حکم دیدن عکس و فیلم مبتذل از نظر مراجع تقلید
خانه » حکم دیدن عکس و فیلم مبتذل از نظر مراجع تقلید

حکم دیدن عکس و فیلم مبتذل از نظر مراجع تقلید

76K بازدید
پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
50

حکم دیدن عکس و فیلم مبتذل از نظر مراجع تقلید

دیدن عکس و فیلم مبتذل چه حکمی دارد

حکم دیدن عکس و فیلم مبتذل از نظر مراجع تقلید , آیت‌ الله بهجت , آیت‌ الله خامنه‌ ای , آیت‌ الله سبحانی , آیت‌ الله سیستانی , آیت الله مکارم شیرازی , احتیاط مستحب , احتیاط واجب , استفتاء از مراجع , استفتائات , اشاعه فحشاء , التذاذ , به مفسده افتادن , تحریک شدن , تحریک شهوت , تقلید , تلذذ , تنوع در مقاربت های جنسی , جایز نیست , جماع با همسر , حرام , حرمت , حکم دیدن عکس زن خارجی نیمه عریان , حکم مراجع , حکم مراجع در مورد دیدن عکس مبتذل , حکم مراجع در مورد دیدن فیلم مبتذل , دیدن زن نامحرم , دیدن عکس زن برهنه , دیدن عکس زن خارجی نیمه عریان , دیدن عکس زن هرزه عریان , دیدن عکس زنان بدون حجاب , دیدن عکس مبتذل , دیدن عکس‌ های مستهجن , دیدن فیلم با همسر , دیدن فیلم های ویدئویی جنسی , راه صحیح نزدیکی با زن باردار , ریبه , زن برهنه , زن نا محرم , زن هرزه عریان , زناشویی , سانسور , سایت‌ های آموزش مسائل جنسی خارجی , شهوت , عکس زن نامحرم , عکس زن‌ های مبتذل , عکس مرد نامحرم , عکس های عمل زناشویی , علمای دینی , فساد , فقها , فیلم های ماهواره , لذت بردن , لذت بردن از عکس , لذت بردن از فیلم , مذهب و عرفان , مراجع تقلید , مراجع عظام تقلید , مرجع تقلید , مرد نا محرم , مشاهده عکس مبتذل , مشاهده عکس مستهجن , مشاهده فیلم مبتذل , مشاهده فیلم مستهجن , مفسده , مقاربت های جنسی , مقالات مذهبی , مقلد , مکروه , نزدیکی با زن باردار , نظر مراجع در مورد دیدن عکس مستهجن , نظر مراجع در مورد دیدن فیلم مستهجن , نظر مراجع در مورد دیدن فیلم های مبتذل , نگاه‌ کردن به تصویر زن نامحرم , نگاه کردن به تصویر عورت زن , نگاه کردن به تصویر عورت زن نامحرم , نگاه کردن به تصویر عورت مرد , نگاه کردن به تصویر عورت مرد نامحرم , نگاه کردن به فیلم هاى مبتذل , نگاه کردن به نقاشی های مبتذل , نوارهاى تصویرى مبتذل , وقوع فساد , یادگیری اعمال زفاف , آرشیو مقالات

مطابق نظر همه فقها و علمای دینی، دیدن عکس و فیلم مبتذل و غیر اخلاقی در صورتی که موجب تحریک شده و شهوت‌ انگیز باشند،  حرام است، اما ممکن است سوالاتی پیرامون این قضیه مطرح شود . از جمله : اگر این کار به دستور پزشک انجام شود چه حکمی دارد؟ آیا می‌ توان این فیلم‌ ها را به قصد یادگیری اعمال زفاف نگاه کرد؟ اگر دیدن عکس و فیلم مبتذل هیچ اثر سوئی بر فرد نداشته باشد چطور؟ دیدن فیلم‌ هایی با تصاویر زنان و مردان عریان یا نیمه عریان همراه با همسر مجاز است یا خیر؟ 

فارسی مد در این گزارش پاسخ استفتائات انجام شده و نظرات مراجع عظام تقلید در زمینه مشاهده عکس و فیلم مبتذل را جمع آوری کرده است .

 

 

آیت‌ الله خامنه ای

سؤال : نگاه‌ کردن به تصویر زن نامحرم و بدون پوشش چه حکمی دارد؟ نگاه‌ کردن به‌ صورت زن در تلویزیون چه حکمی دارد؟ آیا بین زن مسلمان و غیر مسلمان و بین پخش آن به‌ طور مستقیم و یا غیر مستقیم تفاوتی وجود دارد؟

جواب: نگاه‌ کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه‌ کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنابراین اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را مى‌ شناسد نباشد، اشکال ندارد و بنا بر احتیاط واجب نباید به تصویر زن نامحرم که به‌ طور مستقیم از تلویزیون پخش مى‌ شود، نگاه کرد ولى در پخش غیر مستقیم تلویزیونى اگر ریبه و خوف افتادن به گناه نباشد، نگاه‌ کردن اشکال ندارد.

 

سؤال : آیا دیدن تصاویر زنان برهنه و نیمه برهنه در فیلم های سینمایی و غیر آن، در صورتی که آنان را نشناسیم، جایز است؟

جواب: نگاه ‌کردن به فیلم‌ ها و تصاویر، حکم نگاه‌ کردن به اجنبى را ندارد و در صورتى که از روى شهوت و ریبه نباشد و مفسده‌ اى هم بر آن مترتب نشود، شرعاً اشکال ندارد ولى با توجه به اینکه دیدن تصویر برهنه‌ اى که شهوت برانگیز است، غالباً از روى شهوت بوده و به همین دلیل مقدمه ارتکاب گناه مى ‌باشد، بنابراین دیدن آنها حرام است.

 

سؤال : بعضی از جوانان به تصاویر مستهجن نگاه می‌ کنند و برای کار خود توجیهات ساختگی ارائه می‌ دهند، حکم آن چیست؟ و اگر دیدن این تصاویر مقداری از شهوت انسان را تسکین دهد و در جلوگیری از ارتکاب حرام مؤثر باشد، چه حکمی دارد؟

جواب: اگر نگاه‌ کردن به آن تصاویر به قصد ریبه باشد و یا انسان بداند که منجر به تحریک شهوت او مى‌ شود و یا خوف ارتکاب گناه و مفسده باشد، در اینصورت نگاه‌ کردن به آنها حرام است و این که به خاطر آن انسان به حرام دیگرى نمى ‌افتد، مجوّز ارتکاب فعلى که شرعاً حرام است، نمى ‌باشد.

 

سؤال : آیا دیدن فیلم های شهوت‌ انگیز برای فرد متأهل جایز است؟

جواب: اگر دیدن آنها به قصد تحریک شهوت باشد و یا موجب تحریک آن شود، جایز نیست.

 

سؤال : دیدن فیلم هایی که راه صحیح نزدیکی با زن باردار را آموزش می دهند، برای مردان متأهل، با توجه به اینکه باعث به حرام افتادن آنان نمیشود، چه حکمی دارد؟

جواب: دیدن این فیلم‌ ها که همیشه با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست.

 

سؤال : دیدن فیلم های ویدئویی که گاهی تصاویر منحرف کننده‌ ای دارند، به قصد نظارت و حذف بخش‌ های فاسد آنها برای ارائه به دیگران چه حکمی دارد؟

جواب: دیدن این فیلم ها اگر به منظور اصلاح فیلم و حذف تصاویر فاسد و گمراه ‌کننده آنها باشد اشکال ندارد به شرط اینکه کسى که اقدام به این کار مى‌ کند مصون از افتادن به حرام باشد.

 

سؤال : آیا برای زن و شوهر دیدن فیلم های ویدئویی جنسی در خانه، جایز است؟ آیا برای فرد مبتلا به قطع نخاع، دیدن این فیلم‌ ها به قصد تحریک شهوت و تمکن از نزدیکی با همسرش، جایز است؟

جواب: برانگیختن شهوت توسط فیلم هاى ویدئویى جنسى جایز نیست.
 


آیت‌ الله مکارم شیرازی

سؤال : نگاه کردن به تصاویر مستهجن در صورتى که هیچ اثر سوئى روى فرد نداشته باشد چه حکمى دارد البته از نظر فقهى مراد است نه از لحاظ اخلاقى؟

جواب: جایز نیست زیرا تصاویر مستهجن منشأ فساد است.

 

سؤال : آیا دیدن عکس و فیلم مبتذل برای زن و شوهر اشکال دارد ؟

جواب: جائز نیست و غالبا آثار نامطلوبی در آینده بر زندگی مشترک آنها می گذارد.

 

سؤال : من یک جوان متاهل هستم. چهار سال است ازدواج کرده ام. به خاطر مشکل عدم میل جنسی و به تبع آن بچه دار نشدن با پزشک صحبت کرده ام، به علت بیماری روده که دارم نمی توانم به راحتی هر دارویی را استفاده کنم.

می خواستم ببینم اگر به عکس و یا فیلم هایی که در آنها، کفار به صورت عریان هستند (در صورتی که یقین داشته باشم برای من مفسده‌ ای ندارد و عکس هم عکس کفار باشد) آیا می‌ توانم به بدن یا آلت آنها نگاه کنم. پزشک من می گفت اگر این راه از نظر شرعی جایز باشد از راه‌ هایی است که به حل مشکل من کمک می‌ کند.

جواب: در صورتی که به تجویز پزشک حاذق متدین تنها راه درمان باشد به مقدار ضرورت مانعی ندارد.

 

سؤال : استفاده از نوارهای تصویری مستهجن و عکس و فیلم مبتذل توسّط زن و شوهر، جهت تهییج قوّه شهویّه، بدون این که مفاسد دیگرى بر آن مترتّب گردد چه حکمى دارد؟ آیا کسى که این گونه نوارها را به منظور فوق نگهدارى مى‌ کند، قابل تعزیر است؟

جواب: اشکال دارد و قابل تعزیر است؛ ولى در مرحله اوّل در این گونه موارد در مقام تعزیر باید به اخطار هاى لفظى قناعت کرد.

 

سؤال : آیا نگاه به فیلم روابط جنسی حرام است؟ و اینکه این حکم از چه آیه یا حدیثی استخراج می‌ شود؟

جواب: آری، نگاه به فیلم‌ های مبتذل و مفسده‌ دار حرام است. این کار نوعی اشاعه فحشاء است که در قرآن از آن نهی شده است.

 

سؤال : تعدادی از دوستان بنده به سایت‌ های آموزش مسائل جنسی خارجی مراجعه می‌ کنند در این سایت‌ های خارجی عکس های عمل زناشویی دو فرد غیر هم جنس به صورت برهنه کامل قرار دارد بنده به آنها می‌گویم دیدن آنها حرام است ولی برای بنده دلیل می‌ آورند و می‌ گویند در رساله و استفتائات خود آقای مکارمی که از آن تقلید می‌ کنی نوشته است که:

1 . دیدن زن نامحرم کافر به طور برهنه مادر زاد حرام نیست.

2 . چون شما آن زن یا افراد را نمی شناسی پس حرام نیست.

3 . چون برای ما منشا فسادی ندارد یعنی ما بعد از آن کاری نمی کنیم حرام نیست.

4 . چون تصاویر آن زنان برهنه کافر را ما به طور غیر مستقیم می بینیم پس باز هم حرام نیست. بنده نیز همین چهار دلیل را در رساله و استفتائات آقای مکارم دیده ام. پیرامون این مطلب توضیح دهید.

جواب: ما در هیچ کجا ننوشته‌ ایم که دیدن زنان برهنه کافر یا عکس آنها جایز است. آنچه نوشته‌ ایم جایز است این است که اگر آنها سربرهنه باشند و منشاء فسادی نباشد نگاه بدون قصد لذت مانعی ندارد. ولی دیدن عکس‌ های مستهجن قطعا جایز نیست.

 


آیت‌ الله سیستانی

پرسش: آیا نگاه کردن به تصویر مبتذل حرام است؟

پاسخ: با شهوت و ترس وقوع در حرام، حرام است و بدون آن هم ، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

 

پرسش: آیا نگاه کردن به عکس زن‌ های مبتذل که خودشان راضی هستند دیگران عکس‌ های آنها را ببینند و در صورتیکه فرد از خودش مطمئن باشد که در حرام نمی‌ افتد اشکال دارد؟ گناه کبیره است یا صغیره یا مکروه است یا هیچکدام ؟ لطفا اگر حدیث یا آیه ای در این خصوص داریم ذکر بفرمائید ؟

پاسخ: نگاه التذاذی به آن جایز نیست و همچنین است بنابر احتیاط واجب اگر نگاه غیر التذاذی می‌ باشد چنانچه عکس بدن ریان یا نیمه عریان باشد.

 

پرسش: حکم شرعی برای تماشای فیلم هایی که دارای قطعات مبتذل می‌ باشد چیست؟

پاسخ: نگاه کردن به شهوت و خوف وقوع در حرام ، حرام است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر بدون شهوت و خوف وقوع در حرام باشد.

 

پرسش: حکم دیدن عکس زن خارجی نیمه عریان را بفرمائید ؟

پاسخ: نگاه التذاذی جایز نیست و بدون التذاذ هم بنابر احتیاط جایز نیست .

 

پرسش: آیا نگاه کردن به نقاشی های مبتذل منظور یادگیری نحوه جماع با همسر و تنوعات در مقاربت های جنسی برای مردی که ازدواج کرده است و می خواهد تنوعی در جماع با همسرش در زمینه مقاربت جنسی داشته باشد ایراد دارد ؟

پاسخ: اگر بدون شهوت باشد بنابر احتیاط واجب جایز نیست .

 

پرسش: نگاه کردن به تصویر عورت مرد و زن نامحرم غیر مسلمان چه حکمی دارد اگر احتمال مفسده نرود؟

پاسخ: با شهوت جایز نیست بلکه بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

 


آیت‌ الله سبحانی

سؤال : آیا نگاه کردن به بدن نامحرم که در فیلم هاى تلویزیون و ماهواره و … نشان داده مى‌شود جایز است؟

جواب: نگاه موجب تلذذ و ریبه و نگاهى که خوف فساد در آن هست حرام است.

– دیدن عکس زنان بدون حجاب غیر مسلمان، بدون قصد لذّت در صورتى که نترسد که به حرام بیفتد اشکال ندارد. و بنابر احتیاط جاهایى را که مثل ران و شکم معمولاً مى پوشانند به هیچ وجه نگاه نکند.

– نگاه کردن به عکس و فیلم مبتذل ، که موجب فساد خود انسان یا خانواده اش مى شود، جایز نیست و باید از نگاه کردن به آن خوددارى کرد.

 


آیت‌ الله بهجت

سؤال : آیا دیدن فیلم روابط جنسی که بدن زنان هرزه عریان است، جایز است یا خیر؟

جواب: چون موجب تهییج شهوت مى‌ شود، جایز نیست.

 

سؤال : برخى از حرفه ‌ها هم چون کارگردانى، نقد فیلم، کنترل سایت‌ ها و کنترل فیلم‌ هاى وارداتى و… مستلزم دیدن فیلم هاى مستهجن است ( که مشتمل اعمال خلاف اخلاق است ) ، در صورتى که خوف ریبه و وقوع در فساد براى چنین کسانى نباشد، دیدن این گونه عکس و فیلم مبتذل و درآمد حاصل از چنین شغل‌ هایى چه حکمى دارد؟

جواب: از حیث حکم و شرط آن تفاوتى با دیگران ندارند و حرمت درآمد در صورتى است که مزد در قبال کار حرام باشد، نه این که هم زمان با کار عقلایى حلال، نظر به ریبه هم مثلاً بنماید که موجب حرام بودن مزد نمى‌ شود.

 

سؤال : نظر به بخش هاى مستهجن و وقیح فیلم‌ ها براى کسى که آنها را سانسور و اصلاح مى‌ کند، چه حکمى دارد؟

جواب: سانسور کردن ضرورت نیست، چون مى توانند اصلاً آن را پخش نکنند.

 

سؤال : دیدن فیلم هاى سکسى در ماه رمضان چه حکمى دارد؟

جواب: مطلقاً حرام است و در ماه رمضان اگر سبب انزال منى شود، افطار به حرام به شمار مى‌ آید. 

 

 

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه