روش های درست و نادرست منجمد کردن غذاها در خانه
خانه » روش های درست و نادرست منجمد کردن غذاها در خانه

روش های درست و نادرست منجمد کردن غذاها در خانه

37K بازدید
سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
42

روش های درست و نادرست منجمد کردن غذاها در خانه

 نکاتی در مورد منجمد کردن غذاها در خانه

روش های درست و نادرست منجمد کردن غذاها در خانه , آرشیو مقالات , مقالات آموزشی , مقالات زندگی , پزشکی و سلامتی , منجمد کردن , منجمد کردن مواد غذایی , منجمد کردن غذاها , ذوب کردن , ذوب کردن غذاها , ذوب کردن مواد غذایی , میوه ها , سبزیجات , گرم کردن , گرم کردن مواد غذایی , فریزر , فریز کردن , انجماد مواد غذایی , انجماد در فریزر , عملیات انجماد , غیر فعال کردن میکروب ها , حفظ طراوت میوه ها , حفظ طراوت سبزیجات , غذاهای منجمد , غذاهای گرم , سلامت , حفظ سلامتی , انجماد سریع , اصول صحیح انجماد , تغییر بافت مواد خوراکی در زمان انجماد , سوختگی انجماد , ذوب کردن غذای منجمد شده , خوراکی‌ های فریزر دوست , مواد غذایی فریزر دوست , ماندگاری در فریزر , مدت نگهداری غذاها در فریزر , مدت نگهداری مواد غذایی در فریزر

در این مطلب ، روش های صحیح ذوب و منجمد کردن غذاها و خطرات روش های غلط را ذکر می کنیم . در ادامه مطلب با فارسی مد همراه باشید …

خطر قرار دادن غذای گرم در فریزر

منجمد کردن غذا سریع ترین و راحت ترین روش برای حفظ خوراکی‌ ها در خانه است. امروزه با استفاده از کیسه‌ های پلی اتیلن، ظروف پلاستیکی، برچسب‌ های فریزر و دیگر لوازم، می‌ توانیم به راحتی انواع خوراکی‌ ها را در فریزر نگهداری کنیم.
 
میوه‌ها و سبزیجات و بیشتر محصولات باید وقتی کاملا رسیده و با طراوت هستند، منجمد شوند.
 
رعایت اصول صحیح انجماد غذا به حفظ کیفیت و مواد مغذی خوراکی‌ ها هنگام مصرف کمک می‌‌کند.

تغییرات شیمیایی هنگام عملیات منجمد کردن غذاها

میوه‌ ها و سبزیجات پس از چیده شدن، تحت تاثیر تغییرات شیمیایی قرار می‌‌ گیرند که در نهایت موجب فساد و از بین رفتن آنها می‌‌ شود. رنگ، مواد مغذی و طعم مواد غذایی تحت تاثیر آنزیم‌ های موجود در آنها به مرور زمان تغییر می‌‌ کند.
 
بنابراین این محصولات باید زمانی که رسیده اند و کاملا با طراوت هستند منجمد شوند. بدین ترتیب آنزیم‌ های موجود در آنها در اثر سرما غیر فعال شده و مانع فساد خوراکی‌ ها می‌‌شود.

تغییر بافت مواد خوراکی در زمان منجمد کردن غذاها

90 درصد وزن اکثر میوه‌ ها و سبزیجات از آب تشکیل شده است. این آب و دیگر مواد شیمیایی، در سلول‌ ها قرار گرفته و ساختار و بافت مناسبی به آن می‌‌ بخشند.
 
وقتی این مواد در حالت انجماد قرار می‌‌ گیرند و آب درون آنها یخ می‌‌ زند، حجمشان بیشتر شده و بلور های یخ، دیواره‌ های سلول را پاره کرده و بیرون می‌‌ زنند.
 
در نتیجه، وقتی یخ این محصولات، هنگام مصرف باز می‌‌ شود، بافت خوراکی‌ ها بسیار نرم تر از قبل از زمان انجماد می‌‌ شود.
 
این تغییرات در محصولاتی مانند لوبیا، ذرت و نخود کمتر دیده می‌‌ شود. همچنین اگر سرعت یخ زدن محصولات بالا باشد، به جای تشکیل بلور های یخ درشت، بلور های کوچکی به وجود می‌‌ آید که نمی‌‌ توانند حجم بالایی از سلول‌ ها را از بین ببرند و ساختار محصول بهتر حفظ می‌‌ شود.

خطر قرار دادن غذای گرم در فریزر

برای سالم نگهداشتن خوراکی‌ های گرم در فریزر، آنها باید پیش از انجماد کاملا سرد شوند. قرار دادن غذای گرم در فریزر، دمای محیط را افزایش داده و موجب گرم شدن مواد خوراکی یخ زده اطراف آن و دوباره یخ زدن آنها پس از کاهش مجدد دما، می‌‌ شود.
 
این وضعیت طعم و بافت غذا را تغییر می‌‌ دهد. برای سریع خنک کردن غذا، آن را در کاسه ای فلزی قرار داده یا ظرف غذای گرم را درون یک ظرف پر از آب سرد بگذارید تا به دمای مناسب برسد.
 
روغن اضافی خورش‌ ها و مواد غذایی مایع پر چرب را که پس از سرد شدن به روی غذا می‌‌ آیند را با قاشق بردارید و سپس غذا را در فریزر بگذارید. چربی‌ ها بدلیل قابلیت بالای فساد پذیری از طول عمر غذاهای منجمد شده می‌‌ کاهند.

سوختگی انجماد

با استفاده از کیسه‌ های فریزری ضد رطوبت زیپ دار مانع سوختگی فریزری غذاها شوید. ورود هوا به داخل بسته بندی‌ های غذاهای منجمد شده، موجب تغییر رنگ و ایجاد لکه‌ هایی روی مواد غذایی می‌‌ شود.
 
البته غذا فاسد نمی‌‌ شود اما طعم آن دیگر مانند قبل نخواهد بود. غذاها را در بسته‌ های کوچک و به اندازه نیازتان بسته بندی نمایید دراینصورت هم سریعتر منجمد می‌‌  شوند و هم استفاده از آن راحت تر خواهد بود.
 
درضمن با استفاده از برچسب و ماژیک غیر قابل پاک شدن در برابر رطوبت، نام غذا ها، وزن و تاریخ انجمادشان را یادداشت کنید.
 
طبقه های فریزر را با انباشتن بسته‌ های غذایی پر نکنید و به اندازه کافی فضا برای جا به جایی هوا بگذارید تا بسته‌ ها سریع تر منجمد شوند.
 
ذوب کردن غذای منجمد شده

استفاده از یخچال یا مایکروویو برای انجماد زدایی و رسیدن به دمای محیط مناسب تر است. برای این کار زمان کافی در نظر بگیرید.
 
این روش معمولا برای هر نیم کیلو غذا، حدود 5 ساعت طول می‌‌ کشد. برای پیشگیری از آلودگی هرگز غذا را در دمای اتاق ذوب نکنید…
 
 
خوراکی‌ های فریزر دوست و مدت زمان نگهداری آنها

برخی غذاها نسبت به خوراکی‌ های دیگر برای انجماد و دوباره ذوب شدن، مناسب‌ تر هستند. غذاهای گوشتی، سوپ‌ ها و خورش‌ ها را می‌‌ توان به راحتی منجمد کرد.
 
هنگام منجمد کردن خوراکی‌ ها، دانستن اینکه هر کدام از خوراکی‌ ها را چقدر می‌‌ توان در فریزر نگهداشت تا مواد مغذیش حفظ شود، مهم است. در این بخش مدت زمان نگهداری برخی از مواد در فریزر آورده شده است:
 
نان و انواع دسرها را می‌‌ توان بین دو تا سه ماه در فریزر نگهداشت. بهترین زمان ماندگاری کیک یخ زده در فریزر یک ماه می‌‌ باشد.
 
شیرینی‌ ها و میوه‌ های پخته شده را می‌‌ توان به مدت سه ماه در فریزر نگهداشت. نگهداری کلوچه پس از یک ماه در فریزر توصیه نمی‌‌ شود.
 
گوشت گوسفند تا 9 ماه و گوشت گوساله بین 4 تا 6 ماه می‌‌ تواند منجمد بماند.
 
گوشت مرغ و بوقلمون حتی تا یکسال هم در فریزر دوام می‌‌ آورد.
 
جگر، دل، زبان، قلوه تا چهار ماه در فریزر سالم می‌‌ مانند.
 
در خصوص غذاهای دریایی مانند ماهی‌ ها، باید گفت که می‌‌ توان ماهی‌ های کم چرب را تا 6 ماه و ماهی‌ های پرچرب را تا 3 ماه در فریزر نگهداشت.
 
میگو‌ ها هم تا 6 ماه در فریزر سالم می‌‌ مانند، به شرط اینکه وقتی تازه هستند به سرعت منجمد شوند. غذاهای دریایی کنسرو شده را پس از باز کردن درب قوطی می‌‌ توان تا دو ماه در فریزر نگهداشت.

تخم‌ مرغ خام و بدون پوسته را می‌‌ توان به مدت یک ماه در فریزر نگهداشت.
 
مرکبات را بیشتر از سه ماه نباید به حالت انجماد نگهداشت . ماندگاری سایر میوه‌ ها بین 9 ماه تا یکسال می‌‌ باشد. انواع سبزیجات را می‌‌ توان تا 12 ماه در فریزر حفظ کرد.
 
شیر تا سه ماه و آب میوه‌ های خانگی را تا 6 ماه می‌‌ توان در حالت انجماد نگهداری کرد، اما اگر غلظت آب میوه بالا باشد ماندگاری آن در فریزر بمدت 10 ماه تا یک سال افزایش می‌‌ یابد.
 
 
خوراکی‌ هایی که نباید فریزری کرد

تخم مرغ آب‌ پز، قهوه، سس مایونز، دوغ ( دوغ پس از گرفتن کره ) ، پنیر خامه‌ ای، پودینگ، انواع سالادها، پاستای پخته نشده، غلات، سیب، خربزه، کنگر فرنگی، بادنجان، کاهو، سیب‌ زمینی، تربچه و جوانه‌ های گیاهان موادی هستند که هرگز نباید منجمد شوند چرا که مواد مغذی و طعمشان از بین می‌‌ رود.
 
 
نکاتی در خصوص منجمد کردن غذاها

هرگز غذایی را که یکبار منجمد شده، حتی اگر به صورت خام باشد، پس از انجماد زدایی دوباره منجمد نکنید. با این کار کیفیت مواد مغذی و طعمش کاهش می‌‌ یابد.
 
فرآیند انجماد، میکرو ارگانیسم‌ های موجود در میوه و سبزیجات را از بین نمی‌‌ برد، بلکه آنها را غیر فعال می‌‌ کند. بنابراین کاهش دمای محیط به دلیل قطع برق یا باز ماندن درب فریزر سبب فعالیت دوباره میکروب‌ ها و فساد مواد غذایی می‌‌ شود.
 
اگر منجمد کردن مواد غذایی را طبق اصول صحیح انجام دهید، نه تنها غذایی سالم در دسترس خواهید داشت، بلکه هنگام مصرف از شکل ظاهری و طعمشان مانند قبل از انجماد لذت خواهید برد.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange