خواص درمانی خاکشیر ، موارد مصرف و منع مصرف آن
خانه » خواص درمانی خاکشیر ، موارد مصرف و منع مصرف آن

خواص درمانی خاکشیر ، موارد مصرف و منع مصرف آن

56K بازدید
چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
47

خواص درمانی خاکشیر ، موارد مصرف و منع مصرف آن

خواص درمانی خاکشیر

خواص درمانی خاکشیر ، موارد مصرف و منع مصرف آن , اثرات خاکشیر , انواع اسم خاکشیر , خاکشیر , خاکشیر برای پوست , خاکشیر چیست , خاکشیر و لاغری , خاکشیر و یبوست , خواص خاکشیر برای پوست , خوایص خاکشیر , طبع خاکشیر , فواید و مضرات خاکشیر , کشت خاکشیر , گیاه خاکشیر , مضرات خاکشیر , معجزه های خاکشیر , خبه , بذر الخمخم , محل رویش خاکشیر , خواص خاکشیر , شیوران , شفترک , سوردن , خاکچی , تخم شهوه , درمان بواسیر , درمان یبوست , درمان اسهال , درمان ورم های پوستی , سرماخوردگی , تب بر , روان شده روده ها , برطرف کردن التهاب کلیه , دل ضعفه , ترنجبین , درمان سرخک , درمان مخملک , دفع بلغم , درمان فشار خون , درمان شوره , درمان خارش سر , دفع کرم

 

خاکشی (Flixweed) که در میان عامه مردم به اشتباه به «خاکشیر» معروف شده است، گیاهی است علفی یک‌ ساله یا دو ساله با ارتفاع ساقه 80 سانتی‌ متر (و گاهی یک متر) که به تیره صلیبیان تعلق دارد.

برای مطالعه خواص درمانی خاکشیر و دانستن روش و موارد مصرف ان در ادامه مطلب با فارسی مد همراه باشید ..

ساقه از سطح زمین یا از قسمت‌ های بالاتر منشعب شده و در نهایت به گل‌ های زرد روشن می‌ رسد که از خانواده شب‌ بو می‌ باشد.


گل های بوته خاکشیر

بخش خوراکی گیاه همان دانه‌ های خاکشی است که در میوه‌ های خورجین مانند و باریک گیاه قرار دارد.

بر اساس منابع طب سنتی ایران، دانه‌ های ریز و کمی کشیده خاکشیر، دارای دو نوع می‌ باشند؛ یک نوع آن کوچک‌ تر بوده و رنگ آن مایل به قرمز است و طعم آن کمی تلخ است و دیگری بزرگ‌ تر است و رنگ آن قرمز مایل به قهوه‌ ای می‌ باشد.


دانه های خاکشیر

دانه‌ های خاکشیر از لایه‌ ای از موسیلاژ (لعاب) پوشیده شده‌ اند که با قرار گرفتن در آب و جذب رطوبت، این لایه حجیم شده و آب را در خود نگه می‌ دارد. به همین دلیل از قدیم، با دانه‌ های ‌خاکشیر شربتی برای رفع عطش و گرمازدگی استفاده می‌ کردند.

تکثیر خاکشیر از طریق کاشت دانه گیاه در پاییز یا بهار صورت می‌ گیرد. برای این منظور دانه‌ های رسیده را در زمین سبک و نسبتاً مرطوب می‌ پاشند. در هنگام پخش دانه‌ ها، باید به فاصله هر بوته با بوته‌ های پیرامون آن توجه نمود. پس از رشد بوته‌ ها، فاصله آنها با خارج کردن پایه‌ های اضافی مرتب می‌ شود. برگ یا ساقه کامل گلدار این گیاه را از خرداد تا شهریور ماه می‌ چینند و دانه‌ های آن را در مرداد و شهریور محصول‌ برداری می‌ کنند. پس از برداشت محصول، دانه‌ های استخراج شده خاکشیر را برای خشک کردن به طور طبیعی در سایه یا در محلی از انبار که هوا به خوبی جریان داشته باشد، قرار می‌ دهند. خشک کردن دانه‌ های خاکشیر به صورت مصنوعی در حرارت 40 تا 50 درجه نیز انجام می‌ گیرد.  

به طور کلی گیاه خاکشیر برای رشد نیاز کمی به آب دارد.

این گیاه در زبان‌ ها و گویش‌ های مختلف، به نام‌ های گوناگونی خوانده می‌ شود. این گیاه در گویش اصفهانی «خاکشیر»، به شیرازی «شفترک»، در زبان ترکی «شیوران»، به لهجه تبریزی «سوردن»، به فارسی «خاکچی» یا «تخم شهوه» و در مازندرانی «شلم بی» خوانده می‌ شود. این گیاه در زبان عربی به «خبه» و «بذر الخمخم» معروف است.


پرورش خاکشیر در ایران

این گیاه به صورت خودرو در کنار جاده‌ ها و اماکن غیر زراعی و نسبتاً مرطوب دیده می‌ شود اما رویشگاه آن در ایران غالباً نواحی شمالی کشور، رشته‌ کوه‌ های البرز، استان خراسان جنوبی (شهرستان بشرویه)، استان بوشهر، منطقه بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان، منطقه آذربایجان، استان لرستان و استان کرمانشاه می‌ باشد.

این محصول در ایران یا به صورت مستقل یا به صورت مخلوط (همراه با یک محصول دیگر) در زمین کشت می‌ شود.


خواص خاکشیر

دانه‌ های کوچک و قهوه‌ ای (قرمز) رنگ خاکشی از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است و آنقدر آثار خواص درمانی خاکشیر گسترده است که انسان را به شگفتی وا می‌ دارد. دانه‌ های خاکشیر کاملاً بی‌ ضرر بوده و بر اساس زمان و حالت، تأثیر متفاوتی بر بدن دارد. مصرف خاکشیر صبح ناشتا در آب جوش یا آب سرد، بدون شکر یا با شکر، قبل از غذا یا بعد آن، با فاصله‌ ای از غذا یا بدون فاصله و یا حتی شب و روز و همچنین چگونگی استفاده از آن، دارای اثرات متفاوتی است.

خاکشیر از زمان‌ های گذشته به دلیل خاصیت ضد عفونی‌ کنندگی آن کاربرد داشته و به صورت شربت مصرف می‌ شده است.

شربت خاکشیر از گذشته تا امروز به عنوان یک نوشیدنی خنک‌ کننده مطرح بوده و در فصل گرما، با کاهش دمای بدن به پیشگیری از گرمازدگی کمک می‌ کند.

خاکشیر اگر با آب گرم مصرف شود، خاصیت ملین داشته و مصرف آن با آب، شکر و یخ، از اسهال پیشگیری می‌ کند. نکته جالب در خواص درمانی خاکشیر این است که می‌ تواند در دو شرایط عکس یکدیگر (یبوست و اسهال) مفید باشد. خاکشیر یخ مال در آب سرد به دلیل اینکه کیفیت قابض پیدا می‌ کند، یک داروی ضد اسهال است و از بیماری‌ های عفونی تابستان پیشگیری می‌ کند اما خاکشیر در آب جوش به دلیل اینکه لینت را افزایش می‌ دهد، یک داروی ضدیبوست می‌ باشد.

خاکشیر برای دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش خاصیت ضد التهابی دارد و التیام‌ دهنده زخم و جراحات می‌ باشد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، خاکشیر به دلیل برخورداری از خاصیت ضد التهابی، موجب کاهش رشد سلول‌ های سرطانی می‌ شود.

خاکشیر یکی از بهترین داروهای خوراکی برای رفع بواسیر و واریس است. اگر خاکشیر در ابتدای بروز این بیماری‌ ها مصرف شود، کاملاً بیمار درمان می‌ شود اما اگر در مرحله پیشرفته بیماری استفاده شود، از پیشرفت بیماری جلوگیری خواهد نمود. البته گفته می‌ شود که در مرحله پیشرفته نیز بسیاری از بیماران مبتلا، به طور کامل درمان می‌ شوند.

خاکشیر ضعف قوای جنسی را در صورتی که ناشی از وجود سودای زیاد در بدن باشد، درمان می‌ کند. همچنین بسیاری از ترشحات رحم (که ناشی از سودا هستند) نیز با خاکشی درمان می‌ شوند.

خاکشیر برای نرمی و لطافت پوست مفید است و بدون این که چاق‌ کننده باشد، پرده‌ ای از چربی در سطح بدن ایجاد می‌ کند.

استفاده از خاکشیر به صورت ضماد بر روی پوست، انواع ورم‌ های سفت پوستی و زیر پوستی را نرم می‌ کند.

کودکانی که در طول سال چندین مرتبه دچار التهاب و ورم لوزه‌ می‌ شوند، با مصرف بلندمدت خاکشیر، به ندرت به این عارضه دچار خواهند شد.

خاکشیر ترشحات بینی به هنگام سرما خوردگی را بسیار کم می‌ کند و سردردهای ناشی از آن را تخفیف می‌ دهد.

خاکشیر ادرار آور است.

خاکشیر تب‌ بُر است.

خاکشیر دارای مقادیر فراوانی فیبر می‌ باشد از این رو سبب روان شدن روده‌ ها می‌ شود.

خاکشیر التهاب کلیه را برطرف می‌کند و برای دفع سنگ کلیه مناسب است. برای این منظور می‌توان خاکشیر، خارشتر و ترنجبین را با یکدیگر مخلوط کرده و صبح‌ ها به صورت ناشتا نوشید.

از جمله خواص درمانی خاکشیر می توان تاثیر آن در درمان دو بیماری سرخک و مخملک را نام برد.

خاکشیر صدا را باز می‌ کند.

خاکشیر برای از بین بردن اگزما، کهیر و التهابات پوستی مناسب است. همچنین برای برطرف نمودن جوش‌ های صورت که در نتیجه مصرف زیاد از حدّ چربی و شیرینی ایجاد شده‌ اند می‌ توان جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا به مدت دو هفته آن را میل نمود، تا جوش‌ ها از بین بروند.

خاکشیر برای افرادی که در طول روز دچار دل ضعفه می‌ شوند، مناسب است.

برای پیشگیری از بروز این دل‌ ضعفه کافی است، خاکشی و آب عسل را با هم ترکیب کرده و میل کنند.

برای تهیه آب عسل باید یک لیتر آب و یک کیلو عسل را با هم بجوشانید. بعد از مدتی کفی روی مایع در حال جوش تشکیل می‌ شود که باید از دیگر مواد موجود در ظرف جدا شود. بعد از برداشتن کف، مواد باقی‌ مانده همان ترکیبی است که برای بهبود دل‌ ضعفه و پیشگیری از بروز آن مصرف می‌ شود. اگرچه عسل با حرارت، برخی از ویتامین‌ ها و مواد مغذی خود را از دست می‌ دهد اما مواد باقی مانده در آن برای درمان دل‌ ضعفه بسیار مناسب است.

خاکشیر سبب بهبود شوره سر می‌ شود. بر اساس طب سنتی، شوره سر از عوارض سوء مزاج (بد کار کردن اعضای داخلی بدن) می‌ باشد. همچنین گفته می‌ شود اگر ریزش مو ناشی از سوء مزاج باشد، مصرف خاکشی در پیشگیری و بهبود آن بسیار مؤثر است.

از دیگر خواص درمانی خاکشیر ، کنترل و تسکین فشارخون است.

برای این منظور کافی است یک لیوان خاکشی را به‌خوبی بکوبید و آن را به‌ صورت پودری نرم درآورید، سپس در ظرفی ریخته و به مرور به آن آب اضافه کنید تا خمیری یک دست به دست آید. می‌ توانید در هفته یک‌ بار این مرهم را روی پاهایتان بمالید و شب تا صبح با آن بخوابید. این مرهم در کنار مصرف داروهای کنترل‌ کننده فشارخون، کمک می‌ کند تا بهتر بتوانید فشارخون خود را کنترل کنید.

ترکیب شربت ترنجبین و خاکشیر برای بر طرف کردن بوی بد دهان مناسب است.

برای این منظور مقداری ترنجبین را به مدت 6-5 ساعت درون آب خیس کنید و پس از صاف کردن آن را با 2-1 قاشق خاکشیر مخلوط کنید و هر روز عصر یک لیوان از آن بنوشید.

نوشیدن این شربت اخلاط ناسالم و بلغم اضافه را دفع نموده و با اصلاح مزاج سبب رفع بوی بد دهان و ایجاد احساس بهتر می‌ شود.

از دیگر خواص درمانی خاکشیر ،نوشیدن خاکشیر و ترنجبین برای از بین بردن لک‌ های پوست به ویژه پوست صورت است.

برای این منظور ترنجبین را 5 ساعت در آب خیس کنید و پس از این مدت آن را صاف کرده و به آن 2 قاشق خاکشی پاک کرده اضافه کنید و میل کنید. افرادی که از این ترکیب به ‌صورت روزانه و مستمر به مدت 3 هفته استفاده نمایند، بعد از مدتی با پوستی روشن و بدون لک‌ خواهند داشت.

همچنین نوشیدن 2 تا 3 لیوان از شربت فوق به صورت روزانه، سبب از بین رفتن شوره و خارش سر در افراد مبتلا می‌ شود.

از دیگر خواص درمانی خاکشیر درمان یبوست‌ های ناشی از غلبه سودا در بدن و یبوست‌‌ های ناشی از اضطراب و تنش‌ های عصبی است.

یکی از مهم ترین علائم این نوع یبوست تکه‌ تکه خارج شدن مدفوع از بدن است. حتی گاهی مقداری از مدفوع در روده‌ باقی می‌ ماند و بدن قادر نیست روده‌ ها را به‌درستی تخلیه کند و این مسئله به مرور زمان موجب بروز مشکلاتی برای سلامت فرد می‌ شود، چرا که باقی ماندن مدفوع در روده‌ ها موجب جذب مواد سمی و ناسالم از طریق جداره روده می‌ شود.

برای درمان این نوع یبوست و همین‌ طور درمان یبوست و کم‌ آبی ناشی از کهولت سن، مصرف یک قاشق غذا خوری خاکشی کوبیده شده به همراه قند آب، می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود سوء مزاج و درمان یبوست داشته باشد.

نوشاندن روزانه 3 تا 4 لیوان شربت خاکشی کم‌ شیرین به کودک مبتلا به آبله‌ مرغان و سرخجه، یکی از بهترین روش‌ ها برای کاهش حرارت درونی و خارش برون‌ ریزی‌ های پوستی است.

در صورت امکان می‌ توانید بدن کودکتان را با کمک دانه‌ های سرخ‌ رنگ خاکشی نیز بخور دهید. برای این کار از یک منقل کوچک یا اسپند دودکن استفاده کرده و خاکشیر را روی حرارت قرار دهید و با دودی که از آن به‌دست می‌ آید بدن کودک را بخور دهید. این کار به کاهش سوزش، خارش و التهاب بیماری کمک می‌کند.

ابتلا به اسهال در فصل تابستان یکی از شایع‌ ترین اختلالاتی است که کودکان به آن دچار می‌ شوند. برای رفع این مشکل خاکشیر را بو داده و آن را با آب و عسل مخلوط کنید و به بیمار بدهید. این ترکیب را متناسب با سن بیمار، هر دو ساعت یک بار به او بخورانید. این مخلوط از یک قاشق غذا خوری تا یک سوم استکان برای خردسالان تجویز شده است.

از دیگر خواص درمانی خاکشیر این است که برای افرادی که تصمیم دارند وزن خود را افزایش دهند مناسب است.

برای این منظور باید هر روز صبح به صورت ناشتا شربت خاکشیر به همراه شیر میل شود. در صورتی که شیر تازه و طبیعی باشد میزان تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می‌ شود، بنابراین افرادی که به شیر طبیعی دسترسی دارند بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده کنند و البته توجه داشته باشند که از سلامت شیر و پاکیزه بودن آن مطمئن شوند.

یکی از خواص درمانی خاکشیر که شاید کمتر کسی درباره آن بداند ، درمان و تسکین التهاب مجاری ادراری و کلیه می باشد. در بسیاری از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده است که استفاده از خاکشی هنگام بروز التهاب‌ های مجاری ادراری و کلیه بسیار موثر است، به ویژه زمانی که فردی مبتلا به بیماری سنگ کلیه است و وجود سنگ در کلیه وی موجب بروز التهاباتی در موضع کلیه یا مجاری ادرار وی شده است. در این حالت نوشیدن روزانه 4 تا 5 لیوان خاکشی که با شیرینی طبیعی مثل سکنجبین شیرین شده باشد، بسیار مفید دانسته شده است.

یکی دیگر از خواص درمانی خاکشیر ، درمان آلرژی است. از این رو در برخی از انواع حساسیت‌ های غذایی، خوردن خاکشیر نیم ساعت قبل از صرف غذا، مشکل را برطرف می‌ کند.

جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال‌ های ساده مفید است.

خاکشیر برای دفع کرم مفید است.

گل‌ ها و برگ‌ های گیاه خاکشی برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده می‌ شود.


نکات مهم

برخی افراد هنگامی که خاکشی می‌خورند، سردرد می‌گیرند. این افراد باید خاکشیر را با کتیرا بخورند.

افرادی که طبع سرد دارند یا مبتلا به بیماری‌ های روماتیسم و آرتروز می‌ باشند، بهتر است شربت خاکشیر را به مقدار محدود یا با عسل و عرق نعناع مصرف کنند.

افرادی که مبتلا به ورم و زخم معده می‌ باشند، بهتر است در مصرف خاکشیر جانب احتیاط را رعایت نمایند و در مصرف آن زیاده‌ روی ننمایند.

در منابع به صورت مستقیم در مورد ممنوعیت خاکشیر در بارداری صحبتی نشده است اما تجربیات بالینی نشان داده که مصرف زیاد آن با توجه به مواد متشکله دانه خاکشیر و متابولیسم آن در بدن، می‌تواند زمینه‌ ساز سقط باشد بنابراین مصرف آن در طی بارداری باید با احتیاط و با نظر متخصصین طی سنتی صورت گیرد.


کلام آخر

شربت خاکشیر یک نوشیدنی فوق‌ العاده مفید و سودمند به ویژه برای روزهای گرم تابستان است و طبع آن به گونه‌ ایست که تقریباً همه افراد حتی کودکان (از سن 3 سال به بالا) با خوردن آن دچار هیچ گونه عارضه‌ ای نخواهند شد. در واقع شاید به همین دلیل باشد که به افرادی که همه نوع غذایی به آنها می‌ سازد یا توانایی کنار آمدن با هر شرایطی را دارند، «خاکشیر مزاج» می‌ گویند.

برای کودکان زیر 3 سال، باید شربت خاکشیر را صاف کرد و تنها آب آن را به کودک داد.

یک نکته مهم در مصرف خاکشیر، شستن صحیح و دقیق آن است زیرا به همراه دانه‌ های ریز خاکشیر، خاک و ناخالصی‌ های فراوانی وجود دارد. بهترین راه این است که دانه‌ های آن برای مدتی در آب خیس بخورند.   

با مصرف خاکشـیر ممکن است رنگ مدفوع سیاه شود اما این مسئله امری طبیعی است نشان‌ دهنده دفع مواد سوداوی از بدن می‌ باشد.

گاهی دانه‌ های گیاهان خانواده خاکشـیر که مشابه با آن وجود دارد، به اشتباه توسط مردم مورد استفاده قرار می‌ گیرند، لذا باید به رنگ، اندازه و شکل دانه‌ ها دقت کافی کرد.

بهترین زمان مصرف خاکشیر چه به صورت منفرد و چه در ترکیب با داروهای دیگر، صبح ناشتا می‌ باشد که بهترین اثر را در تقویت کبد و معده و پاکسازی سموم دارد.

با توجه به شدت بیماری، مصرف خاکشیر از یک تا سه بار در روز توصیه می‌ شود.

در صورت تمایل می‌ توان برای شیرین کردن خاکشـیر از کمی نبات یا عسل استفاده نمود.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

هفته دفاع مقدس گرامی باد