بررسی عوامل مهم حساسیت به رنگ مو در بانوان
خانه » بررسی عوامل مهم حساسیت به رنگ مو در بانوان

بررسی عوامل مهم حساسیت به رنگ مو در بانوان

35K بازدید
شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
44

بررسی عوامل مهم حساسیت به رنگ مو در بانوان

پاسخ به سوالات متداول درباره رنگ مو

بررسی عوامل مهم حساسیت به رنگ مو در بانوان , البوم رنگ مو , تثبیت رنگ مو , حساست به رنگ موهای شیمیایی , حساسیت به رنگ مو , رنگ مو , رنگ مو و مدل های مو , رنگ موهای ترکیبی , رنگ موهای روشن , رنگ موهای شیمیایی , رنگ موهای طبیعی , رنگ موی استخوانی , رنگ موی جدید , رنگ موی دکلره , رنگ موی سر , عکس رنگ موی زنانه , عوارض رنگ مو , مدل مو و رنگ مو , معرفی رنگ مو مناسب پوست , بالم مو , کرم مو , ریزش مو , رنگ موی مشکی , آرشیو مقالات , نکات آرایشی بهداشتی , مقالات آرایش و زیبایی , مقالات پوست و مو , آموزش رنگ موع , انواع رنگ مو

باورهای درست و نادرستی در مورد رنگ مو و عوارض احتمالی آنها وجود دارد،آیا واقعا رنگ مو خصوصا در بانوان ایجاد حساسیت می کند؟ با ما همراه باشید با گزیده ای از صحبت های دکتر حمیده مروج‌ فرشی، متخصص پوست و عضو هیات‌ علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی شهیدبهشتی، که به سوالات متداول در باب رنگ مو پاسخ داده اند

حساسیت به رنگ مو

روی تمام رنگ مو ها این نکته درج شده که 24ساعت قبل از استفاده مقدار بسیار کمی از رنگ خالص را روی قسمت داخلی ساعد امتحان کنید و در صورتی که در آن ناحیه دچار قرمزی و خارش شدید، از مصرف رنگ مو خودداری کنید. در واقع، ترکیب‌ها یی در رنگ موها وجود دارد که می‌تواند با تحریک سیستم ایمنی، باعث بروز حساسیت‌های شدیدی شود. متخصصان پوست هشدار می‌دهند نسبت به هر آنچه قرار است روی پوستتان بگذارید مراقب و هوشیار باشید. با دکتر حمیده مروج‌ فرشی، متخصص پوست و عضو هیات‌ علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی شهید بهشتی در مورد باورهای درست و نادرستی که در مورد رنگ موها و عوارض احتمالی آنها وجود دارد، گفت‌وگو کرده‌ایم.

آیا این موضوع درست است که رنگ موها، حساسیت‌ زا و سرطان‌ زا هستند؟

در قدیم در رنگ موهای شیمیایی از رنگ کولتار استفاده می‌شد که علاوه بر حساسیت‌ زایی، سرطان‌ زا هم هست. امروزه ادعا می‌شود کولتار از رنگ‌ موها حذف شده و به جای آن از نوعی ماده مشتق‌ شده از نفت به نام تترال اتم استفاده می‌شود، اما بررسی‌های انجام‌ شده نشان می‌دهد این موضوع تنها در حد حرف است و شرکت‌ های تولیدکننده رنگ مو هنوز از کولتار استفاده می‌کنند. پارافنیلن دی‌آمین (PPD) ماده دیگری است که در رنگ موها وجود دارد و باعث بسیاری از حساسیت‌ ها ست.

این گفته حقیقت دارد که ارتباط مشخصی بین استفاده از رنگ موهای شیمیایی و ابتلا به لیکن پلان وجود دارد؟

بله، با رواج مصرف رنگ مو به وسیله دختران جوان و رایج‌ تر شدن رنگ کردن موها میان مردان، میزان ابتلا به لیکن‌ پلان هم در دهه اخیر افزایش یافته است. شخصا در روز 3-2 مورد مراجعه‌کننده مبتلا به لیکن‌ پلان دارم که به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن استفاده از رنگ مو باشد.

ماده خاصی در رنگ مو عامل بروز لیکن‌پلان است؟

رنگ موهایی که زمینه مشکی دارند، به‌دلیل وجود ترکیب پارافنیلن دی‌آمین (PPD) به شدت احتمال بروز لیکن‌پلان را افزایش می‌دهند. این ماده از حنای هندی که در تاتو هم استفاده می‌شود تهیه می‌شود و قبلا در عکاسخانه‌ ها مصرف داشت. در 25 درصد موارد، این ماده مسبب حساسیت و لیکن‌ پلان یا واکنش لیکنوییدی است. در این شرایط سلول‌ های التهابی بدن به فولیکول مو حمله می‌کنند و آن را از بین می‌برند. افرادی که دچار واکنش لیکنوییدی می‌شوند علائمی مانند ریزش مو، سوراخ‌ سوراخ شدن کف سر و بروز پوسته دور فولیکول مو دارند. متاسفانه پزشکانی که تجربه برخورد با این بیماری را نداشته‌ اند، فکر می‌کنند فرد دچار ریزش موی معمولی شده و درمان‌ های مربوطه را تجویز می‌کنند که بی‌فایده است. فردی که دچار ریزش موی ناشی از لیکن‌ پلان شده، ریزش موی دائمی دارد.

رنگ موهای روشن هم حاوی این ترکیب هستند؟

برخی رنگ موهای روشن هم پارافنیلن دی‌آمین (PPD) دارند. به همین دلیل توصیه می‌کنم افراد هنگام خرید به وجود این ماده در ترکیب توجه داشته باشند.

رنگ موهای طبیعی هم حساسیت‌زا هستند؟

بسیاری از افراد به حنای قرمز حساسیت دارند. حنا حاوی بنزوییل است و افرادی که به این ترکیب حساس هستند نباید از این ماده استفاده کنند، اما حنای قرمز غیر از حساسیت، مشکل‌ دیگری ایجاد نمی‌کند. در عوض حنای هندی بسیار خطرناک است و رنگ کردن مو یا تاتو با آن عامل بروز لیکن‌پلان در پوست سر یا بدن است. رنگ‌های دیگر مثل ریواس، روناس، سماق و وسمه که برای از بین بردن رنگ قرمز حنا و بردن آن به سمت تیره استفاده می‌شود، حساسیت‌ زا نیستند، اما پوست گردو که به رنگ مو اضافه می‌شود تا آن را روشن کند، حساسیت‌ زاست و آلرژی شدیدی ایجاد می‌کند که کهیر در ناحیه سر و صورت از علائم آن است. قهوه هم حساسیت‌ زاست.

حساسیت به این مواد در تمام افراد بروز می‌کند؟

نه، همه افراد به رنگ مو حساس نیستند. افرادی که دچار حساسیت‌ می‌شوند، سسیتم ایمنی‌شان رنگ را به‌‌عنوان دشمن شناسایی می‌کند. سیستم ایمنی این افراد به یک آنتی‌ژن خاص که در رنگ وجود دارد، حساس است. به همین دلیل لازم است ابتدا رنگ موی شیمیایی خالص را بدون اکسیدان یا رنگ موی طبیعی مخلوط با آب را روی بازو امتحان کنید. 48 ساعت بعد علائم حساسیت ظاهر می‌شود. افرادی که برای اولین بار موهایشان را رنگ می‌کنند، شاید اصلا علائم حساسیت نداشته باشند، اما در مرتبه دوم باید مجدد امتحان را انجام دهند و 48 ساعت صبر کنند.

اگر فردی به یک مارک خاصی از رنگ مو حساسیت نشان داد، آیا می‌تواند از سایر رنگ موها استفاده کند یا در کل باید رنگ را کنار بگذارد؟

اگر به مارک خاصی از رنگ مو حساسیت نشان داد، بهتر است سایر مارک‌ ها را هم امتحان کند، اما معمولا حساسیت به تمام رنگ‌ها وجود خواهد داشت.

بسیاری از خانم‌هایی که موهایشان را رنگ می‌کنند در فاصله‌ای که رنگ مو روی سر است احساس سوزش و خارش شدیدی کف سرشان دارند. این حالت هم نشانه حساسیت به رنگ مو است؟

این احساس ممکن است ناشی از حساسیت یا در اثر درماتیت تحریکی باشد. در درماتیت تحریکی، پوست کمی حساس می‌شود و دلیل آن غلظت ماده است. اگر میزان مصرف اکسیدان در رنگ مو بالا رود، پوست می‌سوزد و تحریک می‌شود و گاهی جوش می‌زند، اما با کاهش غلظت این مساله تکرار نمی‌شود. حساسیت به صورت دانه‌ های ریز خارش‌ دار یا تاول بروز می‌کند و با هر بار مصرف رنگ به هر شکل حتی بدون اکسیدان هم با همین حالت ظاهر می‌شود.

آیا حساسیت به رنگ مو کشنده است؟

نه، در موارد شدید شاهد تورم و کهیر هستیم، اما معمولا بعد از چند روز حال فرد بهتر می‌شود. اگر خانمی شاهد بروز علائم اولیه حساسیت به رنگ مو در خود شد باید به سرعت رنگ را بشوید و از لوسیون بتامتازون روی ناحیه خارش‌ دار استفاده و حتما به متخصص مراجعه کند.

گیاهان مورد استفاده در رنگ موهای گیاهی

• مریم‌گلی خشک + رزماری خشک + سرکه سیب: که رنگی قهوه‌ای ایجاد می‌کند.

• گل خشک بابونه + گل کالاندولا (گل همیشه‌بهار): که کدری موهای بور را برطرف می‌کند.

• گیاه اسپرک: که برای بور و روشن کردن موها به کار می‌رود.

• حنا + وسمه: که موها را مشکی می‌کند.

• قهوه + بابونه + روناس: که موها را به رنگ قهوه‌ای روشن درمی‌آورد.

• حنا + عرق بهارنارنج: که مو‌ها را به رنگ قرمز آتشین درمی‌آورد.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه