نظر اسلام در مورد کشتن حشرات ، مورچه و مگس
خانه » نظر اسلام در مورد کشتن حشرات ، مورچه و مگس

نظر اسلام در مورد کشتن حشرات ، مورچه و مگس

83K بازدید
پنج شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳
Sahar
0 دیدگاه
563

نظر اسلام در مورد کشتن حشرات ، مورچه و مگس

آیا کشتن مورچه و مگس و سوسک و… گناه دارد؟

نظر اسلام در مورد کشتن حشرات ، مورچه و مگس ,, احکام شرعی کشتن حشرات موذی, احکام شرعی کشتن حشرات, احکام شرعی کشتن حیوانات, احکام کشتن حشرات موذی, ایا کشتن حشرات موزی عیبی دارد, ایا کشتن مورچه اشکال دارد, ایا کشتن مورچه و مگس گناه است, ایا کشتن مورچه گناه دارد, حکم دینی کشتن مار و عقرب, حکم شرعی کشتن مورچه و حشره, حکم شرعی کشتن مگس, حکم کشتن حشرات موذی, حکم کشتن مار و عقرب, حکم کشتن موش, کشتن حشرات موذی, نظر اسلام در مورد کشتن حشرات, کشتن حشرات, کشتن سوسک, کشتن مورچه در اسلام, حکم کشتن حشرات, حکم کشتن مورچه, حکم شرعی کشتن حشرات, احکام شرعی

آیا کشتن مورچه و مگس و سوسک و… گناه دارد؟

کشتن حشرات موذی و حیواناتی که اگر آنها را نکشند باعث اذیت و ضرر می شوند و یا با بهداشت محیط و منزل و سلامت انسان منافات دارند, مانند سوسک و مار و مگس و عقرب و موش و امثال آنها، اشکال ندارد و گناه نیست. ولی بهتر است از کشتن حشرات و حیواناتی که این چنین نیستند و آزاری ندارند, خودداری شود؛ زیرا در روایت آمده که اگر کسی حیوانی را بدون جهت بکشد فردای قیامت مورد مؤاخذه قرار می گیرد….

در برخی روایات کشتن حشراتی مانند مورچه مجاز شمرده شده است. در حدیثی از حضرت صادق(ع) آمده است: « لابأس تقبل النمل آذتک لولم توذک»؛ «کشتن مورچه اشکالی ندارد چه آزاری به تو برساند و چه نرساند.»(بحار، ج64، ص268) و در برخی روایات از کشتن زنبور نهی شده است.(همان، ص267) و در برخی روایات کشتن پشه و کک در صورت آزار رساندن مانعی ندارد.(همان، ص311) کشتن حیواناتی شبیه مار و عقرب مورد تأکید روایات است. اما این مسئله که کشتن حیوانات و حشرات تأثیر منفی در معنویات انسان داشته باشد و آثار سوء معنوی به دنبال داشته باشد، ظاهرا اگر این کار با غرضی معقول و مقبول شرع و عرف انجام شود، چنین تبعات و اثر سویی به دنبال ندارد ولی اگر بدون دلیل و به قصد تفریح و سرگرمی و اغراض دیگری انجام پذیرد و حیوانی بدون دلیل کشته و یا مورد آزار قرار گیرد احتمال دارد آثار سوء معنوی به دنبال داشته باشد. چنان چه در روایات آمده است که اذیت و آزار زنی نسبت به گربه و محروم کردن او از آب و غذا، موجب جهنمی شدن و ورود او به آتش گردید. البته در برخی افراد که حالات معنوی بالا و خاصی دارند، ممکن است کشتن حیواناتی که برای دیگران آثار سویی به دنبال ندارد و امری جایز است برای آنها متناسب با حالات خاص روحی و معنوی آنها، مضر باشد و مانع ارتقای بیشتر معنوی آنها گردد ولی این امری موردی و خاص است نه فراگیر و عام.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
با امیدبخش ترین آیه قرآن برای گناهکاران آشنا شوید
این ذکر برای آمرزش گناهان و درمان بیماری ها مفید است
راهکار های علاقمند کردن فرزندان به نماز
داشتن خواب آرام با ذکر و دعا
درباره وظایف و ماموریت های حضرت میکاییل چه می دانید؟
اغواگری به نام دین و درمان با عنوان عرفان حلقه – قسمت سوم
اغواگری به نام دین و درمان با عنوان عرفان حلقه – قسمت دوم
اغواگری به نام دین و درمان با عنوان عرفان حلقه – قسمت اول
دلیل و علت دو بار سجده کردن در نماز چیست؟
چگونگی ملحق شدن به پیامبر در روز قیامت
پاسخ آیت الله خامنه ای به استفتائات پیرامون انتخابات

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange
شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسلیت باد