تربیت کودک وقتی که وسایل دیگران را بدون اجازه بر می دارد!
خانه » تربیت کودک وقتی که وسایل دیگران را بدون اجازه بر می دارد!

تربیت کودک وقتی که وسایل دیگران را بدون اجازه بر می دارد!

45K بازدید
پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳
Sahar
0 دیدگاه
47

تربیت کودک وقتی که وسایل دیگران را بدون اجازه بر می دارد!

تربیت کودک وقتی که وسایل دیگران را بدون اجازه بر می دارد! ,تربیت کودک, تربیت کودکان کنجکاو, تربیت فرزند, تربیت کودکان بی ادب, تربیت انسانی کودک, تربیت فرزند از طفولیت, تربیت فرزند از بچگی, تربیت دینی کودک, رشد تربیت انسانی, تربیت صحیح کودک, تربیت کودک یک ساله, تربیت کودک سه ساله, تربیت کودک 3 ساله, تربیت کودکان دکتر هلاکویی, تربیت کودک از بدو تولد, تربیت کودک 2 ساله, تربیت کودک 7 ساله, تربیت کودکان زیر دو سال, تربیت کودک دکتر هلاکویی, اموزش تربیت صحیح کودک, اموزش تربیت درست کودک, اموزش درست تربیت کردن کودک, اموزش درست تربیت کردن فرزند, اموزش تربیت کودک از بدو تولد, اموزش تربیت نوزاد, چگونه فرزندم را تربیت کنم, تربیت فرزند پسر, تربیت فرزند دختر, تربیت کودکی که وسایل دیگران را برمی دارد, روانشناسی تربیت کودکان, مقالات روانشناسی, مقالات اموزشی تربیت فرزندان, تربیت فرزندان دکتر هلاکویی, روش درست تربیت کردن کودک, روش صحیح تربیت کودک تربیت کودک, تربیت کودکان کنجکاو, تربیت فرزند, تربیت کودکان بی ادب, تربیت انسانی کودک, تربیت فرزند از طفولیت, تربیت فرزند از بچگی, تربیت دینی کودک, رشد تربیت انسانی, تربیت صحیح کودک, تربیت کودک یک ساله, تربیت کودک سه ساله, تربیت کودک 3 ساله, تربیت کودکان دکتر هلاکویی, تربیت کودک از بدو تولد, تربیت کودک 2 ساله, تربیت کودک 7 ساله, تربیت کودکان زیر دو سال, تربیت کودک دکتر هلاکویی, اموزش تربیت صحیح کودک, اموزش تربیت درست کودک, اموزش درست تربیت کردن کودک, اموزش درست تربیت کردن فرزند, اموزش تربیت کودک از بدو تولد, اموزش تربیت نوزاد, چگونه فرزندم را تربیت کنم, تربیت فرزند پسر, تربیت فرزند دختر, تربیت کودکی که وسایل دیگران را برمی دارد, روانشناسی تربیت کودکان, مقالات روانشناسی, مقالات اموزشی تربیت فرزندان, تربیت فرزندان دکتر هلاکویی, روش درست تربیت کردن کودک, روش صحیح تربیت کودک

یکی از رفتارهای کودکان که برای مادر و پدر بسیار ناراحت کننده و خجالت آور است این است که کودکشان بدون اجازه سر کیف و وسایل و موبایل و … دیگران می  رود ، در ادامه مطلب شما را با نحوه ی آموزش این گونه کودکان آشنا می کنیم

زهرا حسین زاده ملکی – روان شناس می گوید:

کودکان طی روند تحول جسمانی و شناختی گاه رفتارهایی دارند که موجب تعجب والدین می شود، این رفتارها در برخی موارد بسیار پخته است اما بعضی اوقات نیز معیارهای اخلاقی یا اجتماعی خانواده را زیر پا می گذارند. یکی از رفتارهای کودکان که برای مادر و پدر بسیار ناراحت کننده و خجالت آور است این است که کودکشان بدون اجازه سر کیف و وسایل و موبایل و … دیگران می رود که در اصطلاح برچسب “دزدی کردن” به آن می زنند.

چرا کودکمان به وسایل دیگران بدون اجازه دست می زند؟

+ یکی از مهم ترین دلایل، برطرف کردن نیازهای مادی است، برخی کودکان دوست دارند مالک اشیا، خوراکی ها و دیگر چیزهایی باشند که دیگران از آن برخوردارند و با تفکر کودکانه و محدودشان به دنبال راه حلی برای برطرف کردن این نیاز هستند و راه حلی منطقی تر و آسان تر از برداشتن آن چه به دیگران تعلق دارد، به ذهن شان خطور نمی کند.

+ کمبودهای عاطفی، ابراز نکردن علاقه به کودک، بی مهری کردن و مورد غفلت قرارگرفتن کودک، نظم نداشتن در نظام تنبیه و پاداش، آشفتگی در روابط والدین با یکدیگر و همچنین با کودک باعث می شود کودک رفتارهایی داشته باشد که با ارزش های اجتماع در تضاد است. این مسئله و بروز این رفتارها بیش تر ناشی از بازتاب مشکلات خانوادگی و کمبودهای عاطفی است که با لجبازی و دروغگویی همراه‌می باشد. علاوه بر این سخت گیری یا سهل گیری بیش از حد والدین در تعامل با کودک منجر می شود تا کودک برای ارضای حس کنجکاوی خود یا به سبب بی اهمیت دانستن حقوق دیگران، اموال آن ها را بدون اجازه بردارد.

+‌حضور کودک در محیطی که حق مالکیت دیگران رعایت نمی شود باعث می شود کودک نیز رفتارهای مشابه داشته باشد. در این میان رفتار والدین اهمیت به سزایی دارد حتی شوخی در این زمینه نیز می تواند تاثیرات منفی داشته باشد. در محیط گسترده تری مثل محل زندگی یا محیط بازی با بی توجهی به ارزش ها، نابه سامانی محیط اجتماعی و نظارت نکردن و آموزش به کودک نیز می تواند این رفتار ناپسند را در کودک تشدید کند.

+ سن و رشد شناختی کودکان نیز گاه موجب تشدید این رفتار می شود. تا پیش از ۵ سالگی، کودکان ممکن است بدون اطلاع از این که برای داشتن اشیا باید پول آن را پرداخت، از اموال دیگران استفاده کنند، بنابراین آنان اصلاً معنای دزدی و قبح این عمل را نمی دانند. بین سنین ۵ تا ۱۲ سالگی اغلب کودکان می دانند که برداشتن اشیا بدون اجازه کار نادرستی است، اما کودکان گاهی نمی توانند خود کنترلی کافی داشته باشند. از ۱۲ سالگی به بعد و در سنین نوجوانی، فرد می داند که نباید دزدی کند.

 

چگونه با این کودکان رفتار کنیم؟

+ نخستین اقدام بررسی علل و انگیزه های این رفتار است. بنابراین بهتر است در محیطی به دور از ترس و در امنیت با کودک گفت و گو کنید.

قرار نیست کودک تحت فشار و تهدید اعتراف کند در چنین شرایطی احتمالاً دروغ و انکار را انتخاب خواهد کرد.

+ شاید کودکتان با تمام هوش و ذکاوتش بازهم از زشتی این کار اطلاعی ندارد و این اتفاق فرصت مناسبی است تا آموزش لازم را به او ارائه کنید.

بدون آن که برچسب های دزد و دزدی را به کار ببرید، در قالب داستان و بازی، شیوه مناسب رفتاری را به او معرفی کنید. اگر از آموزش مسایل دینی بهره می برید، با تشویق به او کمک کنید نه با ایجاد ترس از خدا یا توضیح عذاب های اخروی.

+ سهل گیری بیش از حد و نبود قانون در خانه را کنار بگذارید.

البته آن قدر سختگیر هم نباشید که کودک به جای ابراز نیاز و در میان گذاشتن مشکلاتش با شما، خود در پی راه حل های غیر منطقی باشد.

+ به دور از هرگونه تعصب و با در نظر گرفتن سطح اجتماعی و محیطی که فرزندتان در آن پرورش می یابد و همچنین توانمندی مالی نیاز فرزندتان به پول را ارزیابی کنید شاید واقعاً لازم است پول یا امکانات بیش تری در اختیار او قرار دهید. البته نظارت بر نحوه هزینه کردن این پول را فراموش نکنید.

هر روز در حد توان خانواده خوراکی های متنوع و مورد علاقه او را برای استفاده در مدرسه در اختیارش قرار دهید و به طور منظم مقداری پول به او بدهید تا درصورت تمایل، خودش قادر به تامین نیازهایش باشد.

+ تلاش کنید تا با بذل توجه بیش تر به کودک، عزت نفس و اعتماد به نفس را در کودک افزایش دهید و توانمندی ها و ارزش های وجودی او را برایش آشکار کنید.

در واقع به او نشان دهید در هر حالتی او را دوست دارید و نیازی به انجام رفتارهای افراطی برای جلب نظر شما ندارد.

با وجود رعایت این نکات، چنان چه فرزندتان به دفعات وسایل دیگران را برمی دارد و این کارش با لجبازی، پرخاشگری و دروغ گویی همراه است ضروری است از جلسات مشاوره حضوری با یک روان شناس یا روان پزشک کودکان کمک بگیرید.

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

رای بی رای !! من رای نمی دهم !!
دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange
انتخابات مجلس