نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم
خانه » نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

44K بازدید
یکشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۰
Admin
0 دیدگاه
349

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور چگونه خواهد بود؟

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

در بخش اول مقاله در مورد نمای کلی از حکومت امام عصر(عج) در دوران پس از ظهور صحبت شد و برخی از ویژگیهای دولت دلها را بررسی کرده و به برخی مباحث مانند حکومت جهانی ؛حکومت عدل و  … نگاهی اجمالی داشتیم . اینک به بررسی ادامه ویژگیها ی دولت جهانی به رهبری امام مهدی روحی لتراب مقدمه الفداه می پردازیم  ، باشد که بواسطه درک بیشترو بهتر دنیای زیبای پس از ظهور ، شور و شوقمان برای رسیدن به آن دوران نورانی افزون تر گردد …

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

همیشه از امام زمان مان که برایمان گفته اند، حاصل گفته ها این بوده که جهان‌ را از گنداب‌ ظلم‌ و جور خارج می کند و‌ آن‌ را به‌ عدالت‌ و مساوات‌ می رساند‌؛ همان چیزی که‌ اصل‌ ایمان‌ بشریت‌ به‌ آن‌ سو معطوف‌ شده‌ است‌ و تمام‌ ادیان‌ در مقابل‌ آن‌ سر خم‌ کرده اند … جهان امروز، جهان پایمال‌ شدن‌ حقوق‌ انسان‌ها، سلب‌ آزادی های‌ فردی‌، بهره ‌کشی‌ و استفاده‌ ابزاری‌ از زنان‌ و مردان‌ و کودکان‌، گسترش‌ جنگ ها و ویرانی ‌های‌ بسیار و انواع‌ ظلم‌ و ستم ها، احتکار منابع‌ و منافع‌ ارضی‌ است که همگی‌ تحت‌ عنوان‌ قوانین‌ جهانی‌ سازی (جهانی‌ شدن‌)، وضعیت‌ اسفباری‌ را برای جهان‌ امروز پدید آورده‌ است‌.

صبح ظهور وقتی بندگان خدا از خواب بیدار می ‌‌شوند، دستی بر سر آن ها کشیده می ‌‌شود. به خود می ‌‌نگرند، به دانسته ‌‌ها و قدرت فهم و دریافت عقلی خویش، ناگهان می ‌‌بینند که نور ایمان در قلب آنان می ‌‌تابد، به درخشندگی خورشید و قدرت و توانی در خویش می بینند، باورنکردنی. هر یک قدرت چهل مرد را پیدا می ‌‌کنند. ایمان و توان، اولین هدیه‌‌ هایی است که از دوست می ‌گیرند

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

نشاط و شادمانی، چنان بر وجود آن ها سایه می ‌‌افکند که حتی مردگان نیز در قبر شاد می ‌‌شوند و از نسیم ظهور آن مرد الهی و بزرگ، حیاتی دوباره می ‌‌یابند.

بى‏ تردید عصر امام مهدى (ع) عصر حاکمیت نور دانش و بینش و از درخشان‏ترین و زیباترین اعصار روى کره زمین از آغاز آفرینش جهان و انسان خواهد بود.

آنچه در این نوشتار تقدیم خوانندگان عزیز مى‏شود برخى از ابعاد زندگى و شکوفایى و درخشندگى آن عصر است که با تلخیص از نظر گرامى‏تان مى‏گذرد.

در بخش اول مقاله در مورد نمای کلی از حکومت امام عصر عج در دوران پس از ظهور صحبت شدو برخی از ویژگیهای دولت دلها را بررسی کردیم .اینک به بررسی ادامه ویژگیها ی دولت جهانی به رهبری امام مهدی روحی لتراب مقدمه الفداه می پردازیم.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دولت صالحان

تعالی اخلاق ومعنویت

تکامل تربیت وبلوغ روحی انسان از جمله برنامه‏ های مهمّ قیام امام مهدی (عج) است. حضرت برنامه خود را از این نقطه زیربنایی آغاز می‏کند تا برنامه‏های دیگر او به شایستگی انجام یابد، وزمینه‏ها وشرایط وعوامل اصلی صلاح، شایستگی، بسامانی، رفاه، عدالت، دادگری، قانون‏شناسی، تعهدپذیری، مهرورزی، محبّت، ایثار وفداکاری در سطح جامعه‏ها پدیدار گردد.

قرآن مجید دو مورد را به عنوان هدف بعثت پیامبران مطرح کرده است:

1راهنمایی انسان ها به توحید و عبودیت خدای یگانه و نجات از عبادت غیر خدا و اجرای فرامین الهی

مَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ مِن رَّسُولٍ إِلَّا نُوحِی إِلَیْهِ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُون (انبیا/ 26)

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ (ذاریات/ 56 )

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

یاران مهدی (ع) مردانی هستند که شب هنگام زمزمه تلاوت قرآن و ذکر مناجاتشان، همچون صدای زنبوران عسل درهم پیچیده و هیبت الهی آنها را به قیام واداشته و بامدادان سوار بر مرکبها می‌شوند؛ آنان راهبان شب اند و شیران روز. بحارالأنوار، ج52، ص308

یاران امام سنگهای زیرین انقلاب جهان اند. همان گونه که پیامبر (ص) با همراهی مهاجران و انصار رسالت شکوهمندش را به انجام رساند و علی (ع) با مجاهدات افسران رشیدش حماسه های بزرگ آفرید فریادرس موعود نیز با همکاری مردان نمونه و خودساخته عدالت را به جهان باز خواهد آورد وراثت را به محرومان زمین خواهد بخشید.

منابع دینی ما بر جایگاه والای آن جوانمردان اشارتها دارد. امامان همواره آرزومند همراهی آن حضرت بوده اند و یاوری آن چهره پنهان کرده را به دوستان خویش همه گاه یادآوری می فرموده اند:

«خدایا درود بفرست برمولا و سرورم صاحب الزمان و مرا از یاران و پیروان و حامیان او قرار ده و از آنان که در رکابش شربت شهادت می نوشند با شوق و رغبت بی هیچ گونه کراهت. »

امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید:

«… ویذهب الشر و یبقى الخیر و یزرع الانسان مداً و تخرج له سبعه امداد کما قال الله تعالى، و یذهب الزّنا و شرب الخمر، و یذهب الرّبا، و یقبل الناس على العبادات، و الشرع والدیانه، والصلاه فى الجماعات، و تطول الاعمار، و تؤدى الامانات و تحمل الاشجار، و تتضاعف البرکات، و تهلک الاشرار و تقى الاخیار ولایبقى من یبغض اهل البیت (علیهم السلام)»

شرّ از جهان رخت بربندد و خیر و نیکى بجاى ماند و انسان یک مدّ بذر کشت نماید و هفت مدّ برایش محصول دهد چنانچه خداى تعالى فرموده است. زنا و شراب و ربا از بین برود، و مردم به عبادت و دیانت و نماز جماعت روى آورند، عمرها طولانى، امانتها به صاحبانشان مسترد، درختان بارور، خیرات و برکات مضاعف گردد. اشرار از میان بروند و نیکان باقى مانند و از دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) کسى باقى نماند.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

عقد الدرر به نقل از منتخب الاثر، ص 474).

امام صادق (علیه السلام) در بیان حال مردم پس از ظهور مهدى (علیه السلام) فرمود:

«و لا یعصون اللّه عزّوجلّ فى ارضه»در زمین به نافرمانى خدا نمىپردازند

امام باقر (ع) می‏فرماید: هنگامی که حضرت قائم ما قیام کند، دستش را بر سر بندگان خدا می‏گذارد وخردهایشان را جمع کرده (تمرکز می‏بخشد ورشد می‏دهد)، اخلاقشان را کامل می‏کند

کافی، ج 1، ص 25.

امام علی (ع):

… لو قد قام قائمنا لذهبت الشحناء من قلوب العباد…

… چون قائم ما قیام کند، کینه ها از دلها بیرون رود…

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

منتخب الاثر 474
کینه توزی، سرشتی شیطانی و غیر انسانی است. و زمینه بیشترین ناسازگاریهای اجتماعی همین سرشت است، و از نابخردی و پایین بودن سطح فرهنگ انسانی سرچشمه می گیرد با رشد تربیت و تکامل عقل کینه ها به محبت و دوستی تبدیل می شود، و روابط اجتماعی بر اصل انساندوستی و نوع خواهی استوار می گردد، محبت در سطح جامعه بشری گسترش می یابد، و آرمان دیرینه انسان دوستان و جامعه شناسان یعنی گسترش دوستی به سراسر جامعه بشری تحقق می یابد.

امام صادق (ع) مى‏فرماید: خانه ‏هاى کوفه به رودخانه کربلا و حیره متصل مى‏شود؛ به‏گونه‏اى که فرد نمازگزار روز جمعه براى شرکت در نماز جمعه سوار بر مرکبى تیزرو مى‏شود، ولى بدان نمى‏رسد

طوسى، غیبه، ص‏295؛ اثبات الهداه، ج‏3، ص‏537؛ وافى، ج‏2، ص‏112؛ بحارالانوار، ج‏52، ص‏337.330.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

شاید این کنایه از افزایش و تراکم جمعیت باشد که مانع شرکت و حضور به هنگام او در نماز جمعه مى‏گردد و این که همه نمازگزاران در یک‏جا گرد مى‏آیند و بیش از یک نماز جمعه، برگزار نمى‏ شود، شاید بر اثر یکى شدن این سه شهر باشد؛ زیرا از نظر شرعى برگزارى بیش از یک نماز جمعه در یک شهر جایز نیست.

مفضل‏ بن‏عمر مى‏گوید: امام صادق (ع) مى‏فرمود: «هنگامى که قائم ما قیام کند، شخص شب را به صبح مى‏رساند، در حالى که نادان، ترسو و بخیل است و به هنگام صبح، داناترین مردم، شجاع‏ترین آنان و بخشنده‏ترین انسان‏هاست و پیروزى پیشاپیش امام در حرکت خواهد بود».

وافى، ج‏2، ص‏113، به نقل از: فتوحات مکّیه.

زید زراد مى‏گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: بیم آن داریم که از مؤمنان نباشیم. فرمود: «چرا؟» عرض کردم: چون در میان خود، کسى را نمى‏ یابیم که برادر دینى خود را بر درهم و دینارش برترى دهد و مى‏بینیم که درهم و دینار در نزد ما برترى دارد بر برادر مؤمنى که میان ما و او را دوستى و ولایت امیرمؤمنان (ع) پیوند زده است. حضرت فرمود: «خیر، شما مؤمن هستید؛ ولى ایمانتان کامل نمى‏گردد، مگر آن که قائم ما ظهور کند. در آن هنگام، خداوند در شما بردبارى و شکیبایى پدید مى‏آورد و آن‏گاه مؤمن کامل خواهید شد»

الاصول السته عشر، ص‏6؛ بحارالانوار، ج‏67، ص‏350.

(دومین هدف از بعثت پیامبران در قران)

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

2- بسط عدالت و قسط در جامعه

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ْ...؛ حدید/ ۲۵

به نظر می رسد این دو هدف در طول هم معنا بیابند؛ به این نحو که اجرای قسط و عدل، زمینه و مقدمه گرایش انسان ها به توحید است. در جامعه ای که افراد آن تحت ستم ستمکاران هستند سخن از عبودیت حق و تعالی اخلاقی چندان کارا نخواهد بود. هر پیامبری در تلاش بود که با اجرای عدالت و قسط، زمینه پذیرش دعوت توحیدی خویش را فراهم سازد.

از آن جا که درزمان حکومت عدل واپسین، عدالت حقیقی در جهان گسترده خواهد شد، بنابراین زمینه مورد نیاز برای بسط امور معنوی و اخلاقی و عبادی فراهم خواهد گشت و دعوت به امور خیر و مسائل اخلاقی مشتری دار خواهد شدو سرخوردگی و یأس انسان ها از اخلاق و معنویت و شیفتگی آنان به لذات صرف مادی بدون لذات معنوی مرتفع خواهد گردید و فراروی تاریخ، جامعه ای پر از معنویت و اخلاق محور خواهد بود.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

در قسمت اول مقاله  به مبحث عدالت بطور مبسوط پرداخته شده است

احیاء دین در عصر ظهور

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که در عصر ظهور امام مهدی (ع) رخ می‌دهد، ترسیم چهره‌ای نو از دین اسلام است. چهره دین اسلام در عصر ظهور، درخشان، خالص، بی‌پیرایه، به دور از هرگونه جعل، تحریف، خرافه و کاملاً منطبق بر آن چیزی خواهد بود که خدای متعال بر پیامبر گرامی‌اش، حضرت محمّد بن عبدالله (ص) نازل کرده بود.

در روایتی که از امام صادق (ع) نقل شده است می‌خوانیم:

«هنگامی که قائم (ع) برمی‌خیزد، مردم را بار دیگر به اسلام فرا می‌خواند و آنها را به سوی امری که آثار آن از بین رفته است و بیشتر جامعه از آن منحرف شده‌اند، هدایت می‌کند. قائم از آن رو «مهدی» نامیده می‌شود که به سوی امری که دچار انحراف شده است، هدایت می‌کند و به این دلیل، به او قائم گفته می‌شود که برای اقامه حق برمی‌خیزد.»

شیخ مفید، الارشاد، ص 364؛ بحارالانوار، ج 51، ص 30، ح 7

در روایتی دیگر امام جعفر صادق ع می‌فرماید:

«هنگامی که قائم خروج می‌کند، امر تازه، کتاب تازه، سنّت تازه و دادرسی تازه با خود می‌آورد.»

اثبات الهداه، ج 3، ص 452، ح 521

استاد بزرگ شیخ مجتبی قزوینی خراسانی اعلی الله مقامه در خصوص روایاتی که در خصوص احیاء دین در عصر حکومت امام زمان عح امده است می فرماید:

مراد از این روایات (احادیث کتاب جدید و آیین تازه)، این است که حدودی را که از بین رفته احیا می کند، و بدعتهایی را که در بین مردم رایج شده، و در شعائر اسلامی ظاهر گشته است، منسوخ می نماید، و از این رو روش او را دین تازه پندارند’”

بیان الفرقان 5/197

ابوبصیر از امام صادق (ع) نقل می‏کند که فرمود: “… واللَّه لکأنّی أنظر إلیه بین الرکن والمقام یبایع الناس علی کتاب جدید …”؛ “به خدا سوگند! گویا نظر می‏کنم به مهدی در بین رکن ومقام که با مردم بر کتاب جدید بیعت می‏کند…”.

بحارالأنوار، ج 52، ص 294، ح 42.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

در این تعبیر احتمالاتی وجود دارد:

1 – مقصود، آوردن قرآن جدید باشد، که قطعاً این احتمال باطل است، زیرا امت اسلامی اتفاق دارند بر اینکه در قرآن نقصان وزیادتی ایجاد نشده ونخواهد شد.

2 – مقصود این باشد که حضرت (ع) قرآن را آن گونه که در عصر رسول خدا (ص) بوده می‏آورد. یعنی آن را با تقدیم وتأخیر در آیات می‏آورد، این احتمال با قول به اینکه قرآن به امر رسول خدا(ص) تدوین شده سازگاری ندارد.

3 – ممکن است که مراد همان قرآنی باشد که علی بن ابی‏طالب (ع) تدوین کرده است، قرآنی که متنش همین قرآن موجود است ولی با بیان شأن نزول، تفسیر برخی آیات، ذکر ناسخ ومنسوخ، عام وخاص، مطلق ومقیّد وبرخی خصوصیات دیگر. این احتمال به واقع نزدیک‏تر است.

امام باقر(ع) فرمود:

“إذا قام قآئم آل محمّد ضرب فساطیط ویعلم الناس القرآن علی ما أنزل اللَّه عزّوجلّ فأصعب ما یکون علی من حفظه الیوم، لأنّه یخالف فیه التألیف”؛

“هنگامی که قائم آل محمّد قیام کند خیمه ‏هایی برپا می‏شود ومردم قرآن را آن گونه که خداوند عزّوجلّ نازل کرده فرا می‏گیرند، واین امر برای کسانی که قرآن را امروز حفظ کرده‏اند بسیار دشوار خواهد بود؛ زیرا با آنچه که الفت داشته واز قرآن مأنوس بوده‏اند مخالفت ومغایرت دارد.”

ارشاد مفید، ص 344.

4 – ممکن است که مقصود از “کتاب جدید” معارف ومفاهیم بلند و والایی است که امام از آیات برداشت کرده وبه مردم عرضه می‏کند، معانی‏ای که برای آنان تازگی دارد وگویا کتابی با مفاهیمی جدید آورده است.

صبغ بن نباته مى‏گوید: از على (ع) شنیدم که مى‏فرمود:

«گویا عجم (نژاد غیر عرب) را مى‏بینم که چادرهاى‏شان در مسجد کوفه برافراشته شده است و به مردم قرآن مى‏آموزند؛ به همان گونه که فرود آمده است».

الارشاد، ص‏365؛ کشف الغمّه، ج‏3، ص‏265؛ نورالثقلین، ج‏5، ص‏27؛ روضه الواعظین، ج‏2، ص‏265.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

این روایت، هویّت آموزش دهندگان را روشن مى‏کند که از عجم هستند و به گواهى لغت‏شناسان‏ مراد از عجم در این‏جا فارس‏ها و ایرانیان هستند.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دولت مستضعفان

ونرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین سوره قصص -2

خداوند در قرآن وعده داده است که مستضعفان را وارثان زمین خواهد کرد

امام باقر ع و امام صادق ع تحقق این وعده الهی را به زمان ظهور حضرت مهدی تعبیر کرده اند

از ویژگی‌های مهم عصر ظهور جابجایی قدرت و تغییر در ساختار آن است. حکومت در مدینه فاضله، مدافع مردم محروم و مستضعف جامعه است. آنان که پیش از ظهور، بار سنگین فقر و بیچارگی و نامردمی را تحمل کرده‌اند و اکنون در راستای اجرای عدالت باید به حق مسلّم خویش در وراثت و پیشوایی زمین دست یابند. دولت مستضعفان یعنی دولت کسانی که از نظر اجتماعی ـ سیاسی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند. کسانی که  دارای ولایت و حقّ حاکمیت هستند، امّا به جهت استضعاف اجتماعی حکومت به آنان نرسیده است. خداوند وعده داده آنان را وارثان زمین قرار دهد و حاکمیت بر مردم را نصیب آنان گرداند. واقعیت  آن است که برخورداری از ولایت الهی و داشتن حقّ حاکمیت از سوی خداوند، به معنی تحقق و عینیت یافتن حکومت نیست. چه بسیار صاحبان ولایت الهی که به تولّی و تصدّی جامعه نرسیدند. وضعیت بسیاری از پیامبران و ائمه اطهار (ع) این گونه بوده و به طور مشخص وضعیت حضرت مهدی (ع) نیز همین گونه است. حضرت مهدی (ع) دارای ولایت و حق حاکمیت از جانب خداوند متعال است، امّا حکومت و زمامداری ایشان بر جامعه تحقق نیافته. استضعاف اجتماعی جز در مقاطعی خاص، همواره بر تاریخ امامت سایه افکن بوده است. پیامد این واقعیت اجتماعی درباره یازده امام نخستین، خانه‌نشینی بود و درباره دوازدهمین امام، غیبت.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

مفضل میگوید از امام صادق ع شنیدم که فرمود:

روزی رسول اکرم ص به علی و حسن و حسین نگاه کرد و گریست و آن گاه فرمود: شما کسانی هستید که پس از من به ضعف کشیده می شوید

تفسیرالمیزان ج16 ص11   تفسیر صافی ج4 ص80

از طر ف دیگر میتوان گفت د ر جامعه و نظامی که امام مهدی (ع) بنیاد می نهد، زمام همه امور در دست طبقات محروم است و این مستضعفانند که بر آن حکم می رانند، و به اداره جامعه می پردازند. چنین آرمانی هدف اصلی همه ادیان آسمانی بویژه اسلام بوده است. در تعالیم ادیان، معیارها و اصولی را به دست داده اند که در جهت گیری کلی، به سود مستضعفان و تحقق بخش حاکمیت آنان است. و رویارویی، و نبرد اصلی پیامبران با همین طبقات اشراف و مسرفان و مترفان  و مستکبران بوده است، یعنی طبقاتی که همواره از تن دادن به حق و عدل سرباز می زده اند، و خوی و خصلت برتری جویی، سلطه طلبی، حق کشی، بیدادگری راه و روش ایشان بوده است، و شادخواری و اسراف کالاها و مواد لازم زندگی شیوه معیشت اصلی آنان را تشکیل می داده است.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

اگر جه در روزگارانی معدود دوره های درخشانی در تاریخ تحقق یافت و آیین عدل و حق بر برخی جوامع سایه افکند و آسایش و آرامش و امنیت واقعی را برای انسانها به ارمغان آورد لیکن این دوره ها دوامی نداشت و پس از درگذشت رهبران راستین به ظاهر مغلو ب شد از این معدود روزها میتوان به دوران حضرت سلیمان نبی (ع) و یا حکومت پیامبر اسلام ص و همچنین زمان حکومت حضرت علی ع نام برد.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

اکنون پس از دوران طولانی ستم سالاری و بیدادگری و حاکمیتهای ستم بنیاد طبقاتی و اشرافیگری، تاریخ به پیش می رود تا دیگر بار به دوران حاکمیت مستضعفان و امامت عدل مهدوی عج  گام گذارد، و به طور کامل زمام امور جامعه را به دست فرودستان مظلوم بسپارد و همه آبادیها را از طاغوتان و قارونان و سرکشان و سلطه طلبان تصفیه کند.

وعدالله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم، ولیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم، و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا، یعبدوننی ولا یشرکون بی شیئاً… (نور / 55)

خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند وعده داد که به یقین در روی زمین ایشان را خلیفه کند، همچنان مردمی را که پیش از آنها بودند خلیفه ساخت. و دینشان را که خود برای ایشان برگزیده بود استوار سازد، و وحشتشان را به امنیت بدل کند و آنان مرا می پرستند و هیچ چز را با من شریک نمی کنند…

شیخ طبرسی در تفسیر این آیه می گوید:
«از امامان اهل بیت روایت شده است که این آیه، در باره مهدی آل محمد عج  است. شیخ ابوالنصر عیاشی، با اسناد خود، از حضرت امام زین العابدین (ع ) روایت کرده است که این آیه را خواند و فرمود:

«اینان به خدا سوگند شیعه ما هستند، خدا این کار را در حق آنان به دست مردی از ما خواهد کرد و این مرد مهدی این امت است..»

و چنین مطلبی درباره این آیه، از امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) نیز روایت شده است.»   مجمع البیان 7/152؛ به نقل از خورشید مغرب 117

میتوان گفت منظور از صالحان در این آیه شریفه مستضعفانند از ان جهت که صالحان مومن عموما در طول تاریخ از طبقه محرومان بوده اند و طبق آیات فراوان در قران کریم طبقات اشراف و مترفان و مسرفان و مستکبران نوعا فاسد و منحرف و مخالف حق و عدل بوده اند

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض، و نجعلهم ائمه، و نجعلهم الوارثین (قصص/5)

ما می خواهیم به مستضعفان زمین نیکی کنیم، یعنی: آنان را پیشوایان سازیم و وارثان زمین.

این آیه که به صراحت، از امامت مستضعفان سخن گفتن است، و فرودستان و مستضعفان را میراث بران زمین معرفی کرده است، درباره دوران ظهور و رستاخیز قیام مهدی آل محمد (ص) است، که به دست آن منجی بزرگ این وعده خدایی تحقق می پذیرد.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

امام علی (ع) :

هم آل محمد، یبعث الله مهدیهم بعد جهدهم، فیعزهم و یذل عدوهم

ایشان (مستضعفان میراث بر زمین)، خاندان پیامبرند، که خداوند پس از سختیها، مهدی ایشان را بر می انگیزد، و به آنان عزت بخشد و دشمنانشان را خوار سازد. بحار 51/54

از طرف دیگر برای اجرای عدالت راستین، حاکمیت فرودستان محروم ضرورت دارد، زیرا که در تمامی دوران گذشته تاریخ مورد اصلی ظلم و بی عدالتی، طبقات محروم بوده اند و سرانجام باید پدیده ناهنجار و ضد بشری استضعاف که تعبیری از همه ظلمها و ستمهاست از میان برود، و انسان از زیر بار سنگین و شکننده ظلم آزاد شود. در این راستا و برای تحقق این امر مهم، مبارزه با علل اصلی استضعاف ضرورتی اجتناب ناپذیر است. روشن است که زورمندان و زر به دستان، دو عامل اصلی استضعاف بخشهای عظیم انسانی در گذشته و اکنون بوده  و هستند. هر ظلم و ستمی که به محرومان و بی پناهان شده است، یا مستقیم به دست حکومت های اشرافی و مرفه انجام گرفته ، و یا به دست طبقات اشراف و سرمایه داران و قارونانی که در زیر چتر حمایت حکومت های مستکبر قرار داشتند و با حمایت قانونی و عملی آنها راه ظلم و تحمیل و استثمار را هموار می ساختند. این نظامها و جریان های ضد بشری هنگامی پایان می یابد که حکومت و قدرت سیاسی و نظامی جامعه فقط و فقط به دست طبقات محروم و مستضعف سپرده شود. دفاع از حقوق پایمال شده فرودستان و مستضعفان آنگاه امکان دارد که حاکمیت به دست آنان سپرده شود.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

شما وقتى که خود پیغمبر اسلام را ملاحظه کنید، اینطور نیست که پیغمبر اسلام، بلکه هیچ پیغمبرى را یک قوه مثلًا یک سلطنت، یک قوه سرمایه دارى‏روى کار آورده باشد و او مخالف با ملت، ملت را خواب کرده است تا سرمایه دارها [مردم را غارت کنند]؛ از اولْ، انبیا که قیام کرده‏اند، بر خلاف سلاطین قیام کرده‏اند. آن وقتى که ابراهیم خلیل، که از انبیاى سلف است و دور دست به ماست؛ ولى اخبارش به ما رسیده است و قرآن کریم اخبارش را، یک مقدارى‏اش را نقل فرموده است، ایشان قیام کرده است در مقابل سلاطین و آن بزرگهایى که بت پرستى مى‏کردند و ظلم بر مردم مى‏کردند. حضرت موسى که قیام کرده است با یک عصا، یک شبان بوده است. یک نفر بوده است که شبانى مى‏کرده است، گوسفند مى‏چرانده است؛ و این آدم گوسفند چران با همان عصایش قیام کرده در مقابل فرعون و آن سلطان بزرگ مصر. پیغمبر اکرم در مکه که متولد شدند و بودند در آنجا، ولو سلطان نبود در آن جاها، لکن سرمایه دارهاى بسیار بزرگ بودند و اهل طائف و اهل حجاز، اینها مال التجاره‏هاى عظیم داشته‏اند، سرمایه‏هاى بزرگ داشته‏اند، باغداریهاى بزرگ داشته‏اند، و هیچ همچو چیزى نبوده است که یکى از این سرمایه دارها با حضرت رسول موافق باشند. اینها همه شان مخالف بودند و پیغمبر اکرم در مقابل این سرمایه دارها استفاده از این طبقه ضعیف و مستضعف مى‏کرد، آن مقدارى که در مکه مشغول تبلیغات زیرزمینى بود؛ این دسته را، این دسته‏اى که پایین بودند و مستضعف بودند و از طبقه فقرا و مستمندان بودند، اینها را داشت جمع مى‏کرد دورخودش؛ و بعد از این هم که وسایل جور شد و از مکه آمدند به مدینه، مدینه هم که آمدند آنها که دور ایشان جمع شدند همین فقرا و مستضعفین بودند؛ و کم کم رسید به اینکه یک دسته هم از آنهایى که مثلًا داراى طایفه و عشیره بودند آنها هم ملحق بشوند . صحیفه امام، ج‏4، ص:50 – 51

هر حکومتی هر چه صالح باشد نمی تواند حقوق محرومان را به آنان بازگرداند، مگر اینکه خود از این طبقه باشد و دردهای این طبقه را با تمام وجود خویش لمس کرده باشد. و این امر محقق نمی شود مگر اینکه طبقه حاکم از مستضعفان باشند. تنها و تنها در این صورت است که می توان امید داشت در قانون واجرا، و در تئوری و عمل، جانب محرومان رعایت گردد، و پایگاه های استکبار و قدرت و سلطه واژگون شود، و پدیده «استضعاف» از سرزمین زندگی محو گردد. در غیر این صورت، ادعاهایی فریبکارانه خواهد بود که گوش تاریخ را پر کرده است.

از این رو حاکمیت مستضعفان، از شاخه های اصلی اجرای عدالت مطلق است. اگر عدالت گستری و دادگری جهت اصلی حرکت یک تحول و انقلاب اجتماعی بود، دفاع از محرومان و حاکمیت بینوایان و فرودستان رکن و پایه آن است، زیرا دیگر طبقات اجتماعی که حال و هوای محرومیت و استضعاف را لمس نکرده باشند، هر کس باشند نمی توانند – چنانکه باید – در اندیشه مستضعفان باشند، و گردونه اقتصاد و سیاست و فرهنگ و دیگر منافع جامعه را به سود آنان بچرخانند. و این امری است که تجربه آن را به اثبات رسانیده است.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دولت امنیت

امنیت عمومی حقیقی

امنیت، از نیازهای اولیه‌ زندگی به شمار می‌رود که از دیرباز مورد توجه و از دغدغه‌های بشر بوده است. بنابراین، به‌راحتی می‌توان ادعا کرد که تاریخی به درازای زندگی بشر دارد و اگرچه در طول دوران‌های مختلف، ابعاد و ابزار آن متحول شده، انکار وجود آن دشوار است. تلاش فردی و دسته‌جمعی بشر در تاریخ برای تأمین آن، شاهدی بر این مدعاست. برای مثال، تأسیس جامعه‌ ملل و سپس سازمان ملل، از نمونه‌های اصلی تلاشِ انسان غربی در این عرصه است. البته چنین طرح‌هایی چندان ثمربخش و مفید نبوده و وقوع جنگ‌های بین‌المللی و رقابت‌های تسلیحاتی، حکایت از ناتوانی این سازمان‌ها در تأمین صلح و امنیت جهانی دارد.

در دوران قبل از ظهور و هنگامه ی ظهور آن حضرت شرایط ناامنی و فساد و ظلم بر جهان چیره گشته و در هر جای دنیا فریاد مظلومان خسته از ظلم و ستم به گوش می رسد  همانگونه که در حال حاضر نیز شاهد ظلمها و ناامنیها در سراسر جهان هستیم در فلسطین , بحرین ,عربستان,در کشورهای به اصطلاح متمدن غربی امنیت رخت بربسته است و روزی نیست که اخباری از ظلم و تجاوز و تعدی به انسانهای بی گناه و مظلوم را در رسانه ها نبینیم.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

در حکومت حضرت مهدی عج با برنامه ریزی دقیق در مدتی کوتاه امنیت در همه ی زمینه ها به جوامع بر میگردد و مردم در سایه امنیت واقعی زندگی خواهند کرد امنیتی که تا کنون بشریت به خود ندیده است.

بر اثر قدرت طلبی زورگویان و مستبدان عالم قبل از ظهور امنیت از جوامع و ملل ضعیف رخت بر خواهد بست و آزادی و امنیت مفهومی نخواهد داشت

رسول خدا ص می فرمایند:

ظهور مهدی ع هنگامی خواهد بود که دنیا آشفته و پر از هرج و مرج گردد و گروهی به گروه دیگر یورش برند نه بزرگ به کوچک رحم کند و نه نیرومند به ضعیف

بحار الانوار ج 52 ص 380

از مسائل و پیش نیازهای مهم جامعه و حکومت موفق وجود امنیت در جنبه های مختلف است. امنیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، علمی و… عامل رشد و ارتقای جامعه و افراد جامعه است. در محیط امن و آرام، روابط اجتماعی بر اصل ضوابط استوار است نه روابط.

با امنیت اجتماعی، منافع همه تأمین می شود و حق هر حقداری تأمین می گردد. تضاد و درگیری به حداقل می رسد، و در صورت بروز تضاد و درگیری، هر کس در محدوده حقوق خویش محدود می گردد، و قانون مانع تجاوز و دست درازی اوست.

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

وعده تخلف ناپذیر الهی درقران مجید بر آن است که در دوران حکومت صالحان، امنیت مطلوب در جهان حاکم خواهد بود؛ امنیتی که زمینه رشد و ارتقاء فطرت انسان ها در آن فراهم خواهد بود و شرایط لازم برای رسیدن انسان به هدف خلقت (عبادت) فراهم خواهد بود به گونه ای که انسان ها بدون هیچ دغدغه ای به عبادت خدای یگانه می پردازند و دست شیاطینی که انسانها را به شرک وامی‌دارندکوتاه خواهد بود :

« وَعَدَ اللّهُ الَّذینَ آمَنوُا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخلِفنَّهُمْ فی الأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الّذِینَ مِنْ قَبْلِهمْ وَلَیمَکّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الّذِی ارْتَضى لَهُمْ وَلیُبَدِّلَنّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوِفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنی لایُشْرِکُونَ بی شَیْئاً وَمَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الفاسِقُونَ ؛

خداوند به کسانى از شما که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند، وعده داده است که آنها را خلیفه و جانشین خود در روى زمین قرار خواهد داد. همان گونه که پیشینیان ایشان را خلافت روى زمین مرحمت فرمود. و آیینى را که بر ایشان پسندیده در سراسر گیتى خواهد گسترد، و ترس و هراسشان را به آرامش و امنیّت مبدّل خواهد نمود آنچنان که همگان تنها مرا پرستش کنند و هیچ چیزى را شریک من قرار ندهند. و کسانى که بعد از آن کافر شوند از پلیدان و بدکاران خواهند بود . » نور/ ۵۵

این آیه‏ی شریف، آیه‏ای است که هم در زمان پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله آثار بسیار مهمّی داشت و هم در زمان‏های دیگر تا زمان ظهور حضرت مهدی، ارواحنافداه، آثار مهمّی دارد.

در تفسیر آیه شریفه می فرماید وعده خداوند مبنی بر این که وحشت و خوف مومنان را به امنیت و سلام تبدیل میکند در زمان ظهور ان حضرت معنی و مصداق می یابد «نزلت فی القائم و اصحابه»   غیبه طوسی ص 240

در حالى که پیش از ظهور حضرت مهدى (ع) شرایط نا امنى بر جهان چیره است، یکى از بنیادى ترین کارهاى حضرت، بازگرداندن امنیت به جامعه است.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

امنیت اجتماعی، امنیّت در بخش‏های گوناگون زندگی اجتماعی را شامل می‏شود. یعنی امنیت در بخش‏های اقتصادی، سیاسی، دفاعی، فرهنگی و غیره. امنیت اجتماعی زمینه همه فعالیت‏های درست ومفید اجتماعی وشرط لازم رشد وتکامل فرد وجامعه است.

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

امام مهدی (عج) پدید آورنده امنیّت اجتماعی است ،

در حکومت حضرت مهدى (ع) با برنامه ریزى دقیقى که انجام مى شود، در مدت کوتاهى امنیت در همه زمینه ها به جامعه باز می گردد ومردم در محیطى پر از امنیت به زندگى خود ادامه مى دهند امنیتى که بشر در هیچ روزگارى مانند آن را ندیده است

در جامعه امن، مردم در زندگی، از همه جهات، تأمین دارند، حوادث، پیش آمدها، ضررها، زیانها، کمبودهای طبیعی و انسانی و … موجب نگرانی افراد نیست، زیرا که مردم تأمین کافی دارند، و دولتها مردم را تأمین می کنند، و ضرر و زیانها و خسارتها جبران می گردد.

امام صادق (ع):

من مات و ترک دینا، فعلینا دینه و الینا عیاله …

هر کس بمیرد و دینی داشته باشد، ادای دین او و نگاهداری از عیال او بر عهده ما (حاکم اسلامی) است…

کافی 7/167؛ الحیاه 2/487؛ ترجمه الحیاه 2/731

برنامه ها و قوانین به گونه اى طرح ریزى واجرا مى شود که مردم، خود را در امنیت کامل مالى وجانى مى بینند. دزدى از جامعه رخت برمى بندد و امنیت مالى تا جایى فراگیر مى شودکه اگرکسى دست در جیب دیگرى ببرد، هرگز احتمال دزدى داده نمى شود وکار او توجیه می گردد. چنان نا امنى، جایش را به امنیت مى دهدکه حیوانات و جانداران را نیز در بر می گیرد به گونه اى که گوسفند وگرگ درکنار هم زندگى می کنند

ملا حم ابن طاووس ص 152.

امنیّت عمومى در عصر امام زمان (عج) چنان فراگیر مى‏شود که حتى اگر کسى به خواب رود، اطمینان دارد که او را بیدار نمى‏کنند و مزاحم خواب او نمى‏گردند.

رسول خدا (ص) در این باره مى‏فرماید:

«امّت مهدى به آن حضرت پناه مى‏برند؛ چنان‏که زنبورهاى عسل به ملکه خود پناه مى‏آورند. آن حضرت زمین را پر از عدل و داد مى‏کند؛ چنان‏که (پیش از آن) پر از ستم و جور شده بود؛ به حدّى که مردم به فطرت نخستین خود بازمى گردند. شخص خوابیده را از خوابش بیدار نمى‏کنند و خون کسى ریخته نمى‏شود».

الحاوى للفتاوى، ج‏2، ص‏77؛ ابن‏طاووس، ملاحم، ص‏70 و در ص‏63، با اندکى تفاوت؛ احقاق الحق، ج‏13، ص‏154

در زمان او «گوسفند وگرگ» و «گاو و شیر» و «انسان و مار» به امنیت مىرسند

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

ابن عباس درباره گسترش امنیّت در روزگار مهدى (عج) مى‏گوید: حتى در آن عصر، گرگ، گوسفند را نمى‏درد و شیر، گاو را از بین نمى‏برد و مار به انسان آسیبى نمى‏رساند و موش، انبانى را نمى‏جود و به آن دستبرد نمى‏زند.

بحارالانوار، ج‏1، ص‏61؛ بیهقى، سنن، ج‏9، ص‏180

ابو امامه باهلى مى‏گوید:

روزى پیامبر خدا (ص) براى ما خطبه خواند و در پایان آن فرمود: «پیشواى مردم در آن روزگار مردى صالح است … در آن عصر به گوسفند و گاو تعدّى نمى‏شود و کینه‏ها از سینه‏ها زدوده مى‏گردد. افسار را از دهان حیوانات برمى‏دارند (وحیوانات به حقوق دیگران تجاوز نمى‏کنند تا چه رسد به این که انسان‏ها به حقوق یک‏دیگر تجاوز کنند). کودک دستش را در دهان درنده مى‏گذارد، ولى حیوان آزارى به او نمى‏رساند. بچه‏حیوان در جلو شیر و درنده انداخته مى‏شود و به او آسیبى نمى‏رسد و شیر در میان گله شتر، همانند سگ گله و گرگ در میان گوسفندان، مانند سگ گله است».

طیالسى، مسند، ج‏10، ص‏335؛ ابن‏طاووس، ملاحم، ص‏152.

شاید این روایت کنایه از امنیّت کامل و پیدایش جوّ اطمینان به یک دیگر باشد.

نیز آن حضرت مى‏فرماید:

«روزگارى که عیسى بن مریم به زمین فرود آید و دجّال را به قتل رساند، مارها و عقرب‏ها آشکارند و به کسى آزارى نمى‏رسانند ».

ابن‏طاووس، ملاحم، ص‏97.

از صحف ادریس (علیه السلام) نقل شده:

«در زمان خروج قائم آل محمد (صلى الله علیه وآله وسلم) امنیت به زمین بخشیده مىشود، ضرر رسانیدن و ترس از یکدیگر از بین مىرود. درندگان و حیوانات اهلى بین مردم زندگى مىکنند و برخى از آنان برخى دیگر را آزار نمىرسانند».

نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور – قسمت دوم

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

آن حضرت با مردم به عدالت رفتار مى‏کند تا جایى که گوسفند در کنار گرگ به چریدن مشغول است و کودکان با عقرب بازى مى‏کنند؛ بدون این که آسیبى به آنان برسد. بدى‏ها از بین مى‏رود و نیکى‏ها بر جاى مى‏ماند.

در روایتى آمده است:

«قیامت برپا نمى‏شود تا این‏که حضرت عیسى فرود آید… و گرگ در گله‏اى از گوسفند، همانند سگ گله باشد و شیر در گله شتر، گویى بچه شتر یاجفت آن است»

عبدالرزاق، مصنّف، ج‏11، ص‏401؛ ر. ک: احمد، مسند، ج‏2، ص‏437، 438؛ ابن‏حمّاد، فتن، ص‏162.

رسول خدا (ص) در این باره مى‏فرماید:

«هنگامى که عیسى بن مریم از آسمان به زمین آید و دجّال را به قتل رساند …، چوپان به گوسفندان خود مى‏گوید: براى چَرا به فلان مکان بروید و در این ساعت بازگردید! گله گوسفندى میان دو کشتزار مى‏شوند؛ ولى هرگز به خوشه اى از آن تعدّى نمى‏کنند و شاخه‏اى از آن را با پاى خود نمى‏شکنند».

ینابیع المودّه، ص‏422؛ المحجّه، ص‏425؛ احقاق الحق، ج‏13، ص‏341.

امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود:

«تمشى المرئه بین العراق و الشام لاتضع قدمیها اِلاّ على النبات و على رأسها زینتها. لایهیجها سبع ولاتخافه».

«در دولت حضرت مهدى (علیه السلام) زنى بین عراق و شام راه مىپیماید در حالى که گامش را ـ از کثرت آبادانى زمین ـ جز بر سبزه و گیاه نمى نهد. و با اینکه زینت و زیور خویش را بر سر و چهره دارد هیچ درنده اى به او حمله نمىکند و آن زن ـ در اثر اطمینان به امنیّت موجود ـ ترسى به دل راه نمىدهد».

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

پیامبر اکرم (ص) مى‏فرماید:

«حکومت مهدى (عج) به گونه‏اى است که دو زن شبانه حرکت کرده، مسافرت مى‏کنند و از بى‏عدالتى و ستم هراسى ندارند».

نیز آن حضرت مى‏فرماید:

«به یقین خداوند، این امر (دین خود) را به پایان مى‏رساند؛ به‏گونه‏اى که شخص سواره در شب از صنعا به حضرموت مسافرت مى‏کند و جز خدا، از کسى ترس ندارد»

المعجم الکبیر، ج‏4، ص‏72؛ جامع الاصول، ج‏7، ص‏286؛ بیهقى، سنن، ج‏9، ص‏180

یکى از یاران امام صادق (ع) مى‏گوید:

روزى ابوحنیفه نزد امام صادق (ع) آمد. حضرت خطاب به او فرمود: «این آیه که مى‏فرماید: سیروا فیها لیالى و أیّاماً آمنین؛ (سبا / 18) در زمین شبانه روز سیر کنید در حالى که در امان باشید.)» درباره چه سرزمینى است؟» ابوحنیفه گفت: گمان دارم بین مکه و مدینه باشد. حضرت به یارانش رو کرد و فرمود: «آیا مى‏دانید که مردم در بین این راه، مورد تعرّض راهزنان قرار مى‏گیرند و اموال آنان به غارت برده مى‏شود و افراد امنیّت ندارند و کشته مى‏گردند؟»

اصحاب پاسخ دادند: آرى، چنین است و ابوحنیفه سکوت کرد. حضرت بار دیگر از او پرسید: «این آیه که خداوند مى‏فرماید: و من دخله کان آمناً (آل عمران /97) هرکس در آن وارد شود، در امان خواهد بود). درباره کدام نقطه از زمین است؟» ابوحنیفه گفت: کعبه است. امام فرمود: «آیا مى‏دانى که حجاج بن یوسف ثقفى کعبه را براى سرکوبى ابن‏زبیر به منجنیق بست و او را کشت. آیا او در جاى امن بود؟» ابوحنیفه سکوت کرد و دیگر سخن نگفت. چون او از جلسه بیرون رفت؛ ابوبکر حضرمى به حضرت عرض کرد: فدایت شوم! پاسخ این دو پرسش چیست؟ امام صادق (ع) فرمود: اى ابابکر! مراد از آیه اوّل، همراهى با قائم ما اهل بیت است. نیز سخن خداوند که فرمود: “هر کس در آن وارد شود در امان است” یعنى کسى که دست بیعت به او دهد و در بیعت حضرتش وارد شود و از یاران و اصحاب حضرتش گردد، در امان خواهدبود

علل الشرائع، ج‏1، ص‏83؛ نورالثقلین، ج‏3، ص‏332؛ تفسیر برهان، ج‏3، ص‏212؛ بحارالانوار، ج‏52، ص‏314.

على بن عقبه از پدرش نقل مى‏کند:

روزگارى که حضرت قائم ظهور مى‏کند، به عدالت حکم مى‏نماید و ستم در حکومتش برچیده مى‏شود وبه سبب وجود آن حضرت راه‏ها و جاده‏ ها امن مى‏گردد.

امام باقر (ع) مى‏فرماید:

«پس از ظهور مهدى (عج) هیچ حقّى از کسى بر عهده دیگرى نمى‏ماند، مگر آن که حضرت آن را باز مى‏ستاند و به صاحب حق مى‏دهد»

عیاشى، تفسیر، ج‏1، ص‏64؛ بحارالانوار، ج‏52، ص‏224

امام صادق (ع) مى‏فرماید:

«هنگامى که قائم آل محمد (ص) قیام کند، به حکم و قضاوت‏داود پیامبر، قضاوت مى‏کند و به شاهد و برهان نیازى ندارد. خداوند (احکام‏الهى را) به او الهام مى‏کند و او نیز بر طبق دانش خود رفتار مى‏نماید و بر طبق آن قضاوت مى‏کند»

روضهالواعظین، ص‏266؛ بصائر الدرجات، ج‏5، ص‏259.

البته در دادگاهی که قاضیان آن افرادی مانند: سلمان، مالک اشتر، بزرگانى از قوم موسى و … باشند و رهبرى دستگاه قضایى نیز با خود حضرت باشد. طبیعى است که دیگر جاى‏نگرانى از نابود شدن حقوق، باقى نمى‏ماند

از این احادیث اندازه امنیّت مالى و جانى و قضایی  در روزگار حضرت مهدى (عج) به خوبى روشن مى‏گردد؛ زیرا چوپانى که گله خود را به بیابان مى‏فرستد، از دستبرد انسان‏ها و تعدّى درندگان به آنها آسوده خاطر است. انسانى که به سفر مى‏رود یا در بین جانوران موذى زندگى مى‏کند، از آزار و اذیّت آنها در امان است؛ به گونه‏اى که گویا قانون احترام به حقوق دیگران حتى براى حیوانات درنده و حشرات نیز پذیرفته شده است و همه در برابر آن خاضع و تسلیم هستند. شاید مقدارى از امنیّت بدین سبب باشد که در روزگار آن حضرت نعمت‏هاى الهى فراوان است و چون همه جانداران نیز از آن نعمت‏ها بهره ‏مندند و احساس امنیّت مى‏کنند، به کسى آسیب نمى‏رسانند.

انسان‌ها در آن موعد شریف است که می‌توانند، با قلبی آسوده و فارغ از هرگونه دغدغه اقتصادی، حقوقی، اخلاقی و اجتماعی، سر بر بالین آرامش بگذارند و زندگانی دنیا را دور از خطرهای دلهره‌آمیز همیشگی ببینند. بنابراین گردنه‌های پرخطر و پرنشیبی که در زندگی هر انسان به واسطه روابط نادرست حاکم در اجتماع پدید می‌آید، در آرمان‌شهر اسلامی جایگاهی ندارد. این نیز سعادتی است زمینی در یک شهر آرمانی و آسمانی.

آزادی حقیقی

بزرگ ترین اسارت بشر، اسارت معنوی است چندان که اسارت به دست آدمیان ستمگر و دشمنان غاصب در رتبه بعد از آن است. با ظهور و بسط انقلاب عظیم حضرت مهدی عج در عالم هر دو اسارت جای خود را به آزادی خواهد داد؛ به گونه ای که تسلط شیاطین ـ چه شیاطین انسی و چه جنی ـ بر آدمیان کم خواهد شد. آزادی اول که ازآن به«آزادی معنوی»تعبیر شده است، بیان دیگری است از قوت اراده انسان درمقابل تمایلات نفسانی یا همان تقوا.

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

آزادی دوم که موضوعی سیاسی ـ اجتماعی تلقی می شود، در حکومت معصوم و اجرای قوانین قرآن ـ که بزرگترین قانون آزادی انسان است امری تضمین شده خواهد بود.

الرسول النبی الامی…. لیضع عنهم اصرهم والاغلال التی کانت علیهم…؛ (اعراف ۱۵۷)

و احکام پر رنج و مشقتی را که از جهل و هوا چون زنجیر به گردن خود نهاده اند همه را برمیدارد

در بیان دین، آزادی با ولنگاری و هرج و مرج اجتماعی متفاوت است و امر مقدسی است که نتیجه گسترش عدالت و آگاهی و معنویت است که اینها همه براساس تعالیم شیعی ـ از میوه های حاکمیت منجی آخرالزمان است.

در جامعه مهدوی طبقه حاکم از مردم فاصله ندارند، و توده های مردم هر گاه لازم باشد به دولتمردان دست رسی دارند، و دربانان و نگهبانان مانع آنها نیستند.

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

همچنین اقویا و توانمندان نمی توانند ناتوانان و ضعیفان را ببلعند و در پنجه خود گلویشان را بفشارند. این دو موضوع با یکدیگر پیوندی ناگسستنی دارد. اگر حکومتها درهای دارالحکومه ها را به روی مردم بستند و دربان و حاجب گماردند و هر کس نتوانست به دادرسی نزد آنان رود و عرض حال کند،طبیعی است که توانمندان بر توده های مردم تسلط می یابند و ناتوانان را می خورند.

پیامبر اکرم (ص):

… ولم یغلق بابه دونهم فیاکل قویهم ضعیفهم…

… (حاکم اسلامی) در خانه خود را به روی مردم نبندد، تا توانای ایشان ناتوان را بخورد…

کافی 1/406؛ الحیاه 2/490؛ ترجمه الحیاه 2/735

در زمان ائمه راستین علیهم السلام درب خانه هاشان بر مردم همیشه باز بود و مردم نیازمند به راحتی به امامشان دسترسی داشته و عرض حاجت می کردند

مردی بر امام صادق وارد شد و گفت: یا اباعبدالله! قرض بده تا گشایشی پیدا شود. امام گفت: «تا زمانی که غله برسد؟» گفت: نه به خدا. گفت: «تا تجارتی سود دهد؟» گفت: نه به خدا. گفت: «تا ملکی به فروش رود؟» گفت: نه به خدا. گفت: پس تو ناگزیر از کسانی هستی که خدا در اموال ما حقی برایت قرار داده است.» پس کیسه ای پر از درهم خواست و دست در آن برد و مشتی برگرفت و به او داد…

دقت در فرازهای کلام امام علی (ع) بویژه با توجه به اینکه از عهدنامه مالک اشتر است و برای برشمردن حوزه مسئولیت حکومت و سخن الهی پیامبر اکرم (ص) عمق و اهمیت موضوع را نیک روشن می کند. امام علی (ع) حضور در مجلس عمومی را لازم می داند که شخص حاکم بطور معمولی و بدون اسکورت و تشریفات نظامی و حفاظتی و اداری، در کنار مردم بنشیند و به گفته های آنان گوش فرا دارد و در برابر مردم فروتن و خاضع باشد. و چون مردمان گرفتار و حاجتمند ناراحت و درشت گوی هستند، امام سفارش می کنند که این درشتگویی را تحمل کن و متکبرانه و آمرانه با مردمان رو به رو مشو، تا همگان بتوانند مطالب خود را بدون کوچکترین ملاحظه و بیمی، اظهار کنند و مشکلات خود را در میان نهند. و اینکه امام علی (ع) می گوید این سخن را بارها از پیامبر شنیدم: «امتی که ناتوان آن نتواند حق خویش را بی لکنت زبان از قوی بگیرد، قابل احترام نیست»، اهمیت جدی موضوع را می رساند، که پیامبر اکرم (ص) بارها و بارها بر این موضوع تأکید فرموده و جامعه صالح را دارای چنین ویژگی دانسته اند که ناتوانان بتوانند سخن حق خود را براحتی بگویند.

در پناه آزادی و امنیت اجتماعی، مانع و سد راهی در سر راه انسانها وجود ندارد محصول کوشش و کار افراد نصیب خودشان می گردد، و ثمره تلاشها و کوششهایشان را بی کم و کاست به دست می آورند. پدیده شوم استثمار و بهره کشی از ثمره کار و کالای دیگران وجود ندارد.

در چنین اجتماعی، با این سطح بالای تأمین و امنیت، مردمان می توانند با آرامش خاطر و آسایش کامل زندگی کنند، و از هیچ چیز و هیچ امری نگران نباشند.

ادای حقوق شهروندی و شهرسازی پس از ظهور

در زمان حکومت حضرت مهدی عج او به مردم فرهنگ شهروندی را می‌‌آموزد. شهروند زمان ظهور، شهروندی است که تمامی حقوق دیگران را جزء به جزء حفظ و ادا می‌‌کند و هرگز کاخ آسایش خویش را بر ویرانه همنوعان خود بنا نمی‌‌کند.

به فرمان او تمامی پنجره‌‌هایی که رو به خیابانها هستند، بسته می‌‌شوند. زیرا این مسأله موجب ایجاد فساد عمومی می‌‌شود و نباید تا انتهای خانه‌‌ها توسط عموم مردم در خیابانها دیده شود.

بالکن‌‌هایی که در کوچه‌‌ها و خیابانها قرار دارند و قسمتی از راههای عمومی را گرفته‌‌اند، خراب می‌‌شوند. بالکنها و پنجره‌‌ها باید به سوی حیاط خانه‌‌ها باز شوند نه بیرون از خانه؛ زیرا معابر عمومی مربوط به عابران است و حق آنان مقدم بر دیگران خواهد بود.

ناودانهایی که آب برف و باران را به سوی زمین هدایت می‌‌کنند باید به سمت داخل خانه‌‌ها باشند تا معابر عمومی دچار مشکل نشوند و عبور و مرور شهروندان سخت نشود. آب باران و برف هر خانواده‌‌ای باید در خانه خود آنها ریخته شود. چاههای فاضلاب نباید در راهها و معابر عمومی بنا شوند و مردم باید با همزیستی و محبت و درک متقابل در کنار یکدیگر زندگی کنند. قانون و نظم در سطح شهرها حاکم می‌‌شود. آن حضرت، فرمان می‌‌دهد که سواره‌‌ها در میانه جاده‌‌ها و خیابانها حرکت کنند و پیاده‌‌ها در کنار جاده‌‌ها ولی اگر سواره‌‌ای از کنار جاده حرکت کرد و با مردی تصادف کرد، دیه‌‌اش به عهده اوست.

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

حتی مساجدی که بر سر راههای عمومی ساخته شده است خراب می‌‌شود و در جای دیگری از نو بنا می‌‌گردد تا هیچ‌‌گونه حق شخصی و یا ملی نابود نگردد. خیابانها و جاده‌‌های عمومی عریض و پهناور می شوند و حتی پیشگویی شده است که تا شصت ذراع به وسعت آنها افزوده می‌‌شود

الغیبه، شیخ طوسی، ص475، ص498؛ الارشاد، شیخ مفید، ص365.

تا وقت شهروندان در ترافیکهای وقت‌‌گیر ضایع نشده و روح و روان آنها به علت سر و صداهای سرسام‌‌آور و آلودگی صوتی و هوایی فرسوده نشود

. حضرت به فرمانداران خود دستور می‌‌دهد که با مردم به عدالت رفتار کنند و حق شهروندان را اداء نمایند.

تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج10، ص314

و چشمان مردم روشن می‌‌شود و خشنود می‌‌گردند وقتی پاداش صبر خود را از خداوند می‌‌گیرند. منتخب‌‌الاثر، ص473

دوران طلائی پس از ظهور

برای دیدن چنین روزی و نفس کشیدن در چنان فضایی و برای ظهور همه خوبی‌‌ها، نیکی‌‌ها و زیبایی‌‌ها لحظه‌‌ها را می‌‌شماریم و به انتظار او می‌‌نشینیم باشد که چشم‌‌هایمان به دیدارش روشن شود و دلها آرام گیرد.

مشاهده فسمت سوم و آخر مقاله

دوران طلائی پس از ظهور نگاهی به دوران طلائی پس از ظهور - قسمت دوم | Www.FarsiMode.Com

منابع:

سایت مبشران ظهور

پیشرفت علم ودانش در حکومت مهدوی

فصل نامه انتظار موعود –شماره 27    رشد عقلی نوشته حجت الاسلام و المسلمین حسین الهی نژاد

رفاه اقتصادی در حکومت حضرت مهدی عج

امینت عمومی

http://www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=174

امنیت راه ها

http://www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=175

امینت قضایی

http://www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=176

عمران و آبادانی زمین

http://www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=14319

معادن و منابع زیر زمینی

http://www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=14323

حکومت مستضعفان

http://www.montazar.net/montazar-far/selecttextbook.php?ic=14334

پایان حکومت

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=152647

مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت – جهان پس از ظهور

کتاب موعود شناسی و پاسخ به شبهات نوشته علی اصغر رضوانی انتشارات مسجد مقدس جمکران

کتاب چشم اندازی به حکومت امام مهدی علیه السلام – نجم الدین طبسی-  بخش سوم : حکومت

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange