ویژه نامه شهادت امام محمد باقر [ع] به همراه تصاویری از بقیع
خانه » ویژه نامه شهادت امام محمد باقر [ع] به همراه تصاویری از بقیع

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر [ع] به همراه تصاویری از بقیع

95K بازدید
پنج شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۰
Admin
0 دیدگاه
1K

 ویژه نامه شهادت امام محمد باقر [ع] به همراه تصاویری از بقیع

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر (ع)

به همراه شرح کرامات امام محمد باقر (ع)

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر (ع) | Www.FarsiMode.Com

از کف برنت صبر و نماندش دگر قرار      دین شد تهی ز مخزن اسرار کردگار

از ضعف بر حبین منیرش عرق نشست      ارکان پنجمین امامت ز هم شکست

گاهی زبان به ذکر حق و گه شدی به هوش      از دل کشیده آه شرربار و شد خموش

سالروز شهادت ابوجعفر محمد بن علی (علیه السلام) امام پنجم از ائمه اثنی عشر (علیهم السلام) و هفتمین معصوم از چهارده معصوم (علیهم السلام) را محضر مبارک ولیعصر ارواحنا له الفداء که در کنار مزار بی زائر آن امام معصوم به سوگ نشسته اند، تسلیت می گوییم. …

مادر او حضرت فاطمه دختر امام حسن مجتبی (علیه السلام) است که مکنی به ام عبد الله یا ام الحسن بود و با این ترتیب آن حضرت هم از جانب مادر و هم از جانب پدر فاطمی و  علوی بوده است، لقب ایشان به دلیل دانش بیکران باقر یا باقر العلوم بوده است …

شهادت امام محمدباقر ویژه نامه شهادت امام محمدباقر

شیخ صدوق و شیخ طوسی در امالی خود روایت کرده اند که رسول الله (صلی الله علیه و آله) آن حضرت را باقر نامید و به جابر بن عبد الله انصاری فرمود: « ای جابر زمان یکی از اولاد مرا که از فرزندان حسین است درک خواهی کرد، او هم نام من است و علم را با مهارت بسط میدهد و میشکافد، وقتی او را دیدی سلام مرا به او برسان».

شخصیت اخلاقی:

در گفتار راستگو ترین و در دیدار گشاده رو ترین و در بذل جان در راه خدا بخشنده ترین و در اخلاق متواضع ترین مردمان بود.از خوف خدا بسیار میگریست و هنگام مشکلات اهل بیت را جمع میکرد و با هم به ذکر و استغفار میپرداختند. قسمت عمده درآمد خود را در راه خدا انفاق می فرمود و خود مانند غلامانش در مزرعه کار میکرد. در زهد و فضل و تقوی و آشنایی با رموز قرآن و سنت و تفسیر و احکام شرع سرآمد همگان بود …

 

اصحاب امام باقر (علیه السلام)

آوازه علوم و دانش امام باقر (علیه السلام) چنان اطراف و اکناف پیچیده بود که ملقّب به باقرالعلوم; یعنی شکافنده دانش ها گردید. در مکتب امام ابوجعفر باقر العلوم -که درود فرشتگان بر او- شاگردانی نمونه و ممتاز پرورش یافتند که اینک به نام برخی از آنان اشاره می ‏شود:

1- ابان بن تغلب: او محضر سه امام – امام زین العابدین، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام – را درک نمود . ابان از شخصیتهای علمی عصر خود بود و در تفسیر، حدیث، فقه، قرائت و لغت تسلط بسیاری داشت. والایی دانش ابان چنان بود که امام باقر علیه السلام به او فرمود: در مسجد مدینه بنشین و به رای مردم فتوا بده، زیرا دوست دارم، مردم فردی چون تو را در میان شیعیان ما ببینند.

2- زراره: دانشمندان شیعه از میان شاگردان امام باقر و امام صادق علیهما السلام، شش تن را فقیه تر می شمرند  که زراره یکی از آنها است. از امام صادق نقل است که فرمود: اگر “برید بن معویه”، “ابوبصیر”، “محمد بن مسلم” و “زراره ” نبودند، آثار پیامبر (معارف شیعه) از میان می رفت، آنان بر حلال و حرام خدا امین هستند. باز فرمود: برید، زراره، محمد بن مسلم و احول در زندگی و مرگ نزد من محبوبترین مردمان هستند.

3- کمیت اسدی: شاعری سر آمد بود و زبان گویایش در دفاع از اهل بیت، اشعاری پر مغز می سرود. اشعارش چنان کوبنده و رسواگر بود که پیوسته از طرف خلفای اموی تهدید به مرگ می شد.

4- محمد بن مسلم: فقیه اهل بیت و از یاران راستین امام باقر و امام صادق علیه السلام بود. چنان که گفته شد، امام صادق او را یکی از آن چهار تن به شمار آورده که آثار پیامبر به وجودشان پا برجا و باقی است.

 

شخصیت علمی:

بی تردید چنان که بسیاری از علمای اهل سنت، نیز گفته اند، امام باقر علیه السلام در زمان حیات خویش شهرت فراوانی داشته و همواره محضر او از دوست دارانش، از تمامی بلاد و سرزمینهای اسلامی، پر بوده است. موقعیت علمی ایشان، به مثابه شخصیتی عالم و فقیه، به ویژه به عنوان نماینده علوم اهل بیت، بسیاری را وا می داشت تا از محضر او بهره گیرند و حل اشکالات علمی و فقهی خود را از او بطلبند. در این میان، اهل عراق که بسیاری از آنان شیعه بودند بیش از دیگران مفتون شخصیت آن حضرت شده بودند. مراجعه کنندگان، خضوعی خاص نسبت به شخصیت علمی امام داشتند چنان که عبدالله بن عطای مکی گوید: علما را در محضر هیچ کسی کوچکتر از زمان حضور در محضر امام باقر علیه السلام ندیدم. حکم بن عینیه با تمام عظمت علمی اش در میان مردم، در برابر آن حضرت مانند دانش آموزی در مقابل معلم خود به نظر می رسید.

 

دوران زندگی و شهادت ایشان:

امام باقر (علیه السلام) با پنج خلیفه از خلفای بنی امیّه معاصر بود که عبارتند از: ولید بن عبد الملک (96 ق) و سلیمان بن عبد الملک ( 99 ق) و عمر بن عبد العزیز (101 ق) و یزید بن عبد الملک (107ق) و هشام بن عبد الملک ( 125 ق) معاصر بوده است. و همه آنان جز عمر بن عبدالعزیز در ستمگری و استبداد و خودکامگی دست کمی از نیاکان خود نداشتند و پیوسته برای امام باقر (علیه السلام) مشکلاتی فراهم می نمودند.
ولی در عین حال، او از طریق تعلیم و تربیت، جنبشی علمی به وجود آورد و مقدّمات تأسیس یک مرکز علمی اسلامی را در دوران امامت خود پی ریزی کرد که در زمان فرزند بزرگوارش امام جعفر صادق (علیه السلام) به نتیجه کامل رسید.

وجود مقدس امام باقرعلیه السلام و روش و حرکات او در مدینه، گرچه مبارزه‏ی رو در رو و علنی با دستگاه طاغوتی هشام نبود، ولی همه‏ی آن برنامه ‏ها نشانه‏ی یکنوع مخالفت با آن دستگاه بود، سرانجام هشام تصمیم گرفت تا آن حضرت را از مدینه به شام تبعید کند. مامورین، آن حضرت را با پسرش امام صادق ‏علیه السلام از مدینه به شام آوردند و برای اهانت به مقام آن حضرت سه روز به او اجازه‏ی ورود به نزد هشام ندادند، و حتی آن‏ها را در اردوگاه غلامان جای دادند هشام بن عبدالملک به درباریان خود گفت: وقتی که محمد بن علی ‏ امام باقر (علیه السلام) وارد مجلس شد، نخست من او را سرزنش می ‏کنم، وقتی که سکوت کردم شما به اتفاق او را سرزنش کنید. بعد از آن اتفاق هشام دستور داد آن حضرت را به زندان افکندند. ولی طولی نکشید که روش آن حضرت در زندان، همه‏ی زندانیان را به سوی او جلب کرد، جریان را به هشام گزارش دادند، سرانجام هشام دستور داد آن حضرت را تحت نظر به سوی مدینه باز گرداندند.

آنچه مسلم است این است که امام باقرعلیه السلام با طرح مرموز و مخفیانه‏ ی هشام بن عبدالملک، مسموم شده و به شهادت رسید، ولی عامل و چگونگی آن به روشنی مشخص نیست. بعضی می‏نویسند: ابراهیم ‏بن‏ ولید بن یزید بن عبدالملک (پسر برادر زاده‏ی هشام) آن حضرت را مسموم نمود.  و بعضی می‏نویسند: زید بن حسن به دستور هشام، زهر را به زین اسب مالید و اسب را به حضور امام باقر آورد، و اصرار کرد که آن حضرت بر آن سوار گردد، آن حضرت ناگزیر بر آن سوار شد و سرانجام به شهادت رسید. آن حضرت ساعات آخر عمر، کفنهای خود را که پارچه سفیدی که با آن احرام به جا آورده بود مشخص نمود.

سرانجام، امام باقر (علیه السلام) که پیوسته مورد خشم و غضب خلیفه وقت، هشام بن عبدالملک بود، در روز دوشنبه 7 ذیحجّه سال 114 هجری قمری در 57 سالگی به شهادت رسید. بدن مطهر آن دریای بیکران دانش خدایی در خاک بقیع، در کنار پدر و جد بزرگوارش امام حسن مجتبی و امام سجاد علیهما السلام به خاک سپرده شده است.

سخنانی از آن بزرگوار:

1 – همانا خداوند عز و جل نگاه دارد بوسیله تقوی بنده را از آنچه عقلش بدان دسترسی ندارد.
2 – بردباری جامه شخص دانا و عالم است مبادا خود را از آن برهنه کنی.
3 – خدا بر خویش مهرورزی را لازم کرده و رحمت او بر خشمش پیشی جسته  و از روی راستی و درستی به انجام رسیده، پس چنان نیست که خداوند به بندگان خشم آغاز کند پیش از آنکه آنان او را به خشم آورند…
4- هر ملتی که کتاب خدا را به پشت سر انداخته خدا نیز علم کتاب را از آنها بگیرد …
5- حریص بر دنیا، همچون کرم ابریشم است که هر چه پیله را بر خود بیشتر بپیچد، بیرون آمدنش مشکل تر می شود.

کرامات امام محمدباقر علیه السلام:

به برخی از کرامات آن حضرت که در کتابهای معتبر شیعه آمده اشاره می‌ شود:

1. جابر جعفی نقل می‌کند که با حضرت همسفر حج بودم که در راه پرنده قمری بر کجاوه نشست و صدا می‌ نمود من خواستم او را بگیرم حضرت فرمود جابر او را نیازار به ما پناه آورده. او از ماری شکایت می‌کند که جوجه‌های او را می‌خورد می‌خواهد تا من دعایش کنم از شر او ایمن شود… راه را ادامه دادیم. آن حضرت از کجاوه پیاده شد و به سوی ریگ زاری رفت و ریگ‌ها را کنار زد از زیر سنگی چشمه‌ای جوشید از آب آن سیراب شده و وضو گرفتیم… هنگام صبح به نخلستانی رسیدیم نزدیک نخل خشکی رفت و فرمود ای نخل… ما را اطعام کن نخل سبز شد و کج شد پر از خرما که ما از آن سیر خوردیم. (حر عاملی، اثبات الهداه، تهران، مکتبه الاسلامیه، ج5، ص302)

2. ابوبصیر روایت کرده به حضرت عرض کردم من شیعه و دوست شما هستم و نابینا و ناتوان، بهشت را برای من ضامن شوید… دست به چشم من کشید بینا شدم و همه ائمه را در حضور آن حضرت مشاهده کردم و سپس گفت به دور نگاه کن به خدا جز سگ و خوک و میمون ندیدم دست بر چشم من کشید دوباره به حالت اول برگشتم. (همان، ص 303)

3. ابوبصیر نقل می‌کند حضرت باقر ـ علیه‌السلام ـ به من فرمود وقتی به کوفه برگردی پسری برای تو متولد می‌شود و او را عیسی می‌نامی و پسر دیگری که او را محمد می‌نامی که آنها از شیعیان ما هستند… برگشتم هر دو واقع شد. (همان، ص 305)

4. و همو نقل می‌کند حضرت روزی وارد مسجد شد جوانی با صدای بلند می‌خندید حضرت فرمود در مسجد می‌خندی در صورتی که پس از سه روز از اهل قبور خواهی شد. چون روز سوم شد مرد و آخر روز به خاک رفت. (همان، ص 305)

5. قطب راوندی از ابوبصیر نقل می‌کند با امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ وارد مسجد شدیم حضرت به من (ابوبصیر) فرمود: از مردم بپرس که آیا ابوجعفر را می‌بینید از هر کس پرسیدم گفت نه! تا آنکه ابوهارون مکفوف (نابینا) داخل شد حضرت فرمود از او بپرس، پرسیدم گفت: آیا آن حضرت نیست که ایستاده: گفتم از کجا فهمیدی پاسخ داد چگونه نبینم در حالیکه آن حضرت نوری است درخشنده. (شیخ عباس قمی، منتهی الآمال، قم، هجرت، چاپ اول، 1366ش، ج2، ص190)

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر

بحران فرهنگی عصر امام باقر علیه‌ السّلام

امور فرهنگی زمینه‌ساز پایه‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی جامعه است، به همین روی فرهنگ از عناصر اساسی هر جامعه محسوب است.

بحران‌های فرهنگی عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ هم ویژگیهای خاصی دارد. گرچه برخی و قسمتی از بحران فرهنگی این عصر ریشه درگذشته دارد. اکنون به بحران‌های فرهنگی عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ اشاره می‌شود:

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر

1. ممنوعیت نوشتن حدیث پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله

از اقدام‌های ضد فرهنگی که بعد از رحلت پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ شکل گرفت، جلوگیری از نقل و نوشتن و تدوین حدیث بود.

با آنکه حدیث و گفتار پیامبر بعد از قرآن در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است، خلیفه اول و دوم به مخالفت با نقل و تدوین حدیث برخاستند و در واقع با انگیزه‌های سیاسی از هرگونه فعالیت مسلمانان در زمینه نقل و کتابت حدیث به شدت جلوگیری نمودند.

روش ممنوعیت از نقل حدیث پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ تا اواخر قرن اول هجری ـ که شامل قسمتی از عصر امام باقر (ع) می‌شود ـ یعنی تا زمان خلافت «عمر بن عبدالعزیز» ادامه یافت. عمر بن عبدالعزیز با یک اقدام شجاعانه این بدعت شوم را از میان برداشت و مردم را به نقل و تدوین حدیث پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ تشویق کرد. (بخاری، صحیح، بشرح الکرمانی، بیروت، الطبعه‌الثانیه، دار الاحیاء التراث العربی، ج 2، ص 6)

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر

2. احادیث ساختگی

از دیگر بحران‌های فرهنگی زمان امام باقر علیه‌السّلام، جعل احادیث است.

با توجه به این‌که کتابت احادیث پیامبر قریب صد سال متروک گشت و برخی از این فرصت استفاده نموده، مطالب دروغ و بی اساس را به نفع حکومت‌ها به صورت حدیث جعل کردند.

زیرا وقتی مدرک منحصر به حافظه‌ها و شنیدن از افراد گردید، طبعاً همه کس می‌توانست هرگونه ادعایی بنماید، چون نه کتابی در کار بود، نه نوشته دیگر، پیداست که در چنین شرایطی، دهها ابوهریره به وجود آمده و خود را محدث واقعی جا می‌زدند. (مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، قم، مؤسسه ‌امام صادق ـ علیه‌السّلام ـ ، چاپ سوم، 1375 ش، ص 325)

البته ناگفته نماند ائمه ـ علیهم‌السّلام ـ نوشته‌هایی خودشان داشتند که در دست خودشان بود به خواص می‌گفتند. لذا شیعه مشکل نداشت اهل سنت در این باره گرفتار بودند. از اینروی روایات آنها از این لحاظ به اعتبار روایات شیعه نمی‌ رسد.

 

3. ورود اسرائیلیات

از جمله گروههای خطرناکی که آن روزها در جامعه اسلامی حضور داشتند و تأثیر عمیقی در فرهنگ اسلام تاثیرمی گذاشتند، یهودیان بودند.

شماری از «احبار» یهود که به ظاهر مسلمان شده و گروهی دیگر که هنوز به دین خود باقی مانده بودند در جامعه اسلامی پراکنده شده و مرجعیت علمی قشری از ساده لوحان را به عهده داشتند.

تأثیری که آنان بر فرهنگ اسلام برجا نهادند به صورت احادیث جعلی به نام اسرائیلیات پدیدار گشت که بیشترین قسمت این احادیث درباره تفسیر زندگی پیامبران گذشته بود. تلاش علمی یهود در مسائل فقهی و کلامی نیز تأثیری نگران کننده نهاد و این موضوع در تاریخ چنان روشن است که جای کوچکترین تردید و شبهه‌ای در آن وجود ندارد. (السید مهد روحانی، بحوث مع اهل السنه و السلفیه‌، بیروت ،‌المکتبه الاسلامیه، ص 50 ـ 51)

امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ هم بخش مهمی از برنامه کار خود را در مبارزه با یهود و القائات سوء آنها، اختصاص داده بود. (ر. ک: الکلینی، اصول کافی، تحقیق علی اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1388 ق، ج 4، ص239)

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر

4. وجود افکار التقاطی و انحرافی

از دیگر بحران‌‌های عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ وجود افکار التقاطی و انحرافی است. در این عصر گروههایی همچون، معتزله و مرجعه و خوارج به تبلیغ و نشر افکار و آراء خود می‌پرداختند و این امر باعث شده بود، هر گروهی قائل به قرائت‌های مختلف از دین شوند.

امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ نیز در برابر نفوذ عقائد باطل آنان موضع می‌گرفت و طی مناظراتی که با سران این گروهها داشت، پایگاههای فکری و عقیدتی آنان را در هم می‌کوبید و بی‌پایگی عقایدشان را با دلایل روشن ثابت می‌کرد. (ر. ک: طبرسی، الاحتجاج، قم، دارالاسوه، الطبعه الثانیه، 1416 هـ . ق، ج 2، ص 163 ـ 193)

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر

تصاویری از بقیع

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر تصاویری از بقیع | Www.FarsiMode.Com

شهادت امام محمد باقر ویژه نامه شهادت امام محمد باقر سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام ) تسلیت باد !

ویژه نامه شهادت امام محمد باقر [ع] به همراه تصاویری از بقیع

دانلود رایگان مجموعه کامل مداحی های شهادت امام محمد باقر [ع]

چهل حدیث از امام محمد باقر (ع) – احادیث امام محمد باقر (ع)

اس ام اس و پیامک های ویژه شهادت امام محمد باقر ( ع )

پخش آنلاین مداحی شهادت امام محمد باقر (ع)

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

ویژه نامه شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان
دانلود مجموعه صوتی صاحب عزا 2 + پخش آنلاین
دانلود مجموعه صوتی صاحب عزا 1 + پخش آنلاین
دانلود گلچین نوحه و مداحی اربعین حسینی + نماهنگ پیاده روی اربعین
دانلود گلچین نوحه و مداحی شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها
دانلود سخنرانی و مداحی های حسینیه امام خمینی محرم 98
دانلود مداحی های حاج محمود کریمی محرم 98 هیات رایه العباس
دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
دانلود سخنرانی و مداحی های حسینیه امام خمینی محرم 97
دانلود مداحی های حاج محمود کریمی محرم 97 هیات رایه العباس
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

سالروز شهادت مظلومانه امام هادی (علیه السلام) تسلیت باد