دانلود کتاب رجعت – علامه محمد باقر مجلسی
خانه » دانلود کتاب رجعت – علامه محمد باقر مجلسی

دانلود کتاب رجعت – علامه محمد باقر مجلسی

7K بازدید
سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
Admin
0 دیدگاه
58

دانلود کتاب رجعت – علامه محمد باقر مجلسی

دانلود کتاب رجعت (از ولادت امام زمان عجّل‌ الله‌ فرجه‌ الشریف تا رجعت ائمه علیه‌ السّلام)

تالیف : علامه محمد باقر مجلسی

تحقیق : سید حسن موسوی

دانلود کتاب رجعت - علامه محمد باقر مجلسی

اعتقاد به رجعت با دایره گسترده خود از ویژگی های مذهب تشیع به شمار می رود و در میان همه مذاهب اسلامی و ادیان و مذاهب غیراسلامی نمی توان اعتقاد به آن را مشاهده نمود. لازم به ذکر است در مذهب تشیع نیز این عقیده مخالفانی داشته است.

تعریف مساله و بیان چگونگی آن و تبیین حال منتقدان و مخالفان آن، انگیزه تحریر مطالبی شده است که به صورت تفصیلی و مستوفی عمده مباحث رجعت را در خود جای داده است.

روش اثبات و دست مایه های طرفداران آن، کتبی که نگارش یافته است، ردیه هایی که بر مطالب مخالفان نوشته شده، پاسخ به ایرادات و شبهات باب رجعت، همه و همه گوشه ای از مطالبی است که نگارنده مقاله رجعت از دیدگاه علامه مجلسی (ره) بدان پرداخته است. نقد و تضعیف روایات غالیان و پیراستن این عقیده دینی از زوایدی که باعث وهن دین و مذهب تشیع می شود از دغدغه های اصلی مولف آن بوده است.

بیان تفاوت میان رجعت و تناسخ به عنوان آخرین مبحث این مقاله، شبهات بسیاری را از ذهن دوستداران فهم مفاهیم دینی زدوده است…

جهت مشاهده توضیحات بیشتر و دانلود در ادامه با ما همراه باشید …

کتاب رجعت یا ترجمه چهارده حدیث از ولادت امام زمان عجّل‌ الله‌ فرجه‌ الشریف تا رجعت ائمه علیه‌ السّلام به زبان فارسی اثر علامه محمدباقر مجلسی (۱۰۳۷- ۱۱۱۱ ق) می‌ باشد.

 

معرفی اجمالی

مولف اثر، از میان تمام احادیث و اخبار ائمه اطهار در باب مهدویت و رجعت اهل بیت علیه‌السّلام ، چهارده حدیث یا به عبارت دیگر چهارده باب را گلچین نموده است. مولف در مقدمه، هدف از نگارش را این گونه بازگو می‌کند: از آن جا که دولت صفویه این امکان را به وجود آورد، ایشان در ضمن ۲۵ مجلد بزرگترین دائره المعارف حدیثی شیعی را تدوین نماید، به همین جهت برای ادای شکر این نعمت، اثر را به نامه این دولت تالیف نموده است. محقق اثر سیدحسن موسوی از انگیزه تحقیق خود سخن به میان می‌آورد و می‌نویسد: کتاب، یک بار تحت عنوان چهارده حدیث، چاپ آستان قدس و بار دیگر با عنوان رجعت توسط آقای ابوذر بیدار به چاپ رسید که در هر دو چاپ تحریفاتی واقع شده است، به همین جهت درصدد برآمدم به قدر توان کتاب علامه را مورد تحقیق و بررسی قرارداده و در اختیار علاقه مندان قرار دهم.

 

ساختار کتاب

رجعت در فرهنگ اسلامی به معنای بازگشت گروهی از مومنان در آخرالزمان می‌باشد. این مساله‌ای است که در زمان ظهور تحقق پیدا می‌کند. قیام حضرت مهدی و رجعت مومنان و کافران حقیقی از حوادث بیش از قیامت است و مساله رجعت از جمله مباحثی است که غالبا در وقایع بعد از ظهور وجود مقدس امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف مطرح می‌شود، به همین جهت مولف ابتداء یک مقدمه از گفتمان مهدویت که عبارت از چگونگی ولادت،غیبت، علایم ظهور و وقایع زمان ظهور بحث کرده و سپس به بازگشت ائمه علیه‌السّلام و پاداش خوبان و بدان در زمان رجعت پرداخته است. با مطالبی که برای خواننده بازگو شد، می‌توان به ساماندهی اثر بیشتر اطلاع پیدا کرد که با نظمی مناسب عرض شده است. روش مولف در تدوین اثر نقلی می‌باشد. ایشان، با نقل ۱۴ حدیث که احادیث هشتم، دوازدهم و سیزدهم از رجعت سخن می‌گویند و بقیه احادیث درباره علایم آخرالزمان و مسایل مهدویت می‌باشد. نویسنده این احادیث را همراه با سلسله اسناد آن ذکر و ترجمه کرده و در پایان برخی، توضیحاتی داده و مصادیق آن‌ها را معلوم کرده است: نویسنده دو حدیث را نقل و آن را بر دولت صفویه که به عنوان دولتی اسلامی و زمینه ساز ظهور امام علیه‌السّلام می‌باشد، تطبیق نموده است.

 

گزارش محتوا

حدیث اول به خروج گروهی از جانب مشرق اشاره می‌کند که طلب دین حق از مردم می‌کنند و مردم را به آن دعوت می‌نمایند و بالاخره مردم دعوت آن‌ها را می‌پذیرند؛ ولی آن‌ها به این راضی نشده تا این که حاکمیت را به پادشاه و والایی می‌سپارند و این حکومت پابرجاست و به کسی نمی‌دهند، مگر به صاحب آن (منظور امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و در ادامه، احادیث به قیام‌های آخرالزمان ،حروف مقطعه و امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، معرفی نرجس خاتون مادر امام عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، ولادت امام زمان علیه‌السّلام ، معرفی امام و گوشه‌ ای از روایات ایشان در خصوص معارف اسلامی، آغاز غیبت امام علیه‌السّلام ، وقایع ظهور امام زمان علیه‌السّلام، از جمله مساله رجعت، خبر دادن پیامبر اکرم صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله‌ و سلّم از امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، علائم ظهور امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، اوصاف حضرت ولی عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در وقت قیام و احادیث دوازدهم و سیزدهم به مساله رجعت می‌پردازند و امام حسین علیه‌السّلام اولین شخصی است که در دولت امام علیه‌السّلام ، رجعت می‌کنند و حدیث چهاردهم به وظیفه مردم در زمان غیبت اشاره می‌کند.

 

وضعیت کتاب

محقق اثر سیدحسن موسوی در مقدمه، شرح حال مولف، آثار، نسخ کتاب را معرفی می‌کند و اقدام دیگر ایشان، مطالب را مستندسازی و موضوعات را عنوان گذاری کرده است. محقق در پاورقی‌ها، موارد اختلاف بین نسخ را بیان کرده و همچنین منابع احادیث را در پاورقی‌ها آورده است. از آن جا که در متن اعلام، اماکن و اصطلاحات حدیثی و رجالی آمده محقق به شرح و توضیح آنها پرداخته است. فهرست مصادر و مطالب در پایان اثر گنجانده شده است.

منبع : کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

 

لینک دانلود

دانلود کتاب رجعت

دانلود کتاب رجعت حجم کل : 5.93 مگابایت

دانلود کتاب رجعت تعداد صفحات : 236 صفحه

دانلود کتاب رجعت دانلود کتاب رجعت – علامه محمد باقر مجلسی نسخه PDF با لینک مستقیم

دانلود کتاب رجعت حجم: 5.93 مگابایت

 

+ + + + +

دانلود مقاله

پیشنهاد میکنیم...

دانلود کتاب مکیال المکارم جلد 1 و 2 (در فوائد دعا برای حضرت قائم عج) در چهار نسخه
دانلود کتاب ملاقات با امام زمان (عج) – استاد سید حسن ابطحی
دانلود کتاب شرایط ظهور از دیدگاه قرآن کریم – حجت الاسلام قرائتی در دو نسخه
دانلود کتاب عصر ظهور – علامه کورانی در سه نسخه
دانلود کتاب فتنه و آشوبهای آخرالزمان در علائم ظهور (ترجمه کتاب الملاحم و الفتن)
دانلود کتاب علائم ظهور امام زمان (عج) – فهیمه بابایی
دانلود کتاب نینوا معبر انتظار در چهار نسخه
دانلود متن کامل توافق نامه هسته ای در دو نسخه فارسی و انگلیسی
دانلود رایگان کتاب نمونه سوالات آزمون ICDL
دانلود رایگان کتاب چگونه بهترین همسر باشم؟
دانلود کتاب اسرار خانه داری
دانلود رایگان کتاب راهنمای تغذیه و رژیم درمانی
دانلود کتاب آموزش اصول و فنون مداحی با حجم کم و لینک مستقیم
دانلود دعای عرفه با صدای سه مداح به همراه متن و ترجمه فارسی
دانلود ویژه نامه اعمال روز عرفه در دو فرمت Word و Pdf با لینک مستقیم

دیدگاه کاربران
0دیدگاه ثبت و تایید شده

ارسال دیدگاه

Secured By miniOrange