برای درست کردن رژ لب از چه موادی استفاده می شود !؟
خانه » برای درست کردن رژ لب از چه موادی استفاده می شود !؟

برای درست کردن رژ لب از چه موادی استفاده می شود !؟

57K بازدید
دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
52

برای درست کردن رژ لب از چه موادی استفاده می شود !؟

مواد مورد استفاده در درست کردن رژ لب و لوازم آرایشی

برای درست کردن رژ لب از چه موادی استفاده می شود !؟ , رژ , رژ لب , مواد رژ لب , مواد رژلب , رژلب , ساختن رژلب , ساختن رژ لب , ساخت رژلب , ساخت رژ لب , درست کردن رژ لب , درست کردن رژلب , رژلب خانگی , رژ لب خانگی , رژلب طبیعی , رژ لب طبیعی , حساست پوستی , اگزما , حساسیت به لوازم آرایشی , خوش رنگ , رژ لب خوش رنگ , رنگ رژ لب , ساخت رژ لب خانگی , طرز تهیه رژ لب , لب , لب ها , آزمایش رژلب , ارتباط رژ لب و سرطان ریوی و سینه , چرا رژ لب سرطان زاست؟ , چگونگی آزمایش رژ لب , چگونگی تشخیص رژلب اصل با تقلبی , چگونگی شناختن رژلب اصل , سرطان ریه , سرطان ریوی , سرطان ریوی و سینه , سرطان سینه , ضررهای رژلب , علل سرطان توسط رژلب , علل سرطان ریه , علل سرطان سینه , مضرات رژلب , استفاده از چربی حیوانی در لوازم آرایشی , استفاده از چربی حیوانی در ساخت رژلب , برچسب وزارت بهداشت برای لوازم آرایش , برچسب اصالت لوازم ارایش ها

یکی از لوازم آرایشی که بسیار هم مورد علاقه خانم هاست رژ لب است. اما تا به حال به این فکر کرده اید که رژ لب چگونه تهیه می شود؟ اگر کنجکاو هستید درباره درست کردن رژ لب بیشتر بدانید این مطلب از فارسی مد را حتما بخوانید. با ما همراه باشید.

ایران بعد از عربستان، دومین مصرف‌ کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه به حساب می‌ آید. این موضوع باعث شده سود جویان بسیاری با راه‌ اندازی کارگاه‌ های غیر مجاز اقدام به تولید لوازم آرایشی تقلبی و نا مرغوب کنند. در گذشته خبر وجود سرب در مواد آرایشی بود که تیتر یک مطبوعات و رسانه‌ ها را از آن خود کرد. اما امروزه سرب از سر زبان‌ ها افتاده و به جای آن پوست و ضایعات مرغ خبرساز شده است.

چندی پیش در فضای مجازی، خبر و تصاویری منتشر شد مبنی بر اینکه در درست کردن رژ لب و به صورت کلی برای مواد اولیه لوازم آرایشی از پسماند های مرغ استفاده می‌ شود. در این تصاویر دیگ‌ های بزرگی به چشم می‌ خورد که چند کارگر به‌صورت غیر‌ بهداشتی مشغول جوشاندن پوست، غضروف و دیگر ضایعات مرغ در آنها بودند. اما عکس‌ ها به همین دیگ‌ ها ختم می‌ شد و مراحل بعدی به تصویر کشیده نشده بود.


درست کردن رژ لب با آشغال‌ مرغ حقیقت دارد؟

حال شک بر این است که آیا واقعا چنین اقدامی‌ انجام می‌ شود یا اینکه قصد از انتشار این خبر صرفا تشویش اذهان عمومی بوده است؟ آیا اصلا استفاده از چربی‌ های حیوانی در تولید لوازم آرایشی بهداشتی اقدامی غیر مجاز است؟ دکتر رویا تالاری، رئیس اداره نظارت و ارزیابی تولید فرآورده‌ های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو به این سوالات پاسخ می‌ دهد. در ادامه نیز به عوارض پوستی استفاده از لوازم آرایشی نا مرغوب از زبان دکتر امیر هوشنگ احسانی و دکتر فرهاد ملک‌ زاده اشاره خواهیم کرد.


دکتر رویا تالاری، رئیس اداره نظارت و ارزیابی تولید فرآورده‌ های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت:

مواد اولیه برای درست کردن رژ لب از کجا می‌ آید؟

مواد اولیه مورد استفاده در درست کردن رژ لب و به طور کلی تولید لوازم آرایشی و بهداشتی از دو طریق تهیه می‌ شود. این مواد یا تولید داخل یا وارداتی هستند. اگر تولید داخل باشند باید حتما پروانه ساخت را از سازمان غذا و دارو دریافت کنند. مواد وارداتی هم باید دارای مجوز ترخیص بهداشتی باشند. در هر دو حالت، بررسی‌ های لازم انجام می‌ شود و بعد مجوز و پروانه صادر می‌ شود. اما مواد آرایشی که به‌ صورت زیر زمینی و بدون نظارت سازمان غذا و دارو تولید می‌ شوند، غیر‌ بهداشتی هستند. بزرگ‌ ترین تقلب در این زمینه، استفاده از مواد صنعتی بدون مجوز در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی است.


استفاده از چربی حیوانی در درست کردن رژ لب مجاز است اما به یک شرط

خبری که در اینترنت درباره استفاده از پوست و ضایعات مرغ در تولید مواد اولیه لوازم آرایشی انتشار یافته را من ‌ندیده‌ ام. در کل اگر محل تولید مواد اولیه لوازم آرایشی، دارای مجوز بهداشتی باشد مشکلی نخواهد داشت و تولید کنندگان می‌ توانند فرآورده‌ های خود را به کارخانجات لوازم آرایشی بفروشند. سازمان غذا و دارو به‌ طور مرتب محل خرید و فاکتور های خرید مواد اولیه آرایشی و بهداشتی کارخانجات را مورد بررسی قرار می‌ دهد. از چربی حیوانی هم به‌ صورت بهداشتی در تولید لوازم آرایشی بهداشتی استفاده می‌ شود، اما در این زمینه معمولا از چربی مرغ استفاده نمی‌ شود بلکه بیشتر پیه بهداشتی گوسفند و گاو به‌ کار می‌ رود؛ آن‌ هم فقط در صابون.


تقلب در برچسب اصالت بسیار دشوار است

لوازم آرایشی مجاز دارای برچسب اصالت از طرف سازمان غذا و دارو هستند. روی این برچسب یک کد، شماره پیامک، شماره تلفن گویا و آدرس سایت اینترنتی ذکر شده است. اگر کد مذکور را از طریق پیامک، تلفن یا اینترنت وارد شبکه کنید، اطلاعاتی همچون اعتبار، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و… محصول در اختیارتان قرار می‌ گیرد. پس حتما لوازم آرایشی را از مراکز معتبر خریداری کرده و به برچسب اصالت روی آن توجه کنید. البته فقط نباید به موجود بودن برچسب اکتفا کرد بلکه باید حتما اصالت کد آن را از راه‌ های ذکر شده پیگیری کنید. تقلب در برچسب‌ های اصالت سازمان غذا و دارو بسیار دشوار است و روز به‌ روز سخت‌ تر می‌ شود. در گذشته نیز مشکلاتی در سیستم برچسب گذاری وجود داشت که گاه باعث می‌ شد کد مذکور معتبر اعلام نشود. اما امروزه تمام این مشکلات برطرف شده‌ اند و می‌ توانید به محصولات دارای برچسب اصالت اعتماد کنید.


نظارت بر عهده دانشگاه‌ های علوم پزشکی است

نظارت مستقیم بر کارخانه‌ های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی بر عهده معاونت غذا و داروی دانشگاه‌ های علوم پزشکی شهر های مختلف است. شهر تهران را هم به سه بخش تقسیم‌ بندی کرده‌ ایم که مسئولیت نظارت هر بخش را یکی از سه دانشگاه‌ های علوم پزشکی «شهید بهشتی»، «ایران» و «تهران» عهده‌ دار هستند. در این نظارت‌ ها اگر تخلفی دیده شود توسط دانشگاه گزارش شده و به آن رسیدگی می‌ شود.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست، مو و زیبایی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران:

احتمال استفاده از ضایعات مرغ در درست کردن رژ لب وجود دارد

لوازم آرایشی تقلبی معمولا از پایه و مواد نا مرغوب تهیه می‌ شوند. با پنهان بودن روند تولید این مواد، امکان استفاده از هر گونه ماده مضر یا حتی پوست و ضایعات مرغ در آنها وجود دارد. چربی‌ های حیوانی اگر به‌صورت غیر بهداشتی و بدون استاندارد های لازم در لوازم آرایشی به‌ کار روند قطعا مشکل‌ ساز خواهند شد. به‌ طور کلی مواد تقلبی می‌ توانند باعث ایجاد حساسیت‌ های پوستی و اگزما شوند. از شایع‌ ترین علائم این حساسیت‌ ها می‌ توان به قرمزی، خارش، پوسته‌ ریزی و ترک‌ های پوستی اشاره کرد.

خیلی اوقات علت این حساسیت تا ماه‌ ها نامشخص می‌ ماند و بعد با گرفتن شرح حال معلوم می‌ شود که فرد از لوازم آرایشی استفاده کرده است. البته احتمال حساسیت با مصرف لوازم آرایشی اصل نیز وجود دارد اما این احتمال در مورد لوازم آرایشی تقلبی بیشتر است چرا‌ که این گروه لوازم آرایشی معمولا دارای مواد نگهدارنده و محتویات غیر‌ استاندارد هستند و تست‌ های آزمایشگاهی پایه را طی نکرده‌ اند.


پلک؛ حساس‌ ترین ناحیه نسبت به لوازم آرایشی

پلک، پوست بسیار نازکی دارد و حساس‌ ترین منطقه پوستی به حساب می‌ آید، بنابراین استفاده از لوازم آرایشی چشم و ریمل تقلبی می‌ تواند باعث اگزمای مقاوم به درمان در این ناحیه شود. این نوع اگزما با علائمی همچون خارش، قرمزی و التهاب دور چشم همراه است و تا سال‌ ها باقی می‌ ماند. همچنین بعد از مدتی باعث تیرگی و ضخیم شدن پوست دور چشم می‌ شود. در واقع تا زمانی که فرد مصرف آن محصول را ادامه دهد مشکل تکرار می‌ شود.

اگر هم پزشک در تشخیص علت حساسیت دقت کافی نداشته باشد درمان‌ های مختلف و متعددی را برای فرد تجویز می‌ کند در صورتی که می‌ توانست به‌ راحتی با حذف ماده غیر‌ استاندارد، حساسیت را بر طرف کند. چسب‌ های مژه نیز اگر حساسیت‌ زا باشند در لبه پلک ایجاد خارش، قرمزی و تورم می‌ کنند. حساسیت در ناحیه لب‌ ها هم معمولا به‌ صورت پوسته‌ ریزی و خارش خود را نشان می‌ دهد، اما از آنجایی که بافت لب قرمز رنگ است، تغییر رنگ و التهاب ناشی از حساسیت را خیلی نشان نمی‌ دهد. این مشکلات ممکن است تا مدت‌ ها پس از قطع استفاده از لوازم آرایشی نیز ادامه پیدا کنند. حتی تماس بدن با مواد دیگری که از لحاظ ساختاری مشابه با لوازم آرایشی حساسیت‌ زا هستند، می‌ تواند باعث یاد آوری و ادامه حساسیت برای چندین سال شود.


علائم حساسیت ممکن است ماه‌ ها بعد ظاهر شود

حساسیت ناشی از لوازم آرایشی ممکن است در دفعات اول اتفاق نیفتد بلکه با ادامه مصرف به‌ تدریج ایجاد شود و برای مدت طولانی باقی بماند. در مورد جوش صورت نیز باید گفت که ارتباط زیادی با تقلبی یا اصل بودن لوازم آرایشی ندارد. اگر فرد پوست چرب داشته باشد لوازم آرایشی می‌ تواند آکنه و جوش‌ های زیر پوستی او را تشدید کند. اگر هم زمینه خشکی و حساسیت پوستی داشته باشد آرایش ممکن است پوست او را خشک‌ تر و مستعد چین و چروک کاذب کند. لوازم آرایشی عاملی برای تیرگی پوست و لک نیز به حساب نمی‌ آید مگر اینکه حساسیت‌ زا باشد و موجب سوختن و تیره شدن پوست شود.


نگران سرطان نباشید

وسایل آرایشی معمولا خطر ابتلا به سرطان را بالا نمی‌ برند. در گذشته گفته می‌ شد که رژ‌ لب حاوی سرب می‌ تواند باعث افزایش خطر سرطان‌ های خون و پوست شود اما خوشبختانه امروزه این رژ‌ لب‌ ها کمتر عرضه می‌ شوند. درمورد دئودورانت‌ ها نیز این فرضیه مطرح بود که باعث افزایش خطر سرطان سینه می‌ شوند اما این موضوع هنوز اثبات شده نیست و مستندات کافی در مورد آن وجود ندارد. سرطان‌ زا بودن رنگ مو هم از دیگر فرضیه‌ هایی است که هنوز به اثبات نرسیده است.


فقط از مراکز معتبر خرید کنید

بسیاری از افراد فکر می‌ کنند دست فروشان به علت اینکه خارج از مغازه کار می‌ کنند محصولات آرایشی با برند های معروف را ارزان‌ تر می‌ فروشند اما در واقع علت این ارزانی استفاده از مواد اولیه غیر استاندارد و ارزان‌ قیمت است، بنابراین توصیه می‌ شود همیشه از مراکز معتبر مانند داروخانه‌ ها و فروشگاه‌ های لوازم آرایشی و بهداشتی خرید کنید. این مراکز حاضر به تخریب اعتبار خود نیستند و معمولا مواد تقلبی ارائه نمی‌ دهند. با این حال از آن جایی که نظارت در این زمینه خیلی دقیق نیست احتمال تقلب در این فروشگاه‌ ها نیز وجود دارد، بنابراین هنگام خرید باید حتما به کد و برچسب استاندارد و مجوز وزارت بهداشت توجه کنید. همچنین برای اطمینان بیشتر می‌ توانید لوازم آرایشی خود را با توصیه و مشورت متخصص پوست تهیه کنید.


دکتر فرهاد ملک‌ زاد، متخصص پوست، مو و زیبایی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

اصل باشد یا تقلبی، خطر حساسیت وجود دارد

صرف‌ نظر از مجاز بودن یا نبودن لوازم آرایشی، رنگ‌ ها و مواد شیمیایی به کار رفته در آن ها می‌ توانند حساسیت ایجاد کنند. برای مثال ریمل، سایه چشم و خط چشم ممکن است باعث تورم، قرمزی و خارش پلک شوند. کرم‌ پودر ممکن است باعث ایجاد جوش و حساسیت شود. رنگ مو و اکسیدان نیز می‌ توانند در ناحیه پس گردن و جلوی پیشانی ایجاد حساسیت، قرمزی و التهاب کنند و از طرفی باعث خشکی مو و حساسیت پوستی در کف سر شوند. گاهی وقت‌ ها لاک ناخن هم مشکل‌ ساز می‌ شود. دئودورانت‌ ها و ضد تعریق‌ ها نیز ممکن است باعث حساسیت ناحیه زیر بغل شوند، بنابراین بیشتر عوارضی که در پی استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ایجاد می‌ شود حساسیتی است. لازم به ذکر است که مصرف لوازم آرایشی مجاز باعث چروک و پیری زودرس پوست نمی‌ شود.


به برچسب روی لوازم آرایشی اکتفا نکنید

مواد به‌ کار رفته در لوازم آرایشی غیر مجاز را معمولا نمی‌ توان به‌ راحتی تشخیص داد. بیشتر آن ها از رنگ‌ های مختلف تشکیل شده‌ اند اما اینکه رنگ موجود در آنها از چه موادی تهیه می‌ شود، بستگی به کارخانه سازنده‌ اش دارد. سرطان‌ زایی این مواد تا به حال ثابت نشده اما اگر در آنها سرب وجود داشته باشد، می‌ توانند بسیار خطرناک باشند زیرا سرب از طریق پوست جذب بدن می‌ شود. در کل، تشخیص محصول اصل از غیر‌ اصل کار آسانی نیست. حتی دیده می‌ شود که سود جویان از برچسب شرکت‌ های معتبر نیز کپی‌ برداری می‌ کنند. به هر حال توصیه می‌ شود برای خرید لوازم آرایشی به نمایندگی‌ های معتبر و داروخانه‌ ها مراجعه کنید. مارک‌ های معروفی که در کشور نمایندگی دارند معمولا برای حفظ برند خود سعی می‌ کنند محصولات تقلبی برند را از بازار خارج کنند.

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود
چند دلیل جالب برای اینکه بوسیدن و نوازش کودک را جدی بگیریم!

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه