با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید
خانه » با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید

با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید

65K بازدید
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵
Elina
0 دیدگاه
70

با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید

شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا

با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید  اجابت دعا ارتباط با خدا ارتباط مداوم با خدا استجابت دعا استغفار کردن اطمینان از اجابت دعا بد اخلاقی بد دلی بد زبانی برطرف کردن موانع استجابت دعا بلا بلا و مصیبت تاثیر مکان دعا در استجابت آن تاخیر در اجابت دعا تاخیر نمازهای واجب تضرع تقوا تقوا پیشه کردن توبه توبه کردن توسل به ائمه توسل به چهارده معصوم جلب خشنودی خدا چگونه دعا کنیم تا مستجاب شود خدا خدا را خواندن خدا را صدا زدن خداوند درخواست مدد درخواست نصرت درخواست یاوری دعا دعا از صمیم قلب دعا با حالت تضرع دعا با دلی شکسته دعا بدون عمل دعا بعد از نماز دعا به چه معنی است دعا در تاریکی شب دعا در سجده نماز دعا در سجده نماز وتر دعا در شبهای ماه رمضان دعا در قنوت دعا در نماز شب دعا در نماز شفع دعا کردن دعا کردن بدون عمل دعا کردن بعد از نماز دعا کردن در سجده نماز دعا کردن در سجده نماز وتر دعا کردن در قنوت دعا کردن در نماز شب دعا کردن در نماز شفع دعا کردن هنگام گرفتاری دعا کردن هنگام مشکلات دعا هنگام آسایش دعا هنگام گرفتاری دعا هنگام مشکلات دعای پنهانی دعای مؤمن دل پاک دورویی دوستی با دشمن ذی الحجه راز و نیاز راه دعا راه دعا از دیدگاه امام صادق رجب رقت قلب رنجاندن پدر و مادر روزه زمان دعا ستایش سجده نماز سجده نماز وتر سوء ظن سوء ظن به کسی شرایط استجابت دعا شرایط دعا شفیع قرار دادن ائمه شیطان صدقه صدقه دادن طینت ناپاک داشتن عبادت عدم اطمینان به اجابت دعا علل عدم اجابت دعا علل عدم اجابت دعاها از دیدگاه امیرالمومنین غسل توبه قرآن قنوت گرفتاری انسان گناه گناه کردن گناه مانع اجابت دعا گناهانی که مانع استجابت دعا می شوند لذت دعا لذت دعا و مناجات ماه‌ رمضان‌ مذهب و عرفان مستجاب نشدن دعا معنی دعا مفهوم دعا مقالات مذهبی مکان دعا مناجات موانع استجابت دعا نافرمانی از پدر و مادر نخواندن دعا در اول وقت نصرت نفاق نماز نماز شب نماز شفع نیایش یاوری

آیا با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنایی دارید؟

تا چه اندازه ای از شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آگاهی دارید؟

آیا می دانید شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا چیست؟

در این پست با شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا آشنا شوید.

در ابتدا در مورد مفهوم دعا و مقدمه ‏اى درخصوص آن سخن می گوییم:

مفهوم دعا: دعا به معنى «خواندن» است، خواندنى که به صورت نیایش و سرود و ستایش، یا خواستن و طلب و درخواست مَدَد و نصرت و یاورى.

انسان مرتبط با خدا مى‏ کوشد از طریق دعا (راز و نیاز و مناجات و عبادت) به خدا نزدیک شود. وقتى با کسى آشنا شدى و ارتباط پیوسته شما زمینه اعتماد را فراهم ساخت و از دوستان صمیمى او به شمار آمدى، در هنگام نیاز به خانه‏ اش می‏روى. شرط دوستى را به جا می آوری و میثاق و محبت را استوار میسازی. او نیز در را باز مى‏ کند و شما را در اندرون پذیرایى می‌نماید و مورد لطف و عنایت ویژه قرار خواهد داد. در ادامه با ما همراه باشید …

براى استجابت دعا نیز باید شرایطى را مهیا نمود و موانعى را برطرف ساخت. در ذیل به برخى از شرایط استجابت دعا و موانع استجابت دعا اشاره مى‏ شود:


الف: شرایط استجابت دعا

۱- ارتباط مداوم با خدا در هر حال:

یکی از شرایط استجابت دعا ارتباط مداوم با خدا در هر حالت و وضعیتی است. خداوند به پیامبرش دستور مى ‏دهد که «نفس خویش را در کمال شکیبایى در هر بامداد و شامگاه به دعا کردن و جلب خشنودى خدا وادار کن». (۱)

قرآن کسانى را که فقط در هنگام گرفتارى و مشکلات دعا مى‏ کنند، مورد نکوهش قرار داده است: «وقتى به انسان گرفتارى و غمى روى مى ‏آورد، ما را در هر حال (خواب و بیدارى، نشسته و ایستاده) بخواند و چون گرفتاریش را برطرف کنیم، برود (و از ارتباط خود با خدا از جهت کمیت و کیفیت بکاهد و گاهى قطع نماید، به گونه‏ اى که) گویى اصلاً ما را براى گرفتارى که به او رسیده بود، نخوانده است!». (۲)

امام صادق (ع) مى‏ فرماید: «کسى که پیش ‏دستى در دعا نکند و فقط در وقت نزول بلا دست به دعا بردارد، دعایش در آن وقت مستجاب نگردد و فرشتگان گویند: این آواز را نشناسیم». در روایت دیگرى آمده که «به او مى‏ گویند: تا امروز کجا بودى؟!». (۳)

در اصول کافى آمده که خداوند به حضرت داوود (ع) فرمود: «مرا در روزهاى خوش و آسایش یاد کن تا من دعاى تو را در روزهاى گرفتارى و سختى اجابت کنم». (۴)


2- دعا باید از صمیم قلب باشد

تمام ذرات وجود انسان یک چیزى را بخواهد و طلب کند و دل و زیانش با عمل و رفتارش هماهنگ باشد.


3- اعتماد به خدا و اطمینان به اجابت او

از شرایط استجابت دعا اعتماد به خدا و اطمینان به اجابت اوست. امام صادق (ع) فرمود: «خدا دعایى را که از دل غافل و بى خبر برخیزد، مستجاب نمى ‏کند پس وقتى دعا کنى، از عمق دل به او روى آور (و دلت را با زبانت همراه گردان) و سپس به اجابت دعایت مطمئن باش». (۵)


4- قطع امید از غیر خدا و امید و اطمینان به خداوند

امام صادق (ع) فرمود: «هرگاه یکى از شما بخواهد که هر چه از خدا درخواست مى‏کند، خدا به او عطا فرماید، باید از همه مردم ناامید و مأیوس گردد و هیچ امیدى جز به درگاه خدا نداشته باشد». (۶) او به نقطه‏اى از ایمان و توکل باید برسد که بداند همه قدرت‏ها و علل جهان تحت اراده و قدرت الهى قرار دارند.

پس از خدا بخواهد که اسباب و علل مادى و معنوى جهان را جهت صلاح و منفعت او قرار دهد.


5- دعا باید در کنار تلاش و تدبیر باشد.

پیامبر اکرم (ص) فرمود: «الداعى بلا عمل کالرامى بلا وتر؛ کسى که دعا مى‏ کند و به دنبال آن تلاش و عمل نمى‏ کند، مانند آن است که بى چله کمان تیر مى‏ اندازد». (۷)

دعا نمى ‏تواند جاى تلاش و برنامه ریزى در زندگى را بگیرد، بلکه مکمل آن مى‏ تواند باشد.


6- دعا باید با حالت تضرع و دلى شکسته باشد

از شرایط دعا این است که فرد در حالت تضرع و دل شکستگی باشد. امام صادق (ع) فرمود: «هرگاه دلتان شکست، دعا کنید، زیرا دل تا پاک و خالص نشود، شکسته نمى‏ شود». (۸)


7- مکان دعا در استجابت تأثیر دارد

از شرایط استجابت دعا مکان آن است مثلاً دعا در حرم امامان (ع) مخصوصاً حرم امام حسین (ع) و کنار خانه خدا به خصوص مقام حضرت ابراهیم (ع) و کنار حجرالاسود.


8- زمان دعا:

باید بدانید که زمان دعا از شرایط استجابت دعاست. دعاى پنهانى و در تاریکى شب زودتر به اجابت مى‏ رسد، مخصوصاً در قنوت یا سجده نماز «وتر» که بعد از خواندن هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع خوانده مى‏ شود. (۹)

قرآن مى‏ فرماید: «پروردگار خود را به حالت تضرع و تذلل و در پنهانى و خفا بخوانید».

دعا در شب‏هاى ماه رمضان و رجب و دهه اول ذى‏ الحجه و غیر آن دعا را به اجابت نزدیک مى‏ کند.


9- توسل به چهارده معصوم (ع) و آن‏ها را بر پایه آیه شریفه «وابتغوا الیه الوسیله» وسیله و شفیع قرار دادن.


10- غسل توبه نماید، سپس با وضو چهار رکعت نماز بخواند در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و سه مرتبه توحید و یک مرتبه سوره «الناس» و یک مرتبه «فلق» را بخوانید. بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفرالله ربى و اتوب الیه و بعد از هفت مرتبه «لا حول و لا قوه الا بالله العلى العظیم» سپس بگویید: یا عزیز یا غفار اغفرلى ذنوبى و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانه لا یغفر الذنوب الا انت.» (۱۰)

به این ترتیب شخص در جاده دعا قرار مى‏ گیرد و باید مراقب باشد تا راه دعا را درست بپیماید، و به بیراهه نرود. نشانى راه دعا را ذکر خواهیم کرد.


ب: موانع استجابت دعا

یکی از موانع استجابت دعا گناه است. امام على (ع) مى‏ فرماید: «المعصیه تمنع الاجابه؛ (۱۱) گناه مانع اجابت دعا است».

گناهان سه نوع تأثیر منفى در دعا مى ‏گذارند:


1- لذت دعا و مناجات را سلب مى ‏کنند.

انسان دعا مى‏ کند، اما لذت نمى‏ برد و رقت قلب پیدا نمى ‏کند.


2- مانع استجابت دعا مى‏ شوند.


3- توفیق دعا کردن یا شرکت نمودن در مجالس دعا را از انسان سلب مى‏ کنند.

برخى از گناهان در عدم اجابت دعا تأثیر بیشتر دارند که در ذیل به نمونه ه‏اى از آن‏ها اشاره مى‏ کنیم.

امام سجاد (ع) فرمود: «گناهانى که مانع استجابت دعا مى‏ شوند، عبارتند از: بددلى و سوءظن به مؤمنان و کارهاى آنان؛ طینت و درونى ناپاک داشتن؛ نفاق و دورویى با برادران و خواهران ایمانى؛ عدم اطمینان به اجابت دعا؛ تاخیر نمازهاى واجب (و نخواندن آن در اول وقت فضیلت) آن که وقت آن بگذرد؛ بدزبانى و فحاشى و اهانت کردن؛ نزدیک نشدن به خدا به وسیله صدقه و کارهاى نیک». (۱۲)

نیز فرمود: «از جمله گناهانى که مانع استجابت دعا مى‏ گردد، نافرمانى و رنجاندن خاطر پدر و مادر است». (۱۳)

در برخى از روایات، بد اخلاقى سبب باز گرداندن دعا معرفى شده است.


علل عدم اجابت دعاها از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع)

مردى به حضرت عرض کرد: خداوند مى‏ فرماید: «ادعونى استجب لکم» پس چرا ما دعا مى‏ کنیم، ولى اجابت نمى‏ شود، حضرت فرمود: چون دل‏هاى شما در هشت مورد خیانت و بى وفایى کرد:

۱- از موانع استجابت دعا این است که خدا را شناختید، ولى حقش را آن گونه که بر شما واجب بود، ادا نکردید. از این رو آن معرفت به کار شما نیامد.


2- به پیامبر خدا ایمان آوردید، ولى در عمل با سنت و روش او مخالفت کردید، پس ثمره ایمان شما چه شد؟


3- کتاب خدا (قرآن) را خواندید، ولى در عمل با آن مخالفت کردید.


4- گفتید ما از آتش دوزخ مى ‏ترسیم، ولى در همه حالات به واسطه گناهان خود به سوى جهنم مى‏ روید.


5- گفتید ما به بهشت تمایل و رغبت داریم، ولى کارهایى انجام مى ‏دهید که شما را از بهشت دور مى‏ سازد.


6- نعمت‏هاى خدا را استفاده مى‏ کنید، ولى شکر و سپاس گزارى نمى‏ کنید.


7- خداوند فرمود: شیطان دشمن شما است، شما نیز او را دشمن گیرید. (۱۴) شما به زبان او را لعن مى‏ کنید، ولى در عمل با او دوستى مى‏ نمایید و از او اطاعت مى‏ کنید.


8- یکی از موانع استجابت دعا این است که عیب‏هاى مردم را برابر دیدگان‏تان قرار دادید و عیب‏هاى خود را پشت سرانداختید، در نتیجه کسى را ملامت مى‏ کنید که خود به ملامت سزاوارتر از او هستید.

با این وضع چه دعایى از شما مستجاب گردد، در صورتى که شما راه‏ها و درهاى دعا را به روى خود بسته‏ اید؟!

«پس تقوا پیشه کنید؛ کارهایتان را اصلاح کنید؛ امر به معروف و نهى از منکر کنید تا خدا دعایتان را مستجاب کند. (۱۵)


راه دعا از دیدگاه امام صادق (ع)

شخصى خدمت امام صادق (ع) عرض کرد: دو آیه در قرآن است که تأویل و معناى آن را نمى‏ دانم. یکى «ادعونى استجب لکم» است، که ما هر چه دعا مى‏ کنیم، اجابت نمى‏ شود. حضرت فرمود: «من سر عدم اجابت دعایتان را به شما مى‏گویم. اگر تو خدا را در آن چه دستور فرموده اطاعت کنى و آن گاه او را بخوانى، دعایت را اجابت مى‏ کند، ولى تو با (دستورهاى) او مخالفت کرده، نافرمانى ‏اش مى‏ کنى. او نیز اجابت نمى‏ کند. با این حال، اگر خدا را از راهش بخوانى – اگر چه گناهکار باشى – خدا دعایت را مستجاب مى‏ کند».

آن شخص پرسید: راه دعا چیست؟ فرمود: «نماز (۱۶) که خواندى، ابتدا تمجید کرده، او را به بزرگى مى ‏ستایى و به هر نحو که مى‏ توانى، حمد و ستایش مى‏ کنى، سپس بر پیامبر (ص) و آلش درود مى‏ فرستى و به تبلیغ رسالتش گواهى مى‏ دهى، و بر ائمه هدى سلام مى‏ دهى، آن گاه نعمت‏هاى خدا را بر خود مى ‏شمارى و او را به خاطر آن‏ها ستایش و شکر مى‏ کنى. بعد به گناهان خود یکایک اعتراف مى‏ کنى و هر کدام را که به یاد دارى، اقرار مى ‏نمایى. هر کدام را به خاطر ندارى، به طور سربسته به زبان مى‏ آورى و از همه گناهان به درگاه خدا توبه مى‏ کنى و تصمیم مى‏ گیرى که دیگر گناه نکنى و از روى پشیمانى و صدق نیت و خلوص، و در بیم و امید از آن‏ها استغفار و طلب آمرزش مى‏ کنى، سپس مى‏ گویى: «اللهم انى أعتذر الیک من ذنوبى و استغفرک و أتوب الیک فأعنى على طاعتک و وفّقنى لما اوجبت علىّ من کل ما یرضیک فانى لم أر أحداً بلغ شیئاً من طاعتک الا بنعمتک علیه قبل طاعتک، فأنعم علىّ بنعمه أنال به رضوانک و الجنهَ. بعد از رعایت این مراتب، حاجت خود را بخواه، که امیدوارم خدا ناامیدت نکند و حاجتت را برآورد». (۱۷)


چند تذکر:

۱- گاهى با وجود تمام شرایط دعا، دعا مستجاب نمى‏ شود، چون به مصلحت ما نیست، یعنى چیزى را طلب مى‏ کنیم که به سود ما نیست، اگر چه مى‏ پنداریم به نفع ما و خیر است. (۱۸)


2- گاهى دعا مستجاب مى‏ شود، ولى از روى مصالحى تحقق عملى آن به تأخیر مى‏ افتد، حتى ممکن است تا بیست سال طول بکشد تا محقق گردد.


3- در روایت است خداوند وقتى بنده‏ اى را دوست داشته باشد، اجابت دعاى او را به تأخیر مى‏ اندازد تا بنده ‏اش با او راز و نیاز گوید.

از این رو مؤمنان ثابت قدم هیچ گاه از تکرار دعا مأیوس نمى ‏شوند، بلکه مى ‏گویند:

دست از طلب ندارم تا کام من برآید یا جان رسد به جانان یا جان ز تن درآید


4- گاهی اجابت دعاها در آخرت به صورت پاداش نمایان می شود و در دنیا خواسته اش بنابر مصالحی داده نمی شود. اگر کسی بداند خداوند در عوض عدم اجابت دعا در دنیا، چه پاداشی برای او در آخرت در نظر گرفته است، هرگز نا امید نمی شود. امام صادق (ع) می فرماید: «روز قیامت خداوند متعال می فرماید: ای بنده من!‌ تو مرا خواندی و من اجابتت را به تأخیر انداختم. اکنون ثواب و پاداش تو چنین و چنان است. پس مؤمن آرزو می کند که کاش هیچ دعایی از او در دنیا اجابت نمی شد، برای آن ثواب و پاداش نیک که می بیند». (۵)

از روایات استفاده می شود که هیچ دعایی بی اثر نیست و هر دعایی در دنیا و آخرت تأثیر مناسب خود را دارد.

امام سجاد (ع) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: یا برای او در آخرت ذخیره می گردد ، یا در دنیا برآورده می شود ، یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی می گرداند». (۶)

علاوه بر مطالب یاد شده، همیشه به این نکته توجه داشته باشید که نماز و روزه و دعا و غیره، مطلوبیت ذاتی دارند و فلسفه دعا تنها بر آوردن حوائج به ویژه خواسته های دنیوی نیست، بلکه خود دعا و مناجات با خدا،‌ صرف نظر از اجابت یا عدم اجابت، ارزش دارد و به اصطلاح طلب مهم تر از مطلوب است. (۷)


پى ‏نوشت‏ ها:

۱- کهف (۱۸) آیه ۲۸٫

۲- یونس (۱۰) آیه ۱۲٫

۳- اصول کافى، ج ۴، ص ۲۱۹٫

۴- بحارالانوار، ج ۹۳، ص ۳۸۱٫

۵- بحارالانوار ج ۹۳، ص ۳۰۵٫

۶- عده الداعى، ص ۹۷٫

۷- عده الداعى، ص ۹۷٫

۸- مکارم الاخلاق، ص ۳۱۵٫

۹- پیامبر (ص) فرمود: «براى خدا منادى هست که هنگام سحر ندا مى‏ کند: آیا دعا کننده ‏اى هست تا اجابت نمایم؟ آیا استغفار کننده ‏اى هست تا مورد بخشش قرار دهم؟ آیا درخواست کننده ‏اى هست تا به او عطا نمایم؟» رساله «لقاءالله»، میرزا جواد آقا ملکى تبریزى، ص ۱۱۹٫

۱۰- همان، ص ۸۷٫

۱۱- غررالحکم، ترجمه محمد على انصارى، ج ۱، ص ۳۲٫

۱۲- معانى الاخبار، ص ۲۷۱، به نقل از کیفر گناه و عواقب آن، سید هاشم رسولى محلاتى.

۱۳- همان، ص ۲۷۰٫

۱۴- مؤمن (۴۰) آیه ۶۰٫

۱۵- بحارالانوار، ج ۹۳، ص ۳۷۶ و ۳۷۷٫

۱۶- غسل و نماز توبه به کیفیتى که ذکر شد.

۱۷- فلاح السائل، ص ۳۸ و ۳۹٫

۱۸- قرآن کریم در این مورد مى ‏گوید: «چه بسا چیزى را خوش ندارید، حال آن که خیر و منفعت شما در آن است و یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آن که شر و ضرر شما در آن است. خدا مى‏ داند، ولى شما نمى‏ دانید». سوره بقره، آیه ۲۱۶٫

۵- همان، ص ۲۴۷٫

۶- تحف العقول، ص ۲۰۲٫

۷- مصباح یزدی، بر درگاه دوست، ص56

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

7 کار قبل از رابطه جنسی که باعث افزایش صمیمیت با همسر می شود
نکته های مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان و خانم ها
چگونه تشخیص دهید سازگاری جنسی با همسر آینده تان دارید یا خیر؟
با علائم و خصوصیات مردهای هوسباز آشنا شوید
به همسر فعلی خود درباره رابطه های جنسی گذشته چه بگوییم!؟
آموزش کلمات صحیح برای به دست آوردن دل خانم ها
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
با اشتباهات نابود کننده رابطه جنسی آشنا شوید
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
خصوصیات زنانی که باعث کاهش میل جنسی مردان می شوند
ویژگی هایی که بیشتر در مردان مستعد خیانت کردن دیده می شود
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

دانلود بیانیه گام دوم انقلاب