بسیج و رسانه ها
  • خانه » بسیج و رسانه ها

بسیج و رسانه ها

51K بازدید
جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۱
Admin

بسیج و رسانه هابسیج و رسانه ها

 نویسنده: سیدمرتضی نبوی
برای اینکه رابطه بسیج و رسانه را کشف کنیم ابتدا نظری به بسیج و ماموریت های اصلی آن می اندازیم و سپس نقش رسانه را مرور می کنیم تا رابطه این دو و تأثیر و تأثرشان بر یکدیگر آشکار شود.

ماموریت های بسیج
انسان وقتی با مفهوم بسیجی برخورد می کند و مصادیق آن را در جامعه اسلامی مشاهده می کند، با اندکی تعمق به واژه «بعثت» در قرآن کریم راه می یابد. آیا به نظر شما بسیجی در فرهنگ انقلاب اسلامی، آن انسان مبعوث و برانگیخته ای نیست که برای خود رسالت الهی قائل است. اگر چنین است به چند آیه کریمه از قرآن مراجعه می کنیم تا ماموریت های بسیج را استخراج کنیم.
سوره بقره آیه 129
ربنا و ابعث فیهم رسولامنهم یتلو علیهم آیاتک و یعلمهم الکتاب و الحکمه و یزکیهم انک انت العزیز الحکیم
حضرت ابراهیم در دعای خود به درگاه احدیت از او درخواست می کند که در بین موحدان رسولی را مبعوث کند تا ماموریت های زیر را انجام دهند:
1- نشانه ها و آیات خدا را بخوانند و به سمع مردم برسانند.
2- کتاب خدا (قرآن) را تعلیم نمایند.
3-حکمت (تصمیم گیری در هر زمینه) را آموزش دهند.
4- آنها را پاک نمایند (به حیات طیبه برسانند.)
سوره آل عمران آیه 164
لقد من الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولامن انفسهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین
خداوند با بعثت رسول (ص) بر مومنان منت نهاده تا برای نجات آنها از گمراهی آشکار، آیات الهی را بر آنها بخوانند، آنها را تزکیه کنند و به آنها کتاب و حکمت تعلیم نمایند.
سوره جمعه آیه 2
هو الذی بعث فی الامیین رسولامنهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین
این آیه هم همان ماموریت های دو آیه قبلی را به عنوان هدف از بعثت رسول بیان می کند.

بسیج و حضرت امام (ره)
حضرت امام (ره) در آخرین پیام خود (67/9/2) ماموریت های زیر را برای بسیج برشمرده اند:
بسیج شجره طیبه است
بسیج معراج اندیشه پاک اسلامی است
یکی از ضروری ترین تشکل ها، بسیج دانشجو و طلبه است.
فرزندان بسیجی ام پاسدار اصول تغییر ناپذیر «نه شرقی و نه غربی» باشند.
باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند.
بدون آمریکا و شوروی می شود به زندگی مسالمت آمیز توام با صلح و آزادی رسید.

بسیج و رهبر معظم انقلاب اسلامی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای بسیج دانشجویی با معظم له (86/3/15) فرمودند:
بسیج به معنای فرد یا مجموعه آماده برآوردن نیازهای انقلاب است، بسیجی کمر بسته اسلام و انقلاب است.
اهمیت بسیج در داشتن یک درک متعالی از مسائل کشور و مسائل جهان است.
بسیج باید جلوتر از همه وارد عرصه علم بشود و عرصه های علم، فناوری و نوآوری های علمی را تصرف کند. یکی دیگر از نیازهای عمده شما مسئله اخلاق و معنویت است.

بسیج و قانون
در ماده 35 اساسنامه واحد بسیج مستضعفان (مصوب 61/6/15 مجلس شورای اسلامی) هدف از تشکیل بسیج، «ایجادتوانایی های لازم در کلیه افراد معتقد به قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی» ذکر شده است.
در قسمتی از ماده 36 اساسنامه ماموریت های زیر برای بسیج تعریف گردیده است:
تعلیم و تربیت در زمینه های عقیدتی، سیاسی و تخصص های مورد نیاز
نتیجه- با مشاهده بیانات حضرت امام، مقام معظم رهبری و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی نتیجه می گیریم که رسالت بسیجیان ایران و جهان اسلام، همان رسالتی است که قرآن کریم برای رسول گرامی اسلام تبیین فرموده است و به تعبیر امام راحل به «ایجاد حکومت بزرگ اسلامی» منجر می شود.

ماموریت رسانه ها
در این مورد هم ابتدا به سراغ قرآن کریم می رویم. ماموریت مشترک همه انبیا (ص) رساندن پیام خدا به مردم می باشد. برای این منظور قرآن از کلمه (تبلیغ) استفاده کرده است. تبلیغ از ریشه (ب ل غ) است. مفردات راغب اصفهانی در توضیح این واژه قرآنی چنین می نویسد: بلغ، بلوغ و بلاغ به معنای رسیدن به دورترین مقصد چه از نظر مکانی، چه از نظر زمانی و چه از نظر هر امری از امور مورد نظر، می باشد، به طوری که انسان بر آن اشراف پیدا کند. بلاغ به معنی تبلیغ است. مثل آیه (هذا بلاغ للناس.) بلاغ به معنای (کفایت) نیز می باشد. گفته می شود (بلغته الخبر و ابلغته) یعنی خبر را به او رساندم و ابلاغ کردم. «بلاغت» در مورد کلامی به کار می رود که هم ذاتا رسا باشد، هم از نظر معنی صحیح باشد، هم مطابق معنای مقصود و مورد نظر باشد و هم از صداقت برخوردار باشد، به عبارت دیگر از نظر گوینده و شنونده دارای اعتبار باشد، یعنی همان امری را که گوینده قصد می کند، شنونده هم آن را بپذیرد.»
با توضیح کلمه تبلیغ به دو آیه قرآن مجید اشاره می شود:
سوره مائده آیه 67
یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس ان الله لایهدی القوم الکافرین
«ای رسول! آنچه از جانب پروردگارت به تو نازل شده آن را تبلیغ کن (یعنی با بهترین شیوه، شفاف، رسا، صحیح و کامل به منتهای مقصد و مقصود برسان) و اگر چنین نکنی، ماموریت خدایی را به انجام نرسانده ای، خدا در این باره حافظ تو می باشد و کافران را هدایت نمی کند.»
سوره احزاب آیه 39
الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لایخشون احدا الاالله و کفی بالله حسیبا
(پیامبران)، کسانی هستند که ماموریت های الهی را تبلیغ می کنند (کاملابه مقصد می رسانند) و از او خشیت (خوف قلبی) دارند و از احدی جز خدا باکی به دل راه نمی دهند و خداوند برای محاسبه کافی است.

رسانه ها و دیگران
انحصار رسانه ای – بن باگدیکیان در کتاب «انحصار نوین رسانه ای، ناشر روایت فتح، »1385 می نویسد: «امروزه استراتژی شرکت های بزرگ رسانه ای داشتن سهام های عظیم و عمده در همه رسانه هاست؛ از روزنامه گرفته تا استودیوی فیلمسازی. این استراتژی به این کمپانی ها و هدایت کنندگانشان قدرت ارتباطی عظیمی داده که در طول تاریخ هیچ حاکم مطلق یا حکومت دیکتاتوری نظیرش را تجربه نکرده است. دنیای کنونی در دست این معدود بنگاه اقتصادی قدرتمند و انحصارطلب است که تمام مردم را با اخبار، تصویر، اصوات و مکتوباتشان بمباران می کنند. این دنیایی است که تمام نوزادان ما اکنون در آن متولد می شوند؛ دنیای رسانه های گروهی.
«انحصار نوین رسانه ای» تلاشی است برای توصیف ماهیت، تاثیر و بازیگران این دنیای جدید و نحوه تکامل و پیشرفت حیرت انگیزشان در زمانه ما.
نظریه رسانه ها – امروز کتاب های زیادی در مورد نظریه رسانه ها نوشته شده است که در آن به تاریخچه ارتباطات همگانی، نظریه جامعه انبوه، نظریه های ایدئولوژی ، نظریه گفتمان، اقتصاد رسانه ها، مسئله مخاطب، آموزش شهروندان، پیام، رسانه های سرد و گرم، انرژی پیوند ها، امپراتوری های کاغذ، مطبوعات، افشاگری حساب شده به عنوان یک شکل حکومتی، عصر خواستن برای انجام دادن، سینما، جهانی پیچیده در حلقه، تلویزیون، غول خجالتی، نبرد آیکون ها و … پرداخته اند.
دیپلماسی رسانه ای – امروزه به تحلیل رابطه رسانه ها و سیاست خارجی می پردازند، دیپلماسی رسانه ای را به عنوان ابزار سیاست خارجی مطرح می کنند، نقش دیپلماسی رسانه ای را در عصر جهان وطنی بررسی می کنند و معضلات سخت افزاری و نرم افزاری دیپلماسی رسانه ای را به تحلیل می نشینند.
رسانه و ثبات سیاسی – اجتماعی- امروز نقش رسانه ها در ثبات یا بی ثباتی نظام های سیاسی انکار ناپذیر است. وحدت و امنیت ملی سخت تحت تاثیر رسانه ها است. رسانه ها امروز کارکرد امنیتی دارند. اینترنت در بسیاری از خانه ها، مغازه ها و بنگاه ها حضور دارد و برای آزادی اطلاع رسانی و حتی تجارت حدی نمی شناسد. علاوه بر آن رسانه ها در زندگی روزمره، دین، فرهنگ، مردمسالاری، آموزش، اخلاق، اقتصاد، سیاست، سنت، تجدد، سازمان های بین المللی، منطقه ای و محلی نقش تاثیرگذار دارد و از آنها تاثر می پذیرد. یکی از خطرات جهانی، امپراتوری صهیونیسم بر رسانه های پر قدرت جهان است.
رسانه ها و جهانی سازی – امروز گسترش رسانه ها و شبکه های جهانی ارتباطات را شاخص ترین نشانه جهانی شدن معرفی می کنند. اگر فکری، ایده ای و فرهنگی بخواهد جهانی شود و تاثیر گذار باشد باید از طریق «رسانه ها» منتقل و به مقصد برسد.

نتیجه گیری
اگر بسیج رسالت و ماموریت جهانی دارد،که دارد می خواهد پیام بسیج مستضعفان را تبلیغ کند، می خواهد برای «ایجاد حکومت بزرگ اسلامی» زمینه سازی کند، اراده کرده است اندیشه پاک اسلامی را به معراج برساند، در نظر دارد مرام و حکمت بسیجی را در جهان تعلیم کند، نیاز به پیشرفته ترین، گسترده ترین و با نفوذترین رسانه ها در سطح ایران و جهان دارد.

منبع: روزنامه رسالت

گردآوری ،ویرایش و تنظیم : سایت فرهنگی تفریحی فارسی مد