واقعیت نابودی تهران در طی 10 سال آینده
خانه » واقعیت نابودی تهران در طی 10 سال آینده

واقعیت نابودی تهران در طی 10 سال آینده

27K بازدید
پنج شنبه ۱ مهر ۱۳۹۵
Sahar
0 دیدگاه
51

واقعیت نابودی تهران در طی 10 سال آینده

خبر نابودی تهران در آینده ای نه چندان دور!

واقعیت نابودی تهران در طی 10 سال آینده , تهران , نابودی تهران , اخبار پایتخت , نابودی پایتخت , خبر نابودی تهران , خبر نابودی پایتخت , شورای شهر تهران , ساخت و ساز تجاری , سرانه های تجاری در شهر تهران , محیط زیست شورای شهر تهران , کمیته محیط زیست , شهرک غرب تهران , tehran , jivhk , طراحی شهری , ستانداردهای شهرسازی , شهرک مسکونی , شهرک قدس تهران , برج های مسکونی , ترافیک و آسایش مردم , گود برداری , نشست و ریزش زمین , هایپر مال کورش , هایپر مال شهرک اکباتان , آینده ای برای تهران , مجتمع های مسکونی , انبوه سازی , تخریب بافت شهرک

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به تغییر کاربری ها در پایتخت گفت: این فرآیند و شرایط، آینده ای برای تهران جز نابودی باقی نمی گذارد و بدون هیچ تعارف هشدار می دهم با ادامه ی این فرآیند 10 سال دیگر عرصه عمومی در تهران جز معابر و چند پارک بزرگ مقیاس باقی نخواهد ماند. در ادامه این گزارش با فارسی مد همراه باشید.

محمد حقانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر اظهار داشت: مشاورینی که طرح تفصیلی تهران را به منظور ساماندهی و ارتقای شرایط زندگی کلان شهر تهران تعریف کردند، ساختار پهنه بندی را به عنوان اصل محوری هدایت و نظارت برساخت و ساز تهران به منظور جلوگیری از تداخل غیرضروری کاربری ها و ارتقاء کیفیت محیط شهری قرار دادند. در این میان پهنه S به طور کلی به عنوان پهنه کار و فعالیت تعیین و مقرر گردیده که در زیر پهنه های آن چون S124,S214,S222, S221 و … نسبت به اختصاص بخشی از عرصه ها به تامین خدمات اعم از اداری، آموزشی، درمانی، فرهنگی و تاسیسات شهری و غیره بنا بر نیاز محدوده قرار گیری اقدام گردد، لذا بر اساس مقایسه سرانه ها و سطوح پیشنهادی میزان خدمات موجود با میزان خدمات مورد نیاز تطبیق داده میشود و قاعدتا بر اساس این مقایسه و با توجه به استاندارد ها، سهمی از مساحت در عرصه و بنا به کاربری های مورد نیاز اختصاص می یابد.

وی افزود: اما در عمل شاهد هستیم ، ساختارهای اقتصادی قبل از رونمایی طرح تفصیلی این پهنه ها را شناسایی و به تملک درآورده اند. سپس با توجه به سود آوری کاربری تجاری، بخش عمده این اراضی به تدریج بدون توجه به تأمین خدمات زیر سیطره ساخت و ساز تجاری، خارج از نیاز و اولویت قرار گرفته است. سهم سرانه های تجاری در شهر تهران به خوبی این موضوع را روشن می نماید. در این میان سکوت و همراهی کمیسیون ماده 5 نیز جای تعجب و سوال دارد. شهرداری های مناطق نیز لاجرم به منظور تامین منابع مالی، به هر تقاضا در این خصوص بدون رعایت به نیازمندی های منطقه و محله و حتی بدون توجه به دسترسی و بار ترافیکی همراهی کرده اند و حتی در بسیاری از پروژه های هایپر مال سازی مشارکت کرده اند. در نتیجه در سراسر شهر پهنه های وسیع که گاهاً در پهنه اراضی ذخیره توسعه و نوسازی قرار می گیرند شاهد اختصاص ساخت و ساز، صرفا به کاربری تجاری و گاها هم اداری هستیم.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: نمونه عینی این اقدامات خارج از رویه و احداث هایپر مال کورش و هایپر مال شهرک اکباتان در سال 83 در لب اتوبان ستاری است. شورای شهر به عنوان ناظر به سیستم مدیریت شهری لازم است به کارکرد (تامین عرصه عمومی) توجه تام داشته باشد.

وی افزود: در این راستا به عنوان رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری گزارشی که به همت اهالی شهرک قدس تهیه گردیده است با محوریت تحولات خارج از رویه کارشناسی در این شهرک ارایه می گردد: همانگونه که مستحضر هستید ضوابط ساخت و ساز در شهرک غرب در منطقه 2 شهرداری تهران طبق بند 1 صورت جلسه 35 به تصویب کمیسیون ماده پنج رسیده است و در طرح تفصیلی جدید شهر تهران ( ابلاغی اردیبهشت ماه 91 ) پهنه بندی پیش بینی شده برای شهرک غرب با عنوان ” بافت ارزشمند مسکونی معاصر ” و پهنه R231 مشخص گردیده است.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: شهرک غرب شاید تنها منطقه ای از تهران است که با طراحی شهری مناسب ضمن رعایت استانداردهای شهرسازی در سال های پیش طبق طرح مصوب شکل گرفته است .پهنه شهرک که با R231 (پهنه مسکونی ارزشمند معاصر) مشخص شده است جزو معدود عرصه هایی است که هنوز در فازهای 6 گانه آن می توان انسجام ، وحدت و سرانه کافی فضای سبز را در شکل گیری بافت مسکونی و پراکنش تجاری و مراکز خدماتی مشاهده نمود. الگوی اصلی شهرک مسکونی و مستقر در هر 6 فاز شهرک قدس در قالب سه دسته طرحی شده است :

1- برج های مسکونی (تراکم های زیاد) 2- تراکم های متوسط (تعاونی های 4 طبقه) که در سطح اشغال 40 درصد (کلا 160 درصد تراکمپ) 3- ویلاهای دو طبقه (40 درصد سطح اشغال کلا 80 درصد تراکم)

محدوده های متعلق به نیازهای خدمات تجاری و اداری که در طرح یکپارچه شهرک در هر فاز مشخص گردیده: برای زمین های تا 2000 مترمربع با تراکم 160 % و سطح اشغال 60% و اراضی بیش از 2000 متر مربع با تراکم 240% با سطح اشغال 60% مجاز به ساخت و ساز هستند. (در روند تهیه و تدقیق طرح تفصیلی محدوده هایی به پهنه های S اختصاص یافته است) در سال های اخیر شاهدیم که ساخت و سازهای بی شمار تجاری و اداری در فازهای شهرک رخ داده است که برخی بر اساس مصوبه های کمیسیون ماده پنج بوده اند که متأسفانه به جای آنکه بر اساس نیاز مردم محله یا حتی منطقه باشند حافظ منافع خاصی بوده اند که قصد افزایش ثروت خود را دارند.

وی ادامه داد: طبق ضوابط طرح تفصیلی پهنه های S با تعریف مشخص اداری / تجاری / خدماتی شهرک در قالب S214 (با حداکثر تراکم 250% و حداکثر طبقات 6 طبقه، 40% در طبقات) و S124 (با حداکثر تراکم 230% و حداکثر طبقات 4 طبقه ، 50% در طبقات) تعریف شده اند. اما در عمل شاهد هستیم نه تنها اکثر زمین های تعریف شده در پهنه %100 , S به زیر ساخت می روند و تغییر کاربری می یابند و با تراکم های بالا و بیش از 6 طبقه بارگذاری می شوند.

تحقانی تصریح کرد: قبل از تصویب طرح تفصیلی، شهرداری و مالکان حق مداخله در آن خارج از این ضوابط را نداشته اند. شهرک به نحوی طراحی شده است که سرانه فضای سبز سهم غالب دارد و فضای لازم و کافی تجاری ( وفق ضوابط پیش گفته ) در مکان های مناسب در نظر گرفته شده است، اما با تعریف پهنه های S در طرح تفصیلی در برخی نقاط شهرک شاهد نابودی سرانه های عمومی هستیم. مهندسین مشاور که وظیفه تهیه طرح تفصیلی شهرک را بر عهده داشته اند تاکید کرده اند، که جانمایی تجاری ها و پهنه های خدماتی را بر اساس ضوابط شهرک انجام داده اند، اما در عمل شاهدیم نه تنها زمین های کوچک و بزرگ به خصوص حول میدان اصلی شهرک به تجاری صرف اختصاص یافته است، بلکه مشاهده می شود مکرر کاربری های خدماتی به تجاری تغییر داده شده است. برای مثال ساختمانی که نزدیک میدان به منظور تامین پارکینگ طبقاتی در نظر گرفته شده بود ابتدا از پارکینگ به “پارکینگ / تجاری” و سپس به کلی به کاربری تجاری تغییر یافت.

وی اضافه کرد: جای این پرسش کماکان باقی است، هر چند مواردی نقض قوانین و ضوابط شهرک غرب به تصویب کمیسیون ماده 5 رسیده است؛ که محصول این تناقضات، اجازه ساخت و ساز خارج ضوابط شهرک است (ساخت و ساز بالاتر از چهار طبقه) چطور است که این ضوابط نیز پس از این همه مطالعه و هزینه به راحتی از سوی کمیسیون ماده 5 نقض می شود و بدون کمترین التفاتی به نیازهای مردم محله و ظرفیت اقتصادی منطقه مجوز ساخت برج های عظیم همجوار در کنار خیابان های باریک در مقیاس فرا محلی و فرا منطقه ای داده می شود؟ نتیجه آشکار این مصوبه های ویران گر آن شده است که نه تنها خط آسمان و سیمای شهری و ترافیک و آسایش مردم محله به کلی به هم ریخته است به دلیل عدم رفع نیازهای مردم ساکن و مراجعان کاریری های اداری و خدماتی به داخل بافت مسکونی نفوذ و گسترش یافته است به طوری که اکنون بسیاری از خانه های خیابان فلامک شمالی و خیابان سیف به صورت غیر رسمی به مراکز اداری اختصاص یافته و بسیاری از ویلاها و خانه ها به طور غیر قانونی به دنبال اخذ مجوز تغییر کاربری هستند که ظاهرا انجام آن کار سختی نیست!!

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر یادآور شد: نمونه های دیگری هم از انحراف در محدوده شهرک غرب می توان ارایه داد. برخی از این موارد عبارتند از:

– مجتمع عظیم تجاری و اداری آریو در خیابان فلامک شمالی که در پهنه R122 ( طبق ضابطه 5 طبقه مسکونی مجاز است ) و S124 ( طبق ضابطه 4 طبقه مجاز می باشد ) قرار دارد. چگونه در این تراکم و ارتفاع ساخته شده است؟

– برج های عرش واقع در پهنه S124 ( چهار طبقه مجاز است ) که گود برداری آن چنان وسیع و عمیق بود که در خیابان سیف و مقابل برج های مسکونی موجب نشست و ریزش زمین شد. اکنون صد در صد زمین به عمق زیادی گود برداری شده است.

– در پهنه ارزشمند مسکونی و در محوری که ویلایی های دو طبقه قرار گرفته اند خیابان سیمای ایران (فاز 5) در تقاطع فلامک جنوبی و جنب بیمارستان لاله تغییر کاربری و اختصاص به مجموعه ورزشی و ماساژ یافته و متاسفانه چند پلاک فاصله نیز یک ساختمان ویلایی دیگر با تابلو یک برند تجاری بازسازی شده که صراحتا مغایر با همجواری بافت مسکونی است و نیاز به مصوبه کمیسیون ماده پنج دارد که حتی اگر اخذ شده باشد، ادامه و رسوخ این روند کلا بافت مسکونی به قاعده و منظم شهرک را با تهدید جدی رو به رو می سازد.

– ساختمان اداری – تجاری با عنوانی خاص در جایی که زمانی فضای سبز عمومی بوده است. پهنه ای را که مشخصا در نقشه های مهندس مشاور با R231 مشخص شده است به تجاری تغییر کاربری داده است. سپس با مصوبه کمیسیون ماده 5 نه تنها از ضوابط تجاری شهرک و ضوابط S124 تخطی کرده است که صد در صد زمین را به زیر بنا اختصاص داده و قصد دارد ساختمان تجاری – اداری خود را بدون ارائه هیچ خدماتی به مردم محله در 15 طبقه بسازد. پهنه این پروژه هنوز R231 است. پس چگونه کمیسیون ماده 5 به او اجازه ساخت 15 طبقه در صد در صد زمین را داده است؟! مردم فاز 6 شهرک غرب سال ها در اعتراض به قطع درختان قدیمی این فضا و تراکم غیر قانونی آن اعتراض و شکایت کردند در حال حاضر چنانکه در تصویر مشخص است ساخت چنین مجموعه عظیمی در صد در صد زمین در نه طبقه روی زمین و 6 طبقه زیر زمین با ایجاد ترافیک سنگین و نابودی ارزش زیستی مجتمع های مسکونی پشت خود با گرفتن فضای سبز و منظر و نور و تنفس از آنها از همین حالا سودجویان را روانه درب این خانه ها کرده است تا با خرید یکجای چند بلوک زمینه را برای انبوه سازی و تخریب بافت شهرک آن فراهم آورند.

– مجتمع تجاری – مسکونی ایرانیان / این مجتمع چند سال پیش با اشغال زمین بوستان محلی فاز 6 گل افشان شمالی در دو طبقه تجاری و 5 طبقه مسکونی که هم اکنون به دنبال تغییر کاربری آن به اداری هستند ساخته شد. شکایات و اعتراضات مردم محلی در این خصوص به جایی نرسید. در حال حاضر این مجتمع که اکثر واحدهای تجاری آن به کافی شاپ اختصاص داده شده است موجب سلب آسایش مردم و جذب سفرهای درون شهری است که ترافیک ایجاد کرده است.

حقانی تصریح کرد: مگر ممکن است عده ای متخصص در شورای شهر و کمیسیون ماده 5 دور هم بنشینند و از درک خطرات اختصاص صرف پهنه S و زمین های ذخیره شهر به تجاری ناتوان یا بی اطلاع باشند؟ حال ببینید این همه گلایه ی کارشناسی با این تراکت ساده و کسب هزینه ی آن به راحتی قابل انجام است. نمی دانم از چه مجرایی انجام می شود؟ این فرآیند و شرایط، آینده ای برای تهران جز نابودی نمی گذارد. لازم است بدون هییچ تعارف هشدار دهم با ادامه ی این فرآیند 10سال دیگر عرصه عمومی در تهران جز معابر و چند پارک بزرگ مقیاس باقی نخواهد ماند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت با توجه به اینکه شهرک غرب اکنون تنها محدوده ای در شهر تهران است که هنوز می توان نشانی از نظم و انتظام بصری در سیمای آن مشاهده نمود ( با توجه به اینکه طبق طرح تفصیلی طرح مصوب آن تثبیت شده است ) تقاضای ساکنان شهرک غرب این است که هر چه زودتر این روند پایان یابد .

 

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

ویژه نامه شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان
کشف شیوه درمان قطعی ویروس ایدز یا اچ آی وی
ساخت میکروسکوپ سه بعدی در زمینه پزشکی و سلامت
عکس های راهپیمایی روز 13 آبان در سراسر کشور
رکورد طولانی ترین رعد و برق جهان ثبت شد + عکس
هشدار سرلشکر فیروز آبادی به عربستان
کوچکترین هواپیمای بدون سرنشین ساخته شد
طعم جدیدی از مزه ها با عنوان مزه ششم کشف شد
سید حسن سمنانی (تهیه کننده ساعت خوش) درگذشت + زمان مراسم
زلزله خیزترین مناطق تهران در کجاها واقع شده است !؟
خداحافظی مهران مدیری با تلویزیون در برنامه هفت !
مصاحبه ای جالب و خواندنی با سازنده برنامه از لاک جیغ تا خدا
اگر خشمگین شویم اثری از آل سعود نخواهد بود
فکر می کنید شادترین شغل دنیا کدام است ؟!
میزان زکات فطریه سال 95 توسط مراجع تقلید اعلام شد

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange
انتخابات مجلس