عصای حضرت موسی (ع) نزد چه کسی است ؟
خانه » عصای حضرت موسی (ع) نزد چه کسی است ؟

عصای حضرت موسی (ع) نزد چه کسی است ؟

74K بازدید
پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
52

عصای حضرت موسی (ع) نزد چه کسی است ؟

عصای حضرت موسی (ع)

عصای حضرت موسی (ع) نزد چه کسی است ؟ , موسی , حضرت موسی , حضرت موسی (ع) , عصای موسی , عصای حضرت موسی (ع) , سرگذشت عصای موسی (ع) , عصای حضرت موسی علیه السلام , درباره عصای موسی علیه السلام , روایات مختلف , احادیث وروایات , مواریث حضرت موسی علیه السلام , سنگ حضرت موسی‌ علیه السلام , تابوت سکینه , کتاب‌ آسمانی , پیامبر اکرم‌ صلی الله , تمثال‌ های پیامبران خدا , بیت المقدس , عجّل اللَّه فرجه , صحف ابراهیم و موسی

در این باره روایات مختلفی از ائمه معصومین مطرح می باشد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد با فارسی مد همراه باشید.

اللهُمَ اَصلِح عَبدَکَ وَ خَلیفَتَکَ بِما اَصلَحتَ بِه اَنبِیائکَ وَ رُسُلَکَ وَ حُفَّهُ بِمَلائِکَتِکَ وَ اَیِّدهُ بِرُوحِ القُدُسِ مِن عِندِکَ وَ اَسلُکهُ مِن بَینِ یَدَیهِ وَ مِن خَلفِه رَصَداً یَحفَظُونَهُ مِن کُلِّ سُوءٍ وَ اَبدِلهَُ مِن بَعدِ خَوفِهِ اَمناً یَعبُدُکَ لا یُشرِکُ بِکَ شَیئاً وَلا تَجعَل لأَحَدٍ مِن خَلقِکَ عَلی وَلِیِّکَ سُلطاناً وَ اَئذَن لَهُ فی جِهادِ عَدُوِّکَ

وَ عَدُوِّه وَاجعَلنی مِن اَنصارِه اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیئٍ قَدیرٌ. (1)

مواریث پیامبران در نزد امام مهدی (عج)

مواریث حضرت موسی علیه السلام

در کمال الدین از حضرت باقر علیه السلام در بیان شباهت حضرت قائم علیه السلام به جمعی از پیامبران آمده است که فرمود: و امّا روش موسی علیه السلام ترس مداوم و طول غیبت و پنهان بودن ولادت و رنج و زحمت شیعیان بعد از او بر اثر آزار و خواری که از دشمنان ببینند تا آنگاه که خدای عزّ و جل ظهور حضرتش را اجازه دهد و او را یاری کند و بر دشمنش تأیید نماید. (2)


عصای حضرت موسی‌ علیه السلام

از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود: عصای حضرت موسی چوب آس و از درخت بهشتی است که وقتی خواست به سوی مدین برود جبرئیل آن را برایش آورد ، و آن عصا با تابوت آدم در دریاچه طبریه است نه می‌ پوسند و نه تغییر می‌ یابند ، تا آنکه قائم علیه السلام آنها را هنگام قیامش بیرون آورد. (3)

امام باقر علیه السلام فرمود: «عصای حضرت موسی‌ علیه السلام پیش از آنکه در دست حضرت موسی‌ علیه السلام باشد، عصای حضرت آدم‌ علیه السلام بود. سپس به حضرت شعیب‌ علیه السلام و بعد به حضرت موسی‌ علیه السلام رسید و اکنون این عصا نزد ماست. رنگ عصای حضرت موسی همچنان سبز است و همان شکل اول خود باقی است. اگر از آن بپرسی، پاسخ می‌ دهد: این عصا برای قائم ما – عجّل اللَّه فرجه الشریف – ذخیره گردیده است. او با عصا همان کاری می‌ کند که حضرت موسی‌ علیه السلام انجام داد». (4)

امام باقر علیه السلام : برای قائم ما علیه السلام آماده شده تا هر آنچه موسی علیه السلام انجام می‌ داد با آن عصا انجام دهد ، و آن می‌ ترسانَد و آنچه نیرنگ و جادو کنند می‌ بلعد ، و آنچه امر شود انجام می‌ دهد و به هر سوی که رو کند خدعه‌ ها را می‌ گیرد [و خنثی می‌ کند] ، دو لب – یا دو سر – دارد یکی در زمین و دیگری بالا که بین آنها چهل ذراع است ، با زبان خود نیرنگ های دشمنان را برمی‌ گیرد. (5)


سنگ حضرت موسی‌ علیه السلام

سنگی که حضرت موسی‌ علیه السلام بر آن زد و چشمه‌ های آب از آن روان شد، نزد امام مهدی‌ علیه السلام است.

در خرایج از امام صادق از پدرش علیهما السلام آورده که فرمود : چون قائم علیه السلام در مکّه قیام کند و بخواهد به کوفه برود ، سخنگوی آن حضرت ندا می‌ کند: کسی از شما خوردنی و آشامیدنی برندارد ، و آن حضرت سنگِ موسی بن عمران را – که از آن دوازده چشمه جوشید – با خود برمی‌ دارد ، پس به هیچ منزلی فرود نیاید مگر اینکه آن را نصب فرماید و چشمه‌ ها از آن جوشد پس هر که گرسنه باشد سیر و هر که تشنه باشد سیراب می‌ گردد و همین توشه آنها خواهد بود تا به نجف برسند – پیشتر از کوفه – و چون به آنجا فرود آیند آب و شیر از آن پیوسته جاری خواهد بود ، هر که گرسنه باشد سیر و هر که تشنه باشد سیراب می‌ گردند. (6)


تابوت سکینه

این همان صندوقی است که خداوند برای مادر موسی‌ علیه السلام فرستاد تا نوزادش را در آن قرار دهد و در دریا رها کند. حضرت موسی‌ علیه السلام در پایان عمر، لوح‌ ها و زره و همه آثار نبوّتش را در آن قرار داد. (7)

به گفته برخی محقّقان، تمثال‌ های پیامبران خدا در این تابوت جای داشت. بنی اسرائیل این تابوت را در جنگ‌ ها با خود حمل می‌ کرد و در پرتو آن، پیروزی به دست می‌ آورد. (8)

قائم آل محمّد علیهم السلام هنگام ظهور و رفتن به سوی بیت المقدس، آن تابوت را همراه خاتم سلیمان‌ علیه السلام و لوح‌ های موسی‌ علیه السلام بیرون می‌ آورد. (9)


لوح

امام صادق‌ علیه السلام فرمود: «لوح‌ ها و عصای حضرت موسی و خاتم سلیمان‌ علیهما السلام نزد من است، ظرفی که حضرت موسی‌ علیه السلام در آن برای خدا قربانی می‌ کرد، تابوتی که فرشتگان آن را حمل کردند و آوردند، و نیز نامی که پیامبر برای حفظ مسلمانان از تیرهای مشرکان آن را در میان صف‌ های لشکر قرار می‌ داد، پیش من است». (10)


کتاب‌ آسمانی

تمام کتاب‌ های آسمانی توسّط پیامبر اکرم‌ صلی الله علیه و آله به اهل بیت‌ علیهم السلام انتقال یافت. اکنون همه آنها در اختیار آخرین ذخیره الهی است. روزی که حضرت بقیّه اللَّه – عجّل اللَّه فرجه الشریف – به فرمان پروردگار از پس پرده غیبت بیرون آید، تمام آنها را با خود می‌ آورد.

امام صادق‌ علیه السلام فرمود: «خداوند هیچ چیز به پیامبران نداد مگر اینکه آن را به محمّد صلی الله علیه و آله نیز عطا کرد. آن صحفی که قرآن درباره‌ اش فرمود: صحف ابراهیم و موسی ، نزد ماست». (11)

منابع:

1- امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) به یکی از یارانشان می فرمایند : شیعیان در قنوت نماز جمعه به جای هر دعای دیگر، این دعا که برای فرج فرزندم مهدی است را بخوانید.
جمال الأسبوع سید ابن طاووس ص ۲۵۶  
2- کمال الدین ج1 ص 327
3- غیبت نعمانی ص 238
4- بصائر الدرجات، ص 183
5- بحار الانوار ،ج 52 ص 318خرایج ص 11  6- مکیال المکارم ج 1 ص 252
7- الشیعه و الرجعه، ج 1، ص 164
8- الشیعه والرجعه، ص 163
9- بصائر الدرجات، ص 175
10- همان، ص 135
11- بامداد بشریت ص 69- 67

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

رای بی رای !! من رای نمی دهم !!
دانلود مناجات شعبانیه – دانلود شرح مناجات شعبانیه + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
دانلود صلوات شعبانیه – صوت و ویدئو + پخش آنلاین و اینفوگرافیک
شرح کامل اعمال ماه شعبان – فضیلت و اعمال ماه شعبان
ویژه نامه وفات حضرت ابوطالب (ع) + کلیپ و تصاویر
۱۰ تعریف و تمجید که مردان دوست دارند از همسرشان بشنوند
این نکات طلایی زندگی زناشویی شما را متحول می کند
راز های رسیدن به سادگی و سبکباری در زندگی و راه های تقویت آن
30 داستان کوتاه و آموزنده که باعث تغییر افکار شما می شود
با نحوه غلبه بر ترس و اضطراب از تعاملات اجتماعی آشنا شوید
نکاتی برای درمان افسردگی کسانی که دوستشان داریم
بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟
انواع برس مناسب برای مو و مزایای برس کشیدن مو ها
زیبایی بر دوام ازدواج و زندگی مشترک چه تاثیری دارد؟
مصرف این میوه خشک شده باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange
انتخابات مجلس