را در ویکی پدیای او بخوانید.


محمدرضا شاه پهلوی (دومین پادشاه پهلوی)

متولد 4 آبان 1298 – تهران

محمدرضا شاه پهلوی (دومین پادشاه پهلوی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

محمدرضا شاه پهلوی (زاده ۴ آبان ۱۲۹۸ در تهران – درگذشت ۵ مرداد ۱۳۵۹ در قاهره) دومین پادشاه دودمان پهلوی و آخرین پادشاه ایران بود که از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران حکومت کرد. محمدرضا شاه اولین بار در پی اشغال ایران در جنگ جهانی دوم و دومین بار با کودتای ۲۸ مرداد به قدرت رسید و با انقلاب ۱۳۵۷ از حکومت برکنار شد.

او حاصل ازدواج رضاشاه و تاج‌ الملوک آیرملو بود. در حالی که ۶ سال داشت، پدرش پادشاه شد و او به ولیعهدی ایران رسید. تحصیلات مقدماتی را در تهران و تحصیلات متوسطه را در سوئیس به اتمام رساند و در بازگشت به ایران با درجه ستوان دوم از دانشکده افسری فارغ‌ التحصیل شد. در جنگ جهانی دوم و همزمان با اشغال ایران در ۲۲ سالگی به پادشاهی رسید و از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا انقلاب ایران در سال ۵۷ بر ایران پادشاهی کرد. در آغاز قدرت کمی داشت، ولی با پایان اشغال ایران و خروج نیروهای خارجی از کشور، با پشتیبانی امریکا و با سیاست نخست وزیر وقت، قوام السلطنه به حکومت خود مختار در آذربایجان و کردستان خاتمه داد. همچنین زمین‌ هایی که پدرش از مالکان آنها گرفته بود را به صاحبان پیشینشان بازگرداند.

مدتی پس از نجات از یک ترور نافرجام، با تشکیل مجلس سنا بر قدرت و اقتدار خود افزود. در دوران پادشاهی او، صنعت نفت ایران به رهبری محمد مصدق ملی شد. در سال ۱۳۳۲ سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، کودتایی برای برکناری مصدق به راه انداختند. با شکست خوردن کودتای ۲۵ مرداد، محمدرضا شاه ایران را ترک کرد و به ایتالیا رفت، ولی با موفقیت کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مصدق برکنار شد و شاه باری دیگر به قدرت رسید.

شاه به توسعه اقتصادی و افزایش قدرت نظامی کشور علاقه داشت و بخش زیادی از درآمد نفتی کشور را صرف ارتش ایران می‌ نمود. او تحت عنوان انقلاب سفید و با هدف رسمی قرار گرفتن ایران در بین مدرن‌ ترین کشورهای جهان تا پایان سدهٔ بیستم مجموعه‌ ای از اصلاحات اقتصادی – اجتماعی مانند اصلاحات ارضی را آغاز نمود. در دهه چهل و اوایل دهه پنجاه هجری شمسی، ایران رشد اقتصادی سریعی را شاهد بود. محمدرضا شاه نظام تک‌ حزبی را در کشور حاکم کرد و عملاً در شانزده سال پایان پادشاهی تقریباً هیچ یک از تصمیمات کلیدی کشور بدون نظر مساعد او گرفته نمی شد. سرانجام او در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۵۷ و در پی اعتراض‌ های گسترش‌ یافته مخالفان به رهبری آیت الله روح‌ الله خمینی، ایران را برای همیشه ترک کرد. وی در طول زندگی خود سه بار ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند شد.

وی در طول زندگی، چهار کتاب دربارهٔ زندگی خود و ایران نوشت که آخرین آنها اندکی پیش از مرگ وی به پایان رسید. او سر انجام در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۵۹ در سن ۶۱ سالگی و در اثر سرطان غدد لنفاوی، در مصر درگذشت و در یکی از مهم‌ ترین مساجد قاهره به نام مسجد رفاعی به خاک سپرده شد… اطلاعات بیشتر در مورد محمدرضا شاه پهلوی را در ویکی پدیای او بخوانید.


محمود احمدی‌ نژاد (رییس جمهور اسبق ایران)

متولد 6 آبان 1335 – سمنان

محمود احمدی‌ نژاد (رییس جمهور اسبق ایران)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

محمود احمدی‌ نژاد (زاده ۶ آبان ۱۳۳۵) سیاستمدار ایرانی است که ششمین رئیس‌ جمهور ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ بود. وی همچنین از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ اولین استاندار اردبیل و از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ شهردار تهران بود. او هم‌ اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانش‌ یار دانشگاه علم و صنعت ایران است.

او در آرادان گرمسار در استان سمنان به دنیا آمد و در یک سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد. در سال ۱۳۵۴ برای تحصیل در مهندسی راه و ساختمان وارد دانشگاه علم و صنعت ایران شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷، به عنوان نماینده علم و صنعت در جلسات انجمن‌ های اسلامی دانشگاه‌ ها شرکت می‌ کرد. احمدی‌ نژاد تحصیلات خود را در این دانشگاه تا اخذ دکترای مهندسی عمران ادامه داد و در ۱۳۶۸ به عضویت هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران درآمد. در دوران دهه شصت فرمانداری ماکو و خوی را بر عهده داشت. در ۱۳۷۲ به عنوان اولین استاندار اردبیل منصوب شد و تا ۱۳۷۶ این سمت را بر عهده داشت. در سال ۱۳۷۹ برای نمایندگی ششمین دوره مجلس شورای اسلامی از تهران نامزد شد که پیروز نشد. در ۱۳۸۲ او به عنوان شهردار تهران برگزیده شد و در این مقام در انتخابات نهم ریاست جمهوری ایران شرکت کرد و در ۳ تیر ۱۳۸۴ در دور دوم از این دوره با کسب ۱۷ میلیون رأی و با ۲۶٪ اختلاف نسبت به رقیب خود اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری، پیروز شد. احمدی‌ نژاد در ۱۳۸۸، در پی انتخاباتی مناقشه برانگیز با ۲۴ میلیون و ۵۹۷ هزار رأی و ۲۹٪ درصد اختلاف نسبت به نامزد بعدی، میر حسین موسوی، پیروز اعلام شد و برای دومین بار به ریاست جمهوری رسید. از جمله اقدامات احمدی‌ نژاد در دورهٔ ریاست جمهوری، اجرای طرح تحول اقتصادی بود که طبق آن سوخت سهمیه‌ بندی شد، و همچنین یارانه‌ های سوخت، آب، برق و مواد غذایی تدریجاً حذف به طور نقدی به مردم پرداخت شد. از دیگر اقدامات او پروژهٔ مسکن مهر به منظور خانه‌ دار کردن خانواده‌ های کم درآمد بود. در دورهٔ ریاست جمهوری او روابط با کشورهای در حال توسعه بر کشورهای توسعه یافته اولویت یافت و برنامهٔ هسته‌ ای ایران با وجود فشارهای بین‌ المللی که منجر به اعمال تحریم‌ های اقتصادی شورای امنیت، آمریکا و اروپا علیه ایران شد، به پیش برده شد. در ۱۳۹۲، حسن روحانی با وعده بهبود شرایط کشور و تغییر سیاست‌ های اقتصادی، سیاست خارجی و فرهنگی جانشین احمدی‌ نژاد شد…. اطلاعات بیشتر در مورد محمود احمدی‌ نژاد را در ویکی پدیای او بخوانید.


فاطمه معتمد آریا (بازیگر ایرانی)

متولد 7 آبان 1340 – تهران

فاطمه معتمد آریا (بازیگر ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

فاطمه معتمد آریا (زادهٔ ۷ آبان ۱۳۴۰ در تهران) یکی از بازیگران سینمای ایران است. او در فیلم‌ های کارگردانان بزرگ سینمای ایران چون بهرام بیضایی، محسن مخملباف، رخشان بنی‌ اعتماد و بهمن فرمان‌ آرا بازی کرده و بازی او بارها مورد توجه و تحسین قرار گرفته‌ است.

فاطمه معتمد آریا در هفتم آبان ماه ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۵۳ وارد کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شد. در ۱۳۵۵ به عنوان هنرجوی هنر در دانشسرای هنر پذیرفته شد که در نهایت در سال ۱۳۵۸ فارغ‌ التحصیل شد. همزمان با گروه تئاتر دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا نیز همکاری می‌ کرد در سال ۱۳۶۰ با احمد حامد ازدواج کرد که یک پسر به نام نریمان حاصل این ازدواج است.

شروع فعالیت وی در تلویزیون با عروسک‌ گردانی مجموعهٔ مدرسه موش‌ ها در سال ۱۳۶۰ بود. متعاقب آن در سال ۱۳۶۲ به ضبط سریال «محله برو بیا» پرداخت و سرانجام با فیلم جدال در ۱۳۶۴ وارد سینمای حرفه‌ ای شد. پس از آن و در سال ۱۳۶۵ به بازی در فیلم های جهیزیه ای برای رباب، تحفه‌ ها پرداخت. در ۱۳۶۹ اولین مجموعه تلویزیونی خود تحت عنوان گل پامچال را بازی کرد. وی اولین زن عضو هیئت مدیره خانه سینما است.

از نقش‌ آفرینی‌ های محبوب معتمد آریا باید به بازی‌ هایش در کنار ایرج طهماسب و حمید جبلی اشاره کرد. این سه نفر با همکاری در چندین فیلم از جمله کلاه قرمزی و پسرخاله، کلاه قرمزی و سروناز، دختر شیرینی فروش و یکی بود و یکی نبود و زیر درخت هلو یکی از موفق‌ ترین گروه‌ های هنری در سینمای ایران هستند…. اطلاعات بیشتر در مورد فاطمه معتمد آریا را در ویکی پدیای او بخوانید.


آتنه فقیه نصیری (بازیگر ایرانی)

23 آبان 1347 – تهران

 آتنه فقیه نصیری (بازیگر ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

آتنه فقیه‌ نصیری (زادهٔ ۲۳ آبان ۱۳۴۷ در تهران) بازیگر ایرانی سینما است.

وی در رشتهٔ زبان اسپانیایی در دانشگاه آزاد تحصیل کرد. فقیه نصیری با بازی در مجموعهٔ «خاله سارا» و نیز مجموعهٔ خانه سبز (در نقش لیلی) به شهرت رسید. رفیع پیتز، کارگردان و فریبرز عرب‌ نیا، هنرپیشه ایرانی ؛ همسران سابق او بودند. در فروردین ۱۳۹۵ او اعلام کرد به ام‌ اس مبتلا شده است…. اطلاعات بیشتر در مورد آتنه فقیه نصیری را در ویکی پدیای او بخوانید.


مریم حیدر زاده (شاعر ایرانی)

متولد 29 آبان 1356 – تهران

مریم حیدر زاده (شاعر ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

مریم حیدر زاده (متولد ۲۹ آبان ۱۳۵۶) نقاش، نویسنده، شاعر و ترانه‌ سرای ایرانی است.

حیدر زاده که بینایی خود را بر اثر چند عمل جراحی در کودکی از دست داد، در اواخر دههٔ ۷۰ با نوشتن شعرهایی به سبک محاوره‌ ای و با به‌ کارگیری کلمات ساده و روان شهرت یافت.

بسیاری از خوانندگان داخل کشور و همچنین خوانندگان فارسی زبان در بیرون از ایران از ترانه‌ های او در آهنگ‌ هایشان استفاده‌ کرده‌ اند. مریم حیدر زاده دانش‌ آموخته حقوق قضایی از دانشگاه تهران است. پدر او بازنشسته ارتش و مادر او هم کارمند بود ولی به خاطر نگهداری از وی مدت هاست که فعالیت بیرون از منزل ندارد. مریم حیدرزاده ساکن سعادت‌ آباد تهران است…. اطلاعات بیشتر در مورد مریم حیدر زاده را در ویکی پدیای او بخوانید.


ویشکا آسایش (بازیگر ایرانی)

متولد 16 آبان 1351 – تهران

ویشکا آسایش (بازیگر ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

ویشکا آسایش (متولد ۱۶ آبان ۱۳۵۱ در تهران) بازیگر و طراح صحنه و لباس سینما، تلویزیون و تئاتر ایرانی است. وی خواهر زاده مازیار پرتو (فیلمساز ایرانی)، و نوه شین پرتو (نویسنده و شاعر) است. او دارای مدرک طراحی صحنه از کشور انگلستان است. نخستین فعالیت هنری او بازی در سریال «امام علی» به کارگردانی داوود میرباقری می‌ باشد. او موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم ورود آقایان ممنوع شد… اطلاعات بیشتر در مورد ویشکا آسایش را در ویکی پدیای او بخوانید.


نیکو خردمند (هنرپیشه)

متولد 5 آبان 1311 – تهران

نیکو خردمند (هنرپیشه)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

بانو نیکو خردمند (زاده: ۵ آبان ۱۳۱۱ تهران – درگذشت: ۲۶ آبان ۱۳۸۸ تهران) گوینده و بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون ایران بود. نیکو خردمند دارای مدرک تحصیلی دیپلم و فارغ‌ التحصیل کارگردانی سینما در رویال تئاتر سلطنتی بود. او خواهر بزرگ‌ تر آهو خردمند (بازیگر سینما و تئاتر) است.

فعالیت هنری او از سال ۱۳۳۷ با گویندگی در رادیو شروع شد. وی گویندگی فیلم را در سال ۱۳۳۹ آغاز کرد و گوینده نقش‌ های کلودیا کاردیناله، آوا گاردنر، الیزابت تیلور، فخری خوروش، ایرن، کتایون و … بوده‌ است. او گوینده نمایش‌ های رادیویی برنامه دوم رادیو از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۴۷ و همچنین مجری برنامه معرفی تاتر در تلویزیون در سال ۱۳۵۱ بود. فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم «پرده آخر» (واروژ کریم مسیحی) در سال ۱۳۶۹ شروع شد…. اطلاعات بیشتر در مورد بانو نیکو خردمند را در ویکی پدیای او بخوانید.


سید علی طباطبایی (هنرپیشه)

متولد 2 آبان 1362 – تهران

سید علی طباطبایی (هنرپیشه)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

سید علی طباطبایی (۲ آبان ۱۳۶۲– ۸ شهریور ۱۳۹۴) بازیگر سینما و تلویزیون ایران بود که در تاریخ هشتم شهریورماه ۱۳۹۴ به علت ایست قلبی درگذشت. پدر وی سید کمال طباطبایی، یکی از تهیه کنندگان ایرانی است.

اولین کار او بازی در سالاد فصل محصول سال ۱۳۸۳ به تهیه کنندگی سید کمال طباطبایی، نویسندگی و کارگردانی فریدون جیرانی بود. او در سریال‌ های «باجناق ها» و ترانه مادری و آشپز باشی و قلب یخی و بچه‌ های نسبتاً بد نیز بازی کرده بود. او در فیلم سینمایی «گور به گور شده» نیز به ایفای نقش پرداخت. از کارهای اخیر او، می‌ توان به اسب سفید پادشاه اشاره کرد. سید علی طباطبایی بهار سال ۱۳۹۴ در فیلم سینمایی «اسب سفید پادشاه» ساخته محمد حسین لطیفی نقش شخصیتی را ایفا می‌ کرد که به علت تصادف کشته می‌ شود.

علی طباطبایی در یکشنبه شب «۸ شهریور ماه ۱۳۹۴» به یکباره دچار حمله قلبی شد و چیزی نگذشت که به علت ایست قلبی در منزل پدرش (تهران) درگذشت…. اطلاعات بیشتر در مورد سید علی طباطبایی را در ویکی پدیای او بخوانید.


علی کریمی (فوتبالیست ایرانی)

متولد 17 آبان 1357 – کرج

علی کریمی (فوتبالیست ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

محمد علی کریمی پاشاکی (متولد ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در کرج) مشهور به علی کریمی، بازیکن بازنشسته و مربی فوتبال ایرانی است.

او در دوران بازیگری ۱۸ سالهٔ خود از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۳، سابقهٔ بازی در لیگ ۴ کشور ایران، امارات، آلمان و قطر و باشگاه‌ های فتح، پرسپولیس، الاهلی امارات، بایرن مونیخ، القطر، استیل‌ آذین، شالکه ۰۴ و تراکتورسازی را دارد.

از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۱، کریمی بیش از یک دهه بازیکن تیم ملی فوتبال ایران بود و با ۱۲۷ بازی و ۳۸ گل ملی، سومین بازیکن تاریخ ایران از نظر تعداد بازی ملی و سومین گلزن برتر این تیم مشترکاً با جواد نکونام به‌ شمار می‌ رود.

علی کریمی که به‌ عنوان یک بازی‌ ساز دریبل‌ زن شناخته می‌ شد، به «جادوگر» و «مارادونای آسیا» ملقب شده‌ است. او همچنین در فعالیت‌ های اجتماعی و خیریه شرکت داشته‌ است.

کریمی فوتبال حرفه‌ ای خود را در سال ۱۳۷۵ با فتح در لیگ دسته دوم فوتبال ایران آغاز کرد و پس از ۲ سال به پرسپولیس پیوست، جایی که در ۳ فصل بازی موفق به ۲ بار قهرمانی در جام آزادگان و یک بار قهرمانی در جام حذفی شد و همزمان با تیم ملی، در بازی‌ های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک مدال طلا را به گردن آویخت. کریمی از بهمن ۱۳۷۷ به دلیل هل‌ دادن داور در بازی تیم امید به مدت یک سال از حضور در تمام مسابقات باشگاهی و ملی محروم شد، و پس از پایان این مدت دوباره به فوتبال بازگشت و در جام ملت‌ های آسیا ۲۰۰۰ نیز حاضر بود.

وی در سال ۱۳۸۰ به الاهلی دبی منتقل شد که در فصل ۲۰۰۳–۲۰۰۲، به عنوان «بهترین بازیکن خارجی لیگ برتر فوتبال امارات» انتخاب شد و در فصل ۲۰۰۴–۲۰۰۳، عنوان «آقای‌ گل لیگ برتر فوتبال امارات» و «مرد سال فوتبال امارات» را کسب کرد.

کریمی که با تیم ملی ایران در جام ملت‌ های آسیا ۲۰۰۴ مقام سوم را کسب کرد و همزمان به عنوان آقای‌ گلی این مسابقات (مشترکاً با علاء حبیل از بحرین) دست یافت. او در همین سال (۲۰۰۴) جایزه «مرد سال فوتبال آسیا» را از کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴)، وی به باشگاه بایرن مونیخ در بوندس‌ لیگای آلمان پیوست و در ۲ سال حضورش در این باشگاه ضمن انجام بیش از ۴۰ بازی، قهرمانی جام حذفی و لیگ را هر کدام یک بار تجربه کرد. او همچنین در جام جهانی ۲۰۰۶ با ایران حاضر بود و در جام ملت‌ های آسیا ۲۰۰۷ نیز بازی کرد.

پس از آن به القطر در لیگ ستارگان قطر رفت و پس از یک سال به پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران برگشت که حضورش در این تیم یک سال ادامه داشت. کریمی بازی در ایران را با ۱٫۵ فصل حضور در استیل‌ آذین ادامه داد و در نیم‌ فصل دوم ۲۰۱۱–۲۰۱۰ عضو شالکه در بوندس‌ لیگا بود که قهرمانی جام حذفی آلمان را برای بار دوم کسب کرد.

علی کریمی دوباره به پرسپولیس بازگشت تا سومین دوره حضور خود را با این باشگاه تجربه کند. پس از ۲ فصل بازی، علی کریمی به تراکتورسازی تبریز پیوست و آخرین فصل دوران بازیگری خود را با قهرمانی در جام حذفی پایان داد.

علی کریمی در سال ۱۳۹۳ با دستیاری کارلوس کیروش در تیم ملی ایران پا به عرصه مربیگری گذاشت اما با گذشت چند ماه از سمت خود استعفا داد و اعلام کرد علاقه‌ ای به حضور در این عرصه ندارد…. اطلاعات بیشتر در مورد علی کریمی را در ویکی پدیای او بخوانید.


شیلا خداداد (بازیگر ایرانی)

متولد 14 آبان 1359 – تهران

شیلا خداداد (بازیگر ایرانی)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

شیلا خداداد (زاده ۱۴ آبان ۱۳۵۹ در تهران) بازیگر سینما و تلویزیون ایران است.

روزی شیلا خداداد در یک داروخانه به طور کاملاً اتفاقی توسط مسعود کیمیایی دیده شده و او پیشنهاد اجرای نقش در فیلم در حال ساخت خود «اعتراض» را برای شیلا خداداد مطرح نمود. بدین ترتیب شیلا خداداد وارد عرصه سینما گردیده و در کنار بزرگان این رشته شروع به کار کرد. شیلا خداداد همچنین در رشته موسیقی نیز فعالیت دارد و در چند گروه موسیقی مشغول به کار است. ورزش مورد علاقه وی، فوتبال و والیبال، و تیم مورد علاقه‌ اش استقلال است…. اطلاعات بیشتر در مورد شیلا خداداد را در ویکی پدیای او بخوانید.


احسان علیخانی (مجری)

متولد 15 آبان 1361 – تهران

احسان علیخانی (مجری)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

احسان علیخانی (زادهٔ ۱۵ آبان ۱۳۶۱ در تهران) تهیه‌ کننده، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان و کارگردان اهل ایران است. او فارغ‌ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است. دو خواهر و یک برادر دارد و خودش فرزند آخر خانواده است. مادرش پرستار بازنشسته است و به گفته خودش بهترین دوستش است. با دیدن اجرای جواد یحیوی به کار اجرا علاقه‌ مند شده. اولین برنامه زنده اش در سال ۱۳۸۰ بوده. او اجراهایی مانند صبح آمد و ماه عسل و… را برعهده داشته است. او در دفتر یکی از فیلمسازان به عنوان یکی از اعضای گروه صحنه و دستیار کارگردان فعالیتش را آغاز کرد، سپس به تلویزیون وارد شد و به ساخت کارهای تبلیغاتی، تیزر سازی و مستند های کوتاه مشغول شد. اولین بار در برنامه تلویزیونی «پسرهای ایرونی» به عنوان مجری، جلوی دوربین رفت و بعد از اجرای برنامه «جزر و مد» با «ماه عسل» یک چهره شد…. اطلاعات بیشتر در مورد احسان علیخانی را در ویکی پدیای او بخوانید.


یکتا ناصر (هنرپیشه)

متولد 12 آبان 1357 تهران

 یکتا ناصر (هنرپیشه)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

یکتا ناصر (متولد ۱۲ آبان ۱۳۵۷ در تهران) بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر از دیگر چهره های مشهور متولدین آبانماه است. وی فعالیت در سینما را با بازی در فیلم ساقی شروع کرده‌ است.

یکتا ناصر در ۱۲ آبان ۱۳۵۷ در تهران متولد شد. پدرش افسر بازنشسته نیروی زمینی و مادر خانه‌ دار است. به واسطه علاقه به بازیگری به چند دفتر سینمایی مراجعه کرد و در تست انتخاب بازیگر شرکت کرد که در نهایت برای بازی در سریال گل های کاغذی انتخاب شد. پس از بازی در چند سریال دیگر، وارد دانشگاه شد و در رشته محیط زیست مشغول به تحصیل شد. یکتا ناصر با منوچهر هادی بازیگر و کارگردان سینما ازدواج کرده است…. اطلاعات بیشتر در مورد یکتا ناصر را در ویکی پدیای او بخوانید.


بیل گیتس (کار آفرین)

متولد 28 اکتبر 1955 (6 آبان 1334)

بیل گیتس (کار آفرین)

از چهره های مشهور متولدین آبانماه

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم (به انگلیسی: William Henry “Bill” Gates III) سرشناس به بیل گیتس (زاده ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ سیاتل) کار آفرین، بازرگان، سرمایه‌ دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است، که در سال ۱۹۷۵ با مشارکت پل آلن، شرکت مایکروسافت را تأسیس نمود. وی تا سپتامبر ۲۰۱۶ با دارایی خالص ۸۱٫۷ میلیارد دلار، به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌ شود.

گیتس از ابتدای تأسیس مایکروسافت، تا سال ۲۰۰۰ برای مدت ۲۵ سال، به‌ عنوان مدیر عامل مایکروسافت فعالیت کرد، همچنین تا سال ۲۰۱۴ در مجموع ۳۹ سال، ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت. وی کماکان با در اختیار داشتن ۸٪ درصد از سهام این شرکت، مالک اکثریت سهام مایکروسافت می‌ باشد…. اطلاعات بیشتر در مورد بیل گیتس را در ویکی پدیای او بخوانید.


سایر چهره ها و افراد مشهور متولدین آبانماه :

فوزیه فؤاد (همسر نخست محمدرضا شاه پهلوی از تبار مصری) ، محمد حسینی بهشتی (ریاست پیشین دیوانعالی ایران) ، آیدین آغداشلو (نقاش ایرانی) ، بانو دلکش (خواننده ایرانی) ، ستار (خواننده ایرانی) ، ساسی مانکن (خواننده) ، مهدی یراحی (خواننده) ، مهستی (خواننده ایرانی) ، فرانسوا میتران (رییس جمهور پیشین فرانسه ) ، ماری کوری (دانشمند فرانسوی) ، سالک (میکروبیولوژیست آمریکایی)، پابلو پیکاسو (نقاش اسپانیایی)، جورج سی الیوت (نویسنده انگلیسی)، ایندیرا گاندی (رهبر ملی هند)، جواهر لعل نهرو (رهبر ملی هند) ، ماری آنتوانت (ملکه فرانسه) ، علامه اقبال لاهوری (اندیشمند و شاعر هندی 18 آبان) ، مارتین لوتر (کشیش آلمانی بنیانگذار مذهب پروتستان) ، رابرت کندی (سناتور آمریکایی) ، چیانگ کای چک (رهبر چین)، تئودور روزولت (رئیس جمهور آمریکا)، شارل دوگل (ژنرال فرانسوی) جوهی چاولا (هنرپیشه هندی) و ریچارد برتون (هنرپیشه انگلیسی) ، مارگارت میشل (نویسنده) ، ویوین لی ، آیشواریا رای (هنرپیشه) ، احمد کایا (خواننده) ، آلن دلون (هنرپیشه) ، نیما یوشیج (شاعر ایرانی) ، علی تجویدی (موسیقیدان ایرانی) ، محمدرضا شاه پهلوی (دومین پادشاه دودمان پهلوی ایران) ، محمود احمدی‌ نژاد (رییس جمهور اسبق ایران) ، فاطمه معتمد آریا (بازیگر ایرانی) ، آتنه فقیه نصیری (بازیگر ایرانی) ، مریم حیدر زاده (شاعر ایرانی) ، ویشکا آسایش (بازیگر ایرانی) ، نیکو خردمند (هنرپیشه) ، سید علی طباطبایی (هنرپیشه) ، علی کریمی (فوتبالیست ایرانی) ، شیلا خداداد (بازیگر ایرانی) ، احسان علیخانی (مجری) ، بیژن مرتضوی (نوازنده و آهنگساز)،شاهرخ خان (هنرپیشه) ، یکتا ناصر (هنرپیشه) ، یانی (موسقیدان) ، گلبدین حکمتیار (از جنگ سالاران افغانستان) ، بیل گیتس (کار آفرین) و …

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
تصاویر جالب و زیبا که با دیدن آنها شگفت زده خواهید شد
تصاویری جالب از زن و شوهری که حرکات تارزان انجام دادند!
عکس ها و تصاویر راهپیمایی 22 بهمن سال 1395 – سری دوم
عکس ها و تصاویر راهپیمایی 22 بهمن سال 1395 – سری اول
آموزش ساخت انواع موشک های کاغذی جدید + عکس
زیباترین و آرام بخش ترین هتل روی آب + عکس
چهره های مشهور متولدین بهمن ماه را بشناسید
چهره های مشهور متولدین دی ماه را بشناسید
چهره های مشهور متولدین آذرماه را بشناسید
عکس های راهپیمایی روز 13 آبان در سراسر کشور
چهره های مشهور متولدین مهرماه را بشناسید
زیباترین نوشته های عاشقانه و با معنا
گزارش تصویری از مراحل هضم شدن قرص در معده
با این میوه های عجیب که تا به حال ندیده اید آشنا شوید

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه