زندگینامه سلمان فارسی – جزئیاتی از فضیلت های برتر سلمان فارسی
خانه » زندگینامه سلمان فارسی – جزئیاتی از فضیلت های برتر سلمان فارسی

زندگینامه سلمان فارسی – جزئیاتی از فضیلت های برتر سلمان فارسی

31K بازدید
شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴
Sahar
0 دیدگاه
46

زندگینامه سلمان فارسی – جزئیاتی از فضیلت های برتر سلمان

سلمان فارسی کیست؟

زندگینامه سلمان فارسی - جزئیاتی از فضیلت های برتر سلمان , سلمان فارسی , زندگینامه سلمان فارسی , سلمان فارسی کیست , از سلمان فارسی چه میدانید؟ , آرامگاه سلمان فارسی , فضیلت های برجسته سلمان فارسی , نقش سلمان فارسی در تشیع ایرانیان , علم بی نهایت سلمان فارسی , وفات سلمان فارسی , عکس سلمان فارسی , عکس آرامگاه سلمان فارسی , بیوگرافی و زندگینامه , بیوگرافی دانشمندان , بیوگرافی شخصیت های مذهبی , نام ایرانی سلمان فارسی , سلمان فارسی یا روزبه؟ , زندگینامه سلمان فارسی یکی از اصحاب پیامبر , درگذشت سلمان فارسی , دانشگاه سلمان فارسی , ازدواج سلمان فارسی , سرگذشت سلمان فارسی

 

سلمان فارسی که پیش از مسلمان شدن روزبه نام داشت ،  از صحابه ایرانی مشهور ، پیامبر اسلام بود که رسول خدا او را از اهل بیت و سلمان محمدی خواند. او با این که پسر یکی از دهقانان ایران بود ، زرتشتی باقی نماند و سال‌ ها در پی حقیقت و دین راستین به سرزمین‌ های گوناگون سفر کرد که در همین سفرها در سرزمینی به بردگی درآمد و سپس با کمک محمد ( ص ) آزاد گشت. سلمان فارسی حکیمی که خرد و دانش‌ های ایرانیان و مسیحیان را می‌دانست از مشاوران پیامبر، از جمله طراح اصلی حفر خندق در جنگ خندق بوده است. برای شناخت بیشتر ایشان با فارسی مد همراه باشید:

سلمان فارسی کیست؟

حدود دویست و شانزده یا سیصد و شانزده سال قبل از هجرت، در روستای « جی » ( از روستاهای اصفهان ) فرزندی به دنیا آمد، که نامش را « روزبه‏ » گذاشتند و بعدها پیامبر اسلام (ص) او را «سلمان‏» نامید. پدر سلمان « بدخشان کاهن ‏» ( روحانی زرتشتی ) بود و کار همیشگی‏ اش هیزم نهادن بر شعله آتش. با اینکه سلمان در میان خاندان و محیطی زرتشتی دیده به جهان گشود، ولی هرگز در برابر آتش سر فرود نیاورد و به خدای یکتا اعتقاد یافت. سلمان در دوران کودکی مادرش را از دست داد و عمه‏ اش سرپرستی او را به عهده گرفت.بعد از آنکه دریافت قرار است او را شش ماه با اعمال شاقه زندانی سازند و پس از آن اگر به آیین نیاکانش ایمان نیاورد اعدامش کنند، با همکاری عمه‏ اش گریخت و روانه بیابان شد. در بیابان کاروانی دید که به سوی شام می‏رفت ، پس به مسافران پیوست و رهسپار سرزمینهای ناشناخته گردید. سرانجام سلمان فارسی ، در همان آغاز هجرت گمشده ‏اش را یافت و در حالی که برده یک یهودی بود، در محضر رسول خدا (ص) مسلمان شد.

آزادی و نام گذاری سلمان فارسی

پیامبر گرامی اسلام (ص) سلمان فارسی را به مبلغ چهل نهال خرما و چهل وقیه ( هر وقیه معادل چهل درهم )، از مرد یهودی، خرید و آزادش ساخت و نام زیبای « سلمان‏ » را بر او نهاد.  این تغییر نام، بیانگر آن است که:

1 – برخی از نامهای عصر جاهلیت، شایسته یک مسلمان نیست

2 – واژه « سلمان‏ » از سلامتی و تسلیم گرفته شده است. انتخاب این نام زیبا از سوی پیامبر (ص) نشانه پاکی و سلامت روح سلمان است.

فضیلتهای برجسته سلمان

سلمان، الگوی مسلمان کمال‏ جو، وارسته و خودساخته است و ارزشهای متعالی بسیاری در خویش گردآورده بود. بخشی از این فضایل عبارت است از:

1 – نزدیکی به رسول خدا (ص)

سلمان، پس از پذیرفتن اسلام، چنان در راه ایمان و معرفت اسلامی پیش رفت که نزد رسول خدا جایگاهی والا یافت و مورد ستایش معصومان ( ع )  قرار گرفت. بخشی از سخنان آن بزرگان در باره سلمان فارسی چنین است:

الف) در ماجرای جنگ خندق، که در سال پنجم هجری رخ داد و به پیشنهاد سلمان پیرامون شهر خندق کندند. هر گروهی می‏ خواست‏ سلمان با آنها باشد ، مهاجران می ‏گفتند: سلمان از ما است. انصار می‏ گفتند: او از ما است. پیامبر (ص) فرمود: « سلمان منا اهل البیت ‏»  سلمان از اهل بیت ما است. عارف معروف، محی‏الدین بن‏عربی، با اینکه از علمای اهل تسنن است، در شرح این سخن پیامبر اکرم (ص) می ‏گوید: پیوند سلمان به اهل بیت ( علیهم السلام ) در این عبارت، بیانگر گواهی رسول خدا (ص) به مقام عالی، طهارت و سلامت نفس سلمان است; زیرا منظور از اینکه سلمان از اهل بیت ( علیهم السلام ) است، پیوند نسبی نیست،  این پیوند بر اساس صفات عالی انسانی است.

ب) جابر نقل می‏کند که رسول خدا (ص) فرمود: « همانا اشتیاق بهشت‏ به سلمان بیش از اشتیاق سلمان به بهشت است و بهشت‏ به دیدار سلمان عاشق‏تر از دیدار سلمان به بهشت است. »

ج) پیامبر اکرم (ص) فرمود: « هر که می‏خواهد به مردی بنگرد که خداوند قلبش را به ایمان درخشان کرده، به سلمان بنگرد. »

د) آن بزرگوار همچنین فرمود: « سلمان از من است، کسی که به او ستم کند به من ستم کرده است و کسی که او را بیازارد مرا آزرده است. »

و) امام صادق (ع) فرمود: « سلمان علم الاسم الاعظم‏ » ، سلمان اسم اعظم را می‏دانست. این سخن بدان معناست که سلمان فارسی از نظر عرفان، به مقامی رسیده بود که حاصل اسم اعظم الهی بود. اگر کسی چنین لیاقتی داشته باشد، دعایش به اجابت می‏رسد و کرامات عظیمی از او سر می‏زند.

2 – علم سلمان

پیامبر اسلام (ص) فرموده است: « اگر دین در ثریا بود، سلمان به آن دسترسی پیدا می‏کرد. » وسعت و عمق آگاهی های سلمان به حدی بود که برای هر کس قابل هضم نیست. امام صادق (ع) فرمود: رسول خدا (ص)  و علی (ع) اسراری را که دیگران قدرت تحمل آن را نداشتند به سلمان می‏گفتند و او را لایق نگهداری علم مخزون و اسرار می‏دانستند; از اینرو یکی از القاب سلمان، «محدث‏» است. سلمان فارسی دارای علم بلایا و منایا ( حوادث آینده ) بود و همچنین از متولمان ( قیافه‏شناسان ) و محدثان به شمار می‏رفت. جایگاه علمی سلمان فارسی چنان بود که امام صادق (ع) فرمود: « در اسلام، مردی که فقیه‏ تر از همه مردم باشد، همچون سلمان، آفریده نشده است. » پیامبر اسلام(ص) فرمود: «سلمان دریای علم است که نمی‏توان به عمق آن رسید.» البته دانش سلمان فارسی، به معارف فکری محدود نمی‏شد و آگاهیهای فنی او نیز در حد بالایی بود. در جنگ خندق، طرح کندن خندق را سلمان خدمت پیامبر (ص) پیشنهاد کرد و عملی شد. همچنین در جنگ طائف، طرح ساختن « منجنیق‏ » برای درهم کوبیدن قلعه ‏های مشرکان از ابتکاراتی است که به سلمان نسبت داده شده است. بنابراین، سلمان فارسی حق دارد از مقام علمی‏ اش چنین تعبیر کند:

ای مردم! اگر من شما را از آنچه می‏ دانستم مطلع می ‏کردم، می‏ گفتید، سلمان دیوانه است، یا به کسی که سلمان را بکشد درود می ‏فرستادید!

3 – عبادت سلمان

آنچه به عبادت سلمان ارزش بیشتری می ‏دهد، علم و آگاهی اوست. چرا که عبادت آگاهانه و پرستش از روی بصیرت از عبادت سطحی و ظاهری ارزشمندتر است. امام صادق (ع) فرمود: روزی پیامبر اسلام (ص) به یاران خود فرمود: کدام یک از شما تمام روزها را روزه می‏دارد.

سلمان گفت: من، یا رسول الله.

پیامبر (ص) پرسید: کدام یک از شما تمام شبها را به عبادت می‏گذراند؟

سلمان گفت: من، یا رسول الله.

حضرت پرسید: آیا کسی از شما هست که روزی یک بار قرآن را ختم کند؟

سلمان گفت: من یا رسول الله.

یکی از حاضران که جوابهای سلمان را خودستایی و فخرفروشی می‏ پنداشت، گفت: اکثر روزها دیده‏ ام که سلمان روزه نیست، بیشتر شب را هم می‏ خوابد و بیشتر روز را به سکوت می‏ گذراند، پس چگونه همیشه روزه است و هر شب برای نیایش با خدا بیدار می‏ ماند و روزی یک بار قرآن را ختم می‏کند؟! پیامبر (ص) فرمود: ساکت‏ باش! تو را با همسان لقمان چه کار؟ اگر می ‏خواهی چگونگی ‏اش را از خودش بپرس تا خبر دهد. سلمان گفت: در ماه سه روز روزه می‏گیرم و خداوند فرموده است: «هر کس عمل نیکی انجام دهد پاداش ده برابر دارد. از طرف دیگر، روز آخر شعبان را روزه گرفته و آن را به روزه ماه رمضان متصل می‏کنم و هر که چنین کند، پاداش روزه همیشه را دارد. از رسول خدا (ص) شنیدم که فرمود: هر کس با طهارت بخوابد، در ثواب، چنان است که تمام شب را عبادت کرده باشد. اما ختم قرآن، رسول خدا (ص) فرمود: هر کس یک بار سوره «قل هو الله‏» را بخواند، پاداش یک سوم قرآن را دارد و هر که دو بار بخواند، دو ثلث قرآن را خوانده است و هر که سه بار بخواند، گویا قرآن را ختم کرده است و نیز حضرت فرمود: یا علی، هر کس تو را با زبان دوست‏ بدارد یک سوم ایمانش کامل شده ، هر که با دل و زبان دوست ‏بدارد، دو ثلث ایمان او کامل شده، و هر که با دل و زبانش دوست ‏بدارد و با دست هم یاری‏ت کند، تمام ایمان را به دست آورده است.

4 – زهد سلمان

آیات و روایات نشان می‏دهد که « زهد » به معنای حرام ساختن نعمتهای الهی بر خود نیست. زهد به معنای عدم دلبستگی به امور مادی است. یکی از مواردی که در تمام زوایای زندگی سلمان، از آغاز تا پایان عمر، دیده می‏ شود زهد، پارسایی و بی‏ رغبتی او به دنیاست. سلمان فارسی ، که پیرو راستین پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) بود، راه آنان را پیش گرفت و حتی وقتی فرماندار مدائن بود، ساده ‏زیستی را رها نکرد. زهد و وارستگی سلمان از ایمان عمیق او سرچشمه می‏ گرفت ، زیرا هر کس ایمان قویتر داشته باشد، از جاذبه ‏های دنیوی آزادتر است. امام صادق (ع) فرمود:« ایمان ده درجه دارد، مقداد در درجه هشتم و ابوذر در درجه نهم و سلمان در درجه دهم ایمان است. » سلمان فارسی  ، خانه نداشت و هرگز دل به خانه‏ سازی نمی‏داد. شخصی از او خواست تا برایش خانه‏ ای بسازد ولی سلمان راضی نشد. سرانجام به سبب اصرار شخص نیکوکار اجازه داد برایش خانه بسازد، ولی سفارش کرد خانه چنان باشد که هنگام ایستادن سر به سقف آن بخورد و هنگام خوابیدن پا به دیوار برسد. سلمان پارسا، حتی حقوق اندک سالانه  خود را هم به نیازمندان می‏داد و بسیار اندک برای خود برمی‏داشت.

5 – دفاع از حریم ولایت

آنچه در زندگی سلمان، بسیار چشمگیر و جالب است عدم بی‏ تفاوتی اوست. او با هوشیاری و جدیت کامل در صحنه ‏های مختلف حضور داشت و در پیروی از امام‏ حق لحظه‏ ای تردید نکرد. او همواره، از هر فرصتی، برای گفتن حق بهره می ‏برد و مسلمانان را به امامت‏ حضرت علی (ع) فرا می‏ خواند. آن بزرگوار پیوسته این سخن رسول خدا را برای مردم تکرار می‏ کرد:« همانا علی (ع) دری است که خداوند گشوده است. هر کس در آن وارد شود، مؤمن است و هر کس که از آن خارج گردد، کافر است. » « بهترین فرد این امت، علی (ع) است. » بعد از رحلت جانسوز رسول خدا (ص)، غصب خلافت و مظلومیت ‏حضرت علی(ع) ، سلمان فارسی در خطبه‏ای بسیار فصیح، که می‏توان آن را « کوبنده و افشاگرانه‏ » خواند، چنین گفت: « ای مردم! هر گاه فتنه‏ ها و آشوبها را همچون پاره ظلمانی شب دیدید که برجستگان در آن به هلاکت می‏ رسند، بر شما باد به آل محمد (ص) چرا که آنها راهنمایان به سوی بهشتند، و بر شما باد علی (ع). ای مردم! ولایت را در میان خود همانند سر قرار دهید. » یعنی اگر ولایت اهل بیت (علیهم السلام) را نداشته باشید، مسلمان حقیقی نیستید و دین شما سودی ندارد. ابن‏ عباس سلمان را در خواب دید و از او پرسید: در بهشت، پس از ایمان به خدا و رسول، چه چیز برتر است؟ سلمان فارسی پاسخ داد: پس از ایمان به خدا و پیامبر، هیچ چیز با ارزشتر و برتر از دوستی و ولایت علی ابن‏ ابی‏طالب (ع) و پیروری از او نیست.

نقش سلمان فارسی  در تشیع ایرانیان

یکی از کارهای بسیار مهم سلمان، که بخش اعظم زندگی او را فرا گرفته بود، تلاش پیگیر او در معرفی اسلام ناب و تشیع راستین بعد از رحلت رسول خدا (ص) است. او در این راستا در مدینه جهاد کرد و از هر فرصتی بهره برد. وقتی به مدائن آمد، همین عقیده را دنبال کرد و نقش بسیاری در تشیع ایرانیان داشت. می‏ پرسند: با اینکه اسلام در عصر خلافت‏ خلیفه دوم وارد ایران شد، چرا اکثریت قاطع مردم ایران، شیعه حضرت علی (ع) هستند؟ در پاسخ باید گفت: عوامل متعددی سبب این گرایش است. از نخستین عوامل این گرایش، وجود سلمان در مدائن و رفت و آمد او به کوفه و حوالی آن و حتی اصفهان و … بود. سلمان پیام‏ آور اسلام ناب، منادی تشیع و نوید بخش مذهب اهل بیت ( علیهم السلام ) بود و اکثر ایرانیان این ندا و نوید را شنیدند و پذیرفتند.

وفات

سلمان  فارسی سرانجام ، پس از عمری طولانی و با برکت، در اواخر خلافت عثمان در سال 35 ه .ق وفات یافت. حضرت علی (ع) پیکرش را غسل داد، کفن کرد و بر آن نماز گزارد. همراه آن حضرت، جعفر بن‏ ابی‏طالب و حضرت خضر، در حالی که با هر یک از آن دو هفتاد صف از فرشتگان بودند بر پیکر سلمان نماز گزاردند.  بعضی از راویان چنین نقل کرده‏ اند که حضرت علی (ع) بر کفن سلمان شعری نوشت که معنای آن چنین است: « بر شخص کریم و بزرگواری وارد شدم، بی ‏آنکه توشه نیک و قلب پاک داشته باشم ، ولی بردن توشه نزد شخص کریم و بزرگوار، زشت‏ترین کار است. »

مرقد شریف حضرت سلمان فارسی در مدائن، در پنج فرسخی بغداد، نزدیک تاق کسری قرار دارد. در این دنیای پرتلاطم و پرزرق و برق که انسان را در گرداب گناه غرق می‏کند، هر کس الگویی می‏خواهد تا با سرمشق قرار دادن روش و کردارش کشتی وجودش را سالم به ساحل سعادت برساند و زندگی سلمان فارسی برای ما ایرانیان الگویی شایسته است.

 

آرامگاه سلمان فارسی

زندگینامه سلمان فارسی - جزئیاتی از فضیلت های برتر سلمان , سلمان فارسی , زندگینامه سلمان فارسی , سلمان فارسی کیست , از سلمان فارسی چه میدانید؟ , آرامگاه سلمان فارسی , فضیلت های برجسته سلمان فارسی , نقش سلمان فارسی در تشیع ایرانیان , علم بی نهایت سلمان فارسی , وفات سلمان فارسی , عکس سلمان فارسی , عکس آرامگاه سلمان فارسی , بیوگرافی و زندگینامه , بیوگرافی دانشمندان , بیوگرافی شخصیت های مذهبی , نام ایرانی سلمان فارسی , سلمان فارسی یا روزبه؟ , زندگینامه سلمان فارسی یکی از اصحاب پیامبر , درگذشت سلمان فارسی , دانشگاه سلمان فارسی , ازدواج سلمان فارسی , سرگذشت سلمان فارسی

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
کامل ترین بیوگرافی و زندگینامه مهران مدیری + تصاویر
شرح کامل شهادت حضرت علی (علیه السلام) با جزئیات
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه شهاب حسینی
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه نیما یوشیج
زندگینامه سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه سهراب سپهری
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه قیصر امین پور
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه پروین اعتصامی
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه دکتر محمد مصدق
آشنایی با بیوگرافی و زندگینامه رهی معیری شاعر ایرانی
بیوگرافی و زندگینامه ماهاتما گاندی ، آزادی خواه هندی
زندگینامه امام زمان (عج) ، از ولادت تا غیبت !!
زندگینامه امام حسن عسکری (ع) ، از ولادت تا شهادت
زندگینامه امام جواد (ع) – از امام محمد تقی (ع) چقدر می دانید؟

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange